vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

75 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, zamploutos, zalaros, Blackwolf, treloneritis

Twitter

Ποιο κατάστημα μπορεί να διαθέσει έναν Kayfun LITE για έρευνα; (Κ. Φαρσαλινός)

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Τοπική” εννοείς την θερμοκρασία της αντίστασης;
 
Δεν έχει σημασία το ρεύμα ή η τάση αφού η δαπανώμενη ισχύς στην αντίσταση παραμένει σταθερή και η μάζα της αντίστασης αμετάβλητη.
 
Αναφέρω την μάζα γιατί στην πράξη μια μονή μικρότερη αντίσταση αν είναι φτιαγμένη από το ίδιο υλικό απαιτεί λιγότερο σύρμα, άρα θα έχει μικρότερη μάζα.
Ίση ισχύς που δαπανάται σε μικρότερη μάζα πράγματι θα ανεβάσει λίγο περισσότερο την θερμοκρασία.
 
Σε κάθε περίπτωση, ίσως θα έπρεπε να προβληματισθούμε αν έχει κάποιο ουσιαστικό νόημα η αναφορά μόνο σε αντίσταση και όχι σε ισχύ.

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Με τα ίδια watt και μικρότερη αντίσταση λογικά ανεβαίνουν τα Αμπέρ αν δεν κάνω λάθος

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Καταρχάς η διαφορετική τιμή αντίστασης μπορεί να επηρεάζει τον ρυθμό αύξησης της θερμοκρασίας. Δεν το ξέρω αυτό.


Επίσης, έχω σκοπό να δώσω υψηλά watt, διότι έτσι χρησιμοποιούνται τα sub-ohm. Ο λόγος που ζήτησα συσκευή VW είναι για να γνωρίζω πόσα watt δίνω κάθε φορά!


Το ερώτημα είναι: μπορεί ο kayfun να σηκώσει 30watt? Εγώ αμφιβάλλω....

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Σε dry δεν ξέρω. Ρώτησα γιατί εγώ τον δουλεύω σε 0.7 και δεν είχα ποτέ θέμα.
Σε 0.5 δεν τον δούλεψα αλλά όλο και κάποιος θα τον δουλεύει εκεί για να μας πει.

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Έχω έναν russian 91% και τον έχω στημένο εδώ και αρκετό καιρό με 0.5 ωμ dual coil. Όποτε έχω αλλάξει το βαμβάκι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στο dry burn. Βέβαια, χρησιμοποιώ μηχανικό και κατά το dry burn το πάτημα του κουμπιού είναι αρκετά σύντομο. Η αλήθεια είναι ότι σε συνεχόμενο άτμισμα ζεσταίνεται αρκετά στη βάση του, αλλά δεν έχω παρατηρήσει κάποια εμφανή παραμόρφωση στο μονωτικό. Τώρα σε 0.5 μονής αντίστασης δεν ξέρω κατά πόσο αντέχει.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Η αναζήτηση έλαβε τέλος. Περιμένω από Αμερική από τον vapingreek (Δημήτρη Αγραφιώτη) να μου στείλει 2 στημένους ατμοποιητές στα 0.2Ohm και 1 κατάλληλη συσκευή.


Ερώτηση: πόσοι εδώ κάνετε subohm? Επίσης (πιο σημαντικό), πόσοι κάνουν εισπνοή απευθείας τον ατμό στους πνεύμονες κατά την διάρκεια της τζούρας (δηλαδή, δεν κρατάνε τον ατμό στο στόμα για να τον εισπνεύσουν μετά αλλά τον εισπνέουν απευθείας κατά το τράβηγμα της τζούρας)?

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Kάποια ενδεικτικά νηματα - γκάλοπ που σχετίζονται με τις ερωτησεις σας:

1) Τι αντίσταση προτιματε?
http://www.e-kapnisma.gr/index.php/topic,8592.0.html

2) Throat hit ή lung hit?
http://www.e-kapnisma.gr/index.php/topic,21092.0.html
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 01, 2014, 10:45 από e-go FUN »

Αποσυνδεδεμένος igatos

  • **
  • 284
  • Φύλο: Άντρας
Sub ohm πλεον απο 0.4 - 0.7. Και αρκετα συχνα κατα τη διαρκεια της μερας direct inhaling

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Sub ohm 0.5-0.75Ω σε μηχανικα μοντ, κατα κυριο λογο direct inhale.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Αυτό το direct inhale είναι που θέλουμε να εξετάσουμε...

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Παρατηρώ ότι έχει δημιουργηθεί σε πολλούς η ψευδαίσθηση ότι με το direct hit (ή lung hit) μειώθηκε η νικοτίνη που λαμβάνουν. Κατά πάσα πιθανότητα δεν έχουν μειώσει καθόλου την νικοτίνη που λαμβάνουν, απλά προσλαμβάνουν την ίδια ποσότητα (μην πω και παραπάνω) έχοντας μειώσει την συγκέντρωση νικοτίνης στα υγρά.

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Ειναι λογικο οτι στο ντριπινγκ με 0.2 - 0.5 ωμ ο ατμος παει πιο δυσκολα  κατ ευθειαν κατω
βεβαια παιζει ρολο ποσο ποτισμενο ειναι το βαμβακι η το φιτιλι πριν απο καθε τζουρα

Στην Εστια που ειναι επισκεασιμος τανκ και στα ιδια περιπου ωμ αν και τα ντουμανια ειναι περιπου τα ιδια , ισως κατι λιγοτερα
υπαρχει μεγαλη διαφορα  οσον αφορα τη διαχειριση του ατμου

πραγμα που σημαινει οτι η κατασκευη και η δομη του ατμοποιητη παιζει μεγαλο ρολο ..

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
H κατασκευή παίζει ρόλο ώστε να υπάρχει μεγάλη ροή αέρα που να ευνοεί το direct inhalation. Και φυσικά διπλά φυτίλια-αντιστάσεις για να παράγεται ποσότητα ατμού.
Η διαφορά είναι πως με τον συμβατικό τρόπο προσλαμβάνει κανείς 50-100ml ατμού, που στην συνέχεια αραιώνεται με άλλα 350 ml αέρα και εισπνέεται. Με το direct inhalation παράγεται ατμός όγκου 450ml, και είμαι βέβαιος πως έχουμε πολλαπλάσια κατανάλωση υγρού ανά τζούρα σε σχέση με τον συμβατικό τρόπο. Αναμενόμενο είναι λοιπόν με αυτόν τον τρόπο να μπαίνει και πολλαπλάσια ποσότητα νικοτίνης στους πνεύμονες σε σχέση με τον συμβατικό τρόπο. Άρα είναι απόλυτα λογικό που κάποιος ρίχνει την νικοτίνη, αμφιβάλλω όμως αν παίρνει λιγότερη νικοτίνη τελικά. Επίσης, φαντάζομαι πως όλοι θα βλέπουν δραματική αύξηση της κατανάλωσης υγρού με το direct inhale.

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Πράγματι, lung hit + υψηλα watts = δραματικη αυξηση της κατανάλωσης....
Lung hit + χαμηλα watts = μικρή αυξηση κατανάλωσης.

Επιπλεον το ποσοστο αραιωσης του ατμού στο direct είναι μάλλον σχετικό αφού σε πολλές περιπτώσεις εισπνέουμε κι αέρα έξω από το επιστόμιο (τα χειλια δεν είναι αεροστεγώς στο drip tip).
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 07, 2014, 17:35 από e-go FUN »

Αποσυνδεδεμένος mnatsoulidis

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα και απο εμένα,
Πράγματι γυρίζοντας το σε lung hit (direct inhale) παρατηρώ σημαντική αύξηση κατανάλωσης, και φυσικά έχω μειώσει την νικοτίνη.
Ο ατμοποιητής μου είναι Kanger Aerotank Mega και συνήθως ατμίζω στα 4,0 με 4,4 Volt με αντίσταση 1,5 Ω.
Το αν προξενώ το ίδιο κακό στους πνεύμονες μου σε σχέση με το κ.τ ελπίζω να το δείξει η έρευνα σας.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116437 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824713 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507689 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8991 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154948 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568996 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244066 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294413 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1817 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762941 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1178 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4066 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem