vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

161 επισκέπτες, 6 χρήστες
lagoudakis, Milarepa, Xameno_Skli, mathimatikos1966, Harris, manoslykos

Twitter

Erlkonigin Atomizer

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #120 στις: Νοεμβρίου 08, 2015, 14:35 »
Οχι, το νάνο κιτ βελτιώνει θεαματικά την εμφάνιση, δε βελτιώνει την ποιότητα ατμίσματος. Από τη μια ισχύει αυτό που λένε ότι μικρότερη διαδρομή στην καμινάδα = καλύτερο αποτέλεσμα, από την άλλη ο ερλ νάνο υπερθερμαίνεται πιο γρήγορα από τον μεγάλο αδερφό, οπότε μια η άλλη είσαι.

Το θέμα με το νάνο κιτ, ναι, υπάρχει, είναι ακριβό και δεν βρίσκεται σε κλωνο. Αποσύρθηκαν όλοι.
Αλλά ακριβό είναι κυρίως για έναν χρήστη του ερλπρινζ, όχι για τα δεδομένο του ερλκονιγκιν, που έχει 130 ευρώ. Αν το καλοσκεφτείς βέβαια, ο ερλπρινζ με 72 ευρώ σου έρχεται πλήρης, με μεγάλο και μικρό τανκ, μεγάλη και μικρή καμινάδα, όσο δλδ ένας 60ευρος κλ+ με ένα κλωνονάνο κιτ.
Ατμιστικά είναι ίδιοι κονιγκιν και πρινζ, το κιτ ταιριάζει και στους δυο.

Τέλος, σίγουρα είναι ακριβό το νάνο κιτ, από την άλλη όμως υπάρχει έλληνας κατασκευαστής αξεσουάρ που πουλάει 13 ευρώ το δικό του τανκ, όταν το ορίτζιναλ έχει 9 ευρώ, 32 ευρώ ένα πάνω καπάκι για καυφούν λάιτ και άλλα τόσα για ένα νάνο κιτ του κλ+, που είναι ατμοποιητής των 60 και όχι των 130 ευρώ. Κανείς δεν έχει παραπονεθεί.


Αποσυνδεδεμένος malossi

  • ***
  • 512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #121 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 01:26 »
ο Ελληνας κατασκευαστης ομως εχει αλλα εξοδα οταν παράγει λιγα κομματια.αλλο 15000 κομματια και αλλο 1500.
Επισης η ποιοτητα κατασκευης ειναι στα ύψη.


γι αυτο οταν πληρωνεις μια ταπα 32 και ειναι αψεγαδιαστη με φοβερη ποιοτητα δεν παραπονιέσαι.

για τον kfl+ μπορεις να τον κανεις nano με 13 ευρω οπως αναφερεις και να βελτιώσεις σημαντικά την γευση του.με το 9 ευρω τανκ μπορεις να το κανεις?

και για να μείνω on topic θα ελεγα οτι αν τον ειχα θα εδινα τα εξτρα 33 ευρω για το νανο κιτ γιατι γινεται κουκλι.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #122 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 10:26 »
Xωρίς να διαφωνούμε, μπερδεύεσαι.
Σίγουρα, μικρή παραγωγή σημαίνει μεγάλα έξοδα.
Ως καταναλωτής δεν μπορείς; προσπερνάς και πας σε άλλο κατασκευαστή.

Αν δεν πας και "επενδύσεις" 32 ευρώ σε μια τάπα κι αυτή βγει καλή, σαφέστατα δεν παραπονιέσαι.
Αν επενδύσεις 15 ευρώ σε ένα τανκ μετατροπής σε νάνο (και όχι νανο κιτ, που κοστίζει τα διπλα) και μετά από λίγο καιρό διαλυθεί, έναν λόγο τον έχεις.

Εν πάσει περιπτώσει, οι τιμές 9 και 13 ευρώ που ανέφερα είναι και οι δυο για το ανταλλακτικό τανκ του ερλ, όχι για τανκ του ερλ και νάνο κιτ του ΚΛ+

Τέλος, ναι, τα έχω δώσει τα έξτρα 33 ευρώ για το νάνο κιτ του ερλ, διότι στην κανονική του μορφή αρνούμαι να τον βάλω πάνω στο μοντ μου. Είναι τεράστιος και κακάσχημος. Με το νανο είναι ο πιο όμορφος ατμοποιητής μου.

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #123 στις: Νοεμβρίου 12, 2015, 22:49 »
Αν είναι θέμα εμφανισιακό τότε μάλλον δε θα προχωρήσω. Μια χαρά μου φαίνεται κι έτσι και με βολεύει η μεγάλη χωρητικότητα. Για το νανο κιτ έχεις δίκιο, αναλογικά δεν είναι πολλά τα λεφτά. Αλλά αυτό που μου κάθεται λίγο βαρύ είναι το γυάλινο τανκ στα 20 ευρώ. Δε ξέρω αν από κίνα μεριά μπορώ να βρω τίποτα φθηνότερο, αλλά για ένα απλό γυάλινο το οποίο νομοτελειακά θα σπάσει από κάποια απροσεξία ζορίζομαι λίγο να δώσω το 20ρικο. Δηλαδή ακόμη και το γυάλινο  τανκ του κάλιξ, που έχει και μέταλλο, οριγκάκια κλπ κάνει 12 ευρώ. Δε ξέρω τι έχει το συγκεκριμένο γυάλινο τανκ και κάνει 20.


Στα του ατμοποιητή πάντως είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Γεύση εξαιρετική, και αισθητά πάνω από KFL+, KFV4, και expromizer v2 μπορώ να πω. Του έχω βάλει το Samba Sun από Artist Collection και νομίζω τρώω μανταρίνι.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #124 στις: Νοεμβρίου 13, 2015, 00:03 »
Είναι όντως πανάκριβο.
Γυάλινα τανκ πυρέξ έχει η IBTanked.com
http://www.ibtanked.com/other-tank-tubes/pbproduct/erlkoenigin

5$ το clear, επιπλέον 3.5$ τα χρωματιστά.
Ερχονται σε πλαστικό κουτάκι με καπάκι και 2 ορινγκς.

Τα μεταφορικά έχουν 8$.
είχα πάρει 2 για να έχουν νόημα τα μεταφορικά.

Εννοείται ότι το ένα έσπασε με την πρώτη πτώση. Θέλουν προσοχή, αλλά σίγουρα είναι πολύ φτηνότερα από τα ορίτζιναλ.

Αποσυνδεδεμένος χολερας

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #125 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 00:48 »
απλα διαχρονικό κομματι.
με νανο κιτ. πανέμορφο. :thumpup: :thumpup: :)

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #126 στις: Μαρτίου 06, 2016, 17:36 »
Βλεπω στο vonerl.com τον κανονικό Erlkonigin και αυτόν με το nano tank. Στην γεύση τι διαφορές έχουν ?

Είμαι ένα βήμα πριν πατήσω το "buy" στον κανονικό, αλλά μιας και το nano kit κάνει 40Ε έλεγα μήπως πάρω τον nano ώστε να μπορώ να αλλάζω κουστούμια με τον κλώνο.

 :confused1:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #127 στις: Μαρτίου 06, 2016, 21:55 »
ιδια τιμή έχουν στην Ελλάδα, με δωρεάν μεταφορικά. Ρώτα μόνο για απόθεμα πότε θα έχουν. 
http://www.fabvape.gr/index.php?route=product/product&path=213_186&product_id=919
Αν έχεις τον κλώνο, ασυζητητί έναν νάνο, διότι νάνο κλωνο δεν θα βρεις, ούτε κλωνονάνο κιτ. 
Στη γεύση είναι το ίδιο, αλλά μακράν πιο όμορφος ο μικρός. Εννοείται ότι θα τους αλλάζεις κοστουμάκια όποτε θέλεις. 
Το δε νάνο κιτ κάνει 33 ευρώ http://www.fabvape.gr/index.php?route=product/product&path=213_186&product_id=882

Αποσυνδεδεμένος hellsrose

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #128 στις: Μαρτίου 06, 2016, 22:03 »
παιδια εχω τον erl κανα οχταμηνο τωρα και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος...μπορει καποιος να μου πει αν αυτοι οι καινουργιοι phenomenon, tilemachos αν ειναι κακυτεροι σε γευση απο τον erl?

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #129 στις: Μαρτίου 06, 2016, 22:15 »
Δεν ξέρω για τον τηλέμαχο αλλά έχω το φαινόμενο και τον erlprinz. Στη γεύση υπερτερεί με διαφορά το φαινόμενο. Επίσης ο erl έχει πιο τραχύ άτμισμα με δυνατό χτύπημα και περισσότερο παίδεμα με το βαμβάκι. Το φαινόμενο προσφέρει βελούδινο ατμό με αθόρυβο άτμισμα. 

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #130 στις: Μαρτίου 06, 2016, 23:08 »
τηλέμαχο ούτε εγώ έχω. Πάντως ο εβίβα κι ο φαινόμενο είναι καλύτεροι σε γεύση. Οσον αφορά στο στήσιμο, του ερλ το κάνω με κλειστά μάτια. Του φαινόμενον έχει αστάθειες. Στήνω και ατμίζω άψογα και μετά από λίγες ώρες έχω δακρύσματα λιγότερο ή περισσότερο έντονα από τις τρύπες αερισμού στο τανκ. Εξαφανίζονται χωρίς να κάνω τίποτα κι επανέρχονται ώρες μετά ή την επόμενη μέρα. Αν πάλι για τον οποιονδήποτε λόγο το βαμβάκι χάσει κάτι από την υγροαπορροφητική του ιδιότητα, πάλι δακρύσματα ή διαρροές. Μπορεί να χρειαστεί αλλαγή πριν αλλάξω την αντίσταση. Στον ερλ, όπως το βάζω, έτσι το βγάζω μαζί με την αντίσταση, χωρίς την παραμικρή διαρροή ή νάζια. 
Τραχύ άτμισμα δεν έχει ο ερλ, εκτός αν κατεβάσεις πολύ χαμηλά την αντίσταση, ίσα πάνω από την τρύπα αέρα. Βελούδινο σαν του Φ και του Εβίβα μπορεί να μην είναι, όχι όμως και τραχύ. 


Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #131 στις: Μαρτίου 14, 2016, 19:49 »
Έχω τον konigin μερικούς μήνες και τελευταίες μέρες με έχει ταράξει στη διαρροή. Αφού δοκίμασα κάθε στήσιμο που ως τώρα δούλευε απροβλημάτιστα, είπα να δοκιμάσω να αλλάξω τα o-rings. Στο site της fabvape δίνει σετ με 6. Τα 2 μεγάλα πάνε στα κουμπώματα του τανκ στη βάση και το top cap, ένα στο βίδωμα του drip tip στην καμινάδα κι άλλα 2 στις τρύπες αναπλήρωσης υγρού. Το 6ο (που μάλλον είναι ίδιο με τα 2 τελευταία);; Έχω χάσει εγώ κανένα από τα παλιά ή απλά εξτρά κομμάτι;

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #132 στις: Μαρτίου 23, 2016, 20:25 »
Τελικά, για την ιστορία και αν το χρειαστεί ποτέ κανένας, υπάρχει και 6ο, ανάμεσα στη βάση και το μονωτικό του θετικού πόλου, που τόσο καιρό απορώ πως δεν το έχασα στο λύσιμο.

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #133 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2016, 09:35 »
καλημέρα και καλή εβδομάδα!
Κάτοχος του erlko εδώ και λίγες μέρες και μόνο καλά έχω να πω...
Το μόνο θεματάκι που έχω είναι με τον αέρα του και κάποια δάκρυα την 3η μέρα!
Με τον αέρα ρε παιδιά πως το ρυθμ΄ζετε να μένει σταθερά εκεί που το θέλετε?
Αν είναι κλειστό αλλά όχι τέρμα σφιχτό παίζει σωστά ή έχει θεματάκι? 

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #134 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2016, 15:10 »
Παιδιά να κάνω μια ερώτηση, ξέρεις κάποιος που μπορώ να βρω Αθήνα ανταλλακτικό τζαμάκι?
Πέραν steam tuners που έχει 13€....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246378 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572262 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1942 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8075 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122096 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 709 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 419 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326892 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8644 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298069 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827691 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511864 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios