vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

77 επισκέπτες, 1 χρήστης
manoslykos

Twitter

Erlkonigin Atomizer

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #105 στις: Νοεμβρίου 06, 2015, 18:21 »
Αυτά τα δυο.
Ουσιαστικά δεν το λεπταίνεις με τα χέρια. Το κόβεις με ψαλίδι λοξά, από κάτω προς τα πάνω. Αυτόματα, το λεπταίνεις μ΄αυτό τον τρόπο, διότι στην κορυφή έχει περισσότερο βαμβάκι.
Τη δε αντίσταση, μην τη βάλεις ένα εκατοστό πιο ψηλά. Νορμάλ πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος χολερας

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #106 στις: Νοεμβρίου 06, 2015, 20:02 »
πολλή υπομονη :) :)

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #107 στις: Νοεμβρίου 06, 2015, 21:05 »
Ελπίζω να μη χρειαστεί να την εξαντλήσω όλη και το αποτέλεσμα να αποζημιώσει. Το γνώριζα πάντως πριν προχωρήσω στην ανταλλαγή πως είναι λίγο δύστροπος.

Αποσυνδεδεμένος χολερας

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #108 στις: Νοεμβρίου 06, 2015, 21:44 »
και θα παρεις πάση θυσία το nano kit ολα τα λεφτα μαζι με τον ανταπτορα για το drip tip. :respect: :respect: :respect:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 06, 2015, 21:50 από χολερας »

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #109 στις: Νοεμβρίου 06, 2015, 21:46 »
Ο ανταπτορας για το ντριπ τιπ σίγουρα θα παρθεί. Για το νάνο κιτ επιφύλασσομαι μέχρι να τον μάθω καλά και να δω πως συμβιωνουμε απροβληματιστα :-)

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος χολερας

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #110 στις: Νοεμβρίου 06, 2015, 21:53 »
τον ανταπτορα θα τον εχεις για tip δουλευει μια χαρα.
εγω απο τοτε που το πήρα ετσι το δουλεύω. ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #111 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 15:42 »
1ο στήσιμο με τον ερλ. 0.30 κανθαλ 2.5 mm διάμετρο 1.45 ωμ. Αντίσταση πιστεύω κάπου στα 4 με 5 mm από το ντεκ και λίγο βαμβάκι στα αυλακια να φτάνει σχεδόν μεχρι κάτω. Τον έχω με το πλαστικό τανκ για να βλέπω τι γ]νεται μέσα. Έχω και το ss 21mm.


Παρατηρήσεις.

Γεύση παρά πολύ καλή.  Υγρό έβαλα το Σοπέν από eliquid France που είχα καιρό να το κάνω. Ίσως από τις καλύτερες γεύσεις που έχω πάρει από το συγκεκριμενο. Ίσως φταίει και το ότι έχω καιρό να το ατμισω.

Παραγωγή ατμού έχω την εντύπωση ελαφρώς κάτω σε σχέση με αυτά που θυμάμαι από klp.

Χτύπημα σαφως μεγαλύτερο από αυτο που θυμάμαι σε klp

Ότι αφορά την τροφοδοσία που την είχα πάρει από φόβο με αυτά που είχα διαβάσει δεν είχα θέμα προς το παρόν. Δοκίμασα 4 με 5 απανωτες τζούρες στα 14 βατ και καμένο δε πήρα. Εντάξει προφανώς στην 5η η γεύση είχε ατοΝισει πολύ.

Έχω κάνει κοντά στα 4 ml και προς το παρόν φαίνεται πως θα τα πάμε καλά..... :-D

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 07, 2015, 16:38 από tsabasid »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #112 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 20:17 »
Ακριβέστατες οι παρατηρήσεις σου σε σχέση με με τον ΚΛ.

Η τροφοδοσία που λες, είναι κάτι που θα φανεί από τα πρώτα 5 λεπτά. Αν δεν έστησες καλά, μόλις τελειώσει το υγρό που έβρεξες την αντίσταση ή θα πάρεις καμμένο ή θα πλημμυρίσεις.
Αν δεν συμβεί κάτι από τα δυο, δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα τροφοδοσίας μέχρι να αλλάξεις αντίσταση. .
Ούτε οι απανωτές τζούρες θα σου φέρουν καμμένο. Ακριβώς όπως το λες, αν ζεσταθεί πολύ ο ατμοποιητής, θα πέσει η απόδοσή του και θα φανεί από τη γεύση και το "τράβηγμα". Ζεσταίνεται λίγο εύκολα, οπότε αν σε πιάσει το απανωτό σου, ξεκούραζέ τον πού και πού.
Δεν είναι φτιαγμένος για πνευμονικές, ούτε για πολλά βατ.

Τώρα μου θύμισες ότι όταν τον πρωτοπήρα, ο Φώτης της Fabvape επέμενε ότι το 30ρι είναι το ιδανικό σύρμα γι΄αυτόν. Λόγω έλλειψής του, τον δούλευα κυρίως με 20ρι χωρίς κανένα πρόβλημα και τώρα πια και με 25ρι και 30ρι πού και πού.

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #113 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 20:41 »
Μου φυγε 1 άγχος να σου πω την αλήθεια που το πρώτο στήσιμο ήταν απροβλημάτιστο. Τώρα για το βέλτιστο έχουμε καιρό να το δούμε. Πνευμονικές και πολλά βατ ούτε εγώ κάνω. Συνήθως 1,4-1,6 με 30άρι σύρμα κάνω, 12-15 βατς.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #114 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 20:43 »
o erl εχει κοντά 3χιλ διάμετρο εισαγωγής αέρα αν θυμαμαι καλά, γιατί να σε δεσμεύει σε ... τσιγαρίσιες;

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #115 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 20:52 »
Είδα και το review και tutorial του qorax, όπου μου έκανε εντύπωση αυτό που είπε για το ύψος της αντίστασης. Κάπου ανέφερε πως 1 με 1,5mm από την τρύπα αέρα είναι το ιδανικό για τον ερλ.  Υποθέτω δίνει πολύ χτύπημα και λιγότερο ατμό εκεί σωστά;

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #116 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 21:02 »
χαμηλα είναι κόλαση σίγουρα και σε χτύπημα και σε θερμοκρασίες

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #117 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 21:21 »
Στην αρχή έστηνα λίγο χαμηλά και πνιγόμουν με 3ρα νικοτίνη. Οσο για ατμό... μηδέν!
Πνιγηρό υγρό ατμό ρουφούσα. Μάλιστα νόμιζα ότι είχα την αντίσταση αρκετά ψηλά!  :wall:

chillo, εχεις δίκιο... με τόσα εξειδικευμένα μοντέλα που κυκλοφορούν, χάσαμε τη μπάλα και πρέπει να προσέχουμε τι γράφουμε.
Ακριβολεξεί, πνευμονικές μπορείς να κάνεις. Και θα χαμηλώσεις τη νικοτίνη αν το κάνεις.

Αλλά τι πνευμονικές; Για την εποχή που βγήκε μπορούσα να χρησιμοποιήσω τον όρο, εννοώντας να τραβήξεις τον ατμό μέχρι τον πνεύμονα. 
Σήμερα, σκέψου να πω πάρε έναν ερλ να κάνεις και πνευμονικές!  ::)
Λέμε πνευμονικές κι έχουμε στο μυαλό μας ατλαντίδες και λοιπά μοντέλα με ένα εκατοστό εισόδους αέρα. Κοιτάς από μέσα τους και βλέπεις απέναντι (ατμοποιητής σιθρού!  :laugh1:)
Τις έχουμε συνδυάσει με εκατοντάδες βατ και πυκνά σύννεφα καπνού μετά από 8 δευτερόλεπτα τζούρα.
Ε, όχι... τέτοιες πνευμονικές δεν κάνει.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #118 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 21:33 »
στενεύει και στη άκρη της καμπάνας, αλλιώς θα ήταν στα επίπεδα του lemo, αν θυμαμαι καλά αλλα μπορεί και να μη καλά θυμαμαι  :))
αλλα παρέχει ογκο.
Καμία σίγουρα σχέση με τους νεώτερους που μετρούν πλέον σε τετραγωνικά τα airflow  :o

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
την μέτρησα την καμπανα, 2,14mm ,
 ίσως πάντως κάνω λάθος και οτι εχει διαφορά και απο την εισαγωγή στη βάση, αλλα ειναι γεμάτος τώρα και δεν ειμαι για τέτοια ..
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 07, 2015, 22:03 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlkonigin Atomizer
« Απάντηση #119 στις: Νοεμβρίου 07, 2015, 22:48 »
Δεύτερη δοκιμή με σε κάνθαλ 0,3mm 2,5mm διάμετρος, 1,45 ώμ κολλητές σπείρες αυτή τη φορά. Υγρό eliquid france Jet Fresh. Γεύση πολύ καλή ξανά.

Στήσιμο έκανα αυτό που έδειξε ο κοραξ στο βίντεο. Την αντίσταση ψηλά μεν, αλλά το βαμβάκι με χοντρές "πλάτες" όπως έδειχνε. Έβαλα λίιιγο ψηλότερα την αντίσταση από την προηγούμενη φορά και η παραγωγή ατμού μπορώ να πω είναι εφάμιλη μάλλον με ο,τι θυμάμαι από KFL+ όπου είχα δοκιμάσει τελευταία φορά το υγρό. Το χτύπημα αναλογικά σε σχέση με το προηγούμενο στήσιμο μπορώ να πω πως είναι ένα κλικ κάτω και μάλλον κάπου εδώ θα προσπαθώ να παίζω.

Γενικά ως πρώτη επαφή είμαι πολύ ικανοποιημένος. Θέλει 2 λεπτά παραπάνω η τοποθέτηση του βαμβακιού σε σχέση με τους καηφούνηδες αλλά όχι τίποτα τρελό. Προβλήματα τροφοδοσίας ακόμη άφαντα. *YES

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Επίσης μια ερώτηση για τα εξτραδάκια: Το νάνο κιτ βελτιώνει/αλλάζει την ποιοτητα ατμίσματος ή πρόκειται μόνο για μείωση μεγέθους; Ρωτάω γιατί στα 33 ευρώ που το βρίσκω στο fabvape μου φαίνεται λίγο αλμυρούτσικο. Με 6 ευρώ έξτρα παίρνεις τον erlprinz βρε παιδί μου. Έχετε μήπως εικόνα για διαφορές erlprinz και erlkonigin με nano kit?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 07, 2015, 23:21 από tsabasid »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499373 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 192 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7328 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20888 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194656 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1629 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4785 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109297 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180670 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2045 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1445 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25416 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy