vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

237 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, pngtszs1976, camber, jmark, tony1976

eXpromizer by eXvape

Αποσυνδεδεμένος pilotos

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑτΜήτσος
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #900 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 10:59 »
Παρόλο που αρχάριος εντελώς, στο θέμα επισκευάσιμοι, δεν είχα διαρροες, παρα μόνο 2 φορές στο διάστημα που τον έχω. Κάπου 2 μήνες αν δεν κάνω λάθος.

Γενικά, χρειάζεται αρκετό βαμβάκι, και να μην μπλοκάρονται εντελώς οι τρύπες εισαγωγής υγρού στο deck. Επίσης, να προσέχετε, να είναι χτενισμένο το βαμβάκι, και όχι πολύ σφιχτό στις άκρες, ωστε να αποροφάει γρήγορα το εισερχόμενο υγρό.

Στο επόμενο στήσιμο, θα βγάλω μια φωτογραφία.

Επίσης, σωτήριο είναι και το δαχτυλιδάκι, που έχει αναφέρει το μέλος ribot σε παλιότερο ποστ.  :thumpup:
Και τις διαρροές βοηθάει να εξαλυφθούν, και προσθέτει στην γεύση και στην ποιότητα του ατμού.

Μην απογοητεύεστε όσοι τον αγοράσατε. Είναι κρίμα, γιατί είναι πολύ καλός ατμοποιητής.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 20, 2015, 11:06 από pilotos »

Αποσυνδεδεμένος asterw

  • *
  • 71
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #901 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 11:18 »
mpol, καθώς είναι ο πρώτος μου επισκευάσιμος πειραματίστηκα πολύ στην αρχή με διάφορα σύρματα, τρυπανάκια, βαμβάκια κλπ κλπ

Τελικά για τα δικά μου γούστα και το υγρό που κάνω βασικά (Relax της eliquid France) έχω ψιλοκαταλήξει σε 30άρι kanthal, 20άρι τρυπανάκι, 7-8 κλειστές σπείρες και ανοιχτό στην δεύτερη τρύπα εισαγωγής αέρα. Παρεπιπτόντως, είναι και το στήσιμο που μου είχαν δείξει αρχικά στο κατάστημα  :D

Εκεί που αφιερώνω χρόνο και υπομονή (αλλά το χαίρομαι) είναι στο στήσιμο του βαμβακιού - όπως λέει και ο pilotos, χρειάζεται αρκετό βαμβάκι Βάζω όσο περισσότερο χωράει στο coil χωρίς να στουμπώνει. Μετά βάζω τον κύλινδρο της καμινάδας και κόβω το βαμβάκι ένα τσικ πάνω από το χείλος του κυλίνδρου. Με ένα μικρό κατσαβιδάκι αφρατεύω το βαμβάκι όσο πάει (πολύ φούντωμα). Σπρώχνω τις άκρες μόνο του βαμβακιού προς τα κάτω να φτάσουν στις τρύπες εισαγωγής υγρού χωρίς να το πιέσω κάτω. Αν δω ότι έχει κατέβει όλο το βαμβάκι πολύ κάτω το σηκώνω λίγο - ουσιαστικά προσπαθώ να φτιάξω ένα Π με τις άκρες να ακουμπάνε ελαφρώς στις εισαγωγές υγρού. Και όταν είμαι ικανοποιημένη, το ξανα-αφρατεύω λίγο έτσι όπως είναι στημένο.

Έτσι όπως το στήνω, όταν δοκίμασα το δαχτυλιδάκι μου έδινε την αίσθηση ότι πνίγει την καμπάνα, οπότε μετά από 2-3 δοκιμές όπου τελικά αφαίρεσα το δαχτυλιδάκι, σταμάτησα να το δοκιμάζω. Δοκίμασέ το όμως εσύ να δεις αν βοηθάει.

Αποσυνδεδεμένος pilotos

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑτΜήτσος
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #902 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 11:22 »
Το δαχτυλιδάκι, εγώ τουλάχιστον, το πιέζω προς το τοίχωμα του κυλίνδρου, και το πιέζω ελαφρώς προς τα κάτω, ωστε βιδώνοντας το καπάκι, να μην μετακινηθεί. Συνήθως, το βίδωμα του καπακιού είναι που κάνει το "μπούκωμα", γιατί μετακινεί το δαχτυλίδακι και φράσει την τρύπα της καμπάνας. Δοκίμασε να το πιέσεις λίγο μήπως σου δουλέψει. Αξίζει τον κόπο. Ειδικά σε αρώματα, με περισσότερες της μίας γεύσης, η διαφορά είναι πολύ μεγάλη στην ποιότητα και ποσότητα του ατμού.

Να σημειώσω, που κακώς δεν το έκανα και πριν, οτι αναφέρομαι στον v1.3. Θέλω να πιστεύω, οτι τα ίδια ισχύουν και στον V2, έστω και με μικρές τροποποιήσεις.

Αποσυνδεδεμένος asterw

  • *
  • 71
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #903 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 11:55 »
Θα του κάνω άλλη μία δοκιμή όπως το λες, γιατί η αλήθεια είναι όταν άνοιγα την καμπάνα για να το αφαιρέσω, καταλάβαινα ότι είχε κουνηθεί λιγάκι. Δεν το πίεζα προς τα κάτω, γιατί όπως ίσως φαίνεται από τα προηγούμενα που είπα, έχω μία εμμονή με το φουντωμένο βαμβάκι  :laugh1:

Επειδή όμως όλα τα υγρά που κάνω είναι όντως με περισσότερες της μίας γεύσης, θα το δοκιμάσω το σκ όπως το περιγράφεις στον v2 και θα επανέλθω. Ευχαριστώ για το tip!

Αποσυνδεδεμένος giannis.f

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #904 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 16:12 »
θελουμε και φωτο με το δαχτυλιδι!!!!

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #905 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 16:47 »
Δες σ'αυτο το νήμα το post 485 σελ 33

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Geo84

  • **
  • 141
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #906 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 21:36 »
Καλησπέρα.
Εχω τον ν2 και τωρα τελευταια μαλλον κατι κανω λαθος.
Διαρροες δεν εχω ποτε.
Το μονο που συμβαινει ειναι οτι προς το τελος της τζουρας μου βγαζει σαν καμενο και μολις αφηνω το κουμπι ακομα ακουγεται να τσουρουφλιζει να το πω,για κανα δευτερολεπτο...
Το δοκιμαζω και σε μηχανικο και με το evic mini...δεν ξερω τι να κανω.
Αντισταση ειναι στα 1.06 με 35αρι συρμα 2.5 διαμετρο κανθαλ...
Το βαμβακι οταν ανοιγω να τσεκαρω ειναι μουσκεμα,περιεργο μου φαινεται.
Επισης στο ηλεκτρονικό ανεβοκατεβαζω τα watt σε λογικα πλαισια να δω και ακομα το ιδιο.
Βαμβακι nakamitsi.
Με εχει τρελανει

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #907 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 21:45 »
Μοιάζει για hot spot. Δεν στήνεις μια καινούργια; ή στο κάνει με όλες;

Αποσυνδεδεμένος Geo84

  • **
  • 141
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #908 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 21:48 »
Την ανοιξα τσεκαρα δεν εχει hot spot.Αναβει ομοιομορφα.
Ναι σε ολες οχι απτην αρχη ομως κατα τη διαρκεια της ημερας

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #909 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 21:53 »
Τι να πω; το μυαλό μου πάει βέβαια στα ποδαράκια της αντιστασης, αλλά αφού στο κάνει με όλες...
Δεν αλλάζεις σύρμα για δοκιμή;

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #910 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 23:04 »
Θα αναφέρω κι εγώ ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω στον V2 (το επισημαίνω γιατί δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε άλλες εκδόσεις του expromizer ) με το μεταλλικό τανκ και το γυαλί στη μέση που πωλείται ξεχωριστά. Δημιουργεί πρόβλημα υποτροφοδοσίας παιδιά. Ο λόγος είναι ότι τα μεταλλικά δαχτυλίδια του τανκ στενεύουν πολύ εσωτερικά σε σύγκριση με το εργοστασιακό τανκ του v2 με αποτέλεσμα να μην αφήνουν πολύ χώρο γύρω απ'το δαχτυλίδι ρύθμισης εισαγωγής του υγρού πάνω στο deck. Συνεπώς, ακόμα και στη μεγαλύτερη τρύπα ρύθμισης εισαγωγής, με λίγο παραπάνω "πηχτό" υγρό.. καψούλι.

Μην μπαίνω σε πολλές λεπτομέρειες, έχω δοκιμάσει τα πάντα στο στήσιμο και στο βαμβάκι, καμία αλλαγή.
Σύγκριση με το ίδιο υγρό λοιπόν, eliquid France - Relax (50pg/50vg ), εργοστασιακό τανκ, εισαγωγή υγρού στην δεύτερη μικρότερη τρύπα, τροφοδοσία άψογη.
Αλλαγή τανκ στο μεταλλικό, ρύθμιση εισαγωγής υγρού στην μεγαλύτερη τρύπα αυτή τη φορά, τροφοδοσία νε ζόρι αν δεν τραβήξω μια δυο τζούρες χωρίς πάτημα του fire.. αγανακτείς να δεις μια φουσκάλα με αέρα να ανεβαίνει προς τα πάνω.

Είναι φαρδιά η καμπάνα του v2 μάλλον, το ίδιο και το δαχτυλίδι της ρύθμισης του υγρού. Στενεύει πολύ τον χώρο εκεί γύρω το μεταλλικό τανκ.. Πρόβλημα.
Το μόνο που δεν δοκίμασα είναι να βάλω πιο λεπτόρευστο υγρό για να δω συμπεριφορά. Προς το παρόν επιστροφή στο εργοστασιακό τανκ (που λειτουργεί τέλεια σε δύο θέσεις κάτω σε εισαγωγή υγρού ) και βλέπουμε.

Όταν έρθει η ώρα του πλυσίματος θα προσπαθήσω να βγάλω και φωτο με το deck και τα δαχτυλίδια να καταλάβετε πόσο στενεύει το πράγμα με την τοποθέτηση του μεταλλικού τανκ που πωλείται έξτρα.. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 20, 2015, 23:19 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος johnper

  • **
  • 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Heavy vape industry
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #911 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 23:32 »
Μην εγκαταλειπεις την προσπαθεια παιζει μια χαρα, σημερα ολη μερα εχω  Relax μεσα και ειμαι οκ , αν δεις μερικα post πισω εγω απο την πρωτη μερα εβαλα το extra tank και δεν εχω θεμα. Ελυσες τοσα θεματα και θα κολησεις σε αυτο? Σε παρακαλω εσυ με επεισες να τον παρω και καλα που σε ακουσα. :)) Πηρα και δευτερο να πω την αληθεια

Αποσυνδεδεμένος asterw

  • *
  • 71
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #912 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 23:41 »
Το περίεργο/παρόμοιο που πρόσεξα με Relax και το μεταλλικό τανκάκι είναι ότι τελευταία όταν πρωτοστήνω αντίσταση αρχικά δεν μπαίνει καθόλου υγρό μέσα. Μου ήρθε ένα καμένο την πρώτη φορά, τα είδα όλα, κατάλαβα τι σημαίνει καψούλι.

Αυτό δεν έγινε από την αρχή που έβαλα το μεταλλικό τανκάκι, έχει γίνει τις 2-3 τελευταίες φορές. Δεν έχω γνώσεις/υπομονή να ψάξω να δω τι φταίει να σου πω την αλήθεια, αλλά είμαι λίγο προσεκτική όταν αλλάζω αντίσταση. Και λέω ότι είναι περίεργο γιατί συμβαίνει μόνο στην αρχή. Μετά απλά ανοίγω, κοιτάζω αντίσταση, ξαναβρέχω βαμβάκι, και μετά δεν έχω πρόβλημα μέχρι να τελειώσει το τανκάκι.  :dontknow:

Αλήθεια, μια και βλέπω ότι μαζευτήκαμε κάποιοι με τον ίδιο συνδυασμό expro v2/relax... Κάθε πότε αλλάζετε αντίσταση; Για μένα στο 1,5 τανκάκι το πολύ χρειάζεται αλλαγή γιατί αρχίζει η αλλοιωμένη γεύση και το υγρό γίνεται σκούρο. Οπότε για να μην μπερδεύομαι μου πάει τελικά τανκάκι και στήσιμο. Ήθελα να δω αν είναι υπερβολικό. (εμμμ... ελπίζω να μην είναι off topic η ερώτηση...)

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #913 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 23:44 »
Δεν μπορώ με τίποτα να το πετύχω μιλάμε, έχω φτάσει σε σημείο να βάζω τόσο ελάχιστο βαμβάκι που μετά το στήσιμο βλέπω ακόμα και τις τρύπες εισαγωγής του υγρού πάνω στο deck εντελώς ανοιχτές πριν βιδώσω το καπάκι της καμπάνας! Δεν θέλει να εισχωρήσει με τίποτα λέμε, τουλάχιστον με τον φυσιολογικό τρόπο. Ναι, αν το προκαλέσω εγώ εισχωρεί. Διαφορετικά..

Έχω φτάσει να πιστεύω ότι τώρα που έπεσαν οι εξωτερικές θερμοκρασίες παγώνουν τα μέταλλα και πήζουν τα υγρά μου, για τέτοια μανία να το παρακολουθώ τρεις μέρες τώρα όμως! :laugh1:

Δεν απογοητεύτηκα απ'τον ατμοποιητή φυσικά, απλώς στεναχωριέμαι λίγο που δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω προς το παρόν το τανκ που αγόρασα έξτρα γι'αυτόν. Θα δοκιμάσω και με άλλα υγρά πάντως, Δεν θα καταθέσω τα όπλα τόσο εύκολα. Πάντως δεν ευθύνεται το βαμβάκι, το δοκίμασα σε τόση μικρή ποσότητα που σε φυσιολογικές συνθήκες θα είχε πλημμυρίσει το deck! Και το mod και τα χέρια μου κλπ κλπ.. :laugh1:


Edit: Αστέρω μου παρομοίως με το Relax, ακόμα και με νικέλιο σε έλεγχο θερμοκρασίας μαυρίζει το σύμπαν εκεί μέσα με το παλιοϋγρό. Αλλά τι να του κάνω που είναι κόλαση το άτιμο.. χαλάλι του τα σύρματα και τα βαμβάκια που τρώει.. :D

Αποσυνδεδεμένος johnper

  • **
  • 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Heavy vape industry
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #914 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 00:08 »
Και γω καθε tank και αλλαγη με το relax δυστυχως

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342203 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206437 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541369 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31020 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50122 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597185 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357703 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11485 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193007 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1281 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1261 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591778 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios