vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

125 επισκέπτες, 4 χρήστες
lagoudakis, ZoeM, manoslykos, PsykieG

Twitter

eXpromizer by eXvape

Αποσυνδεδεμένος Golf150

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #735 στις: Οκτωβρίου 23, 2015, 16:42 »
Κατά 99.9% το ρίχνω στο βαμβάκι σου, ίσως έχεις βάλει λιγότερο από τη μια μεριά και ανάλογα τη "φορά" που κρατάς τον ατμοποιητή σου δημιουργείται μια υπερτροφοδοσια που έχει σαν κατάληξη τη διαρροή στο τέλος..

Θέλει αρκετό μέσα στο deck και να μην καλύπτεις με πίεση στις τρύπες του υγρού πάντως, έχε το στα υπόψιν. Αλήθεια, σε ποια τρύπα έχεις ρυθμίσει την εισαγωγή του και με τι υγρό; vg/pg;
Επίσης έχεις στήσει ξανά η έχεις ακόμα το στήσιμο που έκανες τη Δευτέρα;

Πειραματισου λίγο τώρα που είναι η αρχή, το ιδιο κάνω κι εγώ ακόμα. Έχει μικροδιαφορες απ'τον kfl κι ας μοιάζουν αρκετά τα deck τους.. ;)


Ναι ηταν το πρωτο στησιμο απο την Δευτερα. Εχω το υγρο της cosmic fog nutz.
Παντως το περιεργο ειναι οτι δεν το εκανε ολες τις ωρες....που και που.
Σημερα αλλαξα αντισταση και για αρχη καλα παει οπως και η αλλη...θα δειξει τι να πω.
Την εισαγωγη υγρου που με ρωτησες την εχω οπως ηταν απο την αρχη. Αν δεν κανω λαθος ειναι στην αμεσως επομενη απο την μεγαλυτερη.
Ενα αλλο που εχω παρατηρησει και ξεχασα να γραψω ειναι οτι στις 2 μεγαλυτερες τρυπες αερα σφυριζει αρκετα οταν ρουφαω...Ενω στην τριτη ειναι αρκετα πιο ησυχο και στην τεταρτη που το εχω συνηθως ειναι αθορυβη και με πολυ ωραια τζουρα για τα γουστα μου.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #736 στις: Οκτωβρίου 23, 2015, 23:19 »
Όντως κάνει αρκετό θόρυβο στις δύο μεγαλύτερες τρύπες, είναι ένας μπάσος ήχος που κατ'εμέ οφείλεται στον κενό χώρο που υπάρχει κάτω απ'το deck, σαν ηχείο δουλεύει αυτό! :laugh1:

Προσωπικά δεν με ενοχλεί πάντως, αφού την έβγαλα καθαρή απ'το τσίριγμα του kayfun.. :D


Μόλις τον έστησα με 0.30mm Ni200 που μου έδωσε ένας φίλος για δοκιμή, πρώτη φορά και σε έλεγχο θερμοκρασίας λοιπόν. 9 σπείρες σε 2.4mm κατσαβιδάκι, 0.14 ohms το αποτέλεσμα, βαμβάκι muji σε σχήμα Ζ που παρέλαβα σήμερα, 15watt στο vtc και στους 170C... κλάμα παιδιά!
Τέτοιο ντουμάνι (με φουλ ανοιχτό αέρα ) μόνο στο subtank το έζησα μέχρι σήμερα. Τώρα όμως έχω και την τεράστια διαφορά στη θερμοκρασία του ατμού (πολύ πιο δροσερός φυσικά ) και στη γευσάρα που δίνει ο exro, απίστευτο στήσιμο μιλάμε!

Και φυσικά ξέχασα να το βγάλω φωτό.. :D
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 24, 2015, 00:46 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος steve35

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #737 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 13:52 »
Τον έχω εδώ και λίγες μέρες είναι ο πρώτος επισκευασιμος και τον πήρα γιατί κάποιοι λέγανε ότι είναι εύκολος στον στήσιμο. Μόνο εύκολος δεν είναι, χτες έκατσα και διάβασα όλες τις σελίδες του topic και διαπίστωσα και από άλλες εκδόσεις ότι έπρεπε να βρεις το κουμπί του. Εγώ δεν το έχω βρει, δεν έχω πάρει τη τέλεια γεύση που λέτε στα ίδια με το ναυτιλο και χειρότερα ίσως. Ότι στήσιμο και να κάνω από 1,2 αντίσταση έως 1,8 τα ίδια και αν ανέβω στα 14 watt περνω καμένο και μετά θέλει άλλο βαμβάκι γιατί μαυριζει στο σημείο που μπενει στις σπειρες. Το υπόλοιπο βαμβάκι μια χαρά είναι αλλά τι να το κάνεις. Μπορεί να φταίω εγώ, δεν λέω αλλά ένα είναι σίγουρο εύκολος δεν είναι για να τον στήσεις όπως και όπως αυτό είναι σίγουρο. Αν έχει κάποιος τη διάθεση να βοηθήσει γιατί έδωσα τόσα λεφτά και πάλι με το ναυτιλο είμαι τη περισοτερη ώρα. Επίσης μου βγάζει ατμό να το πω κάτω στη βάση εκεί που είναι ο κονεκτορας εξωτερικά όχι μέσα. Και ο ναυτιλος το κάνει αλλά μια φορά στις τόσες όχι συνέχεια και επίσης μου τρώει πολύ υγρό δηλαδή φεύγει το μισό τανκακι σε μια ώρα και δεν κάνω και πνευμονικες. Αν έχει κάποιος διάθεση να μου πει αναλυτικά ακριβώς πως τον στήνει με τι σύρμα με τι βαμβάκι, άριθμο σπειρων και σε τι διάμετρο κατσαβίδι έχει καλώς. Δυστυχώς αν είσαι άσχετος με επισκευασιμος και δεν έχεις κάποιον να κάτσει από κοντά μισή ώρα-μια ώρα να καταλάβεις καλά και να κάνεις κάποιες αντιστασεις να σου πει τα λάθη σου δεν αξίζει να μπεις στη διαδικασία. Το λέω για καινούριους που σκέφτονται για επισκευασιμο μην τη πατήσουν σαν και μένα.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #738 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 14:19 »
Για αρχή χρησιμοποίησε 0,28mm kanthal και στρίψε 6 σπείρες σε σταθερή απόσταση μεταξύ τους σε 2,5mm τρυπανάκι. Θα σου έλεγα και microcoil αλλά αφού είσαι νέος δοκίμασε με ανοιχτές τις σπείρες. Σφίξε καλά τις άκρες στις βίδες και μέχρι να εξοικειωθείς ίσως να ήταν καλύτερα να περάσεις το σύρμα στις τρύπες των πόλων αντί να τις σφίξεις με το κεφάλι των βιδών. Ένα καλό ύψος της αντίστασης θα ήταν κατά το ήμισυ παραπάνω από το τελείωμα των βιδών, περίπου 1,5mm απόσταση από την τρύπα του αέρα.
Βάλε βαμβάκι εφαρμοστό αλλά όχι σφιχτό στην αντίσταση, σε σχήμα παπιόν (βεντάλια δεξιά και αριστερά του πηνίου) και τόσο ώστε, όταν το στρέφεις προς τα κάτω, να φτάνει να αγγίζει στο ντεκ χωρίς να ξαπλώνει σ' αυτό.
Χτένισε το βαμβάκι να είναι ομοιόμορφες οι ίνες του και αφράτες, βρέξ' το και στρέψ' το προς το ντεκ ώστε να ακουμπά σ' αυτό.
Βίδωσε τον κύλινδρο από πάνω και εξασφάλισε ότι καλύπτεται όλο το ντεκ, χωρίς να φράζει τις τρύπες που έρχεται το υγρό, απλά να φτάνει σ' αυτές.
Πάτα το fire να δεις ότι ατμοποιεί χωρίς να ανάβει κάποια σπείρα(hot spot). Βάλε το καπάκι στην καμινάδα, γέμισε και μετά από 2-3 λεπτά ξεκίνα να ατμίζεις.
Καλή τύχη :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος steve35

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #739 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 15:00 »
Οπότε πάω να πάρω και 0,28 γιατί έχω 30αρι. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι μου έφευγε μάλλον το υγρό γιατί έχω επιλέξει τη μεγάλη τρύπα στη ροή υγρού, τώρα που έβαλα άλλο υγρό που είναι πιο παχυρευστο δεν καταναλώνει τόσο.
Σε ευχαριστώ πολύ θα το δοκιμάσω αύριο όταν πάρω το σύρμα

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #740 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 15:10 »
Δοκίμασε το ίδιο και με το 30άρι σύρμα, είναι μικρή η διαφορά. Κάνε αν θες 7 σπείρες μ' αυτό αλλά και με τις 6 καλά θα είσαι.
Σίγουρα δεν είναι το σύρμα που θα κάνει τη διαφορά. Αν γίνουν τα υπόλοιπα σωστά θα πάρεις πολύ καλό αποτέλεσμα, ώστε να έχεις μια βάση εκκίνησης και μετά να δοκιμάσεις διάφορα στησίματα. Δεν έχω τον ν2 με τον έλεγχο ροής του υγρού για να σου προτείνω ποια τρύπα να επιλέξεις αλλά αυτό είναι σχετικά εύκολο να το βρεις, ανάλογα με την πυκνότητα του υγρού σου.

Αποσυνδεδεμένος asterw

  • *
  • 71
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #741 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 16:25 »
Ναι, κοίταξε λίγο την τρύπα εισαγωγής υγρού. Συνήθως ξεκινάω με την δεύτερη τρύπα και όταν καταλαβαίνω ότι πάει για υπερτροφοδοσία τον ανοίγω και αλλάζω στην τρίτη τρύπα. Μαθαίνεις γρήγορα τα υγρά και το ορίζεις ανάλογα.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #742 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 23:29 »
Απλά για επιβεβαίωση και για να γνωρίζουν όσοι τυχόν αντιμετωπίσουν το ίδιο πρόβλημα με μένα στο μέλλον σχετικά με το insulator που βρίσκεται εσωτερικά στη βάση του expromizer V2, αυτό δηλαδή που μονώνει τον σωλήνα αέρα/βίδα που συγκρατεί τον θετικό πόλο πάνω στο deck.

Αφού ευχαριστήσω τη replace smoke που έψαξε να μου βγει εργοστασιακό insulator και το έστειλε στο κατάστημα που συνεργάζεται στην Κρήτη (απ'όπου και αγόρασα τον expro ) εντελώς δωρεάν προς αντικατάσταση του δικού μου που ήρθε κομμένο, όταν τελικά το έπιασα στα χέρια μου διαπίστωσα ότι είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που έβαλα για να κάνω τη δουλειά μου προσωρινά!

Υπενθυμίζω ότι σκέφτηκα να αφαιρέσω το insulator μιας clr εργοστασιακής κεφαλής του ego one mega να δω αν ταιριάξει και τελικά αυτό όχι μόνο έκατσε κουτί στη βίδα-σωλήνα αλλά έδειξε κιόλας ότι ίσως τελικά δουλέψει ακόμα καλύτερα κι απ'το "μαμά".!

Έλαβα λοιπόν και τοποθέτησα όπως ήταν φυσικό το "μαμά" δίπλα σε αυτό της clr κεφαλής, ε παιδιά μιλάμε για το ίδιο ακριβώς πράγμα.! Δύο διαφορές έχουν μόνο, το ότι αυτό της clr είναι λευκό αντίθετα με το "μαμίσιο" του expromizer που έρχεται διάφανο, επίσης αυτό της clr είναι λίγο πιο σκληρό σαν υλικό, πράγμα που εμπνέει μεγαλύτερη ίσως εμπιστοσύνη για την αντοχή του στο σφίξιμο της συγκεκριμένης βίδας-σωλήνας αέρα.
Να μη σας πω να το αντικαταστήσετε δηλαδή χωρίς λόγο και αιτία, απλά για να είστε πιο σίγουροι για την αντοχή του τελικά.. :D

Ειλικρινά πάντως, αν δεν είχαν αυτές τις διαφορές σίγουρα θα τα μπέρδευα πανεύκολα, μπορεί να το διαπιστώσει οποιοδήποτε εξάλλου.


Όλα αυτά μιας και διαπίστωσα ότι το συγκεκριμένο insulator είναι λίγο δυσεύρετο προς το παρόν, σίγουρα αυτή τη φορά δίνεται η λύση σε περίπτωση που παρουσιαστεί πρόβλημα σε κάποιον και ίσως μάλιστα να είναι και καλύτερη απ'όσο θα περίμενε κι ο ίδιος.. στα υπόψιν λοιπόν, ο makis μίλησε. :laugh1:

:)

Αποσυνδεδεμένος kape

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #743 στις: Οκτωβρίου 28, 2015, 11:08 »
Κάτοχος εδώ και λίγες ημέρες του expromaizer v2 θέλω πρώτα να σας ευχαριστήσω για την βοήθεια σας όσο αφορά στην επιλογή του και το στήσιμο του. Στα του ατμόποιητη τώρα,  ατμίζει εξαιρετικά,  πολύ ήσυχα σε σύγκριση με subtank και με βελούδινη υφή ατμού.

Αποσυνδεδεμένος taurus65

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
  • In God we trust.
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #744 στις: Οκτωβρίου 28, 2015, 20:57 »
Tον έχω από χθες και είμαι πολυ ικανοποιημένος, το μόνο θέμα που έχω είναι με το δαχτυλίδι ρύθμισης του υγρού το οποίο είναι ΠΟΛΥ σφιχτο.Δεν κρύβω ότι δεν κατάφερα να το περιστρέψω στο ελάχιστο!
Εχει συμβεί σε κάποιον?Πως αντιμετωπίστηκε?

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #745 στις: Οκτωβρίου 28, 2015, 22:33 »
Χωρίς να αντιμετωπίσω ιδιαίτερο πρόβλημα, μετά το πρώτο πλύσιμο του ατμοποιητή έριξα λίγο γράσσο στην μπιλίτσα που κάνει τις "σκάλες" στο δαχτυλίδι ρύθμισης του αέρα. Αρκεί να βγάλεις το καπάκι της βάσης και κατόπιν το δαχτυλίδι για να τη δεις..
Νομίζω ότι μετά από τις πρώτες περιστροφές πάντως στρώνει αρκετά το πράγμα και γυρνάει πιο εύκολα μετά, λίγη υπομονή και θα δεις.. :)

Αποσυνδεδεμένος mpol

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Μιχάλης
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #746 στις: Οκτωβρίου 28, 2015, 22:42 »
Δυο μέρες τον έχω και οι εντυπώσεις μου είναι πολύ καλές.
Ωραία γεύση , αντίσταση στα 1.5Ω , παραγωγή ατμού λίγο πιο καλή από
του Ναυτίλου (ίσως με μικρότερη αντίσταση να έχω πολύ περισσότερο ατμό) ,
αίσθηση ατμίσματος καταπληκτική , στα 11 με 11,5 watt.
Ελπίζω με την βοήθεια των φίλων εδώ , να καταφέρω να στήσω και καλές αντιστάσεις
(μιας και για αρχή προθυμοποιήθηκε να την φτιάξει ο μαγαζάτορας του Atmosfaira).
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 29, 2015, 01:37 από mpol »

Αποσυνδεδεμένος kape

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #747 στις: Οκτωβρίου 29, 2015, 01:17 »
Tον έχω από χθες και είμαι πολυ ικανοποιημένος, το μόνο θέμα που έχω είναι με το δαχτυλίδι ρύθμισης του υγρού το οποίο είναι ΠΟΛΥ σφιχτο.Δεν κρύβω ότι δεν κατάφερα να το περιστρέψω στο ελάχιστο!
Εχει συμβεί σε κάποιον?Πως αντιμετωπίστηκε?

Προσπαθείσε να ρυθμίσεις το δαχτυλίδι των υγρών και μετά να βάλεις την καμπάνα αυτό μπορεί να βοηθήσει.

Διόρθωση παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 29, 2015, 11:12 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #748 στις: Οκτωβρίου 29, 2015, 01:27 »
Φτού! Τώρα είδα ότι μιλάμε για το μικρό της ρύθμισης του υγρού κι όχι το μεγάλο της εισαγωγής του αέρα.. υπάρχει και γι'αυτό μικρό tip πάντως, αφού βγάλουμε εντελώς την καμινάδα, το δαχτυλίδι αυτό μπορεί να βγει τραβώντας το προς τα πάνω με αρκετή δυσκολία βέβαια αρχικά. Κάτω του υπάρχει ένα oring το οποίο το συγκρατεί και παράλληλα δυσκολεύει την περιστροφή του. Αν διαβρέξουμε αυτό το oring με λίγο υγρό αναπλήρωσης τότε το δαχτυλίδι θα μπορεί να περιστρέφεται λίγο πιο εύκολα, δοκίμασε και πες μας.. :)

Αποσυνδεδεμένος yannis8

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #749 στις: Οκτωβρίου 29, 2015, 17:33 »
Ευτυχης κατοχος εδω κ λιγες μερες εχω να πω τα καλυτερα.Αφου εμπιστευτηκα τις εμπειριες οσων τον δοκιμασαν ειπα κ εγω να μπω στο expromizer club.Η αληθεια ειναι οτι με παιδεψε 1-2 μερες γιατι με την δευτερη μεγαλη τρυπα στη ρυθμιση υγρου ενω ξεκιναγε καλα μετα απο λιγο επαιρνα καμμενο(1,8 αντισταση σε 2,5 αξονακι κ με υγρο 50/50 του Συνδεσμου) σε 8-9 W.Οποτε τον αφησα στην μεγαλη τρυπα υγρου κ μετα απο αρκετα στησιματα "αγαπηθηκαμε τρελλα".Πολλα ευχαριστω για τις αποψεις κ τις οδηγιες σας ιδιαιτερα στον Ribot,Η συμβουλη σου για το "ανασκελο" τανκακι ηταν ολα τα λεφτα. :respect:  Μετα απο τοσα λυσε δεσε (με λιγα νευρα)Θα το ειχα βγαλει οφ.Για μενα ειναι αψογος με αριστη γευση κ ελπιζω η πορεια να μας δικαιωσει..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246340 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572250 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1938 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8074 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122079 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 708 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 418 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326878 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8637 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298063 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827681 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511830 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios