vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

62 επισκέπτες, 6 χρήστες
Sergios, NikolaosKZ, sakissalonika, kourlis, camber, Jorge

Twitter

eXpromizer by eXvape

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #660 στις: Οκτωβρίου 16, 2015, 14:36 »
Κάτι μου έλεγε ότι θα τα πάμε καλά οι δυο μας γι'αυτό και το προχώρησα το πράγμα, πιστεύω ότι θα είναι πολύ καλός σύντροφος για τον kfl+ και θα υπερκαλύπτομαι με αυτούς τους δυο στην καθημερινότητά μου. Είχα την κάψα να δοκιμάσω και κάτι διαφορετικό χωρίς να ξεφεύγω και πολύ από τα μονοπάτια που περπάτησα μέχρι σήμερα με τους επισκευάσιμους, νομίζω όντως ότι κι αυτό το "κομμάτι" θα έρθει και θα μείνει για τα καλά στα χέρια μου στο εξής.. :)

Εννοείται πως για ότι παρατηρώ θα τα λέμε παιδιά! ;)

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #661 στις: Οκτωβρίου 16, 2015, 15:08 »
Εισαι μια χαρά τακτοποιημένος.  :)
Ενα Subtank Mini σε λίγο καιρό να συμπληρώσεις, και μεταα, μεταααα, παίρνεις και ενα Phenomenon να ρθει να δέσει. ;)
Καλορούφηχτα να ειναι.

Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #662 στις: Οκτωβρίου 16, 2015, 16:16 »
Άντε να γινόμαστε πολλοί σιγά σιγά  :))


Δεν έχω την τρελή πείρα στους επισκευάσιμους, αλλά δηλώνω fanboy των Expromizer. O 1.2 ήταν ο πρώτος μου επισκευάσιμος τανκάτος(αφού είχα προπονηθεί λίγο σε κλωνοmagma). Τον kfl+ που πήρα αργότερα τον έδωσα γιατί με χάλασε, κυρίως λόγω γεμίσματος και ρύθμισης αέρα, αλλά και σαν γεύση δεν υπερτερούσε του expromizer. Κάποια υγρά τα απέδιδε καλύτερα ο kfl+ και κάποια ο expromizer. Το θέμα είναι πως την "αίσθηση" του ατμού που παίρνω από τον expromizer δεν κατάφερα να τη βρω στον kfl+, ούτε καν στον calix που προμηθεύτηκα αργότερα και είναι ο 2ος βασικός μου(την αίσθηση του expro στο άτμισμα δεν τη δίνει, αλλά υπερτερεί σε γεύση και χτύπημα). Δεν μπορώ να το εξηγήσω, απλά ο ατμός των expro μου έρχεται καλύτερα από όποιον άλλο ατμοποιητή έχει περάσει απ τα χέρια μου.


Άλλος ένας λόγος που με έχει βολέψει ο expro είναι η ευκολία. Ρύθμιση αέρα εύκολα χωρίς βίδες και ιστορίες, αλλαγή στησίματος χωρίς αδειάσματα και πανεύκολο γέμισμα. Ναι, δεν έχει γέμισμα από πάνω, αλλά με έχει βολέψει περισσότερο απ του calix πχ που γεμίζει από πάνω. Τον γυρνάς τούμπα, ξεβιδώνεις, γεμίζεις ακόμα και με μάνικα, βιδώνεις.


Τα πλαστικά τανκάκια τους δυστυχώς είναι μυστήρια. Του 1.2 το "έκοψα" στις 10 μέρες ενώ το πρόσεχα όσο δεν πάει. Το 2ο πλαστικό μου κράτησε πολύ καιρό. Του v2 το πλαστικό δεν το έχω προσέξει καθόλου από τότε που τον πήρα(από όταν βγήκε δηλαδή), και κρατάει ακόμα. Έχω το γυάλινο τανκ αλλά τον κρατάω με το πλαστικό πιο πολύ απο περιέργεια.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #663 στις: Οκτωβρίου 16, 2015, 22:24 »
Όλα μια χαρά μου ακούγονται κύριοι, επιβεβαιώνετε αυτά που πιστεύω γι'αυτόν και πλέον περιμένω πως και πως να τον στήσω για πρώτη φορά! Αύριο παραλαμβάνω αλλά μεσολαβεί δουλειά το απόγευμα, μόλις γυρίσω σπίτι πλύσιμο και καλή μας αρχή! ;)

Εισαι μια χαρά τακτοποιημένος.  :)
Ενα Subtank Mini σε λίγο καιρό να συμπληρώσεις..

Είναι ή δεύτερη φορά που έχω στην κατοχή μου τον subtank mini και πραγματικά απορώ γιατί το παλεύω να τα βρω με αυτόν τον ατμοποιητή. Όχι ότι έχω προβλήματα ή δεν είναι καλός γι'αυτό που φτιάχτηκε να κάνει, απλώς εγώ δεν ταιριάζω μ'αυτό το άτμισμα. Μ'αρέσουν οι πνευμονικές αλλά για σπάνιες περιπτώσεις, μάλλον θα τον δώσω κι αυτή τη φορά όμως αφού έχω και τον ego one για τις σπάνιες αυτές περιπτώσεις. Όχι καλύτερος από τον subtank σίγουρα, ταιριάζει όμως απίθανα με το vt και vtc μου..

Για τον φαινόμενο το συζητάμε.! :D

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #664 στις: Οκτωβρίου 16, 2015, 22:51 »
Με expromizer, kfl+, kf4, Subtank Mini,  ΑQUA και 2 dripάκια παίζω, και ειλικρινά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο και τα τόσα χρήματα για κάτι πολυτελές.
Ισως στό μέλλον να πάμε και για κάτι καλύτερο τους.
Τον expo  πάντως τον έχω στην καρδιά μου. Δεν με έχει απογοητευσει σε τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #665 στις: Οκτωβρίου 16, 2015, 23:01 »
Όπως ακριβώς αισθάνομαι μέχρι και σήμερα για τον kfl δηλαδή, γύρω στους 8 μήνες στα χέρια μου και δεν σκέφτηκα στιγμή να τον αποχωριστώ! Απορώ κι εγώ πραγματικά αν οι υπόλοιποι αξίζουν τόσο ώστε να δικαιολογείται αυτή η διαφορά τιμής, μα μιλάμε για τα διπλάσια λεφτά δηλαδή.. τέλος πάντων δεν είναι της παρούσης αυτά, το σίγουρο είναι ότι υπάρχουν κομμάτια που αξίζουν και με το παραπάνω τα χρήματά μας κι ας μην χρειάζεται να ξοδευτεί μια περιουσία για την απόκτησή τους, με όσα έχω διαβάσει κι έχω δει μέχρι σήμερα πιστεύω ότι κι ο expromiser είναι ένας από αυτούς, γι'αυτό και προχώρησα χωρίς να το πολυσκευτώ εξάλλου.. :)

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #666 στις: Οκτωβρίου 17, 2015, 23:38 »
Είναι να θέλει να σε ταλαιπωρήσει ρε παιδί μου, για να μην τα πολυλογώ μου ήρθε με κομμένο το silicon center pin insulator, αυτό το λαστιχάκι δηλαδή που βρίσκεται εσωτερικά στον πόλο που βιδώνει στον θετικό στο deck. Αγανάκτησα να βρω τι φταίει και κάνει βραχυκύκλωμα αφού σφίγγοντας το συγκεκριμένο pin ώστε να σταθεροποιήσω τον πόλο ακούμπαγε μέταλλο με μέταλλο (αφού είχε κοπεί το σιλικονάκι ) και έβγαινε μηδενική ή αντίσταση σε κάθε περίπτωση. Μην πω πόσες δοκιμές έκανα μέχρι να βγάλω άκρη.. κι αν βάλω και το ότι περίμενα τόσες ώρες μέχρι να έρθει ή στιγμή να τον στήσω βράστα.

Τελικά στάθηκα λίγο τυχερός για προσωρινά, βρήκα ένα πλαστικό δαχτυλιδάκι που κάθεται γάντι στο σημείο και κατάφερα μόλις να τον κάνω να δουλέψει, μέχρι να βρω το συγκεκριμένο insulator ( είχα φροντίσει να το παραγγειλω μαζί με τον expro αλλά υπάρχει έλλειψη στη replace.. ) θα την κάνω εύκολα τη δουλειά μου πιστεύω.

Με την ευκαιρία, αυτόν τον πόλο τον σφιγγετε αρκετά; Δεν σας κόβεται το λαστιχακι αν το σφιξετε γερα πανω στο deck;
Θέλει αρκετό σφίξιμο βλέπω παντως, διαφορετικά ο θετικός πόλος κόβει εύκολα βόλτες στο deck..

Πρώτη εντύπωση ατμίσματος, θαύμα είναι παιδιά! Απολύτως ειλικρινά, λατρεία! Μέχρι να βρω τα κουσούρια του θα δείξει, προς το παρόν τον γουστάρω ανελέητα μιλάμε.! Τέτοιο ντουμάνι με 10watts δεν είδα ξανά, τι να πω όμως! Like like..!

Αυτά για τώρα, αν έχει κάποιος καμιά ιδέα για το που θα μπορούσα να βρω το insulator για πιο γρήγορη επιδιόρθωση του μικρού μου προβλήματος θα του ήμουν υποχρεος. :)


Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #667 στις: Οκτωβρίου 17, 2015, 23:46 »
Ποιό λαστιχάκι εννοείς?

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #668 στις: Οκτωβρίου 17, 2015, 23:49 »
Εδώ είσαι Μάκη. Κάνε ένα τηλέφωνο τη Δευτέρα το πρωί μετά τις 9 και νομίζω ότι θα είσαι κομπλέ ;)
Να υποθέσω ότι έβαλες τον καινούριο πόλο, τον σταθερό, όχι τον αυτορυθμιζόμενο με το ελατήριο, σωστά?

Αν πάλι εννοείς του σωλήνα που στέλνει τον αέρα στην αντίσταση, ρώτα τηλεφωνικά και εδώ.

Αποσυνδεδεμένος Ποντικός

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #669 στις: Οκτωβρίου 17, 2015, 23:53 »
Δοκίμασε και στο Athens vape. Απο εκεί τον εχω πάρει και έχει όλα τα ανταλακτικα .

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #670 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 00:37 »
Ναι παιδιά, τον σταθερό πόλο (χάλκινο pin ) έχω πάνω μια και δεν είχα ποτέ αδυναμία στα ελατήρια, άντε στον 510 πολο του μοντακιού μου και πολύ είναι..

Για να το κάνω πιο ξεκάθαρο, δεν εννοώ το insulator που βρίσκεται στον εξωτερικό πόλο του expo αλλά το εσωτερικό, αυτό που βρίσκεται στον σωλήνα που στέλνει αέρα στην αντίσταση όπως περιέγραψε παραπάνω ο Ribot. Αυτό που έβαλες και στο λινκ δεν είναι;
 Φρόντισα να παραγγειλω μερικά ανταλλακτικάκια μαζί με τον ατμοποιητή αλλά δυστυχώς το συγκεκριμένο insulator δεν ήταν διαθέσιμο, και να που μέσα στον expro μου ήταν κομμένο.. μπορεί βέβαια και να το έκοψα εγώ όταν έσφιξα αρκετά αυτόν τον σωλήνα για να σταθεροποιήσω τον εξωτερικό πόλο του deck, δεν ξέρω. Αναρωτιέμαι όμως γιατί κόπηκε, αφού απαιτείται σφίξιμο για να μείνει ο πολος σταθερός.. Πως θα γίνει αλλιώς; Εσείς δεν έχετε σφίξει αυτόν τον σωλήνα μέχρι τέρμα;

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας παιδιά, στα υπόψιν όλα για κίνηση από δευτέρα πια ;)


Με την ευκαιρία να πω ότι ή πρόταση του Ribot για την τοποθέτηση του πλαστικού τανκ από την πάνω μεριά τα σπάει! Μέταλλο με μέταλλο σε επαφή με κάθε αναπλήρωση λοιπόν, λογικά θα κρατήσει αρκετά αυτό! :)

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #671 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 01:12 »
Όχι Μάκη, αυτό που έβαλα στο λινκ είναι το μονωτικό του 510. Αυτό που θες εσύ είναι του σωλήνα του αέρα, που ταυτόχρονα συγκρατεί τον θετικό πόλο. Στο προηγούμενο μοντέλο αυτό βίδωνε με ίσιο κατσαβίδι αλλά δεν ήθελε μεγάλη πίεση γιατί επειδή είναι κούφιο μπορεί να σου σπάσει. Στον v2 δεν ξέρω αν είναι το ίδιο. Πρέπει πάντως να συγκρατείς τον πόλο με το χέρι από πάνω πιέζοντας και να βιδώνεις από κάτω μέχρι να το νιώσεις σταθερό, χωρίς να παρασφίξεις.
Πάρε τηλ. στα δύο καταστήματα και πιστεύω θα βρεις εκεί, αν δεν έχει διαθεσιμότητα η replace smoke.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #672 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 01:34 »
Εννοείται ότι το βίδωνα προσεκτικά αλλά δεν γίνεται να μην σφίξει αρκετά, θέλει αρκετό σφίξιμο ώστε να μπορέσει να σταθεροποιηθεί ο πόλος από πάνω διαφορετικά κινείται σαν τρελός! Δεν υπάρχει περίπτωση να σφίξεις αντίσταση πάνω του όταν κινείται έτσι. Είναι κι αυτό το τετράγωνο insulator από πάνω τόσο "γλιστερό" γμτ του.. σαν πλαστικό τζαμάκι είναι.

Αυτό που έβαλες στο λινκ μου κάνει για αυτό που ζητάω πάντως, από τη replace που παράγγειλα τα πάντα μου είπαν ότι το συγκεκριμένο δεν υπάρχει προς το παρόν σε διαθεσιμότητα (θα ξαναφέρουν όμως ) ενώ τα υπόλοιπα ανταλλακτικά ήρθαν όλα, μεταξύ τους και τα μικρά insulators που "αγκαλιάζουν" τον εξωτερικό χάλκινο πόλο.. μέχρι και το ίδιο το "σωληνάκι" παρήγγειλα και έλαβα φαντάσου.

Είναι το ίδιο σχήμα με αυτό που έβαλες πάντως, φαντάσου τώρα ότι έκοψε στο σημείο που ενώνεται ο "δίσκος" του με το υπόλοιπο κυλινδρικό κομμάτι που θηλιάζει σφιχτά στον σωλήνα/πόλο κι έτσι τώρα ο "δίσκος" μοιάζει με ένα oring που ανοίγει κάθε φορά που θέλω να σφίξω τον σωλήνα. Μόλις "ανοίξει" έρχεται και η επαφή της "πατούρας" του σωλήνα με το μεταλλικό μέρος κάτω απ'το deck.
Και μαζί με αυτήν την επαφή έρχεται και το μπέρδεμα..

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #673 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 01:38 »
Δες την εικόνα και μετρα από αριστερά μέχρι το 5ο κομμάτι, αυτό που βρίσκεται πριν το δαχτυλίδι της ρύθμισης του αέρα δηλαδή. Αυτό είναι που θέλω, μοιάζει πολύ με αυτό που έβαλες παραπάνω.. ;)


Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #674 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 09:24 »
Μοιάζει αλλά δεν είναι, όμως δεν αποκλείεται να ταιριάζει. Στο πρώτο λινκ σου έβαλα το μονωτικό του πόλου(νο2) γιατί αρχικά αυτό νόμισα ότι κόπηκε. Το νο5 που θες εσύ είναι ημιδιάφανο, σιλικονάτο και μαλακό στην αφή ενώ το άλλο είναι πιο σκληρό υλικό.
Δοκίμασε να βάλεις το 2 στη θέση του 5, απλώς για να δεις αν ταιριάζει τελικά, αλλά δεν το νομίζω. :hmmm:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116889 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 825065 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 508080 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9063 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155132 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569217 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244255 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294651 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1904 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763178 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1244 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4138 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem