vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

136 επισκέπτες, 5 χρήστες
marauder800, bloodlessz, Xameno_Skli, Christos Z, gfilip

Twitter

Νέος Οδυσσέας

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: Νέος Οδυσσέας
« Απάντηση #255 στις: Ιουλίου 05, 2012, 01:21 »
ρε παιδιά για λύστε μου μια απορία ..
Βλέπω τον νέο Οδυ σε φωτογραφίες, και μου μοιάζει το επιστόμιο (η καμπάνα) πιο μακρύ από τον παλιό. Ισχύει κάτι τέτοιο ?

Αποσυνδεδεμένος cpag

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος Οδυσσέας
« Απάντηση #256 στις: Ιουλίου 05, 2012, 01:22 »
Ναι είναι ποιο μακρύ

Αποσυνδεδεμένος maimou

  • **
  • 157
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Νέος Οδυσσέας
« Απάντηση #257 στις: Ιουλίου 05, 2012, 01:24 »
Καλο αυτο...πιο κρυος ατμος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: Νέος Οδυσσέας
« Απάντηση #258 στις: Ιουλίου 05, 2012, 01:26 »
α έτσι εξηγείται η διαφορά στην γεύση που έχουν παρατηρήσει τα περισσότερα παιδιά.  8) 8)

Αποσυνδεδεμένος vougiouklakis

  • ***
  • 565
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος Οδυσσέας
« Απάντηση #259 στις: Ιουλίου 05, 2012, 01:31 »
Mεγαλυτερο κατα 3χιλ.  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Νέος Οδυσσέας
« Απάντηση #260 στις: Ιουλίου 05, 2012, 01:32 »
Διαφορά σε γεύση?!
Αφού δε διαφέρει το κεραμικό σε διάμετρο και γενικά δεν έχει αλλάξει κάτι ιδιαίτερο, πως έχει άλλη γεύση?!
Το ύψος της καμπάνας το μόνο που αλλάζει είναι τη θερμότητα του ατμού.
Όσο ψηλότερη τόσο πιο κρύος και όσο χαμηλότερη τόσο πιο ζεστός.
Για να άλλαζε η γεύση θα έπρεπε κυρίως να αλλάξει η διάμετρος τόσο του κεραμικού όσο και της καμπάνας. (βλ. Πηνελόπη. iatty, steam machine)!
Ο νέος Οδυσσέας το μόνο καινούργιο και χρήσιμο που έχει είναι το στυλ του repairable part το οποίο κατά 90% φτιάχτηκε να καλύψει τα όσα προβλήματα υπήρχαν στον v1 και ιδιαίτερα όταν κάποιος προσπαθούσε να τον έχει σε full mode έκδοση.

Αποσυνδεδεμένος Discordia

  • **
  • 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Εμπόριο όπλων και Εgo-T. Προσιτές τιμές, Εχεμύθεια
Απ: Νέος Οδυσσέας
« Απάντηση #261 στις: Ιουλίου 05, 2012, 01:39 »
το λιγότερο κεραμικό ειναι δυνατόν να τροποποιησει την αποδοση της γευσης ενός ατμο; το λέω γιατι αν και απολυτα σωστες οι παρατηρησεις σου Βαγγέλη και εμενα μου φαίνεται καλύτερος στην γευση σε σχεση με τον v1

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: Νέος Οδυσσέας
« Απάντηση #262 στις: Ιουλίου 05, 2012, 01:41 »
τότε τα παιδιά που ακούνε άλλη γεύση με τον νέο, ή χουζουλάθηκαν ή λένε ψέματα ?

Βαγγέλη, θα έπρεπε να ξέρεις μετά από τόσο καιρό στον ατμό οτι και η θερμοκρασία επηρεάζει τη γεύση  :angel:

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Νέος Οδυσσέας
« Απάντηση #263 στις: Ιουλίου 05, 2012, 01:48 »

@Discordia

Όχι το κεραμικό καθ αυτού από μόνο του, αλλά ο συνδυασμός καμπάνας και κεραμικού παίζει τεράστιο ρόλο στην απόδοση γεύσης.
Όσο λεπτότερη η καμπάνα και το κεραμικό τόσο πυκνότερος και πιο γευστικός ατμός, καθώς φυσικά και μεγαλύτερη παραγωγή ατμού.


@ΑrXos
Δεν είπα ποτέ ότι τρελάθηκε κανείς ή λέει ψέματα...
Μη ξεχνάμε πως ρόλο παίζει και το φιτίλι (διάμετρος, διαστάσεις, είδος) αλλά και το σύρμα για τη γεύση.
"Βαγγέλη, θα έπρεπε να ξέρεις μετά από τόσο καιρό στον ατμό οτι και η θερμοκρασία επηρεάζει τη γεύση  :angel:  "

 Δηλαδή, αν βγει ζεστό tribeca δεν είναι tribeca αλλά σοκολάτα?!
Εγώ αν φάω κρύα τη μπριζόλα, πέρα του ότι απλά δε μου αρέσει, δε μου δίνει γεύση κοτόπουλου!!!
Αλλοίωση της γεύσης μπορεί να υπάρξει, αν είναι υπερβολική η θερμοκρασία.
Άλλο πράγμα, όμως, η απόδοση γεύσης και άλλο η θερμοκρασία.
Μια χαρά είναι οι γνώσεις μου έχοντας περάσει απ τα χέρια μου όλους σχεδόν τους ατμοποιητές!!!  8)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 05, 2012, 01:55 από Steamboy »

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: Νέος Οδυσσέας
« Απάντηση #264 στις: Ιουλίου 05, 2012, 01:53 »
ναι συγνώμη, λάθος το διατύπωσα. Όχι "άλλη" γεύση, αλλά "καλύτερη" γεύση
Η θερμοκρασία πάντα είναι εις βάρος της γεύσης. Αυτό όμως που έχω απορία είναι πόσο αυτά τα 3 χιλιοστά κατεβάζουν στον ατμό. Πάντως, ο Θανάσης αποκλείεται να πρόσθεσε 3 χιλιοστά έτσι για πλάκα

Αποσυνδεδεμένος Discordia

  • **
  • 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Εμπόριο όπλων και Εgo-T. Προσιτές τιμές, Εχεμύθεια
Απ: Νέος Οδυσσέας
« Απάντηση #265 στις: Ιουλίου 05, 2012, 01:57 »
Arxos περα απο την γευση ισως ο λόγος να είναι πιο πρακτικός. Να μην καιει ευκολα το επιστόμιο κατι που φαινεται και στον νεο ody οσο και στην πηνελόπη

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος Οδυσσέας
« Απάντηση #266 στις: Ιουλίου 05, 2012, 12:56 »
Πριν λιγο μου ηρθε ο νεος Οδυσσεας ετοιμος σεταρισμενος. Αμεσως μπορω να πω οτι δεν εχει καμια σχεση με τον παλιο. Ο νεος ειναι σαφως καλυτερος γενικως.
Ειναι ενα σκαλι πιο κατω απο την Πηνελοπη, η οποία με τη σειρα της ειναι ενα σκαλι πιο κατω απο τον ιαττυ.
Επειδη ομως περα απο την γευση και την ποιοτητα ατμου και ατμισματος με ενδιαφερει και η γενικοτερη φιλοσοφια, κατασκευη κλπ, θεωρω την Πηνελοπη τον καλυτερο ατμοποιητη απο τους τρεις, αν και μου φαινεται ελαφρως σέρτικη στο ατμισμα.

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος Οδυσσέας
« Απάντηση #267 στις: Αυγούστου 23, 2012, 00:02 »
χρησιμοποιω απο τις αρχες του μηνα μονο τον οδυσσεα και την πηνελοπη ,με το ιδιο σεταπ και το ιδιο υγρο.  1,8ωμ με 0,15 και 3αρι με 2αρι τοπικα,πανω σε μηχανικα μοντ(dd). για καποιο λογο που δεν εχω καταλαβει ακομα,στην αρχη δεν μου αρεσαν καθολου,μου φαινοταν πολυ το χτυπημα και καυτος ο ατμος..μαλλον κατι εκανα λαθος κυριως στην ρυθμιση της καμπανας .
στην πορεια η αισθηση βελτιωθηκε σε βαθμο που πραγματικα με εχει εκπληξει!! πολυς ατμος με πραγματικα πλουσια γευση και χτυπημα που αντιστιχει σε 3-5 mg παραπανω νικοτινης. και πολυ βασικο οτι αυτες οι επιδοσεις ειναι με λεπτο συρμα που σημαινει οικονομια στην μπαταρια.
η πηνελοπη ειναι ενα κλικ πανω σε γευση και σε παραγωγη ατμου αλλα με πολυ μικρη διαφορα,αλλα ο οδυσσεας βγαζει κατι πιο τσιγαρισιο.
θεωρω οτι η πηνελοπη ειναι πραγματικη εξελιξη αφου με το μισο μεγεθος εχει μεγαλυτερη αυτονομια και καλυτερη αποδοση.
πραγματικα 2 εξαιρετικοι ατμοποιητες που σου διωχνουν για παντα το κτ απο το μυαλο και πηγαινουν το ατμισμα σε αλλο επιπεδο. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος aiamec

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος Οδυσσέας
« Απάντηση #268 στις: Αυγούστου 25, 2013, 17:32 »
Πριν λιγο μου ηρθε ο νεος Οδυσσεας ετοιμος σεταρισμενος. Αμεσως μπορω να πω οτι δεν εχει καμια σχεση με τον παλιο. Ο νεος ειναι σαφως καλυτερος γενικως.

Μηπως μπορεις να γινεις λιγο πιο αναλυτικος ? διαφορες ?

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος Οδυσσέας
« Απάντηση #269 στις: Αυγούστου 25, 2013, 20:38 »
Παράθεση από: bersekero στις 05-07-2012, 11:56:30

το θεμα ειναι λιγο παλιο και αναφερονται στον v1-v2
δεν υπαρχει νεοτερος οδυσσεας! :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115956 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824420 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507429 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8946 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154791 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568812 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243907 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294220 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1766 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762787 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1134 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4022 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem