vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

334 επισκέπτες, 1 χρήστης
xsad

Περίεργο βίντεο για "έκρηξη" μπαταρίας και media-κή παραπληροφόρηση

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
...

Όχι μόνο δεν υπάρχει κίνδυνος από τα σημάδια που δείχνεις, αλλά στην συγκεκριμένη μπαταρία, ακόμη και όλο το μωβ περίβλημα να έλειπε, πάλι δεν θα υπήρχε άμεσος κίνδυνος. Δεν σου συνιστώ βέβαια να την χρησιμοποιείς γυμνή (ιδίως μετά από αυτά που μας είπες) γιατί μπορεί να βραχυκυκλώσει πιό εύκολα βάζοντάς την στην τσέπη σου με κέρματα, αλλά άμεσος κίνδυνος λόγω της χρήσης της χωρίς το περιτύλιγμα δεν υπάρχει. Πρακτικώς όλο αυτό το πλαστικό είναι διακοσμητικό εκτός από την μικρό τμήμα του που περιβάλει τον θετικό πόλο της μπαταρίας, που δυσκολεύει τυχαία βραχυκυκλώματα.

Λέω για την συγκεκριμένη μπαταρία επειδή είναι χωρίς προστασία. Στις μπαταρίες με κύκλωμα προστασίας τα πράγματα είναι διαφορετικά, γιατί το πλαστικό περίβλημα συγκρατεί και το κύκλωμα και τον πλακέ αγωγό που βρίσκεται στο πλάι.

Το θερμοσυστελλόμενο μακαρόνι που πρότεινε ο Γιάννης κι' εσύ, είναι η καλύτερη λύση.

(Image removed from quote.)

Είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει άμεσο πρόβλημα αν λείπει το περίβλημα;
Εννοώ ότι δεν είναι μόνο το θέμα των κερμάτων στην ίδια τσέπη.

Στις μπαταρίες λιθίου (και τiς IMR) όλο το εξωτερικό μεταλλικό "τζάκετ", αποτελεί συνέχεια του αρνητικού πόλου.
Άρα, όταν τοποθετηθούν εντός μεταλλικού μηχανικού μοντ και υπάρχει σχίσιμο στο μονωτικό περίβλημα, παρακάμπτεται η λειτουργία του κουμπιού και δίνουν συνέχεια ρεύμα στον ατμοποιητή. Το φαινόμενο είναι συνηθέστερο  στις γωνίες του στοιχείου, λόγω πτώσεων ή συχνών αφαιροτοποθετήσεων.
Μικρές αμιχές όπως στη φωτό, με το βάλε-βγάλε μπορούν εύκολα να εξελιχθούν σε επικίνδυνα σχισίματα -πιθανά σημεία επαφής με το μέταλλο του μοντ δλδ.

Αν δεν έχουμε την ικανότητα ν'αντικαταστήσουμε άμεσα το θερμοσυστελλόμενο, καλό είναι να μη χρησιμοποιούμε την μπαταρία. Αγοράζουμε άλλη μία καινούργια (χαμένες δεν πάνε ποτέ) μέχρι να επισκευάσουμε την τραυματισμένη και δεν έχουμε κανένα προβλημα.

Αποσυνδεδεμένος zilos

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke or vape? That's NOT the dilemma........
Το θερμοσυστελλόμενο μακαρόνι που το βρίσκουμε;;;;;
Έχουμε κανένα link;;;;

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
...μόλις μερικά ποστ πιο πίσω...
ICR Samsung 26f χωρις προστασια
Γδαρσιματακια ειναι δεν ειναι χτυπηματα απ οτι ειδα φροντιζει το φαστεκ και για αυτες τις περιπτωσεις

http://www.fasttech.com/products/0/10004244/1323904-single-18650-battery-pvc-heat-shrink-tubing-transl

Παράκληση:
Οι περισσότερες πληροφορίες που παραθέτουμε, υπάρχουν ήδη στα νήματα που αφορούν τις μπαταρίες:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,5559.0.html
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,6530.0.html

Το ζήτημα της ασφάλειας των μπαταριών ξεκαθαρίστηκε πιστεύω.
Αν θέλουμε διεξοδικότερη συζήτηση, ας γίνει στα σχετικά νήματα ώστε να μη διασκορπίζονται οι πολύ χρήσιμες γνώσεις που μπορεί να μας φανούν πολύτιμες στο μέλλον.

Απ'το συντονισμό.

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 16, 2014, 22:17 από Vangos »


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
... το οποίο είναι ακριβώς το ίδιο που συζητάμε εδώ και κάμποσες σελίδες.
Ας κοιτάμε πού ποστάρουμε παιδιά.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Για να μην ανοιγω νεο θεμα, εχουμε νεα δημοσιευση για εκρηξη ηλεκτρονικου τσιγαρου και μαλιστα με σοβαρο τραυματισμο, παντα συμφωνα με το αρθρο.


Ένας άνδρας εισήχθη στο νοσοκομείο με εγκαύματα στο πρόσωπό του μετά από έκρηξη ηλεκτρονικού τσιγάρου.

Οι αρχές δέκτηκαν κλήση απο μια κάβα στη Ramona την Κυριακή το βράδυ μετά από εκρηξη ηλεκτρονικού τσιγάρου, καίγοντας έναν υπάλληλο και να προκαλώντας ζημιά στο κατάστημα.
Κομμάτια από το ηλεκτρονικό τσιγάρο έκοψαν το πρόσωπο του άνδρα και γκρέμισαν τζαμαρία μέσα στο κατάστημα.

Ο άνδρας μεταφέρθηκε στο Ιατρικό Κέντρο του Σαν Ντιέγκο στη μονάδα εγκαυμάτων για να λάβει περίθαλψη για τους τραυματισμούς του.
Ο άγνωστος άνδρας εισήχθη σε κρίσιμη κατάσταση.

Το τι προκάλεσε την εκρηξη του ηλεκτρονικού τσιγάρου ερευνάται.


http://fox5sandiego.com/2015/02/09/e-cigarette-explodes-in-mans-face/
http://ktla.com/2015/02/10/e-cigarette-may-have-caused-home-explosion-that-injured-o-c-teen/

Αποσυνδεδεμένος BlackAngelGR

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Αυτα ειναι εκει που ηρεμησαμε να το παλι,και παλι φοβος

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Φόβος για τι πράγμα; Αν ξοδεύεις 8€ το χρόνο για μια μπαταρία της προκοπής, δεν υπάρχουν θέματα :)

Αποσυνδεδεμένος BlackAngelGR

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Τι μπαταρια ομως αδερφε.εγω ειμαι καινουριο στα μηχανικα μοντ ακομα δεν το πηρα το περιμενω,και με αυτο που ειδα λιγο φοβηθηκα..τι μπαταριες πρεπει καποιος να παρει για να μην υπαρχει περιπτωση να ψαχνω δοντια...

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Αυτό δεν μπορεί να το εγγυηθεί κανείς εφόσον οι μπαταρίες που χρησιμοποιούμε δεν βγαίνουν για να βαράμε subohm σε ατμοποιητες.
Για αυτόν τον λόγο (ασφάλεια) επίσης είναι καλό να χρησιμοποιούμε γνωστά (όχι no name τέλος πάντων) ηλεκτρονικά μοντ που έχουν όλες τις προστασίες.

Πέρα από αυτά, μπαταρίες όπως Samsung inr 25r, lg he2 κλπ είναι ποιοτικότατες και σου παρέχουν ασφάλεια εφόσον ΦΥΣΙΚΑ τις χρησιμοποιούμε σύμφωνα με τις συστάσεις του κατασκευαστή.

Τώρα κατά πόσο ασφαλής θα είσαι με ένα μηχανικό μοντακι, κανείς δεν το ξέρει. Χωρίς εμπειρία πάντως, πολλές οι πιθανότητες να πάει κάτι στραβά.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Ασχετα με το θεμα , αν εγω παρω μια μπαταρια (οποια και αν ειναι αυτη) και κανω αντ/σεις πολυ χαμηλες της ταξης των 0.2 - 0.6 Ωμ , τοτε ειναι πολυ φυσικο η μπαταρια μου να ανεβασει θερμοκρασια.
Τωρα αν εγω κανω και επιδειξη ντουμανιου σε μερικους φιλους για να δειξω ποσο μεγαλη την εχω.....τη μαγκια μου.....και δεν δωσω και σημασια στο οτι η μπαταρια εχει βρασει μεσα στο μοντ , συγνωμη κιολας βρε παιδια , αλλα δεν φταιει ουτε η μπαταρια,ουτο το μοντ , ουτε ο ατμ/της.
Η μεγαλη μου μαγκια φταιει που δεν ξερω , αλλα δεν δινω και σημασια σε οσα λενε οι ατμιστες που ξερουν και κατι παραπανω.
Επαναλαμβανω λοιπον μια ερωτηση:
Μπορει καποιος να εγγυηθει οτι η μπαταρια μου , οποια και αν ειναι αυτη, μπορει να διαχειριστει αντ/σεις subohm???
Oυτε οι ιδιες οι εταιριες κατασκευης των , δεν γραφουν κατι τετοιο στα χαρακτηριστικά ή στις δοκιμες των μπαταριων τους.


Οποτε ποιος φταιει ;;;       ΕΓΩ

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Αυτα ειναι εκει που ηρεμησαμε να το παλι,και παλι φοβος

Ο φόβος είναι ένα λογικό συναίσθημα σε τέτοια είδηδη. Το θέμα όμως είναι πως αντιδράει κανείς στον φόβο αυτό. Αν είμαστε προσεκτικοί με τα αναλώσιμά μας και λαμβάνουμε υπόψη κάποιους βασικούς κανόνες ασφαλείας και όχι τι προστάζει η "μοδα" τότε ο κλινδυνος είναι ελάχιστος.

Το πρόβλημα είναι ότι όσο και να ακούμε προειδοποιήσεις για ασφάλεια πάλι του κεφαλιού μας θα κάνουμε.

Ολίγος φόβος είναι καλός. Όχι αυτός που θα μας αποτρέψει από το ΗΤ αλλά αυτός που δε θα μας αφήσει να κάνουμε ανούσιες χαζομάρες.

Στάλθηκε από το GT-P5200 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος BlackAngelGR

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
ποια ειναι καποια βασικα δηλαδη για το μοντ και για
Την μπαταρια ,να ξερουμε και εμεις η νεοι?και κατι αλλο τι εννοεις με την  επιδειξει ντουμανιου?

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5899
  • Φύλο: Άντρας

Μπορει καποιος να εγγυηθει οτι η μπαταρια μου , οποια και αν ειναι αυτη, μπορει να διαχειριστει αντ/σεις subohm???
Oυτε οι ιδιες οι εταιριες κατασκευης των , δεν γραφουν κατι τετοιο στα χαρακτηριστικά ή στις δοκιμες των μπαταριων τους.


Οποτε ποιος φταιει ;;;       ΕΓΩ
Ναι δεν μπορει να στο εγγυηθεί κανενας και δεν ειναι χαζος να το κανει γιατι ολες οι μπαταριες που κυκλοφορουνε δεν ειναι για τετοιες αντιστασεις.

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Πριν εκραγεί η μπαταρία - βόμβα δεν θα έπρεπε νε είχε ανεβάσει θερμοκρασία; Στην κυριολεξία να έβραζε;

Υπάρχει περίπτωση να εκραγεί μπαταρία χωρίς να έχει ανεβάσει θερμοκρασία για κάποιο χ χρόνο;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342298 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206514 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541454 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31068 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50189 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597259 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357784 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11533 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193073 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1315 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1308 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591934 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios