vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

361 επισκέπτες, 2 χρήστες
Barbapaidi, xsad

Περίεργο βίντεο για "έκρηξη" μπαταρίας και media-κή παραπληροφόρηση

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Όλη η ιστορία, είναι να γνωρίζουμε τις δυνατότητές μας. Είμαι σίγουρος ότι αν το ρίξω στο διάβασμα, σε 10 μέρες θα έχω γίνει εξπέρ σε ότι αφορά μηχανικά, αποφορτίσεις κλπ. Ξέροντας τον εαυτό μου όμως, πιστεύω ότι με το ηλεκτρονικό έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Επίσης, πρέπει να σκεφτούμε και το εξής: Ναι, μεγάλα παιδιά είμαστε και έχουμε την ευθύνη των πράξεών μας. Πρέπει όμως να αναλογιστούμε και την ευθύνη που έχουμε απέναντι στους οικείους μας (και να μην σακατευτούμε!!!) και, επαγωγικά, την ευθύνη που έχουμε απέναντι στην υπόλοιπη ατμιστική κοινότητα. Ένας δικός μας ταλιμπανισμός, θα κάνει συνατμιστές να ακούσουν τα μύρια όσα!

Δικαίωμα του καθενός να ατμίζει όπως αυτός/ή θέλει. Αλλά είναι υποχρέωσή του, να σκεφτεί τουλάχιστον τις συνέπειες.

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Δηλαδή για να καταλάβω, πως έγινε το περιστατικό; Που οφείλεται η έκρηξη;

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Συμφωνώ με όλα
αλλά....


Αν ο οποιοσδήποτε στην αρχή του Η.Τ. πήγαινε στο νοσοκομείο με μια τρύπα στο πόδι
το μόνο σίγουρο θα ήταν ότι δεν θα ακούμπαγε ποτέ ξανά  Η.Τ.




Οπότε προσοχή!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος dimtrikkas

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Δηλαδή για να καταλάβω, πως έγινε το περιστατικό; Που οφείλεται η έκρηξη;


σύμφωνα με αυτά που είπαν και όλα τα ενδεχόμενα πάνε στο ότι η μπαταρία ήταν ελαττωματική και ζεστάθηκε απότομα και το μεγαλύτερο λάθος του κυριου ήταν ότι το πέταξε στο δάπεδο..ήταν φυσικό να γίνει το μπαμ..


« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 15, 2014, 09:26 από dimtrikkas »

Αποσυνδεδεμένος geokaza

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
    • George Kazazis
Πείτε και σε μας τους υπολοίπους τι έπρεπε να κάνει.
Ποτέ δεν ξέρεις πότε μπορεί να συμβεί κάτι.
Δηλαδή εάν (χτύπα ξύλο) αισθανθούμε μία μπαταρία ότι αρχίζει να ζεματάει στα καλά του καθουμένου, ποιες είναι οι πλέον ενδεδειγμένες κινήσεις τις οποίες πρέπει να ακολουθήσουμε;;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Ειδικός δεν είμαι, αλλά προσωπικά θα ακουμπούσα το μοντ ήρεμα κάτω και θα απομακρυνόμουν γρήγορα.

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Στο μπαλκόνι/αυλή, μακριά από ανθρώπους.
Τα δυσάρεστα αποτελέσμστα, όποια κι αν είναι, δεν έχουν έκταση, όπως με όλα τα περιστατικά μπαταριών, γι αυτό είμαστε κάπως μακριά.

Τα ακόλουθα είναι/δεν είναι εκτός θέματος, και φυσικά δεν αφορούν επ΄ ουδενί τους απορούντες, αλλά τώρα μου ήρθε και θεωρώ ότι μάλλον θα το έστελνα σαν σχόλιο εκεί, αν υπήρχε ελπίδα να πιάσει τόπο...

[Off...

Αν ήμουν αδαής περί ΗΤ θα σκεφτόμουν τα ακόλουθα:
1) Ειδοποιούμε τη τρομοκρατική
2) Ειδοποιούμε τον εξορκιστή της ενορίας μας
3) Συνειδητοποιούμε ότι ενώ οι εκρήξεις μπαταριών κινητών αφορούν το 0,52 % της εν λόγω περίπτωσης, ενώ οι εκρήξεις μπαταριών των ΗΤ το 0,53%, πράττουμε το (1) και ειδοποιούμε την Εθνική Στατιστική Υπηρεσία και το βιβλίο Ginness
4) Προσπαθούμε να επαληθεύσουμε πειραματικά το ανέκδοτο "αν θες να βιώσεις την απόλυτη αμηχανία, χάϊδεψε το χέρι αυτού που σου δίνει τα ρέστα στα διόδια", εφαρμόζοντας το "αν θες να δεις το βλέμμα του απόλυτου τρόμου, πήγαινε σε μαγαζί ηλεκτρονικών, άσε τον έμπορα να νοιώσει το κάψιμο και άφησε την κινητή βόμβα στο σωλήνα με τις μπαταρίες προς ανακύκλωση"
                                                     
... on]
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 15, 2014, 02:24 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
μια φορα που βραχυκυκλωσα aw 18650 1600mah μεσα σε μηχανικο (the don ss) κολησε μεσα ο διακοπτης και το μοντ επιασε πανω απο 60-70 βαθμους μεσα σε 2 δευτερολεπτα . μεχρι να καταλαβεις οτι κατι δεν παει καλα,ηδη το κακο εχει γινει.
το πετας κατω γιατι καιγεται το χερι σου και οχι μονο απο φοβο.
η επομενη στιγμη ηταν μια επισοδιακη εξοδος των αεριων με πολυ θορυβο και καπνο αλλα ευτυχως χωρις φλογα.
φανταστητε σε 26650 τι γινεται.

υγ. και με ολους τους κλωνους στην αρχη καλο ειναι να μετραμε με ενα πολυμετρο ή ηλ. μοντ γιατι συχνα εχουν γρεζια σε εσωτερικα σημεια και μπορουν να κανουν χοντρο βραχυκυκλωμα στην πρωτη χρηση.

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
όλο στο εξωτερικό συμβαίνουν?τι κακό είναι αυτό?εγω προσωπικα εχω κανει κακη χρηση μπαταριων εγκο και μοντακια ,χειροτερη δεν πρεπει να εχει κανει καποιος,χωρις να το συνιστώ,ομως τιποτε....τι βραχυκυκλωματα-αντιστασεις,τι νερα τι ξεχαρβαλωμα πολων,τι τι τι ε τιτι...αλλα τιποτα απο μπουμ, βουμ και τα συναφή...
δεν λεω οτι ειναι ανεφικτο να γινει κατι κακο αλλα θελει πολυ προσπαθεια ρε παιδι μου...


πχ φιλος μη χρηστης η.τ δοκιμαζε μοντακι το οποιο το ακουμπισε ορθιο με χαλαρο ελατηριο με αποτελεσμα να δινει ρευμα πανω απο 10 μιν...η μπαταρια μεσα χωρις προστασια,το αποτελεσμα να το πιασει και να τσουρουφλιστει...αλλα πυροτεχνηματα νο...


θα ηθελα να ξερω ο τυπος τι μπαταρια ειχε ,πως την ειχε  ,με τι την ειχε φορτησει ,τι ατμοποιητη εβαλε επανω με τι αντισταση, και αν βρισκεται κοντα στα ορια iq...γιατι αν βρισκεται στα ορια τοτε συντομα θα δουμε αγωγες-αποζημιωσεις κτλπ οπως καποιοι που βαζουν ζωυφια στα φαγητα τους να μην πληρωσουν στα εστιατορια


παντως το σημαντικοτερο ολων ηταν η προθεση να ξαναγυρισει στο τσιγαρο...και αν το ξεχασει αναμμενο και καει ολοκληρο το οικοδομικο τετραγωνο?εχει το iq να καλεσει τα ΜΜΕ και να πει οτι φται το τσιγαρακι-μαλμπουρακι αθωο και αβλαβες...

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Πείτε και σε μας τους υπολοίπους τι έπρεπε να κάνει.
Ποτέ δεν ξέρεις πότε μπορεί να συμβεί κάτι.
Δηλαδή εάν (χτύπα ξύλο) αισθανθούμε μία μπαταρία ότι αρχίζει να ζεματάει στα καλά του καθουμένου, ποιες είναι οι πλέον ενδεδειγμένες κινήσεις τις οποίες πρέπει να ακολουθήσουμε;;

Αν και δεν είμαι τεχνικός ασφαλείας, θα κάνω μια προσπάθεια να αναφέρω επιγραμματικά μερικά πράγματα που μπορούμε να κάνουμε, αν ο μη γένοιτο έρθει η κακιά στιγμή.
Τονίζω ότι το βασικό είναι να λάβουμε όλα τα προληπτικά μέτρα ώστε να μην έρθει ποτέ αυτή η στιγμή.
 
 
Αν είναι εφικτό, βγάλτε την μπαταρία από την συσκευή για να σταματήσει το βραχυκύκλωμα.

• Βγείτε (με την μπαταρία) σε ανοιχτό χώρο (αυλή, μπαλκόνι, δρόμο) και μείνετε μακριά από εύφλεκτα αντικείμενα.

• Απομακρύνετε τους περίεργους.

• Σκεπάστε την μπαταρία (ή και την συσκευή) με άμμο ή χώμα. Αυτό δεν είναι τόσο δύσκολο όσο ακούγεται και μπορεί να γίνει σε δευτερόλεπτα σκεπάζοντάς την με μια αναποδογυρισμένη γλάστρα. Τα μπινελίκια της συζύγου για το φυτό που θα καταστρέψετε είναι (συνήθως...) πιο ανώδυνα από τις συνέπειες μιας έκρηξης ή πυρκαγιάς.

Μη ρίξετε νερό επάνω στην μπαταρία ή στην συσκευή.

• Αν απαιτηθεί να κάνετε χρήση πυροσβεστήρα επάνω στην μπαταρία, προτιμήστε πυροσβεστήρα ξηράς κόνεως αντί για διοξειδίου του άνθρακα.

• Αν έχετε κάποιο δοχείο με αρκετή ποσότητα σόδας πλυσίματος ή μαγειρικής σόδας, μπορείτε να βάλετε μέσα την μπαταρία και να την αφήσετε με ανοιχτό καπάκι σε ανοιχτό χώρο.

• Τα υγρά και τα αέρια που εκλύονται είναι τοξικά.

• Αν έχουν εκτονωθεί αέρια σε κλειστό χώρο, ανοίξτε τα παράθυρα για να αερισθεί καλά ο χώρος.

• Πρίν σκουπίσετε τα υγρά, φορέστε γάντια μια χρήσης. Επειδή τα υγρά είναι όξινα, καλύτερα να καθαρίσετε το μέρος που χύθηκαν με κάποιο υγρό που περιέχει αμμωνία.

• Αφού αδρανοποιηθεί η μπαταρία, πετάξτε την σε ειδικούς κάδους ανακύκλωσης.

• Αν τα υγρά έρθουν σε επαφή με το δέρμα σας, πλυθείτε πολύ καλά με σαπούνι και νερό.

• Αν τα υγρά έρθουν σε επαφή με το μάτι σας, πρώτα κρατήστε ανοιχτά τα βλέφαρα και ξεπλένετε το μάτι σας με τρεχούμενο νερό για τουλάχιστον 10 λεπτά και αμέσως μετά ζητήστε ιατρική βοήθεια.
 

Αν κάποιος θέλει να συμπληρώσει κάτι στα παραπάνω, ας το κάνει.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 15, 2014, 11:11 από Alfabravo »

Αποσυνδεδεμένος jimkaldi

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
πολυ σωστα τα παραπανω αλλα για την συνεχεια (αφου περασει η στιγμη του βραχυκυκλωματος)
γιατι αλλιως κινδυνευουμε να μας σκασει στο χερι (αν!!!)

απλα δεν ειναι εφικτο την στιγμη του βραχυκυκλωματος

κι επειδη ακουγονται σχολια καθησυχαστικα καλο ειναι να ξερουμε οτι η εκρηξη ειναι ενα τυχαιο γεγονος εξαρτωμενο απο πολλους παραγοντες κι ακομα και οι προστασιες δεν ειναι 100% σιγουρες
γι αυτο το καλυτερο ειναι να γνωριζουμε τους κινδυνους και να αποφευγουμε τα πειραματα οι αδαεις
το κακο με το ητ ειναι οτι δεν θα παρει φωτια ο καναπες οπως με το κινητο αλλα θα βγει κανα ματι .



Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Σωστά! Τι κάνουμε λοιπόν κατά την στιγμή του βραχυκυκλώματος;
 
• Πετάμε την μπαταρία έξω από το παράθυρο ή κάτω από το μπαλκόνι και καλυπτόμαστε πίσω από οτιδήποτε θα μπορούσε να λειτουργήσει ως ανάχωμα.
Γι όσους έχουν εκπαιδευθεί στις ρίψεις χειροβομβίδων στο στρατό, αυτό είναι κάτι εύκολο.

• Παραμένουμε πίσω από το οχύρωμα με ανοικτό το στόμα (για να μη σπάσουν τα τύμπανά μας από την πίεση που θα προκαλέσει η έκρηξη) και μετράμε μέχρι το 10.

• Αν η μπαταρία δεν εκραγεί, δεν σηκωνόμαστε να δούμε τι έγινε, αλλά περιμένουμε οχυρωμένοι για 10 τουλάχιστον λεπτά για να αποκλείσουμε την πιθανότητα βραδυφλεγούς έκρηξης.
 
Προφανώς δεν κάνουμε τίποτε από αυτά! Μη τα πάρει κανείς στα σοβαρά, έτσι;   :))
 
 
Και προφανώς αυτά που έγραψα στην προηγούμενη ανάρτηση αφορούν την στιγμή που λόγω βραχυκυκλώματος (ή άλλου προβλήματος) η μπαταρία αρχίζει να ζεσταίνεται και εκτονώνονται αέρια.
Δεν γυρνάμε τις γλάστρες ανάποδα και σκεπάζουμε τις μπαταρίες χωρίς λόγο...
 
 

 
 

Αποσυνδεδεμένος jimkaldi

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
οτι και να λεμε 99% θα κανουν οτι εκανε και ο τυπος ...ασχετως αν καποιοι "κραζουν" ευκολα


το να πουμε λυσεις που ειναι πρακτια ανεφικτες δεν εχει νοημα ....
(η γλαστρα που ειπες η ενας κουβας νερο αν ταχεις διπλα σου ειναι μια καλη λυση  :) ) αλλα...
αυτο που θελω να τονισω ειναι οτι το βραχυκυλωμα εμφανιζεται σε χρονο 0
η αντιδραση της μπαταριας μπορει να χρειαστει απο αρκετα δευτερολεπτα μεχρι σχεδον 0
δεν ειναι δεδομενο λοιπον οτι υπαρχει χρονος αντιδρασης
το φαινομενο ειναι καθαρα στατιστικο ,,,,απο κει και περα οποιος θελει πειραματιζεται με τις πιθανοτητες




Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Πρώτα απ΄ όλα να ξεκαθαρίσω ότι ο κουβάς με το νερό δεν είναι καλή λύση.  :nope:
 
Δεύτερον, οι σύγχρονες μπαταρίες (πολύ περισσότερο οι ασφαλούς χημείας) δεν εκρήγνυνται έτσι εύκολα, ή τουλάχιστον δεν εκρήγνυνται χωρίς προειδοποίηση. Και οι μπαταρίες των κινητών τηλεφώνων ίδιας τεχνολογίας Li-ion είναι και εκεί οι κίνδυνοι είναι ίδιοι. Κι’ όμως εδώ κουβεντιάζουμε για την σοβαρότητα του ενδεχομένου της έκρηξης επειδή βάζουμε το Η.Τ. στο στόμα μας, ενώ παράλληλα ανεχόμαστε να κουβαλάνε τα παιδιά μας το κινητό τους στην τσέπη τους, δίπλα στα @@...
 
Η έκρηξη προκαλείται από μεγάλη πίεση αερίων που δεν έχουν την δυνατότητα να εκτονωθούν. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και σε μία βόμβα ή σε μία χειροβομβίδα. Η πίεση των αερίων της καμένης πυρίτιδας είναι αυτή που προκαλεί την έκρηξη. Αν αγοράσω ή φτιάξω ένα σωλήνα για να βάλω την μπαταρία μου και δεν έχω μεριμνήσει για οπές εκτόνωσης κλπ, ουσιαστικά κρατάω μια εν δυνάμει βόμβα στα χέρια μου. Θεωρώ όμως ότι είμαστε νοήμονες. Ο ίδιος σωλήνας θα μπορούσε να εκραγεί και να σκοτώσει κόσμο ακόμη και αν είχε νεράκι μέσα. Σωστά;

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
σωστα τα λες φιλε μου απλα οπως περιεγραψα παραπανω δεν ειναι ουτε ολα τα βραχυκυκλωματα ιδια ουτε ολες οι μπαταριες θα αντιδρασουν με τον ιδιο τροπο.
ριξτε μια ματια και πειτε μου εαν προλαβαινετε να αντιδρασετε.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342300 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206516 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541458 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31068 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50189 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597264 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357785 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11533 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193073 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1315 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1308 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591938 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios