vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

173 επισκέπτες, 3 χρήστες
bloodlessz, camber, Sergios

Twitter

Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #105 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 23:29 »

Για το θέμα των γεύσεων που λες, αν είναι γνωστός ο χημικός τύπος της ουσίας που δίνει τη χαρακτηριστική γεύση σε μια ουσία, πιστεύω πως θα υπάρχει και κάποιος τρόπος να τη συνθέσουν τεχνιτά.


αν βαλεις σε μια κατσαρολα ανθρακα, νερο και μερικα μεταλλικα στοιχεια δηλαδη μπορεις να φτιαχνεις συκωτια, καρδιες, χερια, ποδια κτλ?  :)) [size=78%] [/size]

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #106 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 07:44 »
Αυτό κατάλαβες από αυτά που έγραψα;

Και όχι τίποτα άλλο, ξεχάστηκα και έχασα τα 666 μηνύματα

Αποσυνδεδεμένος davarisx

  • **
  • 293
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #107 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 13:08 »
τελικα με λιγο θεληση ολα γινονται.
εχω 4 μερες κανελα τριμενη μεσα σε PG και κουνουσα το μπουκαλι των 30 ml οπωτε εβρισκα ευκαιρια.
Σημερα φιλτραρισα δοκιμασα και το αποτελεσμα ηταν πολυ πανω απο τις προσδοκιες μου  :respect: :respect:
Σημερα ξεκινησα 100 ml παραγωγη οπωτε σε καμια βδομαδα θα ανοιξω σχετικο θεμα.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #108 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 15:13 »
βγαινω εκτος θεματος,αλλα μια και καταγομαι απο χωριο που ειχε σαν κυρια καληεργεια τον καπνο και ο παππους μου ηταν καπνοπαραγωγος....δεν μπορω να φανταστω που βρεθηκε η ραδιενεργεια στον καπνο.....?????????
μπορει να εχει 1000 στραβα, μπορει να  τρωει τονους φυτοφαρμακα καθε βδομαδα για κρατηθει η παραγωγη....αλλα την ραδιενεργεια δεν μπορω να φανταστω που την βρηκε....!!!!! μηπως φυτρωνει και αυτη στο χωραφι και δεν το ξερω????????? :idiot1:

Μπορείς να βρεις κάποιες απαντήσεις εδώ:
http://www.kathimerini.gr/439252/article/epikairothta/ellada/radienergh-oysia-ston-kapno-tsigarwn
και στο φόρουμ μας τη συζήτηση εδώ:
http://vaping.gr/index.php?topic=338.0
Αν είναι να συνεχιστεί η συζήτηση επ' αυτού, να γίνει σ' εκείνο το θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 02, 2022, 18:09 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #109 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 21:57 »
Αυτό κατάλαβες από αυτά που έγραψα;

Και όχι τίποτα άλλο, ξεχάστηκα και έχασα τα 666 μηνύματα


χαχα οχι που δε θα στο σπαγα :P




στο λεω γιατι κι εγω της ιδιας γνωμης ημουν καποτε και ο χημικος μου με εκανε ρομπα φτιαχνοντας ενα ωραιοτατο δηλητηριο με τον ιδιο χημικο τυπο της ζαχαρης (ναι γινεται) (οταν λεω δηλητηριο εννοω ενα θεοπικρο πραμα... ...δεν αποκλειεται και να ειναι δηλητηριωδη )

Αποσυνδεδεμένος Αsimos

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #110 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 23:16 »
Μπορείς να βρεις κάποιες απαντήσεις εδώ:http://www.kathimerini.gr/439252/article/epikairothta/ellada/radienergh-oysia-ston-kapno-tsigarwnκαι στο φόρουμ μας τη συζήτηση εδώ:http://e-kapnisma.gr/index.php?topic=338.0 Αν είναι να συνεχιστεί η συζήτηση επ' αυτού, να γίνει σ' εκείνο το θέμα.

δεν θα το σχολιασω, οπως δεν θα σχολιαζα και καποιο
[size=78%]αρθο για το υγρο στους πνευμονες απο χρηση η.τ......ο καθενας πιστευει οτι θελει.[/size]

 και επιδη εχω δοκιμασει να καπνισω σκετο και ακατεργαστο μπασμα.....θα ελεγα οτι δεν εχει απολυτως καμια γευση μονο πικρα και πισα....ο καπνος την γευση την περνει απο επεξεργασια και μαλλον με χημικο τροπο στην εποχη μας γιατι ειναι πολυ χρονοβορες οι φυσικες διαδικασιες.....αρα το να βραζεις καπνο γι ανα παρεις γευση ισως ειναι αστοχο.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 23, 2016, 23:22 από Αsimos »

Αποσυνδεδεμένος atmismos

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
  • Το πιο βίαιο στοιχείο της κοινωνίας είναι η άγνοια
    • Atmismos
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #111 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 00:04 »
Όταν όμως είδα πως το βαμβάκι κρατάει πολύ πράγμα από στερεά κατάλοιπα, αποφάσισα να επαναλάβω τη διαδικασία. Αυτή τη φορά έβαλα δύο φίλτρα μαζί, αφενός για να κρατήσει το δεύτερο ό,τι δεν κρατάει το πρώτο και αφετέρου για να επιταχύνω λίγο τη διαδικασία. Τα φίλτρα τα συγκρατώ με ένα λαστιχάκι, καθώς μετά από λίγο τα φίλτρα ποτίζουν μέχρι πάνω με αποτέλεσμα να γλιστράει και να πέφτει μέσα στο βάζο (την έπαθα την πρώτη φορά)

Νομίζω το φιλτράρισμα είναι μια σχετική διαδικασία με τον τύπο του ατμιστή.  Αν δηλαδή χρησιμοποιείς κεφαλές με BDC/BVC που οι είσοδοι του υγρού έχουν έτσι κι αλλιώς ένα φίλτρο/πλέγμα τότε οτιδήποτε στερεό μεγαλύτερης διατομής από τους πόρους αυτού του υλικού δεν θα περάσουν.  Γι αυτό δεν νομίζω να πάρω ποτέ έγχρωμο ή θολό ατμιστή.  Μ'αρέσει να βλέπω τι κολυμπάει στο υγρό μου.  Συνήθως κάποιο κομματάκι από φύλλο τσαγιού.  Αφού δεν έχει φόβο να πάει να καεί στην αντίσταση τι με νοιάζει;

Το διπλό φιλτράρισμα με το ίδιο υλικό δεν έχει νόημα εκτός κι αν θεωρείς ότι υπάρχει μεγάλη αστοχία υλικού και μεγάλες τρύπες και αν περάσει κάτι απ'το πρώτο πιθανά να σταματήσει στο δέυτερο, σαν να έχεις 2 τρύπιες κάλτσες για φίλτρο.  Να έχεις ένα πιο χοντρό προ-φίλτρο για να μην πίζει το δεύτερο που είναι ακριβό ώστε να το χρησιμοποιείς πολλές φορές το καταλαβαίνω.  Δηλαδή ένα του καφέ σαν χοντροκόσκινο και μετά ένα HEPA (χέπα όχι ηερά).  (ψάξε ένα πακέτο ιατρικές μάσκες σε οδοντοιατρικό ή άλλο μαγαζί υλικού - το φτηνότερο μικροφίλτρο σε λογική τιμή που θα βρεις γιατί γίνεται μαζική παραγωγή.)

Επίσης, (δεν ξέρω αν το έχει αναφέρει κανείς πριν) αν αυξήσεις την θερμοκρασία του υγρού θα περάσει ευκολότερα και ίσως και κάποια στοιχεία της γεύσης που μπορεί να πήξουν/παγώσουν σε χαμηλή θερμοκρασία επαναδιαλυθουν αν τα θες, αντίστροφα για κάποια συστατικά μπορεί να θες να παγώσουν και να τα φιλτράρεις.  Νομίζω ένα ποσοστό ζάχαρης αφαιρείται έτσι.  Προσοχή δεν λέω να βράσεις λέω να αυξήσεις. 

Αν είχα κάποιο σούπερ τανκ με ανοικτές αντιστάσεις θα με απαοσχολούσε το φιτράρισμα αλλά με τα τσαγάκια μου μ'αρέσει να κοιτάω μέσα στη γυάλα και να τα βλέπω να κολυμπάνε.  5 σταγόνες φασκόμηλο και η μυρωδιά κάπου εμφανίζεται στα επόμενα 2-3 δοχεία.  Καπνικό το θεωρώ κι αυτό, αρωματισμένο καπνικό.  Σπάει και τη γλύκα του VG και δίνει μια ξηρότητα στον ατμό σαν τον καπνό.

Άσχετο:  Έβρασα και μπαμπάκι με λίγο χαμομήλι να πάρει αυτή την αρχική μπαμπακίλα.  ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ! :wall:


Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #112 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 18:30 »

Το διπλό φιλτράρισμα με το ίδιο υλικό δεν έχει νόημα εκτός κι αν θεωρείς ότι υπάρχει μεγάλη αστοχία υλικού και μεγάλες τρύπες και αν περάσει κάτι απ'το πρώτο πιθανά να σταματήσει στο δέυτερο,



θεωρητικα ετσι ειναι, αλλα στα χαρτινα φιλτρα του καφε δεν ισχυει και τοσο αφου και το δευτερο μαζευει πραμα. ισως σαν υλικο να μην ειναι παντα πανομοιοτυπο...


 
Παράθεση
5 σταγόνες φασκόμηλο και η μυρωδιά κάπου εμφανίζεται στα επόμενα 2-3 δοχεία.  Καπνικό το θεωρώ κι αυτό, αρωματισμένο καπνικό.  Σπάει και τη γλύκα του VG και δίνει μια ξηρότητα στον ατμό σαν τον καπνό.


για δωσε οδηγιες

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #113 στις: Μαρτίου 01, 2016, 16:29 »
Ειχα που λετε έναν old holbourn κιτρινο ξεχασμενο από την εποχη που ημουν καπνιστης(πριν 21 μηνες δηλ.) ειχα και καμια 300ml γλυκερινη Συνδεσμου που δεν την χρησιμοποιω μιας και είναι 99,5% καθαροτητας και χθες ειπα αντε  να παιξω λιγο και'γω με τo diy εκχύλισμα καπνού,ανοιξα λοιπον τον καπνο και πηρα μια χουφτα 10-15gr  την εριξα σε ένα βαζω και εριξα καμια80-90ml γλυκερινη Συνδεσμου ,εκλεισα το καπακι   και το εβαλα σε ένα σκοτεινο ντουλαπι  και σημερα βλεπω μαυρη μαυριλα πλακωσε το υγρο!
Τωρα δηλ. τι κανω?
Ποσες μερες  πρεπει να το αφήσω ετσι μεσα στο υγρο?
Το αφηνω 10-20 μερες όπως διαβασα καπου εδώ μεσα και μετα το φιλτραρω 3-4-5 φορες με φιλτρα του καφε και είναι ετοιμο για ατμισμα?
H θα είναι πολύ δυνατο γευστικα για να ατμισθει μονο του το εκχύλισμα,δηλ. το χρησιμοποιω σαν ετοιμο e-juice η σαν συμπικνωμενο αρωμα όπως αυτά που  ριχνουμε 3-5% σε μια βαση και κανουμε το υγρο μας?
Αν καταλαβα καλα αυτό το εκχύλισμα θα εχει περιπου 1-2mg νικοτίνης αρα θα πρεπει να βαλω και λιγη νικοτινουχα βαση για να φτασω την επιθυμητη μου 6mg?


Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #114 στις: Μαρτίου 01, 2016, 23:16 »
ναι, πρέπει να προσθέσεις λίγη νικοτινούχα βάση. Ορθά αναφέρεις περίπου 1-2mg θα έχει το μείγμα σου ως έχει.
ναι, άφησέ το λίγες μέρες.
ναι, ατμίζεται ως έχει, με την έννοια ότι δε χρειάζεται άρωμα. Τώρα αν σου αρέσει, είναι θέμα γούστου.
Δυστυχώς, όσο φιλτράρισμα κι αν κάνεις, αντίο αντίσταση μετά από 1-2 τανκ (και δεν εννοώ δυο 6μελα του ερλπρινζ) Εχε το κατά νου, μόλις αδειάσει το πρώτο τανκ, έλεγχο άμεσα την αντίσταση και βέβαια ποτέ τέτοιο μείγμα σε εργοστασιακή κεφαλή.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #115 στις: Μαρτίου 02, 2016, 10:29 »
Τhank's Petra!
Βλέπεις ότι δεν χρειαζεται να μαλωνουμε?
Ο φιλος altan678 στην πιο πισω σελιδα απ'οτι καταλαβα χρησιμοποιει αυτό το net υγρο που εφτιαξε  ως αρωμα και όχι σαν ετοιμο e-liquid γι'αυτο και αναφερει κατι 20% ΝΕΤ - 80% βάση- 05% NET - 95% βάση -10% ΝΕΤ - 90% βάση γι'αυτο αναρωτιέμαι αν θα ατμιζεται το υγρο που φτιαχνω η θα πρεπει και'γω να βαζω σε σκετη βαση 3-5-10% από το net που φτιαχνω!

spyros1

Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #116 στις: Μαρτίου 02, 2016, 11:03 »
Καλημέρα.
Παιδιά καλα τα πειραματα  ομως μια σοβαρη παραμετρος που πρεπει να προσεξουν οσοι πειραματιζονται με "φυσικο" (γιατι μονο φυσικος δεν ειναι) καπνο ειναι τα φυτοφαρμακα....
Γι αυτό προτεινω αναλυσεις ακομη και πριν την ατμιση... ;)

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #117 στις: Μαρτίου 02, 2016, 11:16 »
Φυτοφάρμακα δεν ειχαν όταν τα καπνιζαμε?
Μια δοκιμη ειπα να κανω, αν μου αρεσει γευστικα το αποτέλεσμα μετα ψαχνόμαστε!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 02, 2016, 11:22 από valsam »

spyros1

Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #118 στις: Μαρτίου 02, 2016, 13:43 »
"Φυτοφάρμακα δεν ειχαν όταν τα καπνιζαμε?

Μια δοκιμη ειπα να κανω, αν μου αρεσει γευστικα το αποτέλεσμα μετα ψαχνόμαστε!"


Εγώ ειμαι πρώτος υπέρ τον δοκιμών.Όμως επειδή το εχουμε καπνίσει οπως λες εαν το ξανακαπνίσουμε  το φυτοφαρμακο και ολα τα υπολοιπα δεν βλεπω το λογο να ατμίσουμε.
Πρώτα βρες μου αγνό καπνό και οχι ραντισμένο και μετα ολα τα άλλα καλα
και σωστα.
Το να περνεις (γενικά και οχι προσωπικά μιλάω) το δηλητήριο που μεχρι χτες (και τωρα καμια φορα) καπνίζαμε  και να το βγαζεις αποσταγμα πιστευω οτι δεν λεει κατι.
Καπνισε το να γλυτώσεις την ταλαιπωρία. :)
Αυτή βέβαια ειναι η προσωπική μου άποψη.
Ο καθένας μπορει να κάνει όσα πειράματα θέλει αρκεί να υπαρχουν καποιες προυποθέσεις γιατι χωρίς αυτες το θεωρώ τζαμπα κόπο.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 02, 2016, 13:53 από spyros1 »

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #119 στις: Μαρτίου 02, 2016, 14:29 »
το να το εκχυλισει και να ατμισει το εκχυλισμα σιγουρα ειναι απειρες φορες καλυτερο απο το να το καψει και να εισπνευσει τον καπνο, αλλα θα συμφωνισω -επειτα κι απο διαλογους που ειχα με πρωην καπνοπαραγωγο- πως ειναι σχεδον ακατορθωτο να βρεις φυσικο καπνο αραντιστο, τουλαχιστο στην Ελλαδα, γιατι προκειται για πολυ ευαισθητο φυτο και μια στραβη να γινει μπορει να χασουν ολη τους την παραγωγη.
Βαζουν ισως 2-3 φυτα αραντιστα μακρυα απ τα αλλα για προσωπικη χρηση αλλα μεχρι εκει.
Επισεις λογο της τρελης επεξεργασιας που απαιτειται δεν ειναι και το ευκολοτερο φυτο για να πει καποιος οτι θα το καλλιεργησει μονος του σε γλαστρα, αλλα αν υπαρχουν πολλοι fans ενος τετοιου ΝΕΤ ποτε δε ξερουμε τι μπορει να συμβει (μπορει πχ να βρεθει καποιος απο δω μεσα να ναι αγροτης και να πει "καλλιεργω και 20 καπνα για να τα  υγρα ατμισματος χωρις χημικα χωρις τιποτα"...λεω τωρα...)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115837 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824340 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507326 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8929 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154751 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568757 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243852 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294160 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1750 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762744 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1117 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4008 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem