vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

181 επισκέπτες, 3 χρήστες
Mimhsdr, bloodlessz, camber

Twitter

Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού

Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #90 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 23:36 »
Ναι και γενικά κάθε τύπου καπνικό. Ας πούμε η καπνική βάση κάποιων halo, όπως το torgue θεωρούσα ως τώρα τουλάχιστον ότι είναι κάποια συγκριμένη ποικιλία η blend. Την ίδια βάση ας πούμε έχω δεί και σε άλλες εταιρείες. Και η ερώτηση βασικά είναι του τύπου, πώς μιμείσαι γέυση καφέ χωρίς καφέ. Το ίδιο και με τις καπνικές γεύσεις. Περιέργεια είναι πιό πολύ. Τα net που έχω κάνει είναι el toro και ben northon, τα οποία όντως είναι κάπως διαφορετικά αλλά είναι και πιό σκέτα καπνικά, χωρίς βανίλιες, καραμέλες, μέντες κλπ.

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #91 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 23:56 »
Για τα Virginia η γνώμη μου είναι πως δεν είναι καπνός αλλά γρασίδι. Σοβαρά το λέω. Το πρώτο υγρό που αγόρασα ήταν Virginiaγιατί ακριβώς νόμιζα πως είναι ό, τι πιο κοντά. Αλλά πλέον νομίζω πως μπερδευόμουν λόγω της χορταρίλας. Για τα υπόλοιπα καπνικά, εγώ τουλάχιστον ποτέ δεν μπόρεσα να κάνω παραλληλισμό των υγρών με αυτό που υπόσχονται. Για παράδειγμα τα maxx blend που υποτίθεται πως είναι Marlboro εμένα μου θυμίζουν λουλούδια. Και ποτέ δεν κατάφερα να διακρίνω καπνό στριφτού σε υγρά κτλ.
Ίσως να έχεις δίκιο και να έχω θέμα. Ίσως να με μπερδεύουν τα πρόσθετα που βάζουν. Αλλά η αλήθεια όσον αφορά εμένα, είναι πως πρώτη φορά έκανα παραλληλισμό με τα el toro και τα tjuice. Και πλέον και με τα δικά μου. Και μάλιστα αν οι εταιρείες χρησιμοποιούσαν ΝΕΤς θα είχαν κι αυτές κατάλοιπα.

Για το θέμα των γεύσεων που λες, αν είναι γνωστός ο χημικός τύπος της ουσίας που δίνει τη χαρακτηριστική γεύση σε μια ουσία, πιστεύω πως θα υπάρχει και κάποιος τρόπος να τη συνθέσουν τεχνιτά. Το πρόβλημα με πολλές γεύσεις που δεν πετυχαίνουν ακριβώς το προς μίμηση αντικείμενο και λέμε πως έχουν χημική γεύση, ίσως είναι επειδή μπορεί να υπάρχουν παραπάνω από μία χημικές ενώσεις με χαρακτηριστική γεύση, στο ίδιο αντικείμενο

Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #92 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 00:04 »
Μάλιστα. Θα είχε ενδιαφέρον άν κάποιος ήξερε να μας πεί πώς ακριβώς φτιάχνουn τα καπνικά άν όχι με κάποιο net. Πάντως, το virginia Μπορεί να το φτιάνχουν με γκαζόν, δεν το μπορώ με τίποτα :P

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #93 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 02:07 »
Τα net που έχω κάνει είναι el toro και ben northon, τα οποία όντως είναι κάπως διαφορετικά αλλά είναι και πιό σκέτα καπνικά, χωρίς βανίλιες, καραμέλες, μέντες κλπ.
Τα Ben Northon (απολαυστικά καπνικά) δεν είναι ΝΕΤ. Είναι κανονικά καπνικά υγρά -και μάλιστα δεν αφήνουν πολλά κατάλοιπα.

Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #94 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 11:04 »
Για κάποιο λόγο νόμιζα ότι τα ben northon είναι net, αλλά έψαξα τώρα να δώ και δεν αναφέρεται πουθενά. Το road five ειδικά μοιάζει πολύ με το cigarillos, έχει σχεδόν ίδια βάση έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι, αυτή που έχει και μία υπόξινη επίγευση.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 03, 2015, 15:27 από Stathis1 »

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #95 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 12:26 »
Επανέρχομαι με κάποιες φωτογραφίες.

Παρακάτω θα δείτε τη διαδικασία του φιλτραρίσματος. Την πρώτη φορά μετά του σούρωμα, πέρασα το συγκεντρωμένο εκχύλισμα από ένα φίλτρο καφέ. Όταν όμως είδα πως το βαμβάκι κρατάει πολύ πράγμα από στερεά κατάλοιπα, αποφάσισα να επαναλάβω τη διαδικασία. Αυτή τη φορά έβαλα δύο φίλτρα μαζί, αφενός για να κρατήσει το δεύτερο ό,τι δεν κρατάει το πρώτο και αφετέρου για να επιταχύνω λίγο τη διαδικασία. Τα φίλτρα τα συγκρατώ με ένα λαστιχάκι, καθώς μετά από λίγο τα φίλτρα ποτίζουν μέχρι πάνω με αποτέλεσμα να γλυστράει και να πέφτει μέσα στο βάζο (την έπαθα την πρώτη φορά)

Η τελευταία φωτογραφία αναφέρεται στην κουβέντα περί κατεργασίας. Τελικά ο καπνός γράφει πως δεν έχει αρωματικά. Δεν μιλάει πέρι επεξεργασίας



Τελευταία φωτογραφία που φαίνεται ο ρυθμός φιλτραρίσματος. Είναι η ποσότητα που έχω φιλτράρει, όση ώρα έγραφα από το κινητο


Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 03, 2015, 12:33 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #96 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 12:30 »
Συγκεκριμένα για τα τύπου Virginia, έχω εκφράσει και στο παρελθόν ότι είναι τα καπνικά που απεχθάνομαι. Με δύο εξαιρέσεις: Το Black Note Prelude και το Wanted West Virginia.

Το πρώτο είναι ΝΕΤ, το δεύτερο, δεν νομίζω. Βρες άκρη...

Τα ben northon ούτε που τα έχω ακούσει, αλλά αν πέσουν στα χέρια μου θα ήθελα να τα περάσω λίγο από κόσκινο. Αν και προσωπικά μετά τα Black Note, δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι υπάρχει μη ΝΕΤ καπνικό με καλή απόδοση...

Για να μην ξεφύγουμε κι άλλο όμως, ας μείνουμε σε δικές μας ιδιοκατασκευές ΝΕΤ. Το αν οι εταιρείες χρησιμοποιούν εκχυλίσματα, αποστάγματα ή οτιδήποτε στα υγρά τους, ας το αφήσουμε να συζητηθεί στο εκάστοτε νήμα!

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #97 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 19:28 »
Τελευταία ενημέρωση πριν το συγκεντρωτικό μου σεντόνι. Μόλις ολοκληρώσω τον πρώτο κύκλο πειραμάτων, θα γράψω ένα paper (ψωνάρα) όπου θα έχω όλες μου τις παρατηρήσεις και συνταγές.

Πάμε λοιπόν. Έφτιαξα λοιπόν το νέο μιξ με το τριπλού πλέον φιλτραρίσματος ΝΕΤ στην ίδια αραίωση 15-85 + 6 σταγόνες blueberry tfa. Το χρώμα του υγρού είναι αυτό. Το μπουκαλάκι μου είναι γυάλινο ΔΙΑΦΑΝΕΣ και όχι καραμελέ



Η γεύση του blueberry εξαφανίστηκε. Προφανώς χρειάζεται παραπάνω αλλά δεν έχω μαζί μου για να προσθέσω. Σε μερικές μέρες που θα γράψω τα συγκεντρωτικά θα αναφέρω και πως τα πήγανε το βαμβάκι και η αντίσταση μετά το τριπλό φιλτράρισμα

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #98 στις: Νοεμβρίου 13, 2015, 19:51 »
Καλησπέρα λοιπόν παιδιά.
Σήμερα θα βγάλω μια σούμα της εμπειρίας μου με τα diy NET και κάποιες συνταγές που έβγαλα για όποιον ενδιαφέρεται να δοκιμάσει.

Λοιπόν η φάση έχει ως εξής : Είμαι πολύ ευχαριστημένος με τα αποτελέσματα. Η διαδικασία έχει εξηγηθεί παραπάνω, αλλά και στα πρώτα ποστ του νήματος. Εν συντομία θα κάνω μια επανάληψη.
Πήρα ένα καπνό πίπας 50 γραμμαρίων και το έβαλα σε ένα βάζο με περίπου 250 ml PG. Το ποσό είναι τυχαίο. Το νόημα είναι απλώς να καλυφθεί ο καπνός. Μετά από δύο μέρες και αφού το είχα τυλίξει με ένα μάλλινο κασκόλ, ώστε να μην περνάει φως και να είναι σχετικά ζεστό, το μείγμα σουρώθηκε και φιλτραρίστηκε τρεις φορές. Το αποτέλεσμα ήταν να έχω στη διάθεσή μου 100 ml συμπυκνωμένου αρώματος ΝΕΤ.
Μετά από δοκιμές αραίωσης κατέληξα σε 4 προτεινόμενες συγκεντρώσεις
  • 20% ΝΕΤ - 80% βάση --> Πήρα την καλύτερη γεύση. Το υγρό συμπεριφέρεται όπως τα κλασσικά ΝΕΤ'ς του εμπορίου. Αλλαγή αντίστασης κάθε 4-5 ml
  • 05% NET - 95% βάση --> Πήρα την καλύτερη αναλογία φιλικότητας προς τις αντιστάσεις και το βαμβάκι.Η γεύση είναι αρκετά ασθενής. Καταλαβαίνεις τον καπνό μόνο αν ανεβάσει θερμοκρασία η αντίσταση, ή αν βάλεις εξαρχής πολλά Watt. Στην ουσία αυτό που κάνει αυτή η συγκέντρωση είναι να αφαιρεί τελείως την όποια γλύκα έχει η βάση, αφήνοντας υπόνοια του καπνού. Μου άρεσε πολύ το άτμισμα γιατί δε με μπούχτιζε καθόλου. Άλλαξα πρώτη φορά βαμβάκι στα 12 ml και αντίσταση στα 20, αλλά η απόδοσή της είχε πέσει αρκετά από τα 18
  • 10% ΝΕΤ - 90% βάση --> Sweet spot γεύσης-φιλικότητας με την πλάστιγγα να τείνει προς τη γεύση. Αλλαγή στο βαμβάκι κάθε 4 ml, αλλαγή στην αντίσταση κάθε 12
  • 7,5% ΝΕΤ - 92,5% βάση -->Sweet spot γεύσης-φιλικότητας με τη ζυγαριά αυτή τη φορά προς την αντίσταση. Αλλαγή βαμβάκι κάθε 8 ml, αλλαγή στην αντίσταση κάθε 15 ml
Με δεδομένο ότι το άρωμα μου κόστισε 18,70 € και με αραίωση 10% και νικοτίνη 7 mg, το τελικό κόστος για 1 lt υγρού (1000 ml) είναι 78 €, δηλαδή 7,8€/100 ml = 0.78/10ml

Πάμε σε δύο συνταγές που ετοίμασα και μου αρέσουν πολύ. Η δεύτερη ίσως τροποποιηθεί και ετοιμάζω μια τρίτη

Zehir : Χωρίς να θέλω να ευλογήσω τα γένια μου, είναι ό,τι πιο κοντά έχω ατμίσει σε ναργιλέ μήλο
http://tjek.nu/r/2Cbp



Ishmael : Προσπάθησα να φτιάξω καπνό πίπας με γεύση σοκολάτας. Είμαι αρκετά κοντά, αλλά μάλλον πρέπει να ρίξω λίγο το ποσοστό της σοκολάτας
http://tjek.nu/r/2Cbw

Τέλος σύντομα θα ετοιμάσω και τον Captain Ahab
Αν έχει κανείς καμιά ερώτηση, ευχαρίστως να απαντήσω


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Έτοιμος και ο Captain Ahab. Γι' αυτό το υγρό είμαι πολύ περήφανος αν και απλό. Η συνταγή μου βγήκε ωραία με τη μία. Μεγάλη κωλοφαρδία. Δεν είναι για όλη τη μέρα αλλά είναι πραγματικά ιδιαίτερο και αξίζει να το δοκιμάσει κανείς.


Captain Ahab
http://tjek.nu/r/2Czz
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 14, 2015, 13:38 από altan678 »

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #99 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 12:00 »
Καλημέρα παίδες.
Πως να αρχίσω, πως να αρχίσω...
Λοιπόν έχουμε και λέμε. Ως γνωστών πειραματίστηκα πρόσφατα με ιδιοκατασκευή υγρού (Ντου ιτ γιορσέλφ) από εκχύλισμα καπνού. Αν πάτε ακριβώς από πάνω θα δείτε και τις εντυπώσεις μου. Η γενική μου εμπειρία ήταν θετική. Δηλαδή είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα. Παρόλα αυτά φυσικά υπάρχουν και κάποια πράγματα που σηκώνουν βελτίωση. Τα κύρια σημεία που νομίζω πως έπρεπε να είχα κινηθεί διαφορετικά είναι τα εξής.
1. Έκανα πατάτα και για να καλύψω τον καπνό, έβαλα και λίγη νικοτινούχα βάση επειδή μου τέλειωσε η μηδενική. Το αποτέλεσμα ήταν να τα κάνω μπάχαλο στο πόση νικοτίνη έχουν τα υγρά μου και πόση πέρασε στο μείγμα (αν πέρασε).
2. Χρησιμοποίησα PG και βάση 50/50.
3. Άφησα το μείγμα μόνο 2 μέρες, αντί για 1-2 μήνες που ίσως θα έπρεπε.
4. Η γεύση μου βγήκε φλατ. Ενώ χρησιμοποίησα ένα φτηνό μεν, καπνό πίπας δε, το αποτέλεσμα ήταν σαν να χρησιμοποίησα έναν οποιονδήποτε καπνό. Καλό αποτέλεσμα, αλλά όχι αυτό που έψαχνα.

Οπότε ήρθε η ώρα να ξαναπειραματιστώ. Στο 2ο γύρο πειραμάτων είχα πάρα πολύ μεγάλη βοήθεια από ένα φίλο μου, γνώστη του καπνού και αφού συζητήσαμε αρκετά το θέμα της εκχύλισης, θα κινηθώ σύμφωνα με τις συμβουλές του. Μάλιστα με προμήθευσε και με καπνό αρίστης ποιότητας και έτσι το πρότζεκτ τρέχει σε δύο σκέλη. Φτιάχνω λοιπόν ένα υγρό με καπνό Latakia Συρίας και ένα με καπνό Perique. Στην ουσία λοιπόν το πρότζεκτ το κάνουμε μαζί.

Οι κυριότερες διαφορές του νέου γύρου είναι οι εξής:
1. Αντί για PG θα χρησιμοποιήσω VG. Διαβάζω στο Wikipedia : "When used as a primary "true" alcohol-free (e.g. no ethanol ever being used) botanical extraction solvent in innovative non-tincture based "dynamic" methodologies, glycerol has been shown to possess a high degree of extractive versatility for botanicals including removal of numerous constituents and complex compounds, with an extractive power that can rival that of alcohol and water/alcohol solutions. That glycerol possesses such high extractive power assumes it is utilized with dynamic methodologies as opposed to standard passive "tincturing" methodologies that are better suited to alcohol.". Ώστε λοιπόν η VG είναι καταλληλότερη για το εκχύλισμά μου.
2. Το μείγμα μου θα παραμείνει τουλάχιστον ένα μήνα αυτή τη φορά. Άρα την πρωτοχρονιά θα έχετε τα τελικά μου αποτελέσματα.
3. Το μείγμα θα θερμαίνεται σε κάθε ευκαιρία. Είτε με τον ήλιο είτε με ζεστές θερμοφόρες.
4. Κατά διαστήματα θα χρησιμοποιώ σύνθλιψη. Δηλαδή είτε με ένα γουδοχέρι εντός του βάζου μου, είτε με κάποιο άλλο τρόπο εκτός, θα πιέζω δυνατά τον καπνό, ώστε να βγάλει αρώματα που μπορεί να έχει κατακρατήσει. Ουσιαστικά ένα γερό στήψιμο για να πάρω ό,τι μπορεί να μου δώσει.

Αυτά προς το παρών. Έχω ήδη τραβήξει κάποιες φωτογραφίες, αλλά λέω να τις βάλω μόλις τελειώσει το πρότζεκτ και βγάλω τα συγκεντρωτικά μου. Ερωτήσεις-απορίες ευπρόσδεκτες.

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #100 στις: Δεκεμβρίου 02, 2015, 08:43 »
Καλημέρα καλημέρα.
Μιας και η υπομονή δεν είναι μια αρετή που έχω σε περίσσεια και αφού είμαι φύσει περίεργος, δεν άντεξα. Πήρα μια σταγόνα από το άρωμα Λατάκια και το έσταξα απευθείας στην αντίσταση μου...








Τώρα που βαδίζω σε καλά μονοπάτια, υπομονή χεχεχε...



Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #101 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 22:04 »
Παρακολουθω το νημα με πολυ ενδιαφερον.
Πιστευω πως πρεπει να γινουν και καποιες αναλυσεις καποια στιγμη και προσπαθεια ευρεσης ποιοτικοτερων φυλλων καπνου διαθεσιμους σε ποσοτητες.
Το θεμα των αναλυσεων αν θελετε να το προχωρησετε νομιζω πως δε χρειαζεται να το φορτωθειτε εξ ολοκληρου, πιστευω πως θα ηταν λογικοτατο να βαλουμε ολοι οσοι ενδιαφερομαστε ενα "χερακι".

καποια στιγμη θα περιγραψω και τα δικα μου πειραματα extract απο μονοποικιλιακους καφεδες (ειναι πολυ πιο ακινδυνο σπορ αλλα εχει κι αυτο καποιες ιδιεταιροτητες)
στο θεμα του καφε το πρωτο πειραμα ηταν απολυτα επιτυχημενο και σε μια παρορμηση να αφαιρεσω την καφεινη (δεν υπαρχει λογος να την ατμιζω) κανοντας χρηση ενεργου ανθρακα δεν εχασε καθολου τη γευση του (μα καθολου).
σε τετοια εκχυλισματα τετοιο φιλτραρισμα ισως ειναι υπερβολη αλλα στο θεμα του καπνου θα το εβλεπα πολυ πιο επιβεβλημενο τη στιγμη που εχουμε ενα σωρω φυτοφαρμακα και αλλες χημικες ουσιες, αλλα δεν ξερω αν θα επηρρεαζε τη γευση ουτε γνωριζω αν θα επηρρεαζε την ποσοτητα νικοτινης (νομιζω ο ανθρακας τη μαζευει).
Βεβαια για να μη χαθει η νικοτινη θα μπορουσε το ΝΕΤ να εκχυλιστει σε απλη μηδενικη βαση vg και μετα αφου φιλτραριστει να αραιωθει με νικοτινουχα βαση... (απλα ιδεες ριχνω).
Καποιος χημικος βεβαια θα μπορουσε να μας πει περισσοτερα.

Αποσυνδεδεμένος pit69

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #102 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 23:44 »
Ενδιαφέρον το νήμα , μιας και θελω να φτιαξω καποιο εκχύλισμα καπνου , μιας και ηταν η γευση που μας συντροφευαι για πολλα χρονια καπνισματος .
Θα θελα να κάνω μια παρατηρηση , αν και δεν ξέρω κατα πόσο κολάει , μιας και τοσα χρονια κανονικοι καπνιστες ,ο καθένας μας ξεχωριστα , αλλος λιγο , αλλος πολυ , τα εχουμε ρουφηξει στα πνευμόνια μας...
Το θεματακι που θα θελα να θίξω , ειναι στα ραδιενεργα στοιχεια , που υπαρχουν κατα πολυ στα φυλλα καπνου , δεν ξέρω αν ειστε ενήμεροι , αλα τα τελευταια χρονια γινεται ολο και εκτενέστερα αναφορά , πανω σε αυτο το θέμα .
Βεβαια δεν ανακαλυφτηκε αυτο τωρα , το ξερουν απο πολυ παλια , αλα σκοπίμως το αποκρυπτουν οι καπνοβιομηχανιες , μιας και για να απομακρύνουν αυτα τα καταλοιπα απο τον καπνο , θε επρεπε να τα περνανε απο εξτρα επεξεργασια χρονοδαπανη , σε τοσο βαθμο , που θα αλοιωνε ακομα και την φρεσκαδα , ποιοτητα και γευση του καπνου .
Με αποτελεσμα ολα αυτα τα χρονια να καπνιζουμε εμεις οι αδαεις προιντα καπνου , τα οποια απο τη φυση τους ειναι ισως ενα απο τα ειδη φυλου (ο καπνος και μονο ειδικα )που μαζευει σε μεγαλη συγκριτικα ποσοτητα απο αλλα φυτικα  φυλα , οποιουδηποτε αλλου φυτου , μεγαλες ποσοτητες ραδωνιου , πλουτωνιου και αλλων φυσικων ραδιενεργων στοιχειων , που υπαρχουν στη φυση .
Τελευταιες ερευνες εχουν δειξει οτι ενα πακετα τσιγαρο , ισοδυναμει με επιβαρυνση πανω απο 3-4 ακτινογραφιες , αν θυμαμαι καλα , με αποτελεσμα ολα αυτα τα στοιχεια να μενουν στους βρογχους των πνευμονιων ενος καπνιστη , και να παραμενουν εκει για πολλα χρονια μιας και εχουν περιοδο ζωης κατι εκατονταδες χρονια , και φυσικα να ακτινοβολουν τη θανατηφορα ακτινοβολια τους , σε ολη τη ζωη ενος ανθρωπου...
Οπότε καλο θα ήταν να υπαρχει και μια αναφορά σε αυτο το νήμα , μιας και ολοι μας θα  θελαμε να κανουμε ενα εκχυλισμα απο πραγματικο καπνο ,να το χουμε στο πισω μερος του κεφαλιου μας , ( δεν ειναι μονο τα φυτοφαρμακα ) ή μακαρι να ήταν και μόνο αυτα....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 14, 2016, 23:53 από pit69 »

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #103 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 13:24 »
οταν παω σε μονοκατοικια θα φτιαξω κι εγω, αλλα επειδη δε νομιζω να φυτρωνει καπνος σε γλαστρα (οκ, ισως φυτρωνει, αλλα δυσκολο να αναπτυχθει ενα φυτο που φτανει 2 μετρα) κι επειδη ο καπνος ειναι τοσο ευαισθητος που για να μη χαλασει του ριχνουν εναμισι Ναγκασακι, προτιμω να μην ασχοληθω με τους καπνους του εμποριου.
ΑΝ γνωριζα καποιον που να χει οντως αψεκαστο καπνο για παρτι του σιγουρα θα δοκιμαζα.

Αποσυνδεδεμένος Αsimos

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #104 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 23:15 »
βγαινω εκτος θεματος,αλλα μια και καταγομαι απο χωριο που ειχε σαν κυρια καληεργεια τον καπνο και ο παππους μου ηταν καπνοπαραγωγος....δεν μπορω να φανταστω που βρεθηκε η ραδιενεργεια στον καπνο.....?????????
μπορει να εχει 1000 στραβα, μπορει να  τρωει τονους φυτοφαρμακα καθε βδομαδα για κρατηθει η παραγωγη....αλλα την ραδιενεργεια δεν μπορω να φανταστω που την βρηκε....!!!!! μηπως φυτρωνει και αυτη στο χωραφι και δεν το ξερω????????? :idiot1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115840 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824340 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507326 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8929 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154751 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568757 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243852 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294161 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1750 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762744 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1117 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4008 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem