vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

65 επισκέπτες, 4 χρήστες
Mimhsdr, Milarepa, sakissalonika, manoslykos

Twitter

Νέος χρήστης...λίγη βοήθεια please...

Αποσυνδεδεμένος giwrgos197

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος χρήστης...λίγη βοήθεια please...
« Απάντηση #75 στις: Αυγούστου 13, 2013, 21:06 »
ο protank mini ειναι επισκευασιμος ?

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Νέος χρήστης...λίγη βοήθεια please...
« Απάντηση #76 στις: Αυγούστου 13, 2013, 21:12 »
Hμιεπισκευάσιμος, δηλαδή με ανταλλακτικές κεφαλές...

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Νέος χρήστης...λίγη βοήθεια please...
« Απάντηση #77 στις: Αυγούστου 13, 2013, 21:13 »
Δες εδω: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,16226.0.html
Προκειται για τις ιδιες κεφαλες. Δεν ειναι φτιαγμενος για να επισκευαζεται απο τη μαμα του, αλλά... επισκευαζεται  :D

Αποσυνδεδεμένος PerChi

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος χρήστης...λίγη βοήθεια please...
« Απάντηση #78 στις: Δεκεμβρίου 03, 2013, 03:22 »
           Καλησπέρα και συγχωρέστε με αν έχει τυπωθεί αρκετές φόρες αυτό το ερώτημα στο Forum, άλλα δεν βρήκα μια ικανοποιητική απάντηση.
Πριν κάποιο καιρό αποφάσισα να κόψω το Κ.Τ. και να αρχίσω να ατμίζω. Δεν τα κατάφερα και αυτό γιατί δεν βρήκα μια γεύση πού να είναι τουλάχιστον όμοια με το Κ.Τ.
Πήγα σε μαγαζί και δοκίμασα πάνω από 15 γεύσεις, (να προσθέσω ότι είμαι 10 χρονιά καπνιστής Old Holborn Κίτρινου) διάβασα στο φόρουμ για καπνικές γεύσεις και τελικά έφυγα από το μαγαζί με μια καπνική, μια μπανάνα και ένα σάπιο μήλο. Η καπνική χάλια, ούτε να την ξαρμυρίσω, πολύ έντονη γεύση. Όσο για τις άλλες, όταν έχεις φάει δυο πίτες με τζατζίκια και έχεις πιει δυο μπιριτσες δεν θες να καπνίσεις μπανάνα. Όταν καπνίζω καπνό είτε είναι η μάρκα μου είτε είναι άλλη η γεύση είναι στάνταρ και είναι απαλή με χτύπημα, σαν να μην έχει γεύση.
            Και έρχομαι στο ερώτημα, υπάρχει μια γεύση πολύ απαλή έως και άγευστη άλλα με χτύπημα; και όχι δεν θέλω να την φτιάξω μόνος μου γιατί φοβάμαι.
Είναι κρίμα να συνεχίζει τόσος κόσμος να κάνει Κ.Τ. γιατί η γεύση δεν είναι σαν του Η.Τ.

Αποσυνδεδεμένος G.K.77

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Γιώργο και είμαι καλά.
Απ: Νέος χρήστης...λίγη βοήθεια please...
« Απάντηση #79 στις: Δεκεμβρίου 03, 2013, 03:28 »
Γεύση σαν του τσιγάρου δεν θα βρεις.
Δοκίμασε σκέτη βάση είναι ότι πιο άγευστο και λιγότερο γλυκό (πάρε καμιά tottaly wicked)
Δοκίμασε και κανά cigarrillos της el toro.
 

Αποσυνδεδεμένος nektariosm

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος χρήστης...λίγη βοήθεια please...
« Απάντηση #80 στις: Δεκεμβρίου 03, 2013, 03:56 »
Η σκέτη βάση είναι μονόδρομος σ΄αυτό που ζητάς. Βρες βάση με τα mg νικοτίνης που κάνεις και χρησιμοποίησε μόνο αυτή. Αν λίγο το έχεις θα σωθείς με απλές αραιώσεις βάσεων για να φτάνεις στο επιθυμητό επίπεδο την νικοτίνη. Ότι πιο άοσμο έχω κάνει μέχρι στιγμής είναι αυτό που κάνω τώρα. Όπως είπε ο προλαλήσαντας νικοτινούχα totally wicked's (VG Based) και αραίωση με Balanced μηδενική από atmos.

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος χρήστης...λίγη βοήθεια please...
« Απάντηση #81 στις: Δεκεμβρίου 03, 2013, 05:06 »
Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, η σκέτη βάση είναι μονόδρομος προς το παρόν. Είμαι από αυτούς που πέταξαν ένα κάρο λεφτά για να βρουν μια αυθεντική καπνική γεύση, (έστω και του πιο χάλια τσιγάρου).

Η El Toro και η Inawera Dirty έχουν γεύση τσιγαρίλας (προσοχή! όχι καπνού, αλλά κάτι από σβησμένο τσιγάρο, από τασάκι -αλλά απ' το τίποτα...). Στην Inawera Dirty η γεύση είναι κάπως πιο έντονη απ' ό,τι στην El Toro.

Κατά τη γνώμη μου, πλην των βάσεων, σε περιπτώσεις που δεν θες γλυκές γεύσεις, επιλογές ίσως αποτελούν το Cigarillos και το Puros της El Toro (στα ρουθούνια τα δικά μου, αποτελούν σχεδόν την ίδια γεύση και τα δυο, με το Puros να έχει την πιο βαριά και έντονη). Προσωπικά πάντως τα απεχθάνομαι και τα δυο...

Αν δεν έχεις δοκιμάσει το Tribeca, ίσως θα μπορούσες να του δώσεις μια ευκαιρία. Ενδέχεται η μεστή του γεύση να σε ικανοποιήσει αρκετά (αν και γούστα είναι αυτά).

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: Νέος χρήστης...λίγη βοήθεια please...
« Απάντηση #82 στις: Δεκεμβρίου 03, 2013, 07:09 »
φιλε μου αν προσπαθεις να βρεις υγρο που να εχει γευση τσιγαρου ειναι σαν να προσπαθεις να βρεις ψαρονεφρι με γευση φασολαδας....
λοιπον δεν θα βρεις ......αλλα το συγουρο ειναι οτι μετα απο ενα διαστημα ατμισματος το τσιγαρο θα σου φερνει σε γευση απο καμμενη συνθετικη καλτσα...


κατα ταλλα δοκιμασε το black fire tobacco


Συνδεδεμένος manoslykos

  • **
  • 151
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος χρήστης...λίγη βοήθεια please...
« Απάντηση #84 στις: Δεκεμβρίου 03, 2013, 08:51 »
Η πρώτη γεύση μου στο ηλεκτρονικό τσιγάρο ήταν αυτό:
http://www.nobacco.gr/el/productsgr/%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%83/nobacco-classic/virginia
και έχω και μία ιδιαίτερη αγάπη γι΄αυτό:
http://www.nobacco.gr/el/productsgr/%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%83/nobacco-classic/turkish-tobacco
σαν άσχετος που ήμουν στο Η.Τ., τα κατάφεραν και με κράτησαν μακριά από το άλλο.
Στην πορεία βγήκαν και αυτά:
http://www.replacesmoke.com/el-toro-puros-detail.html

http://www.replacesmoke.com/ambrosia-60ml-by-ebaron-and-greekvapes-detail.html

αλλά είχα μεγάλη περιεκτικότητα σε νικοτίνη.
 

Απ: Νέος χρήστης...λίγη βοήθεια please...
« Απάντηση #85 στις: Δεκεμβρίου 03, 2013, 09:49 »
Πήγα σε μαγαζί και δοκίμασα πάνω από 15 γεύσεις, (να προσθέσω ότι είμαι 10 χρονιά καπνιστής Old Holborn Κίτρινου) διάβασα στο φόρουμ για καπνικές γεύσεις και τελικά έφυγα από το μαγαζί με μια καπνική, μια μπανάνα και ένα σάπιο μήλο.

Σάπιο μήλο ?  :laugh1: :laugh1:

Μην περιμένεις να βρεις γεύση τσιγάρου στο η.τ.
Είναι η ευκαιρία σου να καταλάβεις πως με το η.τ. ανοίγεται μπροστά σου  ένας νέος ορίζοντας γεύσεων
με τεράστια ποικιλία από προσμείξεις και εναλλαγές που αφήνουν μακρά πίσω τις δυσάρεστες αναμνήσεις
της τσιγαρίλας και της βρωμιάς της στάχτης.

Η αλήθεια είναι πως τον πρώτο καιρό ψάχνουν κάποιοι να βρουν το κ.τ. σαν γεύση αλλά μόλις δουν και
την άλλη όψη, γίνονται υπέρμετρα οπαδοί του η.τ.
Η μαγεία της "γαστρονομίας" είναι μπροστά τους αρκεί να υπάρχει όρεξη για την οριστική παύση του κ.τ.

Δοκίμασε και υγρά άλλης εταιρείας σε κατάστημα, θα βρεις πολλές γεύσεις που σου ταιριάζουν, ασχέτως
αν στο μέλλον μείνουν μερικές ή καμία από τις πρώτες σου  :))

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Νέος χρήστης...λίγη βοήθεια please...
« Απάντηση #86 στις: Δεκεμβρίου 03, 2013, 10:00 »
Μπορεί και να είναι λίγο off αυτό που θα πω, αλλά θεωρώ ότι πρέπει να το βάλουμε καλά στο μυαλό μας όλοι:

Από την πρώτη μέρα που μπήκα σε αυτό το φόρουμ, παρατηρώ ότι για κάποιο λόγο θεωρούμε ότι η καπνική γεύση είναι ίδια με την τσιγαρίσια.
Σήμερα, μετά από ένα διάστημα καθαρής γεύσης το οποίο θεωρώ αρκετό, μπορώ να πω ότι αυτή η προσέγγιση είναι εντελώς λάθος. Τσιγαρίσια, είναι μια γεύση άσχημη κατά τη γνώμη μου, κάτι σταχτοκαμένο, καρβουνιασμένο. Καπνική πχ, θεωρώ τη γεύση που έχει ένα καλό πούρο πριν το ανάψουμε, και άντε για κάποια ώρα, γιατί μετά και αυτό γίνεται αίσχος.

Το πρώτο, πλέον δεν μπορώ ούτε να το μυρίσω. Το δεύτερο, θεωρώ ότι υπάρχει σε αρκετά καλή απόδοση σε πολλά υγρά και αρώματα. Αλλά μέχρι εκεί.
Και φυσικά θεωρώ μονόδρομο το ξεκίνημα του ητ με τη χρήση καπνικού αρώματος. Απλά θεωρώ τουλάχιστον άτοπη την πρακτική κάποιων εμπόρων επί το πλείστον να προσπαθούν να πλασάρουν τα υγρά τους λέγοντας πχ "Τι καπνίζεις? Marlboro? Πάρε Max Blend, ίδιο είναι."
Όχι, δεν είναι ίδιο. Ούτε ευτυχώς θα γίνει ποτέ.
Δεν είναι τυχαίο το ότι τα ευρέως αποδεκτά ως κορυφαία καπνικά υγρά, δεν βγάζουν τσιγαρίλα αλλά αρωματικό ταμπάκο!

Καλή δύναμη στην προσπάθειά σου φίλε Perchi. Και εγώ όταν ξεκίνησα, πείστηκα εντελώς για το ητ, όταν πέρασε το τεστ του τσιπουράδικου...

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Νέος χρήστης...λίγη βοήθεια please...
« Απάντηση #87 στις: Δεκεμβρίου 03, 2013, 10:54 »
Έχεις απόλυτο δίκιο Cruiser!
Και είναι όντως λάθος των εμπόρων γιατί δημιουργούν προσδοκίες στον χρήστη κι απογοητεύεται ευκολότερα.

Στην καλύτερη περίπτωση μπορεί κάποιος να βρει μια γεύση ή και σκέτη βάση που να προσομοιάζει μόνο το κάπνισμα και την γεύση του κ.τ.

Το Η.Τ. μπορεί να γίνει απλώς ένα πολύ καλό ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΑΤΟ του κ.τ. και τίποτα άλλο.

Αυτό, βέβαια, είναι αρκετό για να μπορέσει κάποιος -αν το θέλει- να περιορίσει ή/και να απαλλαγεί από το κάπνισμα.




Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Νέος χρήστης...λίγη βοήθεια please...
« Απάντηση #88 στις: Δεκεμβρίου 03, 2013, 11:00 »
Διαφωνώ με το "υποκατάστατο" του κτ.
Το ητ είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από το κτ.
Το ότι είναι ένας διαφορετικός τρόπος πρόσληψης νικοτίνης - ουσίας ίδιας με αυτή που σου προκαλεί εξάρτηση από το κτ, δε σημαίνει ούτε ότι είναι υποκατάστατο, ούτε έχει καμιά σχέση με το κτ.
Είναι κάτι εντελώς διαφορετικό. Το μόνο κοινό που έχει με το κτ, είναι η πρόσληψη νικοτίνης. Αυτό και τίποτ' άλλο.
Ένας νέος χρήστης, θα πρέπει να το καταλάβει αυτό. Στο ητ βρίσκει ένα διαφορετικό και πιο υγιεινό τρόπο πρόσληψης νικοτίνης. Ούτε η γεύση είναι του τσιγάρου, ούτε κάτι άλλο κοινό έχουν. Κι αν παραμείνει λίγο καιρό στο ητ, τότε θα καταλάβει καλά, ότι αυτό που αποζητούσε (η γεύση του κτ) δεν είναι τίποτ' άλλο παρά άσχημη μυρωδιά και θεόπικρη γεύση! Τα οποία δε θα θέλει να τα ξέρει πλέον, και θα αναρωτιέται πώς τα άντεχε τόσο καιρό!!!

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος χρήστης...λίγη βοήθεια please...
« Απάντηση #89 στις: Δεκεμβρίου 03, 2013, 11:03 »
4,5 χρονια τωρα ψαχνω για "καπνικο" υγρο.
Ακομα δεν βρηκα.
Γιατι?
Γιατι απλα το ΚΤ δεν θυμαμαι ποτε να ειχε γευση και ειδικα απο το μεσημερι και μετα.
Καποια αρωματακια αναλογα την μαρκα τα εβγαζε αλλα απο εκει και μετα τσαρουχογευση  :)) :))
Μετα θεωρω μεγαλο λαθος αυτο που κανουν οι περισσοτεροι καινουργιοι χρηστες.
"Πηγα και δοκιμαζα ολη μερα αλλα δεν βρηκα τπτ που να μου αρεσει"
Χωρια οτι μετα απο δοκιμες δυο και τριων υγρων αρχιζουν και μπερδευονται τα ερεθισματα που δεχεται ο εγκεφαλος και η γλωσσα αλλα μετα
το υγρο το ανακαλυπτεις οτι σου ταιριαζει μετα απο καποιες ωρες-μερες και σε συνδυασμους παντα με φαγητα-καφεδες και ποτα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12162 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499711 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 333 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20994 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194969 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1729 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4887 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109901 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181219 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2142 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1497 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos