vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

80 επισκέπτες, 8 χρήστες
maraki1308, Doubt, lagoudakis, tapantari, camber, Razor.QQ15, lounik, Tem

Ανάλυση-Αξιολόγηση των δυνητικά επιβλαβών συστατικών των υγρών αναπλήρωσης η/τ

Αποσυνδεδεμένος Tank

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα και απο εμενα. Μπορει να μας πει ο γιατρός, που πλεον ολη η ατμιστική κοινοτητα πίνει ''ατμό'' στο όνομά του, που έχει σπουδάσει?

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα,υπαρχει στα σχεδια σας κομματι της ερευνας να αφορα  την χρηση κεραμικου,δλδ το αν ανεβαζει την θερμοκρασια ατμισης και βρασμου του υγρου και γενικοτερα το αν εχει διαφορετικη συμπεριφορα και αποτελεσματα απο  οτι η χρηση ενος ατμοποιητη χωρις την χρηση κεραμικου;


Όχι, είναι πολύ πολύπλοκο και εξεζητημένο το θέμα...


Καλησπέρα και απο εμενα. Μπορει να μας πει ο γιατρός, που πλεον ολη η ατμιστική κοινοτητα πίνει ''ατμό'' στο όνομά του, που έχει σπουδάσει?




Εγώ είμαι εδώ επώνυμα. Εσύ ποιος είσαι και ρωτάς??? Γράφτηκες στο φόρουμ πριν από 25 λεπτά και πρόλαβες να δεις ότι η ατμιστική κοινότητα πίνει ατμό στο όνομά μου??



Συγχώνευση συνεχόμενων πόστ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 19, 2014, 09:50 από jeke04 »

Αποσυνδεδεμένος Tank

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Διαβαζω το φορουμ πολυ καιρό και δυστυχως δεν εχω facebook. Απλα μια ερωτηση κανω. Αν δεν θελετε δεν απαντατε. Θα πρεπει να ειμαι μελος κανενα χρονο και να εχω γραψει 1000 μηνυματα για να ρωτησω? Το εχω διαβασει αυτο... το κανουν σε πολλους. It's OK. Πειτε με περιεργο.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Αφού υπάρχει τέτοιο ενδιαφέρον, μπορείς να κατεβάσεις το CV μου....


https://ecigarette-research.academia.edu/KonstantinosFarsalinos/CurriculumVitae

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Και όλως τυχαίως αυτο ήταν το πρωτο σου μηνυμα. Απο ολα τα νηματα και τα θεματα για αυτο ηθελες να ενημερωθεις και γραφτηκες για να ρωτησεις. Απο περιεργεια να υποθεσω. Ευτυχως που οι περισσοτεροι εδω ειναι νοημονες και τετοια τρολαρισματα ειναι κατανοητο απο που προερχονται

Αποσυνδεδεμένος Tank

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστω γιατρε. Σπουδασατε λοιπον στην Τσεχια.

Οσο για τον spkok που εγραψε απο κατω θα του ελεγα να μην ειναι τοσο καχυποπτος.

Αποσυνδεδεμένος duman

  • **
  • 256
  • Φύλο: Άντρας
Γιατρε η ερευνα ητανε εργαστηριακη κι οχι κλινικη, σωστα? Ο ανθρωπινος οργανισμος εχεις καποιες αμυντικες λειτουργιες εναντι αυτων των ουσιων που βρεθηκανε?




Και κατι ακομα, ποιες ητανε οι ελληνικες εταιριες που βοηθησαν οικονομικα σ αυτη την ερευνα (τουλαχιστον αυτες που δε το κανανε ανωνυμα, ΑΝ υπαρχουν τετοιες)? Με μια προχειρη ματια ειδα την HOL με 3.000$.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 19, 2014, 03:24 από duman »

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
........
Και κατι ακομα, ποιες ητανε οι ελληνικες εταιριες που βοηθησαν οικονομικα σ αυτη την ερευνα (τουλαχιστον αυτες που δε το κανανε ανωνυμα, ΑΝ υπαρχουν τετοιες)? Με μια προχειρη ματια ειδα την HOL με 3.000$.


Που την είδες? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Tank

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Ειλικρινα απορω! Οταν καπνιζαμε κανανμε τετοιες αναλυσεις? Αν κανεις αναλυση σε ενα απλο τσιγαρο θα φρικαρεις με το ποσες καρκινογονες ουσιες εχει μεσα. Και τωρα μας πειραξαν 2-3 ουσιες και αλλες 10 που θα βρεθουν στο Η/Τ? Και στην τελικη μπορειτε να κοψετε το ατμισμα αν φοβαστε τοσο. Πολλη κουβεντα για το τιποτα. Ολα αυτα που τρωμε καθημερινα ειναι περισσοτερο επιβλαβη. Και στο τελος ολοι θα πεθανουμε και δεν θα φταιει το ΗΤ. Χαλαρωστε λοιπον και απολαυστε τα ντουμανια σας. Οπως απολαμβανατε και τα κανονικα σας τσιγαρα! Τελειωμενοι ειμαστε ουτως ή αλλως.

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
όχι δεν κάναμε αναλύσεις όταν καπνίζαμε. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να κάνουμε τώρα που ατμίζουμε, όπως και για αυτά που τρώμε κτλ... Φυσικά αν φοβηθώ αρκετά θα κοιτάξω να το κόψω, αλλά όταν δεν γνωρίζουμε τότε πάμε στα τυφλά, οπότε μπορεί να βλάπτουμε την υγεία μας ή να φοβόμαστε χωρίς λόγο.
Αν δεν συζητήσουμε για την ασφάλεια των προϊόντων που χρησιμοποιούμε και για την υγεία μας, γιατί θα συζητάμε??? για το αν έχει το τάδε μοντ σπειρώματα βούτυρο ή ρυθμιστή τζούρας???????

Αποσυνδεδεμένος Tank

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Να εισαι σιγουρος οτι οσο θα γινονται ερευνες τοσο θα αποκαλυπτεται οτι το ΗΤ δεν ειναι τοσο αθωο οσο μας το εχουν πλασαρει. Στην επομενη ερευνα του γιατρου για συρματα και γενικα για το τι γινεται μεσα στο θαλαμο ατμοποιησης πιστευω οτι θα τρομαξουμε με τα αποτελεσματα. Οπως και να χει πρεπει ολοι να κατανοησουμε οτι το ΗΤ δεν ειναι σε καμμια περιπτωση αθωο και αβλαβες. Συμφωνω με εναν φιλο που εγραψε πιο πανω οτι ειμαστε πειραματοζωα. Απο την αλλη δεν αγχωνομαι διοτι εχω φιλοσοφησει τη ζωη και δεν παραμυθιαζομαι με ψευτικες ελπιδες κτλ. Οποιος εχει καρυδια απλα τα κοβει ολα και ησυχαζει. Απο κει και περα ολοι οι υπολοιποι ψαχνουμε δικαιολογιες για να συνεχισουμε να ατμιζουμε, καπνιζουμε κτλ κτλ

Και απο την αλλη και αβλαβες να μου πει ο γιατρος οτι ειναι εγω ξερω οτι ολα τα σκατα που αναπνεω καθε μερα στην Αθηνα ειναι πολυ πολυ χειροτερα απο το διακετυλιο. Οποτε δεν με ανησυχει καθολου.

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Συμφωνώ.. προσωπικά δεν με νοιάζει αν είναι αθώο, ξέρω ότι δεν είναι και αν μπορούσα (ή αν ήθελα, όπως το βλέπει κανείς) θα τα έκοβα όλα. Αυτό που με νοιάζει όμως είναι αν είναι χειρότερο απ αυτό που κάπνιζα ή αν έχει πιο σοβαρούς κινδύνους. Επίσης με νοιάζει αν μπορώ να κάνω κάτι για να είναι όσο το δυνατόν λιγότερο επικίνδυνο.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Φίλε Tank, επειδή είμαι dual coil χαρακτήρας, θα απαντήσω και σε αυτό το νήμα. Αν δε σε νοιάζουν οι μικροαναλύσεις (και μαζί σου δηλαδή, και πειραματόζωα είμαστε, κατ'επιλογήν βέβαια) γιατί εδώ
Θεωρω πως η πλειονοτητα των διαθεσιμων υγρων δεν ειναι ποιοτικα. Για μενα περα απο την υψηλη ποιοτητα των συστατικων παιζει ρολο και η συσκευασια. Θα πρεπει να ειναι τουλαχιστον σε γυαλινο μπουκαλι και προστατευμενο απο τον ηλιο και τις υψηλες θερμοκρασιες. Και το καλυτερο υγρο να σου δωσουν αν το αφησεις 2-3 μηνες σε μια βιτρινα να το χτυπαει ο ηλιος δεν χρειαζεται να μαθεις τι θα ατμιζεις στο τελος...........
λες πως θα πρέπει να κοιτάμε μέχρι και το υλικό από το μπουκαλάκι που μπαίνει το υγρό;

Αποσυνδεδεμένος Tank

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Συμφωνω μαζι σου. Ακριβως αυτο εχουν σκεφτει και στην ΕΕ. Επειδη δεν υπαρχει ακομη ενα πλαισιο που να ρυθμιζει το ολο θεμα και ο καθενας βγαζει ο,τι θελει ισως καλυτερο θα ηταν να περιμενουμε 2-3 χρονια. Προσωπικα εχω παρατηρησει πολλα θεματα στον οργανισμο μου με το ΗΤ και οντως καπου ανησυχω. Απο την αλλη οπως ειπες δεν ξερω αν οντως ειναι πιο επιβλαβες απο το κανονικο τσιγαρο. Οι ερευνες μενουν να αποδειξουν το τι πραγματικα συμβαινει. Και θα επρεπε ολοι να βοηθησουμε τον κ. Φαρσαλινο διοτι ειναι πρωτοπορος σε αυτο που κανει.

Φυσικα και θα πρεπει να κοιταμε και το υλικο του μπουκαλιου. Ποιος σου εχει πει οτι το υγρο δεν αντιδραει με το ΡΕΤ? Μπορεις να μου το αποδειξεις. Εγω χωρις να ειμαι χημικος πιστευω οτι υπαρχει περιπτωση να γινεται χημικη αντιδραση μεταξυ του υγρου και του πλαστικου, ειδικα μετα απο καποιο διαστημα. Εξαλλου το ΡΕΤ εχει κατηγορηθει για πολλα... βλεπε... μπουκαλια εμφιαλωμενου νερου.

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Σωστά ομιλείτε αγαπητοί!  :thumpup:


Είναι βέβαιο (σε μένα  :laugh1:  ), το ότι τα πλαστικά δεν είναι κατάλληλα για την εφαρμογή. Το πλαστικό, ειδικά αυτά τα μαλακά, είναι πολύ πορώδη υλικά και απορροφούν. Στη χειρότερη, που είναι πολύ λογικό να συμβαίνει, αλληλεπιδρά ..


Πρόσφατα, που ήταν και η αφορμή να πετάξω και τα τελευταία pet μπουκαλάκια που υπήρχαν στον εξοπλισμό μου, είχε ξεμείνει ένα από αυτά γεμάτο με ένα μείγμα μενθόλης. Το έπλυνα σούπερ καλά με σαπούνι και το πέρασα μετά και με ξύδι. Δεν σταμάτησε να μυρίζει έντονα. Του έβαλα μετά το συνηθισμένο μου cigarilos και, όποιος το άτμισε με ρωτούσε γιατί μυρίζει menthol. 




Σε άλλη περίπτωση με ένα ίδιο μαλακό πλαστικό μπουκαλάκι, δεν ξεμύριζε με τίποτε από τον Μινώταυρό..


Αλλά, η μυρωδιά είναι απλώς μία ένδειξη και όχι απόδειξη, αφού ακόμη και σκέτη βάση να βάλουμε μέσα, πάλι δεν γνωρίζουμε την αλληλεπίδραση που μπορεί να λαμβάνει χώρα.


Σε τελευταία ανάλυση, δε με ενδιαφέρει να το πολυψάξω, είναι οφθαλμοφανές.


Τα σκληρά απόλυτα διαφανή πλαστικά μπουκαλάκια, αυτά που αν τσακίσουν παίρνουν μια γαλακτώδη απόχρωση προς το λευκό (όπως της Halcyon Haze,El Toro κλπ), είναι καταλληλότερα, υπο την έννοια ότι είναι λιγότερο πορώδη, αλλά και πάλι θα προτιμήσω τα ουδέτερα γυάλινα.




Να είναι καλά τα καραμελέ σταγονομετρικά + τα μπλέ της Halo, και ας θυμίζουν φαρμακείο …


Τι να πρωτοπρολάβει να αναλύσει και ο Φαρσαλινός, εδώ που έμπλεξε ..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 354018 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10015 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 190834 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 581 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 465 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 588471 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 796895 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7121 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 312335 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6501 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11795 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13021 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711