vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

86 επισκέπτες, 6 χρήστες
Γιώργος Γ., maraki1308, Razor.QQ15, Tem, thanos1071, Doubt

Τι σημαίνει ποιοτικό υγρό;;

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Τι σημαίνει ποιοτικό υγρό;;
« Απάντηση #45 στις: Μαρτίου 16, 2014, 14:51 »
Σουβλακια τρωμε πολλα, ομως θα φας καπου, σε ενα εστιατοριο, σε μια καντινα ή καπου αλλου, που θα πεις ειναι το καλυτερο που εχω φαει ποτε..
Γιατι? Γιατι η ποιοτητα του κρεατος ηταν καλη, το ψησιμο ηταν καλο, δεν ηταν πηγμενο στο αλατοπιπερο & στα μπαχαρικα κ δεν ηταν φουλ λαδερο.. (περι ορεξεως παντα  :laugh1:  ) Ειχε δλδ τις σωστες αναλογιες στα παντα.


Οποτε, σε ενα ποιοτικο υγρο, θα πρεπει οι βασεις να ειναι καλες, οσο αραιωμενες πρεπει να ειναι, να δενει ωραια με το αρωμα κ να σου αφηνει τη γευση που σου περιγραφει οτι ειναι & να μην αφηνει καταλοιπα μετα απο ενα τανκακι.


Το γενικευω λιγο το πραμα. Σιγουρα δεν ειναι τα παραπανω τα σωστα κριτηρια για ολους. Αλλα κατι τετοιο εχω στο μυαλο μου!!
Οπως παντα, περι ορεξεως & γουστου!!

Αποσυνδεδεμένος ditse66

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
  • Τέλος το ρημαδοτσίγαρο
Απ: Τι σημαίνει ποιοτικό υγρό;;
« Απάντηση #46 στις: Μαρτίου 16, 2014, 15:36 »
Κατά την άποψη μου δεν υπάρχει ποιοτικό υγρό, όπως θέλουμε να το ονομάζουμε, γιατί απλά δεν μπορούμε να γνωρίζουμε, ούτε τον τρόπο και τα ακριβή υλικά παρασκευής, ούτε τον τρόπο διαφύλαξης και συσκευασίας. Κάθε υγρό έχει μια "άλφα" ποιότητα, άλλο υψηλότερη, άλλο χαμηλότερη και αν έχει περάσει και κανένα έλεγχο μας δίνει μία επιπλέον ασφάλεια για να το χρησιμοποιούμε, αλλά ποιοτικό δεν μπορούμε να το αποκαλέσουμε.
Στην τελική, στο άτμισμα όλα είναι θέμα γεύσης, σε συνάρτηση με την οικονομική μας δυνατότητα και σε καμμία περίπτωση δεν μπορούμε να προτείνουμε σε έναν συνατμιστή μας ένα υγρό σαν ποιοτικό. Μπορούμε να το προτείνουμε σαν γευστικό, σαν οικονομικό, σαν πολυσύνθετο, σαν καθαρό (με την έννοια ότι δεν αφήνει πολλά κατάλοιπα και δεν καταστρέφει γρήγορα τις αντιστάσεις), αλλά ποτέ σαν ποιοτικό, αφού δεν γνωρίζουμε όλη τη διαδικασία παρασκευής του, από την πρώτη ύλη μέχρι που μπαίνει στον ατμοποιητή μας.

Αποσυνδεδεμένος jhon100

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι σημαίνει ποιοτικό υγρό;;
« Απάντηση #47 στις: Μαρτίου 16, 2014, 17:38 »
Με τον νεο νομο που ερχεται, υποτιθεται οτι θα τεθουν αυστηρες προδιαγραφες σε ολο τον κυκλο παραγωγης και διαθεσης των υγρων του ηλεκτρονικου ατμισματος. Θα ειμαστε πιο σιγουροι για την ποιοτητα που περιεχει καθε συσκευασια?  Αυτο αφηνουν να εννοηθεί, προσπαθώντας να δικαιολογησουν την φορολογια που ετοιμαζονται να επιβαλουν και που θα ειναι ιδια με αυτη των καπνικων προϊόντων. Στα δημοσια ταμεια θα μπει χρημα απο εμας που θα αγοραζουμε πανακριβα τα οποιας μορφης υγρα επιτρεπεται να κυκλοφορουν με τον νεο νομο, στο ονομα παντα της ποιοτητας και της δημοσιας υγειας. Θα ειμαστε ησυχοι τοτε? Δεν νομιζω, αν κρινω απο τα καιρους πχ διατροφικα σκάνταλα που βγαινουν στη δημοσιοτητα και που μετα ολοι οι αρμοδιοι εκπλήσσονται και αναρωτιουνται πως εγινε αφου το ταδε εργαστηριο πχ κρεατων ειχε iso.....  :)     

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Τι σημαίνει ποιοτικό υγρό;;
« Απάντηση #48 στις: Μαρτίου 16, 2014, 22:08 »
Ίσως λοιπόν ποιοτικά υγρά είναι τα κατά γενική ομολογία ποιοτικά, δηλαδή όπως αντιλαμβάνεται ο καθένας το ποιοτικό και για τους δικούς του λόγους.
Δηλαδή: για μένα μπορεί να είναι ποιοτικά τα liqua πχ επειδή είναι φτηνά. Για άλλον επειδή έχουν πετύχει τις γεύσεις, για άλλον επειδή έχουν ωραίο κουτί, για άλλον επειδή δεν αφήνουν κατάλοιπα, για άλλον λόγω συνδιασμου των παραπάνω κλπ. Όλοι εμείς μαζί που θεωρούμε τα liqua ποιοτικά, αυτομάτως τα κάνουμε ποιοτικά (τυχαία αναφέρω τα liqua)

Αποσυνδεδεμένος devilmanson

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
  • Awesome!!!
Απ: Τι σημαίνει ποιοτικό υγρό;;
« Απάντηση #49 στις: Μαρτίου 24, 2014, 15:25 »
Ποιοτικο προιον εγω θεωρω προσωπικα το γενικο συνολο ενος υγρου.Απο το πως ειναι η συσκευασια μεχρι ποσο πιστα αντιπροσωπευη την περιγραφη και την γευση του,κυριως στο χτυπημα,μεχρι και τα certificate του που για μενα στους καιρους που ειμαστε σιγουρα το θεωρω must.


Τυχαια αναφερω πχ. Nuse drop,Nobacco,Halo.


Σιγουρα υπαρχουν και τα υποκειμενικα ζητηματα γιατι καποιος δεν μπορει την vg ή την pg για παραδειγμα.Σιγουρα ενας ανθρωπος αυτης της κατηγοριας δεν θα καταταξει ενα υγρο ακομα και αν εχει ολα αυτα και την μεγαλυτερη απηχηση ποιοτικο υγρο αυτο,γιατι δεν του αρεσει πως να το κανουμε αδερφε. :tongue_smilie:


Κατα γενικη ομολογια σε σχεση με τις τιμες,Ενα ποιοτικο υγρο ειναι τσιμπιμενο αλλα νομιζω πρεπει να ναι το τελευταιο που θα δεις και εχουμε την ταση να μας προιδεαζει και να το κοιταμε σαν πρωτο παραγοντα.Μου θυμιζει παρα πολυ αυτο το στοιχημα :tongue_smilie: ,Πας και βλεπεις το 1.50 και λες τι χαζι ειναι για να το δινουμε τοσο λιγο κατι ξερουν ,αν ηταν ομως ετσι ολοι θα μασταν κερδισμενοι! :))

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Απ: Τι σημαίνει ποιοτικό υγρό;;
« Απάντηση #50 στις: Μαρτίου 24, 2014, 16:12 »
Για μένα ο τίτλος του νήματος έχει νόημα μόνο αν τον δούμε κάτω από το πρίσμα της αξιολόγησης - πρότασης προς τους προμηθευτές - κατασκευαστές. Υποθέτω ότι δεν συζητάμε το υποκειμενικό κομμάτι , τι μας αρέσει και τι όχι υπάρχουν άλλα νήματα για να το διατυπώσουμε αυτό.
Καλώς ή κακώς η βιομηχανία έχει προ πολλού δώσει απάντηση σε αυτή την ερώτηση κάποιες φορές επιτυχημένα και κάποιες όχι. Υπάρχουν πιστοποιήσεις για τον τρόπο παραγωγής κάποιου προϊόντος οι οποίες διασφαλίζουν την διαδικασία παραγωγής και όχι απαραίτητα το προϊόν αυτό καθαυτό. Ένα αγαπημένο μου παράδειγμα είναι ότι θα μπορούσα να πάρω ISO για μια βιομηχανία κατασκευής τσιμεντένιων σωσιβίων που σημαίνει ότι ποιοτικά θα χρησιμοποιούσα τα καλύτερα υλικά με τον σωστότερο τρόπο παραγωγής αλλά το προϊόν μου δεν θα έσωζε και πολύ κόσμο  :) .
Παρόλα αυτά και εφόσον έχουμε διαχωρίσει πλήρως το "μου αρέσει δεν μου αρέσει" τα υγρά μας για να πληρούν τον όρο "ποιοτικά" πρέπει να πληρούν συγκεκριμένες προδιαγραφές τόσο στα υλικά που χρησιμοποιούν όσο και στην διαδικασία παραγωγής, εμφιάλωσης και αποθήκευσης. Κάποιες εταιρίες προς τιμήν τους και παρά την έλλειψη οποιουδήποτε πλαισίου έχουν προχωρήσει χρησιμοποιώντας υπάρχοντες μηχανισμούς στην πιστοποίηση τμημάτων ή του συνόλου της παραγωγικής τους διαδικασίας. Για να βάλω την προσωπική μου πινελιά ενώ γνωρίζω πχ ότι η FA έχει αρκετές πιστοποιήσεις δεν μου ταιριάζουν γευστικά. Θα τα χαρακτηρίσω παρόλα αυτά ποιοτικά υγρά ακριβώς επειδή έχουν διασφαλίσει σε μεγάλο ποσοστό (και εμένα λοιπόν σαν ατμιστή) ότι έχουν καθαρές πρώτες ύλες, παράγονται σε ειδικά αποστειρωμένους χώρους άρα δεν έχουν "μολυνθεί" από ανεπιθύμητους παράγοντες κλπ κλπ.
Πιθανά κάποιος παρατηρήσει ότι επειδή δεν ξέρουμε πολλά πράγματα ακόμα μπορεί να μην γνωρίζουμε αν το τάδε άρωμα έχει επιπτώσεις κλπ κλπ. Συμφωνώ απόλυτα. Αναφέρομαι όμως σε αυτά που ήδη γνωρίζουμε τόσο εμείς όσο και η βιομηχανία και σε αυτά που μπορούν να γίνουν για την διασφάλιση μας. Αν θέλω να το χοντρύνω περισσότερο θα ήθελα να δω και άλλα πράγματα όπως πχ πόσο "πράσινη" και οικολογική" είναι η διαδικασία παραγωγής του κάθε κατασκευαστή.
Φυσικά αυτά κάπου αλλού μακρυά από εμάς γιατί εδώ ακόμα και μια πρόταση για να δούμε έστω και από φωτό Ελληνικό εργαστήριο παραγωγής πέφτει στο απόλυτο κενό. Σημαίνει ότι τα Ελληνικά υγρά δεν είναι ποιοτικά? Σαφώς και όχι παρόλα αυτά για την ώρα μόνο η καλή μας θέληση και η τυφλή εμπιστοσύνη στους κατασκευαστές του χώρου και τον προσωπικό τους λόγο φαίνεται ότι μας αρκεί. Από την άλλη όμως άπαντες θα φωνάζουμε και θα διαμαρτυρόμαστε όταν επιβληθεί πλαίσιο στην κατασκευή των υγρών. Φυσικά με επιπρόσθετο κόστος και φορολόγηση για το οποίο επίσης τότε θα διαμαρτυρόμαστε με πρώτους βέβαια τους κατασκευαστές που σήμερα δυστυχώς δείχνουν ότι αρκούνται στην καλή διάθεση και εμπιστοσύνη που δείχνουν οι Έλληνες ατμιστές.

Αποσυνδεδεμένος Nico

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
  • I got 99 problems, but a smoke ain't one
Απ: Τι σημαίνει ποιοτικό υγρό;;
« Απάντηση #51 στις: Απριλίου 29, 2014, 15:29 »
Ποιοτικό θα χαρακτήριζα το υγρό που έχει συστατικά καλής ποιότητας και η/οι γεύση/-εις του είναι "καλές". Ναι μεν στο πρώτο δεν είμαστε ούτε χημικοί αναλυτές, ούτε είμαστε παρόντες στην κατασκευή, αλλά τουλάχιστον περιμένουμε από κάποιες επώνυμες εταιρίες πως χρησιμοποιούν "καλά υλικά", γι αυτό και εκεί μάλλον οφείλουν τη φήμη τους. Στο δεύτερο όμως, στη γεύση/άρωμα το τεστ το κάνουμε εμείς ατμίζοντάς το. Με το "καλές" δεν εννοώ το αν μας αρέσει γευστικά, αλλά αν η απόδοση του αρώματος είναι πιστή σε σχέση με αυτό που αναπαριστά ή αν είναι φτηνιάρικη απομίμιση. Δηλαδή για παράδειγμα αν η γεύση του λεμονιού βγαίνει σαν να δάγκωσες μόλις μια φέτα πραγματικό λεμόνι και να μυρίζουν τα χέρια σου κίτρο ή αν αποδίδεται σαν μια πικρόγλυκη γεύση σαν αυτή που έχουν φτηνές καραμέλες made in kongo rep.

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι σημαίνει ποιοτικό υγρό;;
« Απάντηση #52 στις: Απριλίου 29, 2014, 16:07 »
Ποιοτικό για μένα (σαν τελικό χρήστη, υποθέτοντας ότι το κατασκευαστικό κομμάτι είναι οκ) σημαίνει 3 πράγματα.

1.  Καθαρή γεύση ακόμα και αν έχει μέσα 10 αρώματα
Ουκ ολίγα υγρά μυρίζουν φαρμακιλα κλπ

2. Σωστό όνομα
Τρανό παράδειγμα το "camila". Σε εμένα και άλλους 20 μυρίζει γάλα κακαο και ΤΙΠΟΤΕ άλλο. Camel δεν μυρίζει ακόμα και αν το πετάξεις στη φωτιά μαζί με το μπουκαλάκι.
Εκτός αν το camila παραπέμπει όντως σε καμήλα, αλλά δεν νομίζω να έχει γεύση μίλκο το κρεας της..

3. Ελάχιστα κατάλοιπα
Χημικός δεν είμαι, ούτε πρόκειται να γίνω. Αλλά όταν βλέπεις ενα υγρό να αφήνει κάρβουνο πάνω στην αντίσταση μεσα σε μια μέρα (Virginia el toro) ε ΔΕΝ γίνεται να μην πεις "τι σκ@%α έχει μέσα?"..

Sent from my G pad using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι σημαίνει ποιοτικό υγρό;;
« Απάντηση #53 στις: Απριλίου 29, 2014, 17:12 »
Μετά από άπειρες συζητήσεις με ατμιστές, διαπίστωσα για ακόμη μια φορά, και στο άτμισμα δηλαδή, το πόσο δαιδαλωδώς αποκλίνουν οι απόψεις των χρηστών ..


Επιπροσθέτως, τι σημασία έχει τι προτιμώ εγώ, αφού είναι ελάχιστα σίγουρο ότι θα προτιμήσουν το ίδιο και άλλοι;



.. έτσι για τη συμμετοχή !!  :laugh1:


Αποσυνδεδεμένος neofitosgr

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι σημαίνει ποιοτικό υγρό;;
« Απάντηση #54 στις: Αυγούστου 01, 2014, 23:34 »
Τελικά το τι σημαίνει ποιοτικό υγρό μάλλον δεν απαντήθηκε ποτέ....
και αυτό προφανώς λόγω της υποκειμενικότητας του κάθε ατμιστή...
Ας βάλουμε την κουβέντα σε άλλο επίπεδο λοιπόν, μιας και το θέμα έχει να κινηθεί πολύ καιρό !
Ποιο είναι ή ποια είναι τα ποιο ποιοτικά υγρά ή και βάσεις ως προς την χώρα προέλευσης τους (δηλαδή να μην είναι από την Κίνα π.χ.)  αλλά και ως προς την σύσταση τους (δηλαδή που δεν περιέχουν π.χ. διακετύλιο) ?

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Τι σημαίνει ποιοτικό υγρό;;
« Απάντηση #55 στις: Αυγούστου 02, 2014, 00:49 »
Δεν υπάρχει απάντηση (ακόμα).
Η χώρα προέλευσης του υγρού δεν μου λέει κάτι, διότι μπορεί η εταιρεία να είναι "προηγμένης" χώρας, οι πρώτες ύλες όμως;
Αυτό το ποστ του κ. Φαρσαλινού:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,20229.msg751838.html#msg751838
ήταν καταλυτικό για μένα, τουλάχιστον όσο αφορά τα αρώματα.

Το διακετύλιο ήταν η πρώτη βλαβερή - εν δυνάμει - ουσία που ανιχνεύθηκε.
Προφανώς θα βρεθούν κι άλλες, έστω και σε ποσότητες μικρές.
Μην ξεχνάμε ότι το ΗΤ είναι νεογέννητο, άρα και οι έρευνες που το αφορούν.
Καλό είναι να να καταλάβουμε ότι ουσίες που μπορεί να μας βλάψουν υπάρχουν, αλλά μπορούν να μειωθούν ή να εξαφανιστούν, σε αντίθεση με το ΚΤ.

Ποιοτικό είναι το υγρό που εξασφαλίζει το ότι τα ποσοστά των ουσιών αυτών είναι τα μικρότερα δυνατά.
Θα μπορούσε να είναι και αυτό που αποκλείει τη δημιουργία βλαβερών ουσιών, την ώρα ατμίσματος, λόγω μεγάλης ανόδου της θερμοκρασίας, αλλά κι αυτό είναι στα σπάργανα.

Για τις βάσεις, τα πράγματα είναι σαφώς πιο ξεκάθαρα.
Μιλάμε για συγκεκριμένες ενώσεις και με οριοθετημένο, εδώ και καιρό, όριο ασφαλείας:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3272.msg487216.html#msg487216
Όμως κι εδώ είμαστε σε επιφυλακή.

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι σημαίνει ποιοτικό υγρό;;
« Απάντηση #56 στις: Αυγούστου 02, 2014, 06:41 »
Δυσκολη ερωτηση και η απαντηση δεν ειναι ιδια για ολους τους ατμιστες!


Οταν εισαι νεος ατμιστης, ποιοτικο υγρο σημαινει:


- Να ειναι κυριως καπνικο
- Να μοιαζει με το τσιγαρο που μολις αφησες
- Να μην σου γρατζουναει τον λαιμο


Οταν εισαι 3-6 μηνων ατμιστης, ποιοτικο υγρο σημαινει:


- Να μην ειναι καπνικο ή αν ειναι να ειναι πολυ ηπιο
- Να μην μυριζει τασακι ή φαρμακιλα το υγρο
- Να εχει βελουδινη υφη ο ατμος


Οταν εισαι 6-12 μηνων ατμιστης, ποιοτικο υγρο σημαινει:


- Να ειναι φρουτενιο ή να εχει μενθολη
- Να εχει φυσικη υφη το αρωμα, σαν να πινεις χυμο ενα πραμα.
- Να εχει πολυπλοκη γευση.


Οταν εισαι 1-4 χρονια ατμιστης, ποιοτικο υγρο σημαινει:


- Να ειναι γκουρμε
- Να μπορεις να το ατμισεις ευχαριστα
- Να μην εχεις ακουσει κατι ασχημο γι αυτο που θα εθετε σε κινδυνο την υγεια σου




Μετα υπαρχουν οι εξης ατακες που χαρακτηριζουν ενα υγρο :

- Φαρμακιλα : Να μυριζει παιδικο φαρμακο, κυριως τα φρουτενια.
- Κινεζια: Μετα απο 3-4 τζουρες να νιωθεις λες και καταπιες χλωρινη
- Μακα: Να υπαρχουν πολλα καταλοιπα πανω στην αντισταση (καρβουνια)
- Τασακι: Σαν να εχεις γλυψει τασακι (κυριως καπνικα της πλακας)
- Χημικιλα: Να νιωθεις οτι το υγρο που ατμιζεις μαλλον ειναι υγρο για φρενα
- Οργανικο: Δηλαδη το αρωμα ειναι φτιαγμενο απο φυσικα υλικα και δεν ειναι εργαστηριου απο προσμιξη χημικων ουσιων

Κατ'ουσιαν, ενας μεσος ατμιστης που ατμιζει τουλαχιστον πανω απο 6 μηνες,

δεν θελει, το υγρο που ατμιζει να τον...
- κουραζει, δηλαδη θελει να το απολαμβανει ταμαλα.
- να εχει την παραμικρη ιδεα οτι ατμιζει κινεζια.

Θελει...
- να ειναι οσο γινεται πιο επωνυμο
- να ειναι οσο γινεται πιο οικονομικο

Πιστευει...
- οτι με το DIY θα φτιαξει καποτε ενα θεικο υγρο
- οτι αν ατμιζει κυριως οργανικα αρωματα θα ειναι καλυτερα (αλλα παραπονιεται για τα καταλοιπα)

Δεν πιστευει...
- οτι γραφουν οι παρασκευαστες για τα υγρα τους (εχει αρχισει να την ψιλιαζεται οτι δεν ειναι ολα ροδινα)
- οτι μπορει να υπαρχει ακακο υγρο.

Μπορω να γραψω και αλλα πολλα, αλλα θα σας κουρασω και αυτο επισης ειναι κατι που δεν θελει ενας ατμιστης, να διαβαζει ατελειωτα αθρα για το Η.Τ. :idiot1:







« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 02, 2014, 06:46 από micron »

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι σημαίνει ποιοτικό υγρό;;
« Απάντηση #57 στις: Αυγούστου 02, 2014, 06:56 »
Όλα όσα ανέφερες ένας ατμιστης που δεν θέλει απλά να ξεφύγει από το τσιγάρο αλλά το βλέπει και σαν απόλαυση τα θέλει – τα καταλαβαίνει από τον δεύτερο κιόλας μήνα  γιατί το ψάχνει, δε χρειάζονται χρόνια ..
. υπάρχουν 2 κατηγόριες ατμιστων , αυτοί που απλά έχουν ένα σετακι για να μη ξαναγυρίσουν στο τσιγάρο και οι χομπιστες ας το πω έτσι… ένας που απλά δεν θέλει να γυρίσει πίσω δε θα ψάξει ούτε το diy ούτε το κορυφαίο - ποιοτικο υγρό ,Και φυσικά γιαυτους είναι το κορυφαίο αφού τους κρατάει μακριά από το τσιγάρο
Yπάρχουν πολλοί αφανείς ατμιστες .τουλάχιστον εγώ ξέρω αρκετούς που δεν ασχολούνται με το άθλημα σαν χόμπι και φυσικά με το φόρουμ ,Ίσως να είμαστε και λιγότεροι από αυτούς.
Και ίσως να το απολαμβάνουν περισσότερο από εμάς γιατί δε ψάχνουν το απόλυτο σε ποιότητα – γεύση . είμαι σίγουρος πως οι περισσότεροι εδώ μέσα βρήκαμε ποιοτικά υγρά που μας κάνουν αλλά ως χομπιστες πλέων ψάχνουμε κάτι ακόμη καλύτερο και ούτε πρόκειται να σταματήσουμε όσο θα ατμιζουμε … οπότε το ποιοτικό για το καθένα είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 02, 2014, 12:34 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: Τι σημαίνει ποιοτικό υγρό;;
« Απάντηση #58 στις: Αυγούστου 02, 2014, 12:29 »
Το θέμα είναι πόσο ψάχνεται κάποιος με το άτμισμα. Η κατηγορία που αναφέρει και ο προλαλήσας, οι 40-50άρηδες με τις ego που πάνει στο ατμοκατάστημα για να τους αλλάξουν την κεφαλή δεν πρόκειται να ασχοληθούν ούτε με την προέλευση, ούτε με επιγεύσεις, ούτε με diy, ούτε με διακετύλια, αλδεϋδες κτλ. Απλώς θα δοκιμάσουν κάνα καινούριο υγρό που και που, θα ατμίσουν κατά πάσα πιθανότητα το πρώτο υγρό που τους είχε κάτσει κι αυτό είναι όλο.

Το ρεζουμέ είναι απλό. Το υγρό που κάνει τη δουλειά του και ατμίζοντάς το δεν μπαίνεις σε επικίνδυνες σκέψεις είναι το ποιοτικότερο όλων. Ας έχει 759 πιστοποιήσεις και ας συνιστάται από 29 κατασκευαστές πλυντηρίων. Αν δε σε γεμίζει δεν...

Δεν ξέρω για την υπόλοιπη ελλάδα, αλλά στην κέρκυρα οι περισσότεροι ατμιστές αυτής της κατηγορίας ατμίζουν φανατικά natura. Οι περισσότεροι εδώ μέσα συμφωνούμε ότι είναι πολύ μέτρια τα υγρά της, αλλα για πες το αυτό στον κύριο που ατμίζει maxboro και εδώ και 3 μήνες έχει κόψει το marlboro.  ;)

Αποσυνδεδεμένος neofitosgr

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι σημαίνει ποιοτικό υγρό;;
« Απάντηση #59 στις: Αυγούστου 14, 2014, 23:54 »
εκτός των παραπάνω θεωρώ πως αν υπήρχε ένα υγρό που είχε και κάποιες βιταμίνες πχ τότε θα γινόταν ανάρπαστο !
φαντάζεστε ένα υγιεινό υγρό ?
θα γινόταν πανικός !

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 354027 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10021 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 190836 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 581 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 466 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 588476 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 796897 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7121 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 312337 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6501 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11795 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13021 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711