vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

97 επισκέπτες, 5 χρήστες
Razor.QQ15, thanos1071, camber, Doubt, maraki1308

Ανάλυση-Αξιολόγηση των δυνητικά επιβλαβών συστατικών των υγρών αναπλήρωσης η/τ

Αποσυνδεδεμένος d3r3Lict

  • **
  • 119
  • Φύλο: Άντρας
Γιατρέ συγνώμη αν είμαι offtopic, είναι στα πλάνα σας κάποια στιγμή να γίνει έρευνα


σε σκέτες βάσεις φιτίλια/βαμβάκια/mesh σύρματα?


Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας

Οι επόμενες μελέτες μας θα είναι:
Μετανάστευση μετάλλων από τις αντιστάσεις στον ατμό (δεν νομίζω να ασχοληθούμε με το mesh όμως)....
Μέτρηση θερμοκρασίας στο φυτίλι ανάλογα με τα watt και τα δευτερόλεπτα τζούρας
Μέτρηση προιόντων θερμικής αποδόμησης, όπως φορμαλδεύδη, ακεταλδεύδη και ακρολείνη ανάλογα με τα watt και τον χρόνο τζούρας.


Σύντομα θα ανοίξουμε ένα νέο crowdfunding για όλα αυτά, αλλά δεν είμαι πολύ αισιόδοξος γιατί θα χρειαστούμε πολλά χρήματα για να ολοκληρώσουμε αυτές τις μελέτες....



Οι βλάβες που προκαλούνται στον πνεύμονα από την επαφή με διακετύλιο μπορεί να είναι αναστρέψιμες μετά τη διακοπή χρήσης υγρών που περιέχουν διακετύλιο ?


Οι βλάβες δεν είναι αναστρέψιμες. Και η αποφρακτική πνευμονοπάθεια που προκαλεί το κάπνισμα επίσης δεν είναι αναστρέψιμη πάντως...

Αποσυνδεδεμένος d3r3Lict

  • **
  • 119
  • Φύλο: Άντρας
Εύχομαι να τα καταφέρετε.


Στη συγκεκριμένη έρευνα πιστεύω ότι όλοι πρέπει να βοηθήσουμε


κατασκευαστες/μαγαζάτορες/ατμιστες, πιστεύω μας αφορά όλους

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Οι επόμενες μελέτες μας θα είναι:
Μετανάστευση μετάλλων από τις αντιστάσεις στον ατμό (δεν νομίζω να ασχοληθούμε με το mesh όμως)....
Μέτρηση θερμοκρασίας στο φυτίλι ανάλογα με τα watt και τα δευτερόλεπτα τζούρας
Μέτρηση προιόντων θερμικής αποδόμησης, όπως φορμαλδεύδη, ακεταλδεύδη και ακρολείνη ανάλογα με τα watt και τον χρόνο τζούρας.

Σύντομα θα ανοίξουμε ένα νέο crowdfunding για όλα αυτά, αλλά δεν είμαι πολύ αισιόδοξος γιατί θα χρειαστούμε πολλά χρήματα για να ολοκληρώσουμε αυτές τις μελέτες....
Θα κινητοποιηθούμε, θα τρελάνουμε το σύμπαν στις υπενθυμίσεις και προτροπές και θα βγουν τα χρήματα!  :thumpup:
Αυτές τις μελέτες τις αναφέρεις με σειρά προτεραιότητας (άρα και σημασίας);
Υπάρχει ήδη κάποιος υπολογισμός κόστους;

Αποσυνδεδεμένος spyrosrg505

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Οι επόμενες μελέτες μας θα είναι:
Μετανάστευση μετάλλων από τις αντιστάσεις στον ατμό (δεν νομίζω να ασχοληθούμε με το mesh όμως)....

Υπάρχει κάποιος λόγος; πχ μεγαλύτερο κόστος για την έρευνα, μικρότερο μερίδιο καταναλωτών ή κάτι άλλο;

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Θα κινητοποιηθούμε, θα τρελάνουμε το σύμπαν στις υπενθυμίσεις και προτροπές και θα βγουν τα χρήματα!  :thumpup:
Αυτές τις μελέτες τις αναφέρεις με σειρά προτεραιότητας (άρα και σημασίας);
Υπάρχει ήδη κάποιος υπολογισμός κόστους;


Οι μελέτες που ανέφερα έχουν ήδη σχεδιαστεί, μετά από 2 ημέρες εξαντλητικής συζήτησης και ανάλυσης στο εργαστήριο που θα πραγματοποιηθούν. Ήδη έχουμε ξεκινήσει κάποια προκαταρκτικά πειράματα, αλλά αυτή τη στιγμή η χρηματοδότησή μας είναι ΜΗΔΕΝ άρα είναι αδύνατον να συνεχίσουμε και να ολοκληρώσουμε τα πειράματα, που είναι από την φύση τους αρκετά πολύπλοκα.
Σκοπό έχουμε να τρέξουμε ταυτόχρονα όλες τις μελέτες....


Το κόστος της έρευνας πιστεύουμε θα ξεπεράσει τις 50-60 χιλιάδες ευρώ. Πάλι σε crowdfunding θα καταλήξουμε, δυστυχώς όμως πέσαμε και σε περίοδο κοντά στον Αύγουστο οπότε ήμαστε διστακτικοί να ξεκινήσουμε τώρα το crowdfunding.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Το κόστος της έρευνας πιστεύουμε θα ξεπεράσει τις 50-60 χιλιάδες ευρώ. Πάλι σε crowdfunding θα καταλήξουμε, δυστυχώς όμως πέσαμε και σε περίοδο κοντά στον Αύγουστο οπότε ήμαστε διστακτικοί να ξεκινήσουμε τώρα το crowdfunding.
:hmmm:
Δυόμιση φορές όσα μαζεύτηκαν την προηγούμενη φορά... Είναι λίγο ζόρι, αλλά μπορεί να γίνει.
Μάλλον θα πάει καλύτερα αν αρχίσει τον Σεπτέμβρη.
Δώσε σήμα όποτε το αποφασίσετε και θα ξεχυθεί πολύς κόσμος με τις ντουντούκες να το φωνάξει!

Οι επόμενες μελέτες μας θα είναι:Μετανάστευση μετάλλων από τις αντιστάσεις στον ατμό (δεν νομίζω να ασχοληθούμε με το mesh όμως)....Σύντομα θα ανοίξουμε ένα νέο crowdfunding για όλα αυτά, αλλά δεν είμαι πολύ αισιόδοξος γιατί θα χρειαστούμε πολλά χρήματα για να ολοκληρώσουμε αυτές τις μελέτες....Οι βλάβες δεν είναι αναστρέψιμες. Και η αποφρακτική πνευμονοπάθεια που προκαλεί το κάπνισμα επίσης δεν είναι αναστρέψιμη πάντως...

Καλησπέρα Γιατρέ,με το mesh γιατί δεν θα ασχοληθείτε ? το θεωρείτε ακίνδυνο ? ρωτάω πολύ φιλικά και μου κάνει εντύπωση διότι όπως ξέρετε το mesh το οξειδώνουμε για να μην κάνει hotspots και πολλά άτομα είναι της άποψης οτι είναι αρκετά αμφισβητούμενο αυτό που γίνεται.Καταρχήν βλέπουμε οτι τα υγρά με το mesh αλλάζουν χρώμα δεν είναι περίεργο αυτό ?
Ευχαριστώ πολύ
Βασίλης

Γιατρέ εγώ προτείνω να μαζευτούν ολα τα καταστήματα της Ελλάδας να διαιρεθεί το ποσό και να γίνουν όλες οι μελέτες.

Δεν θέλω να πιστεύω οτι κανένας σοβαρός επιχειρηματίας δεν θα συμφωνήσει σε μια τέτοια πρόταση.Αφού οι ξένες μεγάλες εταιρίες δεν κάνουν τις απαιτούμενες μελέτες ας τις κάνουμε εμείς να τελειώνουμε και να μην έχουμε κανέναν ανάγκη, που στο κάτω κάτω είμαστε μόνο οι πωλητές τους δηλαδή πελάτες τους.Αφού δεν σέβονται τους πελάτες τους, ας σεβαστούμε τουλάχιστον εμείς τους δικούς μας.

Ευχαριστώ πολύ
Βασίλης


συγχώνευση συνεχόμενων ποστ

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 18, 2014, 22:12 από petra »

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
To mesh αφορά ελάχιστο κόσμο, και αν το εξετάσουμε θα αυξηθεί αρκετά το κόστος και πρέπει να αλλάξει και η μεθοδολογία (π.χ. να χρησιμοποιηθεί ατμοποιητής που να παίρνει και σύρμα με φυτίλι και mesh). Προς το παρόν δεν σκοπεύουμε να κάνουμε κάτι τέτοιο. Έχουμε σκοπό να χρησιμοποιήσουμε τον Kayfun, με διαφορετικά σύρματα κάθε φορά και σε πραγματικές συνθήκες (άτμισμα όλη την ημέρα και στην συνέχεια για 2 εβδομάδα, με επαναλαμβανόμενες μετρήσεις).


Γιατρέ εγώ προτείνω να μαζευτούν ολα τα καταστήματα της Ελλάδας να διαιρεθεί το ποσό και να γίνουν όλες οι μελέτες.Δεν θέλω να πιστεύω οτι κανένας σοβαρός επιχειρηματίας δεν θα συμφωνήσει σε μια τέτοια πρόταση.Αφού οι ξένες μεγάλες εταιρίες δεν κάνουν τις απαιτούμενες μελέτες ας τις κάνουμε εμείς να τελειώνουμε και να μην έχουμε κανέναν ανάγκη, που στο κάτω κάτω είμαστε μόνο οι πωλητές τους δηλαδή πελάτες τους.Αφού δεν σέβονται τους πελάτες τους, ας σεβαστούμε τουλάχιστον εμείς τους δικούς μας.Ευχαριστώ πολύΒασίλης



Αν υπήρχε οργανωμένος σύνδεσμος επιχειρήσεων ηλ τσιγάρου θα μπορούσε να γίνει. Αλλιώς, δεν το βλέπω να είναι εφικτό.

Στο crowdfunding θα υπάρχει και η δυνατότητα χορήγησης νόμιμης απόδειξης σε οποιαδήποτε εταιρία συμμετάσχει (είτε ελληνική είτε εξωτερικού) ώστε να χρησιμοποιηθεί στην εφορία.

Αποσυνδεδεμένος spyrosrg505

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Οι genesis μπορούν να λειτουργήσουν και με mesh και με φυτίλι, αν αυτό βοηθάει.


Σωστό αυτό που είπε ο spyrosrg505 και γιατρέ νομίζω οτι είναι πάρα πάρα πολλοί οι mesh atomizer.Επίσης να προτείνω να χρησιμοποιήσετε ενα Ελληνικό προϊόν για τις μελέτες σας και δεν εννοώ απαραίτητα ενα GG άλλα οποιοδήποτε Ελληνικό.

Τον Kayfun του Ρώσου γιατί δηλαδή τον ξέρουμε και απο χθές :)


To mesh αφορά ελάχιστο κόσμο, και αν το εξετάσουμε θα αυξηθεί αρκετά το κόστος και πρέπει να αλλάξει και η μεθοδολογία (π.χ. να χρησιμοποιηθεί ατμοποιητής που να παίρνει και σύρμα με φυτίλι και mesh). Προς το παρόν δεν σκοπεύουμε να κάνουμε κάτι τέτοιο. Έχουμε σκοπό να χρησιμοποιήσουμε τον Kayfun, με διαφορετικά σύρματα κάθε φορά και σε πραγματικές συνθήκες (άτμισμα όλη την ημέρα και στην συνέχεια για 2 εβδομάδα, με επαναλαμβανόμενες μετρήσεις).





Αν υπήρχε οργανωμένος σύνδεσμος επιχειρήσεων ηλ τσιγάρου θα μπορούσε να γίνει. Αλλιώς, δεν το βλέπω να είναι εφικτό.

Στο crowdfunding θα υπάρχει και η δυνατότητα χορήγησης νόμιμης απόδειξης σε οποιαδήποτε εταιρία συμμετάσχει (είτε ελληνική είτε εξωτερικού) ώστε να χρησιμοποιηθεί στην εφορία.







Γιατρέ με όλο τον σεβασμό,
δεν θεωρώ ότι είναι ανάγκη να υπάρχει κάποιος σύνδεσμος επιχειρήσεων για να γίνει κάτι τέτοιο.
Μου θυμίζει πολύ τους πολιτικούς που είναι όλο μπλα μπλα και αποτέλεσμα τίποτα !


Εννοείτε οτι είναι καλό να υπάρχει σύνδεσμος άλλα μπορούμε και χωρίς, είμαστε αυτή την στιγμή αρκετά καταστήματα τουλάχιστον 50 -60, δηλαδή θα κολλήσουν οι επιχειρηματίες να δώσουν απο 1000 - 2000 Ευρώ ο καθένας ? Αν είναι να κολλήσουν, δεν είναι σοβαροί και έχουν ημερομηνία λήξης !


Στο κάτω κάτω και εσείς ίσως να μπορείτε να αναφέρετε στις μελέτες σας ποια καταστήματα συμμετείχαν χρηματικά για να γίνουν οι μελέτες και να αναγνωριστούν και αυτοί απο την μεριά τους.



Ευχαριστώ Βασίλης


Συγχώνευση συνεχόμενων ποστ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 18, 2014, 22:14 από petra »

Αποσυνδεδεμένος d3r3Lict

  • **
  • 119
  • Φύλο: Άντρας
βήμα βήμα τη φορά όλα μαζί δεν γίνονται νομίζω

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Αγαπητέ Βασίλη, εσύ μια χαρά τα λες.
Αλλά από τα λόγια μέχρι την πραγματοποίηση αυτών που λες είναι μάλλον χαώδης η απόσταση.


Εγώ όπως σας είπα δεν έχω πρόβλημα όποιος κι αν είναι ο χρηματοδότης.

Αποσυνδεδεμένος AlfaPap

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Γίνομαι πειραματόζωο ότι ώρα θέλετε.... Είμαι 38 χρονών , κάπνιζα 18 χρόνια και εδώ και 4 χρόνια ατμίζω 4-5 ml τη μέρα με 16mg νικοτίνη. Ζήτημα αυτά τα 4 χρόνια να έχω κάνει ένα πακέτο τσιγάρα.
Καλή δουλειά

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα,υπαρχει στα σχεδια σας κομματι της ερευνας να αφορα  την χρηση κεραμικου,δλδ το αν ανεβαζει την θερμοκρασια ατμισης και βρασμου του υγρου και γενικοτερα το αν εχει διαφορετικη συμπεριφορα και αποτελεσματα απο  οτι η χρηση ενος ατμοποιητη χωρις την χρηση κεραμικου;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 354099 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10059 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 190865 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 594 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 476 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 588512 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 796923 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7137 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 312359 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6520 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11820 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13041 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711