vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

95 επισκέπτες, 6 χρήστες
thanos1071, camber, Razor.QQ15, Doubt, maraki1308, I.P

Ανάλυση-Αξιολόγηση των δυνητικά επιβλαβών συστατικών των υγρών αναπλήρωσης η/τ

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
vamaxin,
Και δεν είσαι ο μόνος....
Νομίζω πως σχεδόν όλη η ατμιστική κοινότητα προβληματίζεται με όλ' αυτά...
Δεν είναι τυχαίος ο "χαμός" που έχει γίνει στο νήμα (κι όχι μόνο σ' αυτό)....
Εγώ προσωπικά πάντως, δεν έχω βγάλει άκρη για τα υγρά που χρησιμοποιώ, και δε νομίζω να το καταφέρω...
Ουσιαστικά ακόμα ελπίζω και πιστεύω πως τουλάχιστο κάνω λιγότερο κακό στον οργανισμό μου από το κτ. Από εκεί και πέρα, άβυσσος!!!

Αποσυνδεδεμένος Referee

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Δεν υπάρχει πρόθεση να θίξω την El Toro. Μπράβο για την επίθεση στην FA για τους υπόλοιπους όμως τίποτα. Και εγώ vamaxin το ίδιο προσπαθώ αλλά ο γιατρός στοχοποιει συγκεκριμένους.
Το όλο show έχει στηθεί καθώς οι εταιρείες δεν χρηματοδοτουν έρευνες άρα πρέπει να βρούμε πελάτες.

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ ξέρω ότι εδώ και κάποιες μέρες συζητάμε μια σοβαρή αποκάλυψη στο χώρο των υγρών... έτσι το αντιλήφθηκα δηλαδή γιατί αν δεν είναι και κάτι άξιο λόγου γιατί να κάνουμε και έρευνες και αναλύσεις στο κάτω κάτω... και γιατί το συζητάμε και τόσο..


Τελικά δεν ήταν και κάτι άγνωστο .. όλοι το ξέραν το θέμα εκτός από εμένα που είμαι απλός ατμιστής..

Αποσυνδεδεμένος guitars

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Η δουλειά θα γίνει νύχτα!
μία ερώτηση που έχω διατυπώσει τρεις φορές χωρίς καμία απάντηση:

γνωρίζω ότι δεν έιναι η λύση στο πρόβλημα όμως θα ήθελα πάρα πολύ να γνωρίζω πόσο είναι το κόστος για την ανάλυση 1-2 υγρών και που πρέπει να απευθυνθεί κάποιος?

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Και εγω την σοβαροτητα θέματος , τώρα την καταλαβα.Ατμίζεις και μπορεί να πάθης αποφρακτική ( πνευμονοπάθεια)βρογχιολίτιδα , μη αναστρεψιμη, εκτός και αν σε προλαβει η νόσος αλτσχαιμερ ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 16, 2014, 00:15 από vamaxin »

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Ανάκληση υγρών; Υγειονομικές υπηρεσίες;
Νομίζετε ακόμα πως αυτές είναι οι μόνες προβληματικές ουσίες που έχουν ανιχνευθεί στο ΗΤ;
Νομίζετε πως ήταν απολύτως ασφαλές μέχρι που εντοπίστηκαν ίχνη διακετυλίου;
Νομίζετε πως και το άτμισμα σκέτη βάσης είναι παντελώς ακίνδυνο;
Δεν ξέρω με τι ψευδαισθήσεις μπήκατε στο ΗΤ, παιδιά, αλλά είστε απληροφόρητοι. Διαβάστε, για να ξέρετε τι κάνετε στον εαυτό σας και αν το επιθυμείτε.

Οι υγειονομικές υπηρεσίες θα ψάξουν τι; Χαλασμένα σαλάμια; Οι υπηρεσίες δεν έχουν ιδέα.
Κανείς δεν ξέρει τι γίνεται μακροχρόνια με το ΗΤ.
Όπως ο καπνιστής αποδέχεται το ρίσκο του, αυτό κάνει και ο ατμιστής.
Οι υπόλοιποι εξακολουθούμε να θέλουμε λύσεις αντί του καπνίσματος και αποδεχόμαστε πως κάποιες ποσότητες επικίνδυνων ουσιών υπάρχουν στα υγρά μας. Ελπίζουμε με την βοήθεια επιστημόνων να μειωθούν -και κάνουμε αγώνα γι αυτό- αλλά αέρας δεν είναι, τα καρκινογόνα δεν θα λείψουν παντελώς, ούτε άλλοι τοξικοί παράγοντες.
Σε αντίθεση με τους καπνιστές παλεύουμε για το καλύτερο, αλλά το τέλειο θα το βρούμε μόνο όταν τα κόψουμε όλα.


Αυτο ακριβως.
Πραγματικα, δε μπορω να καταλαβω γτ κανετε λες κ πιασαν φωτια τα μπατζακια σας..


Λιγο πολυ, ολοι μας αρχισαμε το ατμισμα γιατι θελαμε να απαλλαγουμε απο το τσιγαρο & το βεβαιο σχεδον θανατο απο καρκινο ή τις οποιες παθησεις ξερουμε οτι προκαλει. Το θεωρουσαμε λιγοτερο επιβλαβες σε σχεση με το τσιγαρο κ ΟΧΙ ως κατι ΥΓΙΕΙΝΟ ή μαγικο.


Τωρα απλα μας επιβεβαιωνει ο δρ. Φαρσαλινος αυτες τις ανησυχιες, σε καποιο βαθμο μεσα απο τη δουλεια του.
Οπως ξερουμε, εχει σκοπο να κανει κ αλλες μελετες επι του θεματος κ πραγματικα θα πρεπε να μαστε ΕΥΓΝΩΜΟΝΕΣ, γιατι λιγο πολυ
ξερουμε οτι δεν ειναι κατι τοσο ευκολο & απλο οσο ακουγεται.


Απο δω κ περα ειναι το θεμα τι θα γινει.. Ας αναλαβουν τις ευθυνες τους οι "εταιριες" παραγωγης υγρων & αρωματων, μηπως και
βοηθησουν κ εμας με καποιο τροπο.


Απο κει κ περα, προσωπικα, θα συνεχιζω να ατμιζω οπως ατμιζα. Θα ριξω το ποσοστο της PG (οπως ουτως ή αλλως σκοπευα να κανω) & θα χρησιμοποιω οσο το δυνατον λιγοτερο αρωμα στα υγρα μου. Μεχρι νεωτερας!!

Αποσυνδεδεμένος holydiver

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
θα απαντήσω ότι έχω την δική μου επιστήμη να ασχοληθώ, στην οποία είμαι καλός και δεν δέχομαι υποδείξεις για το πως θα την εξασκήσω από κανέναν.

Κατανοώ την αγανάκτηση σου, αλλά το "πίστευε (τον ειδικό) και μη ερεύνα" δεν μου κάθησε ποτέ ως φιλοσοφία. http://www.plosmedicine.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pmed.0020124 ;)

Προς κ. Φαρσαλινό keep up the good work. Από ότι έχω δει μέχρι τώρα, μάλλον ανήκετε σε αυτή την πολλή μικρή μειοψηφία ερευνητών που ακολουθούν την επιστημονική μέθοδο. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Δεν έχει στηθεί κανενα show...Εγω απλός χρήστης ειμαι και προσπαθω να μάθω τι υγρό, η αρωμα είναι οκ
Δεν τα γράφω προσωπικά τα παρακάτω αλλά προς όλους που νιώθουν ανάλογα:

Κανένα δεν είναι ΟΚ. Το άτμισμα δεν είναι ΟΚ. Το να μην κάνεις τίποτα είναι ΟΚ.
Ο πρώτος που έχει ευθύνη απέναντι στην υγεία του είσαι εσύ ο ίδιος. Δεν είσαι "απλός χρήστης".
Κάνεις κάτι νέο, που ακόμα διαμορφώνεται, συνέχεια αλλάζει, είναι δεδομένο πως περιέχει ίχνη δηλητηρίων, δεν έχει ψαχτεί ακόμα στο βάθος που θέλουμε και οι μισοί νομοθέτες του κόσμου θέλουν να το απαγορέψουν.
Δέχεσαι να βάλεις τον εαυτό σου σε ένα πείραμα με κέρδος το να αποφύγεις τις καταστροφικές συνέπειες του τσιγάρου. Το πείραμα πάει καλά. Αλλά ΟΚ δεν είναι.

Κάτσε διάβασε το υλικό του φόρουμ για το τι είναι το ΗΤ και τα στοιχεία που έχουμε ως τώρα για τα θέματα υγείας. Είναι πιο σημαντικό από το τι κλωνάρι είναι φτηνό στην Φασττεκ. Αν αυτό το υλικό δεν αρκεί, και ξέρεις Αγγλικά, μπες εδώ:
Ecigs' Studies & Reasearch




Αποσυνδεδεμένος holydiver

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Από τα 159 υγρά, το 74% περιείχε diacetyl και/ή acetyl propionyl. Περισσότερο βρήκαμε diacetyl. Ως μέσος όρος, τα επίπεδα ήταν 100 φορές λιγότερα από το κανονικό τσιγάρο, αλλά σε μερικές περιπτώσεις τα επίπεδα ήταν τελείως ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ κι πολύ παραπάνω από τα κανονικά τσιγάρα
Πολλά από τα δείγματα που βρήκαμε να περιέχουν diacetyl προήλθαν από κατασκευαστές που δήλωναν ξεκάθαρα στα site τους ότι τα υγρά τους δεν περιέχουν diacetyl.

Έχει και το κανονικό τσιγάρο diacetyl :confused1: :o :hmmm: ?
100 φορές περισσότερο κατά μέσο όρο από το η.τ?  ;D :laugh1:

Σοβαρά τώρα, είναι φανερό ότι κάποιοι κατασκευαστές δεν υπολόγισαν ότι η πρόσμιξη διαφόρων αρωματικών ουσιών είχε και ως αποτέλεσμα τη σύνθεση διακετυλίου σε ελάχιστες ποσότητες.
Τα δείγματα όμως με τα ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ επίπεδα της ουσίας αυτής συνιστούν τη χρήση διακετυλίου ως πρώτη ύλη από κάποιους.



« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 15, 2014, 16:06 από holydiver »

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Ιχνη δηλητηρίων υπάρχουν παντου στη φυση.. ¨αλλο πράγμα όμως είναι η δηλητηρίαση....
Αντικατεστήσα το κ.τ με το ηλεκτρονικό,  γιατι πίστευα οτι κάνω κάτι με αναστρεψιμες συνεπειες...Αν αφαιρεθούν οι τοξικές ουσίες και  δεν ατμζεις σε υψηλα WAT ,δεν νομίζω οτι θα είναι ιδιαίτερα βλαβερό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 16, 2014, 00:11 από vamaxin »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Εγώ θα πώ την κατ' εμέ ρεαλιστική προσέγγιση του θέματος και θα μιλήσω για τον εαυτό μου. Ας βάλει ο καθένας τον εαυτό του στη θέση μου και αυτών που γράφω και ας αναλογιστεί αν κάτι που λέω είναι λάθος.
Κάπνιζα σχεδόν 30 χρόνια, γνωρίζοντας καλά τις επιβλαβείς συνέπειες του καπνού από ιατρικές μελέτες, από τις επιδράσεις που έβλεπα στον οργανισμό μου, και από τις επιδράσεις σε συνανθρώπους μου που αποδήμησαν εις τόπον χλοερό λόγω του τσιγάρου.
Δεν μπήκα όμως ποτέ σε κανένα φόρουμ για το κ.τ. να κατακρίνω τις εταιρείες που πουλάνε καπνό, ίσα ίσα έλεγα οτι δικαίωμά μου να καπνίζω αν το κάνω εκεί που δεν επιβαρύνω την υγεία των μη καπνιστών.

Το γύρισα στο άτμισμα, όχι με την ψευδαίσθηση της απόλυτης ασφάλειας, αλλά για να είμαι σχετικά πιό ασφαλής σε σχέση με το κάπνισμα. Δε θα με πείσει κανείς οτι έστω και στο πίσω μέρος του μυαλού του, δεν είχε την βεβαιότητα οτι κάτι επιβλαβές θα έχει και ο "ατμός". Εξάλλου και μελέτες υπήρχαν πριν του γιατρού που έδειχναν κάποια επιβλαβή στοιχεία (αλλά τότε ήταν (sic) "κατασκευασμένα" από τις εταιρείες κ.τ. για να μη χάνουν από πωλήσεις), και όλες οι εταιρείες του χώρου ανέγραφαν προειδοποιήσεις οτι τα προιόντα απευθύνονται σε ενήλικες, να τα αποφεύγουν οι μή καπνιστές, οι έγκυες, κτλ κτλ. Αν ήταν ασφαλή τα προιόντα, δεν θα το έγραφαν με χρυσά γράμματα? Μη μου πείτε οτι αυτά τα γράφουν επειδή δεν υπάρχουν μακροχρόνιες έρευνες λόγω νεότητας του προιόντος. Και μόνο το γεγονός αυτό, εμένα με κρατούσε επιφυλακτικό.


Τώρα ξαφνικά μετά από άλλη μία έρευνα, η οποία έτυχε να είναι υψηλού προφίλ στο φόρουμ, κάνουμε λες και ανακαλύψαμε τον τροχό, με τις κακές εταιρείες που δεν ξέρουν ή δεν διασφαλίζουν την σύσταση των υγρών που παράγουν (κανείς δεν μπορεί να αποδείξει τι πραγματικά από τα δύο συμβαίνει).


Δεν "φταίνε" οι εταιρείες που ατμίζουμε... Δεν ήρθε μια μέρα η atmos ή η FA ¨η ο Svoemesto (τυχαία παραδείγματα) να μου βάλει ένα η.τ. στο στόμα, μόνος μου το έκανα.
Τολμώ να πω επίσης οτι δεν φταίνε οι εταιρείες που τα υγρά τους τη μία μπορεί να περιέχουν κάτι επιβλαβές και την άλλη όχι. Αντί να φωνάζουμε στον γιατρό, ας πιέσουμε ως Ευρωπαική χώρα να υπάρξει νομοθετικό πλαίσιο που να μας διασφαλίζει τουλάχιστον από κάποια βασικά επικίνδυνα συστατικά, μέσω συνεχών ελέγχων στα προιόντα η.τ. Τότε οι εταιρείες θα έχουν και συνέπειες αν αποκλίνουν...
Και δεν εννοώ μόνο τα υγρά αλλά και τις συσκευές. Έχουμε καμία πιστοποίηση οτι τα υλικά τους (πλαστικά, μέταλλα, κτλ) είναι κατάλληλα για τη χρήση που τους κάνουμε? Άντε να πεις οτι τα επώνυμα Ευρωπαικά η.τ. είναι αξιόπιστα, τα κλωνάρια που περηφανευόμαστε οτι ψωνίζουμε από Κίνα μεριά είναι από κατάλληλα υλικά? Πόσοι και πόσοι φίλοι δεν έχουν γράψει για υποτιθέμενα ανοξείδωτα μέταλλα στους ατμοποιητές που σκουριάζουν / οξειδώνονται, κτλ
Ας κάνουμε εμείς τις κινήσεις που πρέπει για να προφυλάξουμε τον εαυτό μας, αντί να ψάχνουμε ποιόν να κατηγορήσουμε..


Sorry για το μεγάλο ποστ.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 15, 2014, 16:30 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Μια κίνηση από το φόρουμ είναι το θέμα που δημιουργήθηκε εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,22610.0.html
Στο χέρι μας είναι να το κρατήσουμε σε ένα επίπεδο και ίσως γίνει το πιο σημαντικό θέμα στο φόρουμ μας.
Παρακαλώ: Πριν αρχίσουμε τις δημοσιεύσεις εκεί, ας περιμένουμε τα επίπεδα ασφαλείας των μετρήσεων.

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Νομίζω οτι μείζονος σημασίας ειναι να εχουμε όσο γινεται λιγότερες τοξικές ουσίες στα υγρά.
Τα υπολοιπα ,ακόμη και αν είναι φτιαγμένα απο ακατάληλα υλικά , παρ όλους τους δύσκολους καιρούς, μπορουμε να τα αντικαταστήσουμε.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Δεν θα συμφωνήσω πλήρως. Θέλουμε πιστοποιήσεις στα υγρά, γιατί να μη θέλουμε και στους ατμοποιητές/αντιστάσεις κτλ και γιατί να τα αντικαταστήσουμε αργότερα και όχι τώρα?
Αν ανησυχούμε τόσο πολύ, VG φαρμακείου στα 3.2-3.8V άτμισμα...

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Δεν υπάρχει πρόθεση να θίξω την El Toro. Μπράβο για την επίθεση στην FA για τους υπόλοιπους όμως τίποτα. Και εγώ vamaxin το ίδιο προσπαθώ αλλά ο γιατρός στοχοποιει συγκεκριμένους.
Το όλο show έχει στηθεί καθώς οι εταιρείες δεν χρηματοδοτουν έρευνες άρα πρέπει να βρούμε πελάτες.

Με λίγα λόγια μας λες ότι δεν υπάρχει  κανένας λόγος να γίνουν μελετες για το ηλεκτρονικό τσιγαρο, και όλο αυτό είναι μια σκευώρια για να τα οικονομησουν οι ερευνητές και τα εργαστηρια.
επιπλεον, θεωρείς ότι τα εργαστήρια και οι ερευνητές κακώς πληρώνονται για την δουλειά τους, και κακώς ζητάνε να πληρωθούν από τις εταιρίες για τις υπηρεσίες που προσφερουν. Ο μόνος που καλώς πληρώνεται δηλαδή και κρατάει όλο το κέρδος την τσέπη χωρίς καμία επένδυση σε έρευνα και ασφάλεια είναι οι εταιρίες, ορισμένες από τις οποιες  φαντάζονται και διοχετευουν αυτά τα σενάρια και θεωρούν πως μοναδική τους υποχρέωση είναι να εισπρατουν τα κέρδη.

Εκπληκτική η λογική σου!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 354106 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10062 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 190867 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 595 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 476 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 588513 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 796928 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7137 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 312363 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6520 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11820 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13041 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711