vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

184 επισκέπτες, 2 χρήστες
Sergios, bloodlessz

Twitter

World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #45 στις: Δεκεμβρίου 19, 2013, 11:54 »
Ο σκοπός του οργανισμού WVO είναι ...

Να επιτίθεται σε οποιονδήποτε που με άμεσο , έμμεσο ή σκόπιμο τρόπο δημοσιεύει , εκφράζει η νομοθετεί κατά του ατμίσματος .

Νομική επίθεση λοιπόν καί άμυνα για τον οποιονδήποτε πολεμά εσκεμμένα ή από άγνοια το ΗΤ .

Αυτό δεν ενδιαφέρει τούς εμπόρους ?
Δέν ενδιαφέρει τούς ατμιστές ?
Δέν ενδιαφέρει εκείνους που σκέπτονται να μεταβούν από το ΚΤ στο ΗΤ και διστάζουν επειδή δεν ξέρουν τι να πιστέψουν ?

Επιτέλους έχουμε ατράνταχτα στοιχεία για να αντιπαρατεθούμε σε οποιονδήποτε λέει ή δημοσιεύει ανυπόστατα άρθρα στης εφημερίδες , περιοδικά και τηλεόραση .
Πώς θα το κάνουμε αυτό ?
Με τα 2 Forum που έχουμε ?
Δέν νομίζω να πιστεύετε ότι αρκεί αυτό .

Χρειάζεται δράση με όνομα και υπόσταση που να συνυπογράφεται από χιλιάδες ή εκατομμύρια ενδιαφερομένους .

Καλό είναι να είμαστε επιφυλακτικοί αλλά όχι απόλυτοι .
Αξίζει να προσπαθήσουμε έστω και αργά για μένα , και αυτό επειδή είχα προτείνει προ διετίας έναν πανελλαδικό σύλλογο ατμιστών αλλά δέν προχώρησε.
Μαθαίνω ότι κάποιες ενέργειες γίνονται σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη , καλό είναι να υπάρξει μία συνεννόηση μεταξύ σας για να γίνει ένας κοινός πανελλήνιος Σύλλογος ατμιστών ώστε να  ενταχθούμε όλοι σε έναν .
Με αυτή την ενέργεια θα μπορούμε να έχουμε τήν δική μας ισχυρή φωνή απέναντι στον οποιονδήποτε ακόμα και στον WVO άν δεν συμφωνούμε μαζί του .

Όπως βλέπετε η θέση μου είναι ξεκάθαρη και προτείνω να περιμένετε την δημοσίευση του καταστατικού για να αποφασίσετε ποιό σωστά και αμερόληπτα .
Μήν ξεχνάτε οτι υποσχέθηκαν εκλογές αρχές το 2014 γιατί η Προεδρία και το συμβούλιο είναι προσωρινά έως ότου δικαστεί πρωτόδικα .

Κάτι άλλο πολύ σημαντικό είναι να υπάρξουν υποψηφιότητες από Ελλάδα !!!! και αυτό πρέπει να οργανωθεί σύντομα ....
Ο διαχειριστής του Φόρουμ αν μπορεί άν γίνεται ας βοηθήσει έμμεσα ή άμεσα .

Συγνώμη για το μακροσκελές ...
kritikos727

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #46 στις: Δεκεμβρίου 19, 2013, 13:15 »
Φίλε μου από τα ποστ σου που έχω διαβάσει μέχρι τώρα, θεωρώ ότι η θέση στο θέμα είναι καλοπροαίρετη.

Αλλά δεν μπορώ να μην σε ρωτήσω τα εξής :

- Το ότι είμαι παναθηναϊκός κι εσύ πχ ολυμπιακός, σημαίνει πως δεν μας ενδιαφέρει και τους δύο ένα καθαρό πρωτάθλημα ; Κοινοί στόχοι, ναι φίλε μου. Κοινό συμφέρον όχι !

- Θεωρείς σόφρων το να προτρέπεις κόσμο να εγγραφεί και να συμμετάσχει σε κάτι το οποίο ακόμη δεν υφίσταται; Σε κάτι το οποίο δεν έχει δηλώσει/ξεκαθαρίσει τις θέσεις του και, το μόνο που προβάλει μέχρι στιγμής, είναι προχειρότητα και τσαμπουκάς ; 4 σελίδες εδώ και άλλες τόσες στο άλλο φόρουμ και κανείς δεν έχει μπει ακόμη να ενημερώσει... ακόμα κι ως νέο/είδηση, εσύ το παρουσίασες, απλό μέλος ενός φόρουμ, κι όχι ο προσωρινός πρόεδρος, ούτε καν ο προσωρινός έλληνας εκπρόσωπος  :hmmm:
Είναι δικαίωμά σου να το υποστηρίξεις ή όχι, αλλά έχε υπόψη σου ότι πέρα από τους "καχύποπτους", τους "διαφωνούντες", τους "επιφυλακτικούς", τους "κακοπροαίρετους" κλπ κλπ, υπάρχουν και "ανυποψίαστοι" που μπορεί να θεωρήσουν ότι ήρθε ο batman να σώσει το ητ... Έστω... καλώς να έρθει, δεν λέω, αλλά από τί θα το σώσει όμως ; Από την κακιά ΕΕ, από τα media του κάθε Μπόμπολα ή από την Phillip Moris ; Και πώς ; Με αγωγές, απειλές και ατάκες από κόμικ;
Ξέρεις έχει κι η άλλη πλευρά δικηγόρους και, συνήθως καλύτερους και ακριβότερους. Άσε που κανείς δεν επιθυμεί τέτοιου είδους δικαστικές διαμάχες, παρά μόνο οι δικηγόροι  ;)

Λες οτι χρειάζεται δράση με όνομα και υπόσταση, αλλά δεν έχω δει κανένα όνομα και καμία υπόσταση, ακόμα τουλάχιστον...
Επίσης δεν καταλαβαίνω πώς μπορώ να υπογράψω (υποστηρίξω δηλ. ) με επιφύλαξη... Ή υποστηρίζω, ή δεν... αλλά για να το κάνω πρέπει ο άλλος να είναι ξεκάθαρος !
Οπότε μήπως είναι πιο σωστό να κρατήσουμε την τελική σου θέση και να περιμένουμε ΟΛΟΙ ;
Το να επισημαίνουμε τα "κακώς κείμενα" δεν είναι το ίδιο με το να υποστηρίζουμε και να προτρέπουμε χωρίς να γνωρίζουμε !

Τέλος, συμφωνώ απόλυτα, τα δύο ελληνικά fora, δεν είναι φορείς προστασίας των συμφερόντων των ατμιστών, ούτε μέσα έκφρασης των απόψεών μας στην πολιτεία. Είναι καθαρά τόποι συζήτησης ανθρώπων με κοινά ενδιαφέροντα. Ένας πανελλήνιος φορέας ατμιστών μόνο είναι (για μένα ίσως) απαραίτητος ή, και πολλοί τοπικοί φορείς που θα ενωθούν σε έναν πανελλήνιο... Ας ξεκινήσουμε από αυτό πρώτα και βλέπουμε...

Ας παρουσιάσει την ιδρυτική πράξη και το καταστατικό του ο παγκόσμιος και επίσης βλέπουμε...

Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #47 στις: Δεκεμβρίου 21, 2013, 02:51 »
Πραγματικά είναι εντυπωσιακό όταν όλη η ατμιστικη Ευρώπη κάνει μια ύστατη υπερπροσπάθεια να ενωθεί το μεγαλειώδες Ελληνικό φοπουμ ασχολείται ακόμη με σοβαρότατα θέματα όπως ποιο είναι το καλύτερο μοντακι και τις καλύτερες γεύσεις που δοκιμάσατε. Η Ελλάδα βρίσκεται στον ΠΑΤΟ αε εγγραφές στον WVO στην Ευρωπη.   Τι φταίει? Το γεγονός οτι γράψαμε στην ΙΔΙΟΚΤΗΣΊΑ του Ελληνικού φορουμ μέρες πριν ανοίξουμε και ακόμη περιμένουμε απάντηση? Η μήπως το γεγονός ότι όταν παρουσιάσαμε το WVO στην Ελλάδα σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη ακόμη περιμένουμε να δούμε τους δυο τεράστιους Ελληνικούς ατομιστικούς εμπορικούς συλλόγους!!! Η μήπως οτι δεν έχουμε σημαντικά ονόματα? Απο reviewers o Scott, Romastino, AndrewV και φυσικά to δικό μας παιδι ο aresmares και αλλοι απο Γαλλια, Ιταλια, Αυστραλια, Αμερικη, Φιλανδια, Ισπανια.......
Η μήπως οι 20+ Ελληνες έμποροι που βάλανε το όνομα τους μπροστά δεν μετράνε?
Κρίμα παιδια

Καλά Χριστούγεννα σε όλους 

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #48 στις: Δεκεμβρίου 21, 2013, 03:00 »
Και τελος, εχει μπει (προσωρινη εστω) κεφαλή, ατομο το οποιο δεν φημιζεται για την διπλωματικοτητα του σε οποιαδηποτε αρνητική σταση συναντησει.

Και είστε και αυτοκαταστροφικός...Καλές Γιορτές και σε σας.

Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #49 στις: Δεκεμβρίου 21, 2013, 03:07 »
Ναι, ναι για αυτο δεν γράφεσαι γιατί είμαι αυτοκαταστροφικος χεχεχεχε

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #50 στις: Δεκεμβρίου 21, 2013, 03:46 »
Ο σεβασμός και η εμπιστοσύνη κερδίζονται, δεν απαιτούνται.
Υπάρχει ακόμα χρόνος.
Εγγράφηκα στο site σας ελπίζοντας να βρω παραπέρα πληροφορίες αλλά δεν είδα κάτι περισσότερο από αυτά που έβλεπε και ένας μη εγγεγραμμένος. Αν περιμένατε να γίνω και ιδρυτικό μέλος ενός οργανισμού εν ριπή οφθαλμού, δεν είναι στο χαρακτήρα μου.
Διάβασα και τον προβληματισμό άλλων που δεν κατάλαβαν πώς βρέθηκαν ιδρυτικά μέλη και έχουν ακόμα πολλά ερωτήματα.
Το να λέγεται "κρίμα" από κάποιον σε όποιον δεν συμφωνεί με τις απόψεις του, επίσης δεν με ελκύει σαν μέθοδος πρόσκλησης σε συνεργασία.
Είναι και θέμα ενστίκτου στο κάτω κάτω. 
Όπως είπα, υπάρχει ακόμα χρόνος και θα δείξει. Σίγουρα ρόλο σε αυτό θα παίξει και η στάση των ιδρυτικών μελών.

Αποσυνδεδεμένος SmartSmoke

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
  • Vape Responsibly
    • Smartsmoke.gr
Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #51 στις: Δεκεμβρίου 21, 2013, 11:01 »
Αγαπητά μέλη του ekapnisma, αγαπητοί ατμιστές:


Δική μου προσωπική άποψη, απο την μέχρι τώρα εμπειρία μου.
Όταν θέλεις να βγεις νικητης σε εναν ΠΟΛΕΜΟ, το σημαντικότερο όλων είναι πόσες μάχες θα κερδίσεις και πόσες θα χάσεις.
Εδω λοιπόν, έχουμε να κάνουμε με πόλεμο, ενάντια σε ένα προϊόν απο το οποίο:
Εμείς οι έμποροι βγάζουμε το ψωμί μας
Εσείς οι ατμιστές κερδίζετε σε πράγματα που έχουν χιλιοειπωθεί.( υγεία, τσέπη, το κοντινό σας περιβαλλον κλπ)
Εχουμε και οι 2 πλευρες ένα κοινό παρονομαστη. Το ηλεκτρονικό τσιγάρο.
Το χρειαζόμαστε και εμείς και εσείς για διαφορετικούς λόγους που τους ανέφερα παραπάνω.
Πάνω σε αυτόν τον παρονομαστή ΠΡΕΠΕΙ να κατέβουμε μαζί ενωμένοι σε πολλές απο τις μάχες που θα δωθούν προκειμένου να κερδίσουμε τον πόλεμο.
Το εαν έχουμε διαφορετικούς λόγους για να πολεμήσουμε, δεν αναιρεί την ουσία. Πως χωρίς το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν υπάρχουμε ούτε εμείς ως έμποροι ούτε εσείς ως ατμιστές. Και εαν δεν υπάρχουν ατμιστές δεν υπάρχουν εμποροι. Και το αντίστροφο.


Είναι τουλάχιστον αφελές να νομίζει κάποιος ότι εαν απαγορευθεί εσάς δεν θα σας αγγίξει, διότι ψωνίζετε απο την Κίνα, και θα μπορείτε να φτιάχνετε μόνοι σας υγρα ή μοντς.
Όταν κάτι πέφτει στην "μαύρη" στην "παρανομία" δεν ελέγχεται απο πουθενά και κανέναν, και το πιο πιθανό είναι ότι η ποιότητα και ο έλεγχος πάει περίπατο.
Το παν είναι να σώσουμε το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Να μπουν κανόνες. Να υπάρχει.
Εφόσον το πετύχουμε αυτό, ΕΝΩΜΕΝΟΙ, θα έχουμε ολο τον καιρό μπροστά μας να διαχωρίσουμε τις μεταξύ μας θέσεις και τα συμφέροντά μας. Εμείς τα δικά μας και εσείς τα δικά σας.
Αλλα να υπάρχει αντικείμενο για να διαφωνήσουμε.


Όσον αφορά το γιατί έγινε οργανισμός που έχει και εμπόρους μέσα ενω το πιο σωστό (κατά την γνώμη κάποιων) θα ήταν να είχε γίνει οργανισμός αποτελούμενος μόνο απο ατμιστές, είναι κάτι που το έχετε πει εδω και πολύ καιρό αλλά δεν έχει γίνει.
Τώρα που έγινε μια πρώτη κίνηση, Παγκόσμια, ψάχνετε να βρειτε γιατί δεν είναι όμορφα και έξυπνα στημένο το site ή γιατί υπάρχει το κουμπί donation via paypal?
Ναι είναι πρόχειρα στημένο.
Ναι έχουν γίνει λάθη.
Ναι αυτοί που το ίδρυσαν είναι εμποροι. Που δεν έχουμε καμια προηγούμενη εμπειρία με οργανισμούς, ευρωκοινοβούλια και λοιπά. Το κυνηγάμε όμως γιατί μας αφορά. Και εσάς σας αφορά.


Ενα παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό και κάποιοι μπορεί να το θεωρήσουν ανόητο:
Όταν έγινε η ίδρυση της φιλικής εταιρίας (Ξανθός, Τσακάλωφ, Σκουφας) δεν ενημερώθηκαν όλοι οι Ελληνες να συμμετάσχουν στο πρώτο τους ιδρυτικό συμβούλιο. Συμπορεύτηκαν όμως όλοι μαζί αργότερα, απο στόμα σε στόμα, απο σπίτι σε σπίτι, απο χωριό σε χωριό, χωρίς οι περισσότεροι να γνωρίζουν ποιοί το σκέφτηκαν αυτό και ποιοί είναι τα "κεφάλια".
Ξέρετε γιατί?
Γιατί το μόνο που τους ενδιέφερε ηταν ο κοινός στόχος. Να ελευθερωθούν. Και το κατάφεραν.
Αγκαλιάστε μια προσπάθεια που σκοπό έχει την ύπαρξη ενός προϊόντος απο το οποίο μόνο θετικά έχετε αποκομίσει.


Δώστε πίστωση χρόνου σε αυτούς που το σκέφτηκαν.
Να είστε σίγουροι ότι η όποια σας απορία θα λυθεί. Και εμείς έχουμε απορίες και ερωτήσεις. Αλλά και ένα κοινό στόχο.
Ας κερδισουμε μαζί τις επιμέρους μάχες με τους κοινους μας εχθρούς και μετά ας διαφωνήσουμε μεταξύ μας όσο θέλουμε.


Εμείς και εσείς δεν είμαστε εχθροι. Απλά εχουμε διαφορετικά συμφέροντα απο ένα κοινό αντικείμενο- προϊόν.
Δεν μπορεί όλη η ατμιστική κοινότητα στην Ευρώπη να έχει αγκαλιάσει αυτό το εγχείρημα και η Ελλάδα να είναι η μονίμως καχύποπτη, η πιο εξυπνη, η πιο ψυλλιασμένη, η πιο η πιο η πιο...


Και όσο με λυπεί το γεγονός ότι βγαίνουν κάποιοι και χαλάνε αυτό το εγχείρημα, χωρίς να γνωρίζουν, και αναλώνονται σε λάθη που έχουν γίνει άλλο τόσο με λυπεί το γεγονός ότι ενώ προσκληθηκαν όλοι οι έμποροι ηλεκτρονικού τσιγάρου όχι μόνο δεν μπήκαν όλοι, αλλά ούτε καν μπηκαν στον κόπο να ερθουν και να ακούσουν την αρχικη ιδέα. Την αρχική σκέψη. Να βάλουν και αυτοί τις βάσεις, τα θεμέλια. Πέρα απο αντιπαλότητες και συμφέροντα.
Πότε επιτέλους θα καταλάβουμε ότι είναι λάθος η νοοτροπία του "εαν ψωφίσει η κατσίκα του γείτονα εμάς δεν μας καίγεται καρφάκι?"


Θα κλείσω ζητώντας σας συγνώμη για το μακροσκελές κείμενό μου, και με την ευχή το 2014 να μαλώνουμε για το εαν το ένα υγρό είναι καλύτερο απο το άλλο, το ένα μοντ είναι καλύτερο απο το αλλο, το ένα σύρμα είναι καλύτερο απο το άλλο, εαν η 18350 είναι καλύτερη απο την 10440 κλπ. Γιατί υπάρχει και η περίπτωση να αναπολούμε όλες αυτές τις αντιπαραθέσεις και τις διαμάχες. Και εσείς και εμείς.
Καλή σας ημέρα :bow:




Αποσυνδεδεμένος gpanos

  • **
  • 248
  • Φύλο: Άντρας
Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #52 στις: Δεκεμβρίου 21, 2013, 11:33 »
Καλησπέρα και από εμένα,
ύστερα από αρκετή σκέψη και διάβασμα αρκετών απόψεων τείνω να συμφωνήσω με τον SmartSmoke.


Τέσσερις είναι οι βασικοί παράγοντες:
1. Οι Έλληνες κατασκευαστές που έχουν πάρει σοβαρά την δουλειά τους, έχουν δικά τους υγρά, επιλεκτικό εμπόρευμα και αποδεικνύουν κάθε μέρα ότι νοιάζονται για τον ατμιστή. Φυσικά και νοιάζονται για την τσέπη τους, δεν είμαι αφελής, αλλά φροντίζουν τα υγρά που φτιάχνουν να είναι εναρμονισμένα με τις τελευταίες μελέτες που έχουν βγει. Δεν το λέω έτσι, έχω μιλήσει με αρκετούς από αυτούς, πολλοί βρίσκονται και στην κοινότητα. Είναι οικονομικά αδύνατον, να καλύψουν τις δαπάνες μελετών που θα μελετούν όλο το φάσμα των πιθανών παθήσεων που μπορεί να προκαλέσει το άτμισμα, αλλά σίγουρα η υγεία μου έχει βελτιωθεί δραματικά από τότε που με την βοήθεια του Η.Τ. έχω κόψει το Κ.Τ. και παράλληλα απολαμβάνω περισσότερο την κάθε τζούρα.
2. Δεν πρέπει να αφήσουμε τις καπνοβιομηχανίες να ορίσουν τους κανόνες του παιχνιδιού, διότι εκείνες ήταν που μας κατέστρεφαν την υγεία τόσα χρόνια. Το έκαναν καθαρά για το κέρδος και με το ίδιο σκεπτικό θα εισέλθουν και στον χώρο του Η.Τ.. Προς το παρόν οι τιμές είναι λογικές, υπάρχει τεράστια γκάμα για όλα τα βαλάντια και δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποιος παραπονεμένος.
3. Προσωπικά είμαι άνθρωπος που δίνω ευκαιρίες και δεν καταδικάζω μια πρωτοβουλία πριν την δω σε εφαρμογή. Αν αισθανθώ πως με αδικούν θα αποσυρθώ με επιχειρήματα και όχι με θεωρίες.
4. Η δύναμη που έχουμε εμείς ως απλοί ατμιστές είναι τεράστια και συνεχώς αυξανόμενη. Για να μπορέσουμε να την χρησιμοποιήσουμε θέλει οργάνωση και συστηματική ενασχόληση. Είναι ευκαιρία να δώσουμε δύναμη σε μια οργανωμένη προσπάθεια που γίνεται και φωνάζει παρόν, με υπεύθυνους που καίγονται για το μεροκάματό τους, διότι εμείς ως απλοί ατμιστές δε νομίζω ότι έχουμε το κίνητρο της επιβίωσης για να ασχοληθούμε τόσο στενά. Έχω ακούσει πολλές φορές την φράση "και να κόψουν τα αρώματα το πολύ πολύ να κάνω VG από το φαρμακείο".


Μπορεί να έχουν γίνει λάθη κατά την διάρκεια του στησίματος του οργανισμού (δεν ήμουν μπροστά για να τα επιβεβαιώσω) αλλά σε ποιο ξεκίνημα δεν υπάρχουν λάθη; Λάθη δεν κάνει μόνο αυτός που δεν προσπαθεί. Έχω μιλήσει με πολλούς εμπόρους, όπως σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν καλοί και κακοί, αλλά οι σοβαροί δείχνουν μια νοοτροπία που με κάνει να εμπιστεύομαι την κρίση τους. Ούτως ή άλλως μπροστά μας θα μας βρούνε σε περίπτωση που πάνε να παρεκκλίνουν.


Αυτά τα... ολίγα ελπίζω να μην σας κούρασα.

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #53 στις: Δεκεμβρίου 21, 2013, 11:47 »
@house of liquid : κ. e-baron, μετά από όλες τις ερωτήσεις/απορίες που διατυπώθηκαν κι εδώ και στο άλλο forum, που θέλω να υποθέτω τις διαβάσατε, εξακολουθείτε να μην απαντάτε σε ουσιώδη ερωτήματα...
Κρίμα... !!!

@smart smoke : εκτός από το πώς είναι στημένο το site, κι εκτός από το κουμπί donation, ξεχάσατε να αναφέρετε ότι ρωτήσαμε (κάποιοι), πού είναι η ιδρυτική πράξη, το καταστατικό, η έδρα κι άλλα διαδικαστικά... που μας αφορούν όταν κάποιος ζητάει την υπογραφή και την στήριξή μας !
Την πίστωση χρόνου εμείς οι ατμιστές, την δίνουμε. Έτσι κι αλλιώς, σύλλογο ατμιστικό (αμιγώς) δεν έχουμε να μας εκπροσωπεί, οπότε δεν είχαμε ούτε έχουμε κάτι να χάσουμε από ένα δύο μήνες παραπάνω αναμονής. Αντιθέτως, ο ίδιος ο οργανισμός να τον πω; δεν έδωσε πίστωση χρόνου στον εαυτό του, με τα αποτελέσματα που διαβάσατε/είδατε ! Μην μεταθέτετε λοιπόν τις ευθύνες στους ατμιστές και αφήστε τις κατσίκες των γειτόνων στην ηρεμία τους...
Επίσης, σταματήστε πια την καραμέλα της απαγόρευσης. Τίποτα δεν πρόκειται να απαγορευτεί και το γνωρίζετε τόσο καλά όσο κι εγώ, πολύ απλά γιατί η απαγόρευση δεν συμφέρει κανέναν, ούτε καν αυτούς που "τάχα" την επιδιώκουν ! Νομίζω θα είστε ενήμερος για τον θόρυβο αλλά και την εξέλιξη που είχε η τελευταία προσπάθεια απαγόρευσης...
Όσο για το αν θα γίνει ποτέ σύλλογος ατμιστών, θα σας έλεγα να το αφήσετε στην άκρη. Όταν είναι να γίνει, θα γίνει ! Καλύτερα ασχολειθήτε με τις ενέργειες του συλλόγου των εμπόρων στον οποίο ίσως ανήκετε. Υπάρχουν αρκετά θέματα εκεί για να λύσετε, πρώτα σε εθνικό επίπεδο, μια που εμείς οι χωρίς εκπροσώπηση ατμιστές, σε αυτή την άμοιρη χώρα ζούμε, ατμίζουμε και αγοράζουμε... Κι αν θελήσετε την συμπόρευση των ατμιστών, (ο εμπορικός σας σύλλογος εννοώ όχι προσωπικά εσείς) οργανωμένων ή όχι, για κάποιον κοινό στόχο, δεν νομίζω να σας την αρνηθούν ! Ας κοιτάξουμε όμως, τα δικά μας στραβά πρώτα και μόλις τα διορθώσουμε, βοηθούμε και τον υπόλοιπο κόσμο να διορθώσει τα δικά του !

Καλές γιορτές !

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #54 στις: Δεκεμβρίου 21, 2013, 12:17 »
Καλημέρα σας. Κατ' αρχάς να δηλώσω ότι γράφτηκα με το που πρωτοείδα το νήμα. Αυτό το δηλώνω για να μην ακούσω χαρακτηρισμούς, πάντα είμαι υπέρ συλλογικών προσπαθειών.
Κατα δεύτερον, έχετε κάποια λάθη στον τρόπο προώθησης του όλου εγχειρήματος. Όταν καλείς σε συστράτευση για "πόλεμο", δεν το κάνεις με εναντίωση σε όσους διαφωνούν ή προσωρινά παραμένουν ουδέτεροι, αλλά εμψυχώνοντας αυτούς που συμφωνούν( Sun Tzu, The Art of War, 512BC, Chapter II). Κανείς από όσους εδώ μίλησαν αρνητικά ή σκεπτικιστικά γι αυτή την κίνηση, δεν απέκλεισε το ενδεχόμενο να συμμετέχει στο μέλλον, εφ' όσον τα κριτήρια που θέτει ο ίδιος για κάτι τέτοιο πληρούνται.

Ατυχές επίσης το παράδειγμα με τη Φιλική Εταιρία. Οι Έλληνες της εποχής δεν είχαν κανένα κοινό στόχο ελευθερίας. Ίσα ίσα, η πλειοψηφία τους μια χαρά περνούσε με τους κατακτητές. Σχετικά λογικό είναι αυτό, αφού δεν είχαν γνωρίσει άλλο τρόπο ζωής. Ελπίζω οι ιστορικές σας πηγές να μην είναι τα σχολικά βιβλία και οι ταινίες που παίζουν κάθε 25η Μαρτίου στην τηλεόραση, και δεν το λέω ειρωνικά ούτε δηκτικά. Αν σήμερα υπήρχε παρόμοια με τη Φιλική Εταιρεία οργάνωση, το πιθανότερο είναι οι Σκουφάς, Ξάνθος, Τσακάλωφ να θεωρούταν ως οι Αφοί Ξηρού και ο Δ. Κουφοντίνας.

Πίστωση χρόνου, υπάρχει άφθονη. Ο χρόνος είναι έτσι κι αλλιώς το μοναδικό που θα υπάρχει και αύριο στα σίγουρα. Αλλά μην μπερδευόμαστε. Τη στιγμή που επελέγη και ο παρόν χώρος για ανακοίνωση και συζήτηση αυτού του θέματος, θα υπάρξουν και διαφωνίες και σκεπτικισμοί. Και θα εκφραστούν δημόσια, και μέχρι στιγμής τουλάχιστον, τεκμηριωμένα. Και είμαστε όλοι μας υποχρεωμένοι να τις σεβαστούμε. Με τον ίδιο τρόπο που και οι επιφυλακτικοί σεβάστηκαν την δημιουργία της κίνησης, και διαφώνησαν κόσμια.

Αυτά από μένα, με την ευχή αυτή η κίνηση πραγματικά να αποδώσει τα αναμενόμενα και όντως να είναι πολύ λίγα και ασήμαντα αυτά τα οποία θα μας προκαλούν διαφωνίες το 2014 και μετά.

Αποσυνδεδεμένος gpanos

  • **
  • 248
  • Φύλο: Άντρας
Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #55 στις: Δεκεμβρίου 21, 2013, 13:09 »
Κύριε e-baron, με καυστικές και επιθετικές κουβέντες δεν μπορείτε να κερδίσετε την εύνοια των Ελλήνων ατμιστών. Δέχομαι καλοπροαίρετα ότι η προσπάθεια που κάνετε είναι ηθική και με σκοπό την προστασία του ατμιστή, αλλά με αυτά που γράφετε βάζετε ο ίδιος εμπόδια στην προσπάθεια που κάνετε. Δείχνετε να μην έχετε υπομονή και αυτό το εγχείρημα χρειάζεται αυτό το προσόν. Αν δεν μπορείτε, λόγω χαρακτήρα, βάλτε κάποιον εκπρόσωπο να γράφει. Εγώ από την πρώτη στιγμή γράφτηκα και θα ήθελα να σας δώσω μια συμβουλή, αν θέλετε την ακολουθείτε. Αλλάξτε στάση τουλάχιστον όταν απευθύνεστε στους απλούς ατμιστές και απαντήστε στα ερωτήματα που θέτουμε. Οι ερωτήσεις γίνονται γιατί ενδιαφερόμαστε να έχουμε μια πιο ξεκάθαρη άποψη ώστε να αποφασίσουμε αν θα στηρίξουμε τον οργανισμό. Μεγαλύτερη διαφάνεια σημαίνει μεγαλύτερη εμπιστοσύνη.

Αποσυνδεδεμένος duman

  • **
  • 256
  • Φύλο: Άντρας
Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #56 στις: Δεκεμβρίου 21, 2013, 13:13 »
Επειδή αναφέρθηκε ότι η οργάνωση θα έχει και ιατρούς-επιστημονικό team, θα υιοθετηθούν και θα είναι ένα "όπλο" έναντι στους πολέμιους του η/τ, οι έρευνες του ιατρού κ.Φαρσαλινού ?

Οι έρευνές του είναι υπέρ του η/τ, οπότε θεωρώ λογικό να μπούνε στο "οπλοστάσιο". Γιατί καλός ο συνδικαλισμός αλλά μη καταντήσει η ΓΣΕΕ των ατμιστών.

υγ: στην προκήρυξη που υπάρχει στην επίσημη σελίδα αναφέρεται και το "rogue scientists" δηλαδή "απατεώνες επιστήμονες", το οποίο δεν αναγράφεται στο αρχικό ποστ.

Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #57 στις: Δεκεμβρίου 21, 2013, 15:55 »
Αγαπητοί συνατμιστες
Καταρχάς επιθετικά δεν μίλησα σε κανέναν.  Είπα τα πράγματα ωμά όπως κάνω πάντα Και καλά έκανα αφού το νήμα άρχισε να ζωντανεύει. Σαν άνθρωπος έχω αρχή να βοηθάω όλους τους συνανθρώπους μου Υποστηρίζω με πάθος οτιδήποτε Ελληνικό, με πράξεις, όχι λόγια.  Εαν πχ κάποιος Ελληνας κατασκευαστης θελει πχ βοήθεια να προωθήσει τα προϊόντα του στο εξωτερικό,  εδώ είμαι, ας μου μιλήσει. Ποτέ μα ποτέ δεν επιτίθεμαι σε κανέναν αλλά είμαι σκύλος σε αυτούς που μου επιτίθενται. Για αυτά τα ολίγα ρωτήστε Ελληνες συνατιστες σας που με γνωρίζουν. Πάμε τώρα παρακάτω στα βασικά.

Το μανιφεστο του WVO ειναι και στα Ελληνικα και ζουμεροτατο.

Το WVO στήθηκε απο δικηγορικό γραφείο και είναι non-profit, non-shareholders οργανισμός.

Το WVO δεν είναι εμπορικός οργανισμός. Ηδη το 95% απο τα μελη ειναι ατμιστες.

Οι διοικητές του οργανισμου θα εκλέγονται δημοκρατικά. Μέχρι να γίνει αυτο ο οργανισμος λειτουργεί με τα απόλυτα βασικά.  Ολοι ψηφίζουν και ολοι εκλέγονται. Θελω να ελπίζω οτι η διοικηση θα ειναι ατμιστες. Η ιδεα ειναι η οικονοκμκη δυναμη των εμπορων στα χερια διοικησης ατμιστων με σκοπο την υπερασπιση του ατμισματος.

Η ιστοσελίδα στήθηκε με το μικρότερο δυνατό κόστος αφου η απόφασή μας ειναι να παραδώσουμε στους εκλεγμένους διοικητές οσο το δυνατον περισσότερα. Εαν αυτοί αποφασίσουν να ξοδεψουν 3-4000 για μια φοβερη ιστοσελιδα, εγω ειμαι μαζι τους.

Ο eBaron μετα τις εκλογες γινεται απλο μελος αφου ποτε δεν θα βαλω υποψηφιότητα.

Εγώ ο ίδιος επικοινώνησα με τον Κ Φαρσαλινο και προς τιμήν του απάντησε οτι εαν και όποτε ο οργανισμός ζητήσει την επιστημονική του συμβουλή με χαρα θα το κανει.   

Αγαπητέ Κ Ατμος. Το γεγονός οτι ουτε καν απαντήσατε ουτε καν για περισσότερες πληροφορίες οπως πχ έκανε το Γερμανικο και Γαλλικο φορουμ, για έμενα και οχι μόνο ειναι δείγμα ΑΔΙΑΦΟΡΙΑΣ. Ελπιζω να ηταν απλα ενα λαθος και ετσι θα το δω αφού το φορουμ ειναι ίσως ο πιο σημαντικός παραγοντας της ατμιστικης κοινότητας και η αδιαφορία θα ηταν καταστροφική.  Τα περι  "Ο σεβασμός και η εμπιστοσύνη κερδίζονται, δεν απαιτούνται" ειναι μεγαλα λογια αλλα στην περίπτωση ουσια καμια. Κανενας δεν σας ζητησε σεβασμό αλλα συμβολική και απλη συμπαράσταση σε 50 μεγαλειώδες μ@##κες του ατμιστικου χωρου που ολο το χειμώνα έτρεχαν σε ολη την Ευρωπη με μονο σκοπό την προστασία του ατμισματος.

Σας ευχαριστω όλους απο την καρδιά μου και να είστε καλα παιδιά.
eBaron

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #58 στις: Δεκεμβρίου 21, 2013, 16:33 »
Ναι αυτοί που το ίδρυσαν είναι εμποροι. Που δεν έχουμε καμια προηγούμενη εμπειρία με οργανισμούς, ευρωκοινοβούλια και λοιπά. Το κυνηγάμε όμως γιατί μας αφορά. Και εσάς σας αφορά.
Σέβομαι πολύ την απάντηση του StartSmoke. Σε αρκετά διαφωνώ αλλά είναι μια λεπτομερής απάντηση που δίνει τροφή για κουβέντα και ανοίγει διάλογο. Παίρνει θέση. Επικοινωνεί με τον κόσμο και λέει με σαφήνεια μια γνώμη.
Ίσως μέσα από από αυτή την επικοινωνία να υπάρξει η επιθυμητή συνέχεια.
Μέσα από σαρκασμό, απαξίωση και εξυπναδούλες δεν θα υπάρξει καμία συνέχεια και το υπογράφω.

Μπορεί οι Έλληνες να είμαστε υπερβολικά επιφυλακτικοί και μίζεροι με νέα πράγματα; Μπορεί.
Αυτό δεν σημαίνει πως οφείλουμε να αγκαλιάζουμε τα νέα πράγματα χωρίς κριτήριο.
Χρειαζόμαστε νέα και φιλόδοξα ξεκινήματα, όμως δεν χρωστάμε τίποτα σε κανένα πριν αποδείξει πως αξίζει την εμπιστοσύνη μας.
Υπάρχουν τρόποι, δεν είναι ανάγκη να ανακαλύψει κανείς τον τροχό από το μηδέν.

0. [Επειδή είναι το απολύτως αυτονόητο] Ξεκινάς με τη στάση "κανείς δεν μου οφείλει τίποτα".
1. Δεν πείθεις κόσμο προσπαθώντας να τον "ντροπιάσεις" για να συμμετέχει. Σε κάποιους πιάνει αλλά οι πολλοί σε ξεγράφουν.
2. Έχεις παρουσία, εξηγείς τη στάση σου και ενημερώνεις με ειλικρίνεια (όπως ο StartSmoke).
3. Βλέπεις τι καλό έχουν κάνει άλλοι και το ακολουθείς.

Παράδειγμα:
Χαζεύω τη σελίδα της CASAA. Αμερικάνικη ένωση ατμιστών με σημαντική παρουσία εμπόρων. Οι αμερικάνοι δεν τη θεωρούν πολύ ενεργητική, έλπιζαν σε περισσότερα, πάντως είναι οργανωμένη, αναγνωρίσημη και έχει κάνει έργο.
Είναι απολύτως ενήμεροι για την παγκόσμια δυσπιστία των καταναλωτών (και όχι ελληνική, για να μην κοροϊδευόμαστε...) και δηλώνουν
Παράθεση
Οι κανόνες της CASAA περιορίζουν αυστηρά των αριθμό των εμπόρων στο 1/3 ή λιγότερο [εννοείται του Διοικητικού Συμβουλίου] για να εμποδίσουν τα συμφέροντα της βιομηχανίας από το να έχουν πλειοψηφική ψήφο

Δεν το λέω για να βάλω λάδι στη φωτιά. Πιστεύω πως σε κάποια πράγματα οφείλουμε και μπορούμε να είμαστε ενωμένοι και να κινούμαστε μαζί. Αλλά όλοι αναγνωρίζουν πως είναι λεπτό το θέμα, δεν είναι τρελοί οι σκεπτικιστές, ούτε ασχολούνται με την κατσίκα του γείτονα. Εξάλου αυτό υποστηρίζει (άρα το γνωρίζει καλά) και ο WVO. Μόνο που το έχει ως κάτι που "θα γίνει" και ως τότε παραμένει μια πρωτοβουλία κυρίως εμπορική (και ήδη λειτουργεί και διαφημιστικά, μην κρυβόμαστε!).
Δεν είναι κάτι "παγκόσμιο" επειδή βρήκε με 12 δολλάρια το κατάλληλο domain. Γίνεται παγκόσμιο όταν πείθει πολλούς από όλο τον κόσμο πως μπορεί να εκφράσει τους προβληματισμούς τους.

Το άλλο; Λεφτά σε κάτι που δεν έχει υπόσταση, διοικητικά μέλη με ονοματεπώνυμο, καταστατικό, λογιστικό έλεγχο και σαφή νομική παρουσία; Επειδή θα έχει στο μέλλον, κάποτε, όταν οργανωθούμε; Πρώτα στήνεις σωστά το μαγαζί και μετά βάζεις το κουμπί "donations".

Η ιστοσελίδα "λεπτομέρεια"; Σε οργανισμό που θέλει να είναι παγκόσμιος; Παίζουμε ή μιλάμε σοβαρά; Έχω ρίξει πολλαπλάσια μελέτη για λεπτομέρειες της δικής μου σελίδας που θα μπουν μόλις 50 άνθρωποι τη μέρα και ο WVO νομίζει (το έτος 2014 σχεδόν) πως αυτά είναι πολυτέλειες;

Πολυτέλεια η σωστή επικοινωνία, πολυτέλεια η οργάνωση, πολυτέλεια η πληροφοριακή σελίδα, πολυτέλεια τα οικονομικά, πολυτέλεια η ήπια συμπεριφορά, εμείς πρέπει να δείξουμε πίστη και να συμμετέχουμε γιατί λέγονται κάτι ωραία λόγια.

Το θέμα δεν είναι που δεν γίνονται όλα σωστά από την αρχή. Αυτό είναι αναμενόμενο και ανθρώπινο.
Το θέμα είναι πως επισημαίνονται τα προβλήματα και η στάση είναι να εθελοτυφλεί ο "οργανισμός" και να μεταφέρει το πρόβλημα στο κοινό: εμείς φταίμε που δεν δείχνουμε τυφλή εμπιστοσύνη. Συγνώμη, αυτός δεν είναι ο σωστός τρόπος να γίνονται τα πράγματα (ή είναι ο τρόπος που κάποιες αιρέσεις χαλιναγωγούν το "ποίμνιό" τους).

Ας θεωρήσει τα λεγόμενά μου ο WVO μια φιλική προσφορά. Αν ρωτούσε επαγγελματίες των δημόσιων σχέσεων για το πώς απευθύνεσαι με συνέπεια σε κοινό νομίζω πως αυτά θα λέγονταν στο πρώτο 10λεπτο. Εγώ έδωσα 1,5 ώρα από τη ζωή μου να τα γράψω. Αντί για donation. Αλλά έχω την αίσθηση πως θα προτιμούσατε ένα like στο φατσομπούκι. Κι αυτό δεν είναι καλή αίσθηση να έχεις για οργανισμό που θέλει να σε εκπροσωπεί.

-------------------------------------------------------------------------
@ eBaron:
Εφόσον αυτοί που θεωρούν πως μιλάς επιθετικά είναι πολλοί -ας μην τα μασάμε, είναι πάααρα πολλοί- ήδη αυτό γίνεται πρόβλημα για τον οργανισμό. Μπορεί να το θεωρείς καλό σημείο της προσωπικότητάς σου, πάθος, ντομπροσύνη. Ίσως οι φίλοι σου να σε αγαπούν ακριβώς γι αυτό.
Με όλη την ειλικρίνεια σου λέω πως αυτά δεν συμβαδίζουν με ρόλο επικοινωνιακό, ρόλο spokesman. Δεν ταιριάζει ο ωμός λόγος σε αυτόν που καλείται να εκφράζεται συχνά δημόσια. Παραχώρησε αυτό τον ρόλο σε κάποιον άλλο, μείνε στις πράξεις, θα ωφελήσεις πολύ περισσότερο. Αντί για chairman ας μπουν τρία μέλη ως προσωρινοί "διευθυντές", κανείς τους έμπορος. Με ονοματεπώνυμα -προτιμότερα και με φωτογραφίες και βιογραφικά.
Οι εκπρόσωποι του WVO οφείλουν να δίνουν όσες πληροφορίες μπορούν και να ανέχονται (τουλάχιστον!) τον σκεπτικισμό (ακόμα και την εχθρότητα) σαν φυσικό φαινόμενο για κάθε φορέα.


Η σελίδα:
Δεν μιλάμε για φρου-φρου και χλιδές. Μιλάμε για πληροφορίες.
Πρέπει να ανέβει προσωρινό καταστατικό το συντομότερο.
Να γράφεται σαφώς το νομικό καθεστώς του WVO. Κάποια ιδρυτική πράξη. Όχι κάποτε... ΧΘΕΣ!
Τα ιδρυτικά μέλη κάνει κακή αίσθηση να βρίσκονται φάτσα-κάρτα στο μανιφέστο και να είναι οι περισσότεροι έμποροι. Μοιάζει με κάρτα σπόνσορα. Ειδικά ο αριθμός των υπο-εταιριών HoL χτυπάει άσχημα, σαν να έχεις στήσει προσωπικό όχημα. Εφόσον έχουν ιδιαίτερο ρόλο στη λειτουργία του WVO -έστω προσωρινά- πρέπει κι αυτοί να έχουν όνοματεπώνυμο.
Να γίνει σαφής αναφορά για το ποιός διαχειρίζεται τα χρήματα των προσφορών μέχρι την ψήφιση κανονικού διοικητικού συμβουλίου. Το "Financially it will be supervised and regulated by a team of accountants" δεν αρκεί αφού ήδη δέχεστε χρήματα.

Αυτά προτείνω για αρχή, καλή δουλειά.

Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #59 στις: Δεκεμβρίου 21, 2013, 18:47 »


Ατυχές επίσης το παράδειγμα με τη Φιλική Εταιρία. Οι Έλληνες της εποχής δεν είχαν κανένα κοινό στόχο ελευθερίας. Ίσα ίσα, η πλειοψηφία τους μια χαρά περνούσε με τους κατακτητές. Σχετικά λογικό είναι αυτό, αφού δεν είχαν γνωρίσει άλλο τρόπο ζωής. Ελπίζω οι ιστορικές σας πηγές να μην είναι τα σχολικά βιβλία και οι ταινίες που παίζουν κάθε 25η Μαρτίου στην τηλεόραση, και δεν το λέω ειρωνικά ούτε δηκτικά. Αν σήμερα υπήρχε παρόμοια με τη Φιλική Εταιρεία οργάνωση, το πιθανότερο είναι οι Σκουφάς, Ξάνθος, Τσακάλωφ να θεωρούταν ως οι Αφοί Ξηρού και ο Δ. Κουφοντίνας.

 
Συμφωνώ ότι το παράδειγμα με τη Φιλική Εταιρία που χρησιμοποίησε ο SmartSmoke ήταν ατυχές, αλλά ο Κουφοντίνας και οι Ξηροί που αναφέρεις ήταν δολοφόνοι τρομοκράτες, δεν μπορούν να συγκριθούν με τους Φιλικούς Αγωνιστές.
Επίσης το  ότι  περνούσαμε τόσο καλά με τους Οθωμανούς κατακτητές όπως λες,  αυτό μάλλον ταυτίζεται με τα σχολικά βιβλία των καλών και φιλήσυχων γειτόνων μας...
Ο "σκυλόσοφος", ο Αντώνιος Έπαρχος  και πάρα μα πάρα πολλοί άλλοι είχαν άλλη γνώμη πάντως...  :bye:






Σχετικά με τον WVO τώρα για να μην βγούμε και offtopic...να προχωρήσει η δουλειά το συντομότερο  και να γιγαντωθεί όσο το δυνατόν περισσότερο ο οργανισμός και ας υπάρχει μουρμούρα από τους Έλληνες, σε αντίθεση με τους Ευρωπαίους που δεν μανουριάζουν καθόλου  όπως  λέει και ο SmartSmoke. Άλλωστε οι σύγχρονοι Ευρωπαίοι μόνο καλά πρότυπα δεν είναι ή είναι? :hmmm:



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115896 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824363 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507363 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8934 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154766 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568770 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243866 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294176 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1756 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762760 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1123 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4012 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem