vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

175 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, camber, ηλεκτρονικό τσιγαράδικο

Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T

Αποσυνδεδεμένος vpisinar

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #990 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 14:01 »
vpisinar Ετσι οπως το εχεις ειναι το σωστο!
Τι ακριβως συμβαινει?

Παρατήρησα ότι κατά την τοποθέτηση της θηλιάς του φυτιλιού παράλληλα με την αντίσταση, δεν υπήρχε επαρκής τροφοδοσία με υγρό και έπαιρνα αίσθηση καμμένου. Η αίσθηση αυτή παρέμενε ακόμα και όταν κατέβαζα το φυτίλι αρκετά χαμηλά. Ενώ όταν τοποθέτησα το ίδιο φυτίλι με τη θηλιά κάθετα στην αντίσταση, όπως στο σχήμα, η αίσθηση καμμένου εξαφανίστηκε. Το δοκίμασα σε δύο ατμοποιητές, ένα type A και έναν type B και είδα μεγάλη διαφορά.
Ζητώ συγνώμη αν η παρατήρηση αυτή έχει γραφεί και παραπάνω.

Συγχώνευση μηνυμάτων: Δεκεμβρίου 09, 2011, 23:30
το άνοιγμα που δημιουργεί η θηλιά δλδ...καλα καταλαβα ?
Πολύ σωστά κατάλαβες
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 09, 2011, 23:30 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος yianniss

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #991 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 15:05 »
Καλησπέρα σε όλους.

Για την αλλαγή φυτιλιού στο δικό μου Ego-T χρησιμοποίησα το φυτίλι και το πλέγμα που βρήκα σε ένα M401 ατμοποιητή από ένα τσιγάρο που μου είχε πάρει η γυναίκα μου σε προσφορά (e-Health Cigarette) και φυσικά μόλις τελείωσαν τα φυσίγγια τον διέλυσα. Το φυτίλι αν και μαυρισμένο σε κάποιο σημείο, έχει κανονική ροή, όχι διαρροές και δεν φέρνει καθόλου καμένο.

Είπα λοιπόν να αντικαταστήσω το φυτίλι αυτό λόγο του μαυρίσματος που είχε με καινούργιο μήπως χάνω κάτι σε γεύση ή χτύπημα, αλλά κυρίως για φόβους υγείας.

Έτσι προμηθεύτηκα φυτίλι από το γνωστό site στην Σαλαμίνα (συγχαρητήρια στα παιδιά για την άψογη εξυπηρέτηση) και έφτιαξα ένα μονό φυτίλι με πλέγμα το οποίο τοποθέτησα στο ego-T άτμο, το οποίο επίσης δούλευε καλά (καλή ροή, όχι διαρροές και καμένο). Το πρόβλημα που έχω όμως είναι ότι όταν βγάζω το καρφάκι για να καθαρίσω τον άτμο, το φυτίλι στην κυριολεξία διαλύεται. Το ίδιο παρατήρησα όταν προσπάθησα με διπλό φυτίλι να τυλίξω το πλέγμα και από το τρίψιμο το φυτίλι κόβετε σε διάφορα σημεία. Έτσι κατέληξα να χρησιμοποιώ ξανά το μαυρισμένο φυτίλι.

Κάνω κάτι λάθος ? Υπάρχει κάποιο φυτίλι ποιο ανθεκτικό που να μην είναι τόσο εύθραυστο (από site του εξωτερικού ή από εγχώριο)? Μήπως κρίνετε σκόπιμο να αγοράζουμε C2-3 καινούργιους για να παίρνουμε το φυτίλι τους ? Έχει κάποιος συμφορουμήτης να μου πουλήσει λίγη ποσότητα φυτιλιού από την μαζική παραγγελία που είχατε κάνει παλιότερα (ας μου στείλει pm)?

τοποθετρησε εξαρχης το φυτιλι βρεγμενο και μην το αφησεις να στεγνωσει ποτε. βρεγμενο ειναι μεν ακομα εθραυστο αλλα δεν δυαλυεται ετσι ευκολα

Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #992 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 15:45 »
Γιάννη ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό έχει να κάνει με την διαδικασία κατασκευή του φυτιλιού το όποιο και έκανα αλλά βρήκα την δυσκολία ότι μόλις βρέξεις το φυτίλι (το συγκεκριμένο γιατί σε αυτό που βρήκα στον M401 δεν συμβαίνει), αυτό φουσκώνει και είναι δύσκολο να το τυλίξεις στο πλέγμα που έχει προβλέψει για την τρύπα του καρφιού.

Το πρόβλημα μου είναι ότι μετά από χρήση μόλις βγάλεις το καρφί, το μισό και παραπάνω φυτίλι έχει κοπεί από το σημείο  που τελειώνει το πλέγμα και απλά είναι κολλημένο με το υπόλοιπο λόγο του ότι είναι υγρό. Έτσι αν το βάλεις στο νερό φεύγει τελείως. Για αυτό ρωτάω για πιο ανθεκτικό φυτίλι (όπως αυτό που έχει από την μάνα του ή αυτό που βρήκα στον M401)

Αποσυνδεδεμένος trabakoulas

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #993 στις: Δεκεμβρίου 08, 2011, 22:51 »
Αν βαζετε το φυτιλι διπλο, τοτε μην χρησιμοποιειται πλεγμα διοτι δυσκολευεται πολυ μετα η τροφοδοσια στην αντισταση.

Αποσυνδεδεμένος andrew0171

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #994 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 15:06 »
τελικα ποια ειναι η χρηση τομη για την επιτυχημενη αλλαγη φυτηλιου?
εχω δοκιμασει κανα δυο απο την αρχη του θεματος αλλα απετυχαν μετα απο 5 προσπαθειες.

Αποσυνδεδεμένος Spiros.TH

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #995 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 21:01 »
Φίλοι συνατμιστές αντικατέστησα το φιτίλι ενός nobacco ego-t  με πολύ καλά τυλιγμένο πλέγμα (όσο ποιο σφιχτά μπορούσα) και τα αποτελέσματα είναι φανταστικά! Πλούσιος ατμός, και καλό χτύπημα αν και τον άτμισα με την μισή νικοτίνη από συνήθως για δοκιμή! Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι καταναλώνει μεγαλύτερη ποσότητα υγρού. Επίσης δεν παρατηρήθηκε καμία διαρροή και το χρησιμοποιώ για τρεις μέρες!     

Αποσυνδεδεμένος smartmedia

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #996 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 21:15 »
Πήγα και γώ να αλλάξω το φυτίλι, αλλά την έκανα την πατάτα. Είχε κολλήσει μέρους του φιτιλιού στην αντίσταση και όπως το τράβηξα με το τσιμπίδι, έφυγε και η αντίσταση μαζί. Πάει ο OVALE EGO-T, πήρα ενα ατμοποιητή της Alter με 10€.

Αποσυνδεδεμένος trap

  • ***
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #997 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 21:18 »
Πόλεμος χωρίς θύματα δεν υπάρχει  ;)
Την επόμενη φορά να είσαι πιο προσεκτικός και θα τα καταφέρεις, υπάρχουν πολλές οδηγίες που θα σε βοηθήσουν.

Αποσυνδεδεμένος trabakoulas

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #998 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 22:13 »
Πάει ο OVALE EGO-T, πήρα ενα ατμοποιητή της Alter με 10€.

Ειναι ακριβως τα ιδια φιλε μου μην ανυσηχεις. Τα ποσοστα αστοχιας ειναι τα ιδια και στους 2 ατμοποιητες αφου προκειται για το ιδιο ακριβως προιον με μοναδικη διαφορα το λογοτυπο.

Αποσυνδεδεμένος smartmedia

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #999 στις: Δεκεμβρίου 09, 2011, 23:04 »
Ειναι ακριβως τα ιδια φιλε μου μην ανυσηχεις. Τα ποσοστα αστοχιας ειναι τα ιδια και στους 2 ατμοποιητες αφου προκειται για το ιδιο ακριβως προιον με μοναδικη διαφορα το λογοτυπο.
Απο οτι είδα είναι 99% ίδιοι, μόνο το κενό απο όπου περνάει ο αέρας στο κάτω μέρος του ατμοποιητή είναι λίγο πιο μεγάλο στον Alter. Απορώ όμως γιατί υπάρχει αυτή η τεράστια διαφορά στη τιμή. Μάλλον μας πιάνουν κότσους όλοι τελικά, λίγο με τους ατμοποιητές, λίγο με τα λαδάκια. Είναι ευκαιρία να κάτσω να ασχοληθώ παραπάνω με τον τρόπο που δουλεύει.

Αποσυνδεδεμένος smartmedia

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #1000 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 08:30 »
πάντως αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι το original φιτίλι του eGo-T μετά απο λίγες μέρες χρήσης παρουσιάζει μια εικόνα πλήρους διάλυσης και αποσύνθεσης. Ουσιαστικά μόνο υπολείμματα φιτιλιού υπάρχουν. Η αλλαγή φιτιλιού δίνει όντως ζωή στον ατμοποιητή.

Αυτό μπορώ να το επιβεβαιώσω και γω. Μάλιστα η αιτία που χάλασα τον δικό μου ήταν οτι είχε κολλήσει πάνω στην αντίσταση και τραβώντας το έφυγε μαζί και η αντίσταση.
Ερώτηση, τι εναλλακτικό μπορούμε να βάλουμε αντί για φιτίλι...??? Απ οτι κατάλαβα αυτό είναι υπεύθυνο για το πόσο καλά ατμίζεις. Μου φαίνεται οτι ήρθε η ώρα να βρούμε καμιά ενναλακτική πατέντα χωρίς φιτίλια.

Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #1001 στις: Δεκεμβρίου 10, 2011, 20:40 »
 :wall: τελικα γιατι χαθηκα λιγακι ,να βαλουμε διπλο το φυτιλι με την θυλια προς τα πανω; χωρις πλεγμα δινει λυση; παντως μα το βρασιμο με λιγη κοκα κολα ειδα βελτιωση και σημερα που αλλαξα υγρο ειναι μπορω να πω πολυ καλος ,στην αρχη μου βγαζε κατα διαστηματα λιγο γευση καμμενου αλλα σημερα με τη  αλλαγη (της ιδιας εταιριας αλλα απο γευση τσιγαρου σε καπνου) ειναι πολυ καλος ,χαλασα εναν ατμοποιητη ως αρχη και θα προσπαθησω σε δευτερο (στην φωτο μπροστα βλεπω την θυλια προς τα κατω αλλα δεν καταλαβαινω το υψος να ναι κοντα στην αντισταση η σε αποσταση;)

Αποσυνδεδεμένος DIAKOS

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #1002 στις: Δεκεμβρίου 12, 2011, 14:41 »
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

Άλλαξα φιτίλι, σε ατμοποιητή  ego t, και επειδή καταστράφηκε κατά την εξαγωγή το πλέγμα, έκανα ένα κόμπο και τραβώντας το από την κάτω πλευρά, σφήνωσε στο καρφί.
Στην δοκιμή, μετά από 2-3 ρουφηξιές μύριζε καμένο. Τρύπησα τον κόμπο με μια βελόνα, έως ότου η μύτη της ακούμπησε στην αντίσταση. Το πρόβλημα λύθηκε τελείως. Ο ατμός είναι ίδιος με ένα LR, ενώ ο ατμοποιητής είναι απλός.
Τα λέμε.

Αποσυνδεδεμένος Bill_tsiminieras

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπούχτισα το στριφτό και το γύρισα στον ατμό!
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #1003 στις: Δεκεμβρίου 12, 2011, 21:35 »
Παιδιά, καλησπέρα και από εμένα. Λέγομαι Βασίλης και είμαι νέος (αλλά ενθουσιώδης) ατμιστής. Είχα την ατυχία να χαλάσω έναν ατμο τύπου Α σε περίπου 4 ημέρες (έκανε 8 ευρώ, όχι της ovale, πάντως ego-T ήταν).... Τον άνοιξα χρησιμοποιώντας.... βελονάκι! Είδα ότι μάλλον το είχα παρακάνει με τις τζούρες και είχα κάψει αρκετά το φυτίλι...
Το κατέβασα λίγο πιο κάτω (αφού δεν έχω ούτε νέο φυτίλι, ούτε και πλέγμα για μόντα) και στη συνέχεια προσπάθησα να βάλω την γέφυρα στη θέση της. Δούλεψε αρκετά καλά (αφού ατμίζω κανονικά) αλλα το θέμα είναι ότι κάθε φορά που αλλάζω αμπούλα (τανκ), φεύγει η γέφυρα από τη θέση της!

Μήπως έχω κάνει κάτι λάθος στην συναρμολόγιση ή συμβαίνει και σε εσάς το ίδιο;;;

Αποσυνδεδεμένος ellada

  • **
  • 444
  • Φύλο: Άντρας
  • ΤΙΠΟΤΑ :)
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #1004 στις: Δεκεμβρίου 12, 2011, 21:59 »
Απο που μπορώ να προμηθευτώ φιτίλι κ τη να πάρω?

ευχαριστω εκ τον προτερον

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341948 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206246 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540932 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30856 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49937 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596903 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357444 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11323 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192804 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1175 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1136 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591375 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios