vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

226 επισκέπτες, 2 χρήστες
ZoeM, tasos1976

Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T

Αποσυνδεδεμένος angelheart

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
    • Share my world...
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #930 στις: Νοεμβρίου 23, 2011, 01:14 »
Spectrum (αν ρωτάς εμένα) δεν ξέρω καν οτι υπάρχει τέτοιο πράγμα. Προφανώς για εντριβές θα είναι αυτό. Δεν ξέρω να σου απαντήσω. Εγώ πάντως δεν θα το χρησιμοποιούσα.

Αποσυνδεδεμένος Tzimisce

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #931 στις: Νοεμβρίου 23, 2011, 01:39 »
Άρωμα ευκάλυπτου δεν έχω πετύχει... Για λεμόνι ξέρω.
Αλλά γιατί να το κάνεις αυτό στον εαυτό σου; Έχεις λόγο να το παίξεις Πυθία;
1000 φορές κάτι άοσμο, καθαρό, χωρίς επιπρόσθετα αρώματα.
Εδώ ψαχνόμαστε για τα αρώματα που βάζουν στα e-liquids για το αν είναι υγιεινά, θα ατμίζουμε αρώματα που δεν είναι για άτμισμα;  ;)

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #932 στις: Νοεμβρίου 23, 2011, 01:51 »
Ναι, εσένα εννοούσα angelheart...

Το βρήκα πολύ πιο φθηνό από το καθαρό...
Αφού δεν συμφωνούν οι ειδικοί...
ΟΧΙ!!!

Αποσυνδεδεμένος georod7

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #933 στις: Νοεμβρίου 23, 2011, 10:28 »
ειναι λογικο να ψαχνουμε ενα καθαριστικο αοσμο καθαρο και ΦΤΗΝΟ!!!!
οταν το μπουκαλακι το καθαρο οινοπνευμα εχει 10-15€ ειναι λιγο τσουχτερο!!!ειδικα αν καθαριζεις καθε βδομαδα θες ενα μπουκαλακι το μηνα.αντε πες το διμηνο αλλα μπαινει κι αυτο στα εξοδα!!!

Αποσυνδεδεμένος Tzimisce

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #934 στις: Νοεμβρίου 23, 2011, 12:22 »
Άμα είναι να πληρώνεις 15€ το μήνα για οινόπνευμα, πλήρωσε 20€ να πάρεις το ego-c να έχεις και καινούργιο ατμοποιητή!
Χαλάς πάνω από 5 ατμοποιητές το μήνα;  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος georod7

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #935 στις: Νοεμβρίου 23, 2011, 21:14 »
αμα χαλουσα 5 ατμοποιητες το μηνα θα το γυρνουσα στο Κ.Τ.!!!ενα μηνα το'χω και εχω ακομα τους 2 που ειχε το κουτι και ελπιζω με καθαρισμο και αλλαγη φυτιλιου να κρατησουν κανα 6μηνο!!!

Αποσυνδεδεμένος Ares

  • **
  • 228
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #936 στις: Νοεμβρίου 23, 2011, 21:23 »
αμα χαλουσα 5 ατμοποιητες το μηνα θα το γυρνουσα στο Κ.Τ.!!!ενα μηνα το'χω και εχω ακομα τους 2 που ειχε το κουτι και ελπιζω με καθαρισμο και αλλαγη φυτιλιου να κρατησουν κανα 6μηνο!!!

Start of an off topic Εγω παλι φιλε μου προτιμω να χαλαω 15 ατμοποιητες παρα να γυρισω στο καταραμενο κτ. Αλλα παλι αυτος ειμαι εγω. End of an off topic.

Εγω παντως και με τη βοηθεια των φορουμ καταφερα να αλλαζω τουλαχιστο για 5 φορες φυτιλι στους Ego-T και στους 510-Τ. Για παραπανω δε λεει γιατι και πολλα καταλοιπα μαζευονται στην αντισταση και δεν καθαριζει ευκολα, αλλα χαλαει και το κουμπωμα του καρφιου στον ατμο με αποτελεσμα να το φερνω εξω καθε φορα που τραβαω το τανκ για γεμισμα.

Αποσυνδεδεμένος sardanapalos

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #937 στις: Νοεμβρίου 24, 2011, 14:21 »
Η πρωτη αλλαγη ηταν επιτυχης...ουτε καμενο ουτε τιποτα μετα απο μια βδομαδα εβγαλε καμενο.Τωρα οσο και να προσπαθω με τα φυτιλιη μυρωδια καμμενου δε φευγει.
Οτι εκανα την πρωτη φορα κανω και τωρα με τα ιδια υλικα.\Καμια ιδεα?

Αποσυνδεδεμένος sakhs9

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #938 στις: Νοεμβρίου 25, 2011, 15:49 »
λοιπον αποφασισα να γραψω και εγω την γνωμη μου μετα απο σχεδον δυο μηνες χρησης
δεν νομιζω οτι γινεται δουλεια με φυτιλια συρματα κλπ το καμμενο ερχεται απο το φυτιλακι που ειναι μεσα στην αντισταση και ειναι το πρωτο που καιγεται και αφου δεν αλλαζει δεν γινεται τιποτε απλα με καποιο πλυσιμο μπορει να φυγει λιγο η καρβουνιλα και να μην σου ερχεται το καμμενο αλλα και αυτο για λιγο. Οσα φυτιλια εβγαλα ηταν καμμενα πολυ λιγο στην ακρη οποτε δεν δικαιολογηται και η γευση καμμενου που σου ερχεται.
Σε αντιθεση αφου βγαλεις το φυτιλι και καψεις την αντισταση σκετη σου μυριζει αμεσως καμμενο και για οση ωρα το κανεις αρα εκει ειναι η πηγη του κακου και δεν παιρνει γιατρια.
Αυτη ειναι η γνωμη μου και προς θεου δεν θελω να ακυρωσω κανεναν απο τους πατεντιαριδες γιατι τετοιος ειμαι και εγω για αυτο θα προσπαθησω με αλλο ειδος ατμο

Αποσυνδεδεμένος sardanapalos

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #939 στις: Νοεμβρίου 25, 2011, 15:55 »
Εχεις δικαιο ετσι ακριβως ειναι...Το φυτιλι μεσα στην αντισταση εχει πιασει καρβουνιλα!
το ειδα οταν διελυσα τον ατμοποιητη.Απο εκει προερχοταν η μυρωδια-γευση καμμενου.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #940 στις: Νοεμβρίου 25, 2011, 15:57 »
λοιπον αποφασισα να γραψω και εγω την γνωμη μου μετα απο σχεδον δυο μηνες χρησης
δεν νομιζω οτι γινεται δουλεια με φυτιλια συρματα κλπ το καμμενο ερχεται απο το φυτιλακι που ειναι μεσα στην αντισταση και ειναι το πρωτο που καιγεται και αφου δεν αλλαζει δεν γινεται τιποτε απλα με καποιο πλυσιμο μπορει να φυγει λιγο η καρβουνιλα και να μην σου ερχεται το καμμενο αλλα και αυτο για λιγο. Οσα φυτιλια εβγαλα ηταν καμμενα πολυ λιγο στην ακρη οποτε δεν δικαιολογηται και η γευση καμμενου που σου ερχεται.
Σε αντιθεση αφου βγαλεις το φυτιλι και καψεις την αντισταση σκετη σου μυριζει αμεσως καμμενο και για οση ωρα το κανεις αρα εκει ειναι η πηγη του κακου και δεν παιρνει γιατρια.
Αυτη ειναι η γνωμη μου και προς θεου δεν θελω να ακυρωσω κανεναν απο τους πατεντιαριδες γιατι τετοιος ειμαι και εγω για αυτο θα προσπαθησω με αλλο ειδος ατμο


Αν είστε ένα μέλος που μόλις εγγράφηκε στο φόρουμ μας και για δική σας αλλά και για διευκόλυνση των μελών που θέλουν να σας βοηθήσουν απαντώντας στις ερωτήσεις σας, θα ήταν χρήσιμο να αυτοσυστηθείτε πρώτα.
Κάνοντας κλικ εδω http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1888.msg40635.html#msg40635. Μπορείτε να γράψετε δυο λόγια για εσάς σε ό,τι αφορά το κάπνισμα ή το άτμισμα, τι σας έφερε εδώ, πώς μας βρήκατε, αν είχατε κάποιες εμπειρίες σχετικά με το θέμα, πόσο καιρό είστε χρήστης ηλεκτρονικού τσιγάρου (αν είστε) ή πόσο βαρύς καπνιστής ήσασταν. Ίσως ακόμα κάτι για τα χόμπι σας ή ό,τι άλλο θα θέλατε να μοιραστείτε μαζί μας ώστε να γνωριστούμε καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος tornado

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #941 στις: Νοεμβρίου 25, 2011, 19:21 »
αν θελετε να βγαλετε το καπακι που καθεται το φυτιλι,
δοκιμαστε με βελονακι νο 17 0.75 mm
εφαγα μιση ωρα σε ενα μαγαζι για σεμεδακια με μια γιαγια για να βρω το
σωστο εργαλειο....
τελικα με 2 προσπαθειες βγηκε.

Αποσυνδεδεμένος kostas_montaz

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #942 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 10:38 »
Καλημερα. Πριν λιγες μερες πειραζα τον ατμο και προσπαθουσα να αλλαξω το φιτιλι. Πηρα ενα φιτιλι απο zippo  εβγαλα το σιρματακι εκαψα το φιτιλι και αυτο που εμεινε ηταν σχεδον ιδιο με το original φιτιλι. Δεν ειχα πλεγμα και εψαχνα κατι να κανω να στεκεται το φιτιλι. Πηρα το σιρματακι απο το φιτιλι του zippo  το τυλιξα 2-3 φορες γυρο απο το φιτιλι σφηχτα και ετσι εκατσε το φιτιλι. το αποτελεσμα ηταν καλο εφυγε το καμμενο στη γευση ειναι μια πολυ προχειρη δουλεια με καλω αποτελεσμα. 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 28, 2011, 10:49 από kostas_montaz »

Αποσυνδεδεμένος porto13

  • **
  • 363
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #943 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 10:51 »
αν θελετε να βγαλετε το καπακι που καθεται το φυτιλι,
δοκιμαστε με βελονακι νο 17 0.75 mm
εφαγα μιση ωρα σε ενα μαγαζι για σεμεδακια με μια γιαγια για να βρω το
σωστο εργαλειο....
τελικα με 2 προσπαθειες βγηκε.
Σωστος!!!!!!!!!!!!!!!11 :respect: :respect: :respect: :respect:

Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #944 στις: Νοεμβρίου 26, 2011, 15:25 »
Νέος στον χώρο (15-20 μέρες) με Ovale ego-T ατμο -  μετά απο 10 μέρες καμένο. Προσωρινή λύση: μία τζόυρα τζούφια (χωρίς να πατάω το κουμπί) και μία κανονική αλλά μετά απο λίγο και αυτό δεν έπαιζε.

Αρχικά ανέβασα λίγο το Tank και η ροή αποκαταστάθηκε για 1,5 μέρα και μετά πάλι καμένο. Επίσης παρατήρησα ότι μετά την μέση του tank έπαιζε πιο καλά.

Στην συνέχεια τρύπησα λίγο το φυτίλι απο πάνω και το πρόβλημα λύθηκε για 0,5 μέρα διότι αργότερα εμφανίστηκε το αντίθετο αποτέλεσμα δηλαδή όχι καμένο αλλά διαρροή (πάνω στο καρφί, όχι στον πόλο της μπαταρίας).

Ήταν και είναι σαφές για μένα ότι το καμένο έχει να κάνει με την ροή του υγρού και τίποτα άλλο. Προφανώς αν οι ίνες του φιτιλιού είναι καμένες αυτό δυσχερένει την ροή αλλά δεν πιστεύω ότι μεταφέρουν καμένο στο υγρό.

Έτσί είπα να τον ανοίξω για να φέρω το φυτίλι στην σωστή θέση και να έχω την σωστή ροή. Αφού δεν έκανα το λάθος όπως στον πρώτο ατμο όπου είχε μπουκώσει και αντί να τον φυσίξω πήγα να βγάλω το καρφί με πένσα και το κατέστρεψα, έβγαλα το καρφί και το φυτίλι είχε μείνει κολλημένο στην αντίσταση. Το αφαίρεσα - το σκουπισα, ξαναέβαλα το πλέγμα, το τοποθέτησα ξανά στο καρφί το εβαλα στον άτμο. Βέβαια με το σκούπισμα επειδή στέγνωσε έχασα το 1/3 του φιτιλιού (σκορπίστηκε σε διάφορα μέρη) και έκανα και ένα dry burn πριν.

Αποτέλεσμα σε PG δουλεύει ρολόι αλλά σε VG αν κάνω απανωτή τζούρα των 4'' έρχετε λίγο καμένο. Προφανώς το φυτίλι που έχασα έκανε το υγρό να μην επαρκεί για VG στην αντίσταση (σε συνδιασμό ότι δεν κατεβαίνει άμεσα απο το tank).

Γνωρίζει κανείς απο τι υλικό είναι φτιαγμένο το εργοσταστιακό φυτίλι των ego-T και που μπορώ να το αγοράσω ?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342009 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206294 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541020 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30895 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49990 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596976 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357474 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11367 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192846 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1192 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1158 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591423 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios