vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

251 επισκέπτες, 3 χρήστες
grag, ZoeM, tasos1976

Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T

Αποσυνδεδεμένος angelheart

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
    • Share my world...
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #915 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 06:10 »
georod sorry φίλε μου αλλά έτσι όπως το έγραψες δεν είναι και πολύ ξεκάθαρο τι εννοείς. Τέσπα μικρό το κακό
Πάρε δύο βιντεάκια που μπορεί να σου είναι χρήσιμα

1 Πως βγάζουμε τον μεταλλικό δίσκο από το atomizer. Καλό βιντεάκι για να φανεί το μέγεθος του κατσαβιδιού που χρειάζεται. Κάτι τέτοιο με πιο λεπτή άκρη έχω εγώ
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=MySqE-hcUuM[/youtube]

2 Νομίζω κατάλαβα τι πρόβλημα έχεις, με το φιτίλι. Για δες αυτόν τον καλλιτέχνη πως το περνάει.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=j-NVTcfU4bg[/youtube]

Απλά θυμήσου οτι αν ξεκοιλιάσεις ένα χαλασμένο atomizer, πλέγμα έχει ΜΕΣΑ. Συνεπώς χαλνάς ένα που δεν δουλεύει, παίρνεις το πλέγμα, περνάς το φιτίλι όπως ο τύπος (φοβερά απλή ιδέα), το τυλίγεις/στρίβεις με λίγο πλέγμα να πάρει μορφή (όπως στο βιντεάκι του δικού μας καλλιτέχνη), κόβεις το υπόλοιπο φιτίλι (να μην πάει και χαμένο) και δοκιμάζεις.

Καλή επιτυχία

Αποσυνδεδεμένος georod7

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #916 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 06:32 »
μπραβο ρε αυτα γυρευα!!!εισ'ωραιος!!! αυριο  θα τα ξεκοκκαλισω!!! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος tux

  • **
  • 194
  • Ανενεργός / Διεγραμμένος λογαριασμός (tux)
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #917 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 13:20 »
Έπειτα από πολυ προσεκτική μελέτη των βίντεο, και μετά από 20 τουλάχιστον απόπειρες τοποθέτησης φυτιλιόυ, συνεχίζω να παίρνω μια αηδιαστική γεύση καμμένου, τόσο αηδιαστική που πραγματικά θα κάνω ώρες να ξαναατμίσω γιατί φοβάμαι :D

Διάβασα προσεκτικά και το νήμα αυτό και όλες τις αναφορές στην καμμένη γεύση και ότι και να δοκίμασα (δημιουργία οπών στο φυτίλι με καρφίτσα κλπ) το καμμένο δεν εξαφανίζεται.

Ομολογώ ότι φαινόταν ευκολότερο απ' όσο ήταν τελικά στην πράξη.

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #918 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 21:01 »
Χωρις να εχω την μεγαλη εμπειρια, υποθετω πως το καμμενο δεν εχει να κανει μονο με το φυτιλι που μπορουμε και αλλαζουμε αλλα και με αυτο που ειναι τυλιγμενη γυρω του η αντισταση (και δεν μπορουμε να αλλαξουμε).
Απ'οτι καταλαβαινω η μη τροφοδοτηση με υγρο της αντιστασης φερνει το καμμενο.
Αν τροφοδοτηθει σωστα με υγρο και ειναι ενταξει η αντισταση τοτε σταματά και το καμμενο.
Αν βεβαιωθουμε οτι η τροφοδοσια ειναι σωστη και το καμμενο συνεχιζει, τοτε ισως ενα μπανακι στον ατμο να καταφερει κατι.
Αν δεν συνελθει και μετα απο μπανιο, ε, τοτε μαλλον θελει συνταξιοδοτηση.
Το σωστο (?) ειναι να αλλαζει το φυτιλι πριν βγει τελειως off, κατι σαν προληψη δηλαδη.  ;)
Μπορει και να εχω καταλαβει λαθος, σιγουρα πιο εμπειρα μελη θα με διορθωσουν  :)

Επι τη ευκαιρια και με τον κινδυνο του οφ τοπικ, αυτο το πραμα στο λαιμο που δεν ειναι χτυπημα (οχι με την ευχαριστη εννοια τουλαχιστον),
κατι σαν πιπεριζοντα αγκαθακια (δεν μπορω να το περιγραψω καλυτερα ???, σιγουρα ειναι κατι δυσαρεστο) τι ειναι ακριβως και πως εξαλειφεται?

Αποσυνδεδεμένος Ares

  • **
  • 228
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #919 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 21:24 »

Επι τη ευκαιρια και με τον κινδυνο του οφ τοπικ, αυτο το πραμα στο λαιμο που δεν ειναι χτυπημα (οχι με την ευχαριστη εννοια τουλαχιστον),
κατι σαν πιπεριζοντα αγκαθακια (δεν μπορω να το περιγραψω καλυτερα ???, σιγουρα ειναι κατι δυσαρεστο) τι ειναι ακριβως και πως εξαλειφεται?

Αυτο που νιωθεις στο λαιμο σου ειναι ειτε καμμενο φυτιλι ειτε καταλοιπα στην αντισταση. Εγω προσωπικα αφαιρω το καρφακι με το φυτιλι, του κανω μπανιο του ατμοποιητη σε καθαρο οινοπνευμα, τον φυσαω καλα να στεγνωσει, του κανω 4-5 φορες dry burning(πατας για 3-4 δευτερολεπτα το κουμπι της μπαταριας ωστε να κοκκινησει η αντισταση) και μετα αλλαζω φυτιλι. Βασικο ειναι βεβαια να ποτισεις το φυτιλι απ' ευθειας με υγρο πριν βαλεις την αμπουλα γιατι μεχρι να τραβηξει υγρο θα ειναι στεγνη και θα σου καψει το φυτιλι κανοντας ολα τα παραπανω ματαια. Υπ'οψιν τις πρωτες 3-4 τζουρες δεν τις κατεβαζεις μετα απο τετοια επεμβαση. ;)

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #920 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 23:47 »
Thanks φιλε Kenzzo  :)
αλλα: Και Dry burn μεχρι ν'άσπρισουν τα σωψυχα του ατμο του κανω και το φυτιλι π#@αριαζω και σιγουρευομαι οτι υπαρχει επαφη φυτιλιου- αντιστασης, και ροη υγρου στο φυτιλι (τοση-οση να μην υπερτροφοδοτω), αλλα δεν...  :'(
3 μεσα 1 εξω με παει  :wall:
(θεωρω οτι αν συνεχισει ο ατμο ακομα και μετα απο οποια μπανια και μετα απο dry burn να βγαζει βρωμα οτι απλα δεν θα επανελθει και δεν ασχολουμαι αλλο)
Υπ'οψην, μιλαω και για μπανιαρισμενους ατμο (ειτε βρασμενους ειτε με οινοπνευμα) αλλα και για ατμο καινουριους που απλα εφυγε το μαμα φυτιλι στο 2-3 γεμισματα της αμπουλας (ασυγκριτη κινεζικη αξιοπιστια :angry_orange:) και επρεπε να επεμβω.

Αρχιζω να πιστευω οτι μαλλον κατι αλλο πρεπει να φταιει και θα δοκιμασω αλλους ατμο/υγρα (μηπως χωρις PG? Λιγοτερη Nικοτινη?)

Αποσυνδεδεμένος georod7

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #921 στις: Νοεμβρίου 22, 2011, 00:01 »
αν χρησιμοποιήσουμε φωτιστικο οινοπνευμα (το μπλε) υπαρχει προβλημα???

Αποσυνδεδεμένος dm4891

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #922 στις: Νοεμβρίου 22, 2011, 00:06 »
καλύτερα καθαρό το μπλε έχει μέσα την μάνα του κ τον πατέρα του !!!!

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #923 στις: Νοεμβρίου 22, 2011, 00:08 »

Σωστός.Από προσωπική εμπειρία σου συνιστώ να μην χρησιμοποιήσεις μπλε οινόπνευμα. Αφήνει κατάλοιπα (χρώμα) και αργεί να φύγει η γεύση του από τον ατμοποιητή.
Καλύτερα καθαρό (αν θες οπωσδήποτε οινόπνευμα) αλλιώς, βράσιμο στο μπρίκι και φύσιμα με πιστολάκι.

Αποσυνδεδεμένος tux

  • **
  • 194
  • Ανενεργός / Διεγραμμένος λογαριασμός (tux)
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #924 στις: Νοεμβρίου 22, 2011, 16:39 »
Έπειτα από πολυ προσεκτική μελέτη των βίντεο, και μετά από 20 τουλάχιστον απόπειρες τοποθέτησης φυτιλιόυ, συνεχίζω να παίρνω μια αηδιαστική γεύση καμμένου, τόσο αηδιαστική που πραγματικά θα κάνω ώρες να ξαναατμίσω γιατί φοβάμαι :D

Διάβασα προσεκτικά και το νήμα αυτό και όλες τις αναφορές στην καμμένη γεύση και ότι και να δοκίμασα (δημιουργία οπών στο φυτίλι με καρφίτσα κλπ) το καμμένο δεν εξαφανίζεται.

Ομολογώ ότι φαινόταν ευκολότερο απ' όσο ήταν τελικά στην πράξη.

Σήμερα αποφάσισα να ξαντεριάσω έναν ego-t lr που έχω για να δω πως είναι το εργοστασιακό φιτίλι. Αυτό που έχω φτιάξει εγώ και συνεχίζω να έχω γεύση καμμένου από τον απλό ego-t μου είναι ολόιδιο και παρόλα αυτά δεν κάνω προκοπή.
Ψάχνοντας να δω τι φταίει πήρα τη μεταλλική βάση με το φιτίλι του lr το οποίο ειναι σχεδόν καινούριο από το εργοστάσιο και το τοποθέτησα στον προβληματικό ατμοποιητή και το αποτελεσμα ήταν πάλι η γεύση καμμένου.

Έτσι σιγουρεύτηκα ότι τουλάχιστον δεν κάνω κάτι λάθος με το φιτίλι που έφτιαξα και τοποθέτησα εγώ. Παρόλα αυτά δεν μπορώ να βρω τι φταίει με τον ατμοποιητή. Προς το παρόν τον καθάρισα ξανά με ισοπροπανόλη και αναμένεται νέα δοκιμή του αύριο.

Αποσυνδεδεμένος georod7

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #925 στις: Νοεμβρίου 23, 2011, 00:16 »
ισοπροπανολη???τιν τουτο?και που το βρισκεις?

Αποσυνδεδεμένος sardanapalos

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #926 στις: Νοεμβρίου 23, 2011, 00:19 »
Αυτο ειναι χημικο ρε συ!(αν δεν κανω λαθος ειναι καθαριστικο για πλακετες)
Εδω οινοπνευμα βαζουμε και μυριζει απιστευτα μετα.

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #927 στις: Νοεμβρίου 23, 2011, 00:19 »

Αποσυνδεδεμένος angelheart

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
    • Share my world...
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #928 στις: Νοεμβρίου 23, 2011, 00:52 »
Προφανώς το παιδί θα εννοεί ισο-προπυλική αλκοόλη.
Το οινόπνευμα είναι ΑΙΘ-υλική αλκοόλη (έχει δλδ 2 άτομα άνθρακα, για όσους θυμούνται ακόμη την ονοματολογία των οργανικών ενώσεων κατά IUPAC)
Αυτό είναι (ισο)-ΠΡΟΠ-υλική αλκοόλη (έχει δλδ 3 άτομα άνθρακα). Μεθ - αίθ - πρόπ - βουτ που λέγαμε στο λύκειο.
ΜΙΑ ΧΑΡΑ μπορεί να χρησιμοποιηθεί για καθάρισμα του atomizer. ΔΕΝ είναι "χημικό" κτλ. Ίσα ίσα μυρίζει και λιγότερο αν είναι πολύ καθαρή (δλδ >99,5%). Καθαρίζει δε ΣΙΓΟΥΡΑ καλύτερα τα κατάλοιπα. Για αυτό τον λόγο χρησιμοποιείται στην βιομηχανία εξάλλου. Απλά είναι ΠΟΛΥ εύφλεκτο υγρό (όπως φυσικά και το οινόπνευμα) και θέλει προσοχή.
Το βρίσκεις κανονικά σε ΟΛΑ τα φαρμακεία. Απλά ο φαρμακοποιός το παραγγέλνει από την αποθήκη, και το παίρνεις την άλλη μέρα. Εγώ πλήρωσα 12€ απ' οτι θυμάμαι για 1 λίτρο. Πάντως και με το ΚΑΘΑΡΟ οινόπνευμα, την δουλειά σας θα την κάνετε μια χαρά.

ΔΕΝ νομίζω οτι είναι off topic πάντως, μιας και είναι μέθοδος ΚΑΛΟΥ καθαρισμού ενός atomizer, πράγμα που στην τελική είναι και αρκετά σημαντικό ώστε να δουλέψει η "μεταμόσχευση". Αν πάντως ο mod κρίνει οτι είναι off topic, ας το σβήσει.


Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #929 στις: Νοεμβρίου 23, 2011, 01:06 »
Το οινόπνευμα 70 βαθμών, με άρωμα ευκάλυπτου,
που υπάρχει σε πολλά σουπερ-μάρκετ, κάνει λες;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 23, 2011, 01:30 από spectrum »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342009 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206294 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541020 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30895 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49990 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596976 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357474 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11367 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192846 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1192 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1158 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591423 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios