vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

298 επισκέπτες, 1 χρήστης
tsipi

Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T

Αποσυνδεδεμένος HADOW

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #285 στις: Απριλίου 04, 2011, 01:32 »
παιδια ειναι τελειο ...τι να πω καντε καμια προσπαθεια ακομα αλλα το κοματι απο το φιλτρακι να ειναι ακριβως στο μεγεθος της τρυπουλας και ναι να ακουμπαει στην αντισταση .

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #286 στις: Απριλίου 04, 2011, 01:37 »
Μα το φιλτρακι καιγετε αν δεν κανω λαθος. Για δες το εως αυριο και πες μας φιλε μου. Δεν νομιζω να εχει διαρκεια.

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #287 στις: Απριλίου 04, 2011, 01:43 »
Δεν τροφοδοτείται καλά μήπως το λαδάκι ποιο υδαρές?
Halo Freedom 18άρι. Τώρα είναι μια χαρά. Και από χτύπημα και από γεύση. Και σε συνεχόμενες τζούρες πάλι όλα τέλεια. Έστρωσε με το κόλπο με το ρούφηγμα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έσφιξε η τζούρα. Πριν κάνω το κόλπο με το ρούφηγμα η τζούρα ήταν μια χαρά αλλά έβγαζε μόνο καμμένο.  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #288 στις: Απριλίου 04, 2011, 01:46 »
φυσικα για σενα μονο οτι αφορα την βελονα κανε φιλαρακι.
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1982.msg51046.html#msg51046

Αποσυνδεδεμένος trap

  • ***
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #289 στις: Απριλίου 04, 2011, 02:00 »
παιδια ειναι τελειο ...τι να πω καντε καμια προσπαθεια ακομα αλλα το κοματι απο το φιλτρακι να ειναι ακριβως στο μεγεθος της τρυπουλας και ναι να ακουμπαει στην αντισταση .


Εμένα δεν μου βγήκε,το φιλτράκι έλιωσε απο τη μεριά της αντίστασης και έγινε σκληρό,
υγρό περνάει κανονικά και πολύ μάλιστα, αλλά δεν έχει καθόλου χτύπημα και γεύση.

Αποσυνδεδεμένος HADOW

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #290 στις: Απριλίου 04, 2011, 03:59 »
άκυρο τελικά όντος μετά από ώρα βγάζει πάλι κάτι σαν καμένο .τι να πω δεν ξέρω εκτός από το υλικό από το τσάι που και πάλι δεν μου φαινεται και πολύ καλό δεν ξέρω πια τι άλλο να δοκιμάσω .είμαι σίγουρος ότι θα την βρω την λύση..αλλιώς και το ego-τ είναι και αυτό για πέταμα :thumpdown: :thumpdown: :thumpdown: :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #291 στις: Απριλίου 04, 2011, 11:49 »
Την προηγούμενο Σαββατο..έθεσα σε λειτουργία έναν καινούργιο Τ, έχοντας εξ' αρχής αντικαταστήσει το φιτίλι του με PTB. Είχε υποδειγματική λειτουργία μέχρι την πέμπτη. Από την πέμπτη το απόγευμα, άρχισε να δίνει μια ελαφριά γεύση ψιλοκαμένου. Τον άνοιξα και θεώρησα όπως το είδα οπτικά, πως το PTB είχε ελαφρώς διασταλεί μέσα στο χωνί. Το έστριψα και το ξανατοποθέτησα. Η γεύση καμένου χάθηκε, αλλά είχα διαρροή. Τελικά από εκείνη τη μέρα, ο Τ δεν λειτούργησε ξανά το ίδιο καλά όπως πριν..όσες δοκιμές και να έκανα, με αλλαγές PTB. Έφερνε και καμένο αλλά συνάμα παρουσίαζε και διαρροή. Σήμερα το πρωί αποφάσισα να του κάνω μπάνιο, να τον στεγνώσω να τον φυσήξω να του κάνω dryburn, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Με τα πολλά, κατάφερα να βρω ένα επαρκές τμήμα πλέγματος. Αρχικά άφησα και φιτίλι μέσα..και τμηματικά το έκοβα. Το καμένο επέμενε μέχρι που άφησα σκέτο πλέγμα. Το καμένο υποχώρησε εντελώς. Από διαρροές δεν ξέρω. Είναι νωρίς ακόμη.

Όποιος από τους Κώστα ή Kd66 διαβάσετε το post μου, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου με π.μ για να μου στείλετε πλέγμα. Ευχαριστώ.


Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #292 στις: Απριλίου 04, 2011, 11:54 »
Όποιος από τους Κώστα ή Kd66 διαβάσετε το post μου, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου με π.μ για να μου στείλετε πλέγμα. Ευχαριστώ.
Τελικά θα χρειαστώ και γω πλέγμα οπότε για να μην σας πρήζω εγώ επικοινωνήστε και με μένα σας παρακαλώ πάρα πολύ. Ευχαριστώ :)

Αποσυνδεδεμένος ΜΙΧ

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #293 στις: Απριλίου 04, 2011, 14:45 »
Παιδια..δοκιμασε κανεις την πυραμιδα με την χαρτινη/βαμβακερη υφη;
(η πλαστικη πυραμιδα μου εκανε διαροες και γευση σαν καμμενο)
 
εμενα εχει αποτελεσμα παντος.χωρις καμμενο και προβλημα σε καπνο.
μονο που θελει καθαρισμα ο ατμο ,μια στις τοσες(10 +μερες) αναλογα τη χρηση.

περνω μια λοριδα ενα εκατοστο(10χιλ) πλατος και την τυλιγω σε μια οδοντογλυφιδα δυο κυκλους για μηκος. μετα διπλωνω το φυτιλι ανομοια..6χιλ και 4χιλ.-οχι στην μεση!(συνολο 10 χιλ βγαζει φυτιλι 6χιλ.).Τωρα περνω την διπλωμενη ακρη κ την βαζω στην μεταλικη οπη απο την αντισταση εως την αρχη που μπαινει η αμπουλα με την βοηθεια της οδοντογληφιδας.
Καθαριζω τον ατμο ,με φυσιγμα απο την μπαταρια μερια και με νερο και με ξυδι...στις τελευταιες δυο με νερο για να φυγει το ξυδι και μετα μονο πολυ καλο φυσιγμα να φυγουν νερα κτλ..μην φανταστει κανεις τιποτα σπουδαιο .επισης δεν κανω στεγνω καψιμο (μετα θα μυριζει καμμενο..)

Μετα βρεχω το φυτιλι με υγρο οπως ειναι πανω στο μεταλικο εξαρτημα ακουμπωντας το  πανω στην αμπουλα(κ απο τις δυο μεριες) να παρει να αρχισει να τραβα υγρο(ειναι υδροφιλο το υλικο του φυτιλιου αλλα να σιγουρεψω τις πρωτες τζουρες μην βγουν με καμμενο).

τοποθετω το φυτιλι με το μεταλικο εξαρτημα με την βοηθεια της αμπουλας(τοποθετημενο πανω στην αμοπουλα) το μηκος του μεταλικου καθετα προς το μηκος της αντιστασης.

τραβαω 3-4 μικρες απιφυλακτικες τζουρες...και μετα  βγαζω μονο την αμπουλα και σπρωχνω με την οδοντογληφιδα το φυτιλι προς την αντισταση.προσοχη να μην ξεπερασει το φυτιλι πανω απο την οπη την μεταλικη.

εγγυομαι το αποτελεσμα (τουλαχιστον 5 μερες απο 2-3αμπολες ημερησιως)εφοσον δεν αδειασει η αμπουλα και στεγνωσει το φυτιλι-οποτε εχει καμμενο και αλλαγη εκ νεου ..

επισης αν για καπιο λογο πατε να βγαλετε μετα το μεταλικη οπη θα δειτε οτι το φυτιλι μενει πανω στην αντισταση και θα πρεπει να φτιαξεται νεο...
(το παλιο βγαινει με ενα μυτοτσιμπιδο)

ελπιζω να βοηθησει λιγο αυτο καποιους που απελπιζονται ευκολα !!..
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 04, 2011, 15:02 από ΜΙΧ »

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #294 στις: Απριλίου 04, 2011, 15:14 »
MIX καλή μου φαίνεται η ιδέα σου ;) Πες μου λίγο σε παρακαλώ τις διαστάσεις που χρησιμοποιείς. Πλάτος είπες 1cm και μήκος;

Αποσυνδεδεμένος ΜΙΧ

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #295 στις: Απριλίου 04, 2011, 15:54 »
Ναι..η περιγραφη ηταν καπως..

περνω λωριδα απο την πυραμιδα 1 εκατοστο πλατος και τυλιγω δυο στροφες πανω σε μια οδοντογλυφιδα και κοβω(δεν ξερω ποσο μηκος δηλαδη)
μετα δεν το βγαζω το φυτιλι πανω απο την οδοντογλυφιδα τελειως(το τραβαω προς την μυτη της οδοντογληφιδας χωρις να το ξετυλιξω).. μονο 4 χιλ και το διπλωνω,κρατοντας το πανω στην οδοντογληφιδα το βαζω στην μεταλικη οπη απο την μερια της αντιστασης..με την οδοντογλιφιδα μαζι!!(συνολο μηκους φυτιλιου 6χιλ)
αφου φτασει μεχρι την αρχη της τρυπας της αμπουλας ,αφαιρω την οδοντογληφιδα  προσεκτικα κ μενει το φυτιλι πανω στο μεταλικο εξαρτημα.
μετα το βρεχω με υγρο απο την γεματη αμπουλα (κ απο τις δυο μεριες) κ τοποθετω το μεταλικο+φυτιλι, με την αμπουλα στον ατμο.
τραβαω μια δυο (συνηθως για να ψιλοκατσει το ολο συστημα στην αντισταση) και μετα βγαζω την αμπουλα κ σπρωχνω το φυτιλι πανω στην αντισταση με την οδοντογληφιδα-χωρις να ξεπερασει το φυτιλι πανω απο το μεταλικο εξαρτημα..(1-2 χιλιοστα δηλαδη)
ετσι μου βγαζει το φυτιλι αν δεν στεγνωσει αρκετες αμπουλες χωρις διαροη η καμμενο(μεχρι να μπουκωσει ο ατμο,οποτε βαζω καινουργιο φυτιλι και ξεμπουκωνω τον ατμο με νερο ξυδι νερο φυσιγμα ξυδι νερο νερο φυσημα βρυση  φυσα τρομπα κ τουμπαλη)
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 04, 2011, 16:09 από ΜΙΧ »

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #296 στις: Απριλίου 04, 2011, 16:24 »
Ναι..η περιγραφη ηταν καπως..
Τώρα οκ το'χεις  ;) Θα το δοκιμάσω όταν το πει το ποίημα (καμμένο ή/και μπούκωμα) ο ατμοποιητής. Σε ευχαριστώ πολύ :)

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #297 στις: Απριλίου 04, 2011, 21:08 »
τοποθετω το φυτιλι με το μεταλικο εξαρτημα με την βοηθεια της αμπουλας(τοποθετημενο πανω στην αμπουλα) το μηκος του μεταλικου καθετα προς το μηκος της αντιστασης.
Τελικά παίζει ρόλο το πως θα τοποθετηθεί το μεταλικό καπάκι; Εννοώ σε σχέση με την αντίσταση (παράλληλα, κάθετα κλπ)

Αποσυνδεδεμένος ad-min

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Φωνή
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #298 στις: Απριλίου 04, 2011, 21:53 »
Πιθανώς να υπάρχει και ποιο προχωρημένη λύση τύπου:

micro dc Jet Nozzle
ή
dc micro atomization nozzles...

Δεν ξηλώνουμε & ένα cartridge από inkjet να πειραματιστούμε;
(χωρίς καθόλου φιτίλια ,αλλά θέλει πολύ ψάξιμο)!


!

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #299 στις: Απριλίου 05, 2011, 00:48 »
Τελικά παίζει ρόλο το πως θα τοποθετηθεί το μεταλικό καπάκι; Εννοώ σε σχέση με την αντίσταση (παράλληλα, κάθετα κλπ)
Σε μερικούς αν τοποθετηθεί λάθος βραχυκυκλωνει την μπαταρία. Το έπαθα ευτυχώς χωρίς να καεί η μπαταρία.
Σε άλλη μάρκα φέρνει καμένο.
Σε άλλο revision της ίδιας μάρκας, αντιστέκεται σθεναρά να κουμπώσει λάθος...
Στη μία μάρκα κουμπώνει σωστά σταυρωτά, στην άλλη παράλληλα...
τρέχα γύρευε....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342318 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206530 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541482 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31073 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50193 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597283 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357808 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11537 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193075 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1321 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1314 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592024 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios