vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

297 επισκέπτες, 4 χρήστες
dallaskdp, gianniskouk, antiklitos140, kyrgiannis

Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #255 στις: Απριλίου 01, 2011, 09:17 »
Εχθές κάποια στιγμή προς το απόγευμα, διαπίστωσα μείωση της απόδοσης του άτμο και μια ελαφριά γεύση πλαστικίλας. Επιστρέφοντας στο σπίτι, έβγαλα το μεταλικό εξάρτημα και διαπίστωσα πως το PTB (Pyramid tea bug) είχε εκτονωθεί μέσα στο μεταλλικό (δηλαδή άνοιξε σχετικά το ρολό) με αποτέλεσμα να περιορίζει σχετικά τη ροή. Το ξαναέστριψα με το χέρι, το ξανατοποθέτησα και όλα καλά.

Οπότε έχετε το υπόψιν σας, όσοι το χρησιμοποιείτε για φιτίλι.

Αποσυνδεδεμένος trap

  • ***
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #256 στις: Απριλίου 01, 2011, 09:46 »
Εχθές κάποια στιγμή προς το απόγευμα, διαπίστωσα μείωση της απόδοσης του άτμο και μια ελαφριά γεύση πλαστικίλας. Επιστρέφοντας στο σπίτι, έβγαλα το μεταλικό εξάρτημα και διαπίστωσα πως το PTB (Pyramid tea bug) είχε εκτονωθεί μέσα στο μεταλλικό (δηλαδή άνοιξε σχετικά το ρολό) με αποτέλεσμα να περιορίζει σχετικά τη ροή. Το ξαναέστριψα με το χέρι, το ξανατοποθέτησα και όλα καλά.

Οπότε έχετε το υπόψιν σας, όσοι το χρησιμοποιείτε για φιτίλι.

Αν του έβαζες το πλεγματάκι στην κορυφή ίσως δεν χαλάρωνε,μια δοκιμή θα μας πείσει. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #257 στις: Απριλίου 01, 2011, 11:16 »
Ναι, το σκέφτηκα και εγώ να το κάνω. Δεν είχα όμως άτμο για ξεκοίλιασμα.

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #258 στις: Απριλίου 01, 2011, 16:38 »
προσπαθώ από εχθές το βράδυ να αλλάξω φιτίλι, πάνω από 10 προσπάθειες, με φιτίλι από njoy με ptb και με φιτίλι από ce2r4.  :wall: :wall:
Καμένο, Καμένο, Καμένο. Η πλάκα είναι ότι και ένας που έβγαλα από την ζελατίνα τα ίδια μου έκανε.  :dontknow:
Ρε Τριπολίτη μήπως επικαλέστηκες τον επίτιμο?  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #259 στις: Απριλίου 01, 2011, 16:42 »
παντα
 

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9644
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #260 στις: Απριλίου 01, 2011, 16:42 »
προσπαθώ από εχθές το βράδυ να αλλάξω φιτίλι, πάνω από 10 προσπάθειες, με φιτίλι από njoy με ptb και με φιτίλι από ce2r4.  :wall: :wall:
Καμένο, Καμένο, Καμένο. Η πλάκα είναι ότι και ένας που έβγαλα από την ζελατίνα τα ίδια μου έκανε.  :dontknow:
Ρε Τριπολίτη μήπως επικαλέστηκες τον επίτιμο?  ;D ;D
δεν μου κάνει εντύπωση. Μόνο με πλύσιμο ίσως βελτιωθεί η κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #261 στις: Απριλίου 01, 2011, 16:46 »
Tem δοκίμασα από τον παλιότερο ατμό μέχρι τον πιο καινούργιο με όλα τα πάχη φιτιλιού και έτρωγα φρίκες. Εντέλει θα τους κάνω και ένα ντουζάκι

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #262 στις: Απριλίου 01, 2011, 21:36 »
το δοκιμασα, αλλα μου βγαζει μια γευση σαν καμενο πλαστικο
δοκιμασα και φιτιλι απο τον πολυεστερα που εχει το npro και το αποτελεσμα μου φαινεται καλυτερο
θα δουμε....
θα ξαναβαλω το φιτιλι του npro σε αλλο ατμο να δω τι γευση θα μου δωσει...
Πρόσεξε γιατί ο πολυεστέρας καίγεται πολύ εύκολα ;) Το φυτίλι δεν καίγεται.

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #263 στις: Απριλίου 03, 2011, 19:32 »
Μόλις έκανα μια  παραλλαγή αλλαγής φιτιλιού. Έβγαλα το τσούνι και πέρασα το φιτίλι (ptb) κατευθείαν πάνω στην αμπούλα. Βέβαια το έκανα βιαστικά και δεν έκατσα να υπολογίσω το πάχος του φιτιλιού, γι' αυτό ενώ τραβούσε κανονικά μου πλημμύριζε γρήγορα. Όποιου πιάνουν τα χέρια του στις αλλαγές φιτιλιού ας το προσπαθήσει

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #264 στις: Απριλίου 03, 2011, 19:41 »
Αγγελε ετσι ομως αν στριβεις την αμπουλα θα φευγει και το φιτιλι πανω απο την αντισταση, οποτε εγω δεν το επιχειρω παιδια. Δεν το βλεπω σταθερο !!! Ασε που και να πετυχει θα εισε με το χαρτι καθε φορα που γεμιζεις την αμπουλα. Εξαλου χωρις το τσουνι το φιτιλι διογκωνετε, οποτε μονιμη πλημμυρα.

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #265 στις: Απριλίου 03, 2011, 20:00 »
Σκέφτομαι ότι αν βρεις το κατάλληλο πάχος φιτιλιού δεν θα έχεις διαρροές. Βγάζοντας την αμπούλα το φιτίλι μένει πάνω της και όταν την γεμίζεις βγάζεις το καπάκι μαζί με το φιτίλι

Αποσυνδεδεμένος trap

  • ***
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #266 στις: Απριλίου 03, 2011, 21:49 »
Δοκίμασα αυτό που είπες Άγγελε απλά του έβαλα και λίγο πλέγμα
για να μπορέσει να κρατηθεί στο τανκ και να μη φεύγει με το παραμικρό.

Δουλεύει καλά δεν έχει πρόβλημα, αλλά δεν έχει και κάτι παραπάνω από τον κανονικό τρόπο.

Θα μπορούσε να γίνει και με ένα κόμπο αντι του πλέγματος, για να κλείσει την μεγάλη τρύπα του τανκ και να μη πέφτει το φυτιλι.

Διαρροές δεν έχει με τον λίγο χρόνο που το έχω κάθετα.

Μετά απο 6-7 απανωτές τζούρες στέγνωσε και έδωσε λίγο καμένο, θέλει και αυτό τη σωστή αναλογία( πάχους, μήκους) και όλα τα γνωστά.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9644
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #267 στις: Απριλίου 03, 2011, 22:08 »
έχω παρατηρήσει ότι δεν αρκεί απλά η αλλαγή φιτιλιού για να δώσει και πάλι ζωή σε έναν κουρασμένο Τ.
Ενας κουρασμένος Τ δίνει δύσκολη τζούρα ακόμα και αν αφαιρεθεί το φιτίλι. Επομένως χρειάζεται και πολύ καλό καθάρισμα για να ξεβουλώσει. Επίσης παρατηρώ ότι μετά απο κάποιες μέρες χρήσης το τυλιγμένο πλέγμα του ατμοποιητή αποκτά μια άσχημη οσμή.

Αποσυνδεδεμένος trap

  • ***
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #268 στις: Απριλίου 03, 2011, 22:25 »
Μάλλον είμαι τυχερός γιατί κάτι τέτοιο δεν εχω παρατηρήσει στους 2 ατμο απο nobacco που εχω πάρει.
Τους δουλεύω κάτι παραπάνω απο ενα μήνα(τους αγόρασα τότε με την προσφορά,ειναι εκείνη η παρτίδα)

Μάνο απο κακή αλλαγή φυτιλιού μου έδωσε δύσκολη τζούρα,οσο για την οσμή ενδεχομένως να μην εχω τόσο καλή όσφρηση η εχω πάθει μόρβα(Νόσος του CARRE) :laugh1:

Για να το λες εσυ όμως ο γκουρού των Τ ετσι θα είναι. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9644
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #269 στις: Απριλίου 03, 2011, 22:31 »
είναι γεγονός ότι σε αρκετούς Τ έχω συναντήσει αυτή την πολύ δύσκολη τζούρα. Πρίν τοποθετήσω το νέο φιτίλι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342275 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206487 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541434 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31060 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50173 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597235 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357764 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11520 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193062 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1309 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1304 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591894 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios