vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

86 επισκέπτες, 7 χρήστες
pngtszs1976, tony1976, Buliwyf, chkontog, Ποντικός, Tem, th3ofilos

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Giannis.B

  • **
  • 368
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #270 στις: Οκτωβρίου 06, 2015, 20:17 »
Στα καπνικα μια βδομαδουλα το λιγοτερο ωριμανση καλυτερα να τα αφηνεις.Δοκιμασε R4 D απο TPA,και soho απο FA αλλο δεν εχω υπ' οψιν μου.....για τωρα σε αρωμα.

Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 748
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #271 στις: Οκτωβρίου 06, 2015, 20:41 »
δυστηχως εγω απογοητευτηκα απο το  smoke,καμια σχεση με το ετοιμο

Αποσυνδεδεμένος lipo

  • **
  • 138
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #272 στις: Οκτωβρίου 07, 2015, 20:03 »
Καλησπερα εχω μερικες αποριες 
θελω να φτιαξω 2-3 υγρα (δικιας μου εμπνευσης) εχω παρει διαφορα αρωματα (tpa atmos capella) Βαση pink mule 50/50 12mg θελω να βγαλω 10μλ υγρο γυρω στα 10-12mg νικοτινη οταν ενα αρωμα λεει 5% εννοει 5% των 10μλ που  θα ειναι το υγρο η 5% του συνολικου αρωματος που θα βγαλω ? επειδη θελω να βαλω 1 καπνικο αρωμα και 2 συνοδευτικα σε καθε υγρο βαζω την ποσοτητα αρωματος που λεει πανω η προσθετω την αναλογια που θελω εγω ωστε να φτασω το 10% αρωματος επεισης επειδη ειναι διαφορατικων εταιριων αρωματα πως χερω ποσεσ σταγονες απο το καθενα να βαλω εστι ωστε να φτασο το επιθυμητο αποτελεσμα ? ειμαι λιγο μπερδεμενος !

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #273 στις: Οκτωβρίου 07, 2015, 20:17 »
Ό,τι θες να υπολογίσεις θα βάλεις 5% του τελικού. Ακόμα κι αν φτιάξεις 100 μλ, αν μετά το σπάσεις σε 10άρια μπουκαλάκια, 5% θα είναι. 5% των 10 μλ = 0.5 μλ στην προκειμένη. Όσο για τη 2η ερώτηση εγώ προτείνω 10% σύνολο και αν δε σου φτάνει προσθέτεις. Για τις σταγόνες δεν ξέρω. Εγώ το κάνω με βελόνα

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #274 στις: Οκτωβρίου 07, 2015, 20:31 »
Οταν αναγραφεται στο αρωμα 5% εννοει προφανως το ποσοστο αν χρησιμοποιηθει μονο του με τη βαση. Αν κανεις συνδυασμους αρωματων στην ιδια βαση πρεπει να μετατρεψεις τα ποσοστα αναλογα με την επιθυμια σου. Σε αυτη την περιπτωση πρεπει να σε ενδιαφερει το τελικο ποσοστο ολων των αρωματων σε σχεση με τη βαση. Αν δλδ το τελικο σου μειγμα εχει συνολικο ποσοστο αρωματων μεσα του 6, 7, 10 % ή ότι ποσοστο αποφασισεις. Εγω προσωπικα επιλεγω το τελικο ποσοστο των αρωματων στο τελικο υγρο να μην ξεπερνα το 10 με 11%. Η καλυτερη λυση για σενα για να ξεμπερδευτεις ειναι να δοκιμασεις και να πειραματιστεις για το τι σου αρεσει περισσοτερο. Παραδειγμα: αν θες το τελικο σου υγρο να αποτελειται απο 3 διαφορετικα αρωματα, πρωτα φτιαξε μια μικρη ποσοτητα απο το καθενα ξεχωριστα (πχ. 10ml) με το προτεινομενο ποσοστο ή το ποσοστο που θα καθορισεις εσυ (πχ. 5% και στα τρια αρωματα). Κατοπιν μετα την ωριμανση τα δοκιμαζεις και ετσι αντιλαμβανεσαι τη γευση τους αλλα και την ενταση που εχουν στο ιδιο ποσοτο. Στη συνεχεια επιλεγεις το τελικο ποσοστο του καθε αρωματος στο τελικο υγρο (πχ. 1ο αρωμα=5% 2ο αρωμα= 3% 3ο αρωμα=2%, συνολο 10% επι του συνολου). Αυτα  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 08, 2015, 01:42 από caros »

Αποσυνδεδεμένος yannis8

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #275 στις: Οκτωβρίου 11, 2015, 13:21 »
Καλημερα.Εχει δοκιμασει καποιος το honey της flavourart? Σε μιξη με αλλα υγρα γλυκαινει το αποτελεσμα.?

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #276 στις: Οκτωβρίου 11, 2015, 13:32 »
Μπορει να μου πει καποιος αναλογια της Flavourart για το Maxx Blend ?
Βλεπω 1-5% ? καλα βλεπω ?

Φώτη το Maxx Blend της Flavour Art είναι αρκετά δυνατό σαν άρωμα, οπότε ξεκίνα με 3% αν θα το αφήσεις να ωριμάσει 3 βδομάδες και πάνω.
Αν το καταναλώσεις στη βδομάδα βάλε 4 με 5% το πολύ.
Να ξέρεις ότι όσο το αφήνεις και ωριμάζει τόσο πιο έντονη γεύση έχει.
Είχα ένα μπουκάλι 60ml ξεχασμένο 2 μηνών (με 5%) και ήταν τόσο έντονο, που αναγκάστηκα να προσθέσω βάση + 50% για να το ατμίσω.
Επίσης με την πάροδο του χρόνου σκουραίνει πολύ. Αυτό μην σε ανησυχεί. :)

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #277 στις: Οκτωβρίου 13, 2015, 23:28 »
Εγώ πάντως που το maxx-blend είναι στα τρία αγαπημένα μου αρώματα το φτιάχνω εξαρχής 10% με βάση vg/pg, από 50/50 ως 70/30 και ένα μήνα+ ωρίμανση :yes:

Και κάτι άσχετο/σχετικό. Απορώ πώς και δεν υπάρχει ξεχωριστό νήμα για τα αρώματα της Totally Wicked?
Έχω δοκιμάσει 3-4 ως τώρα τα οποία μου έχουν αφήσει εξαιρετικές εντυπώσεις και θα ήθελα να γράψω δυο λόγια γι' αυτά, αλλά πού?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 28, 2021, 22:13 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #279 στις: Οκτωβρίου 14, 2015, 11:48 »
Ευχαριστώ για το ξεστράβωμα φίλε :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Theo164

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #280 στις: Οκτωβρίου 20, 2015, 16:44 »
με τι αναλογίες προτείνεται να ξεκινήσω τις δοκιμες στα ECIG  Old harbor και φουντουκι? θα τα ατμισω σε βάση που την έχω ετοιμάσει 50/50 12mg
ο κατασκευαστής προτείνει 7 σταγόνες/10ml η 2,33% για το Old harbor kai 10 σταγόνες/10ml η 4% για το φουντουκι

έχω κατά νου ένα ένα καπνικό αρωματιμενο με ξυριοκαρπιο που να γλυκίζει από ελάχιστο έως και καθόλου

Στο κατάστημα που τα δοκίμασα έτοιμα το old hardor είναι ελαφρά αρωματισμένο ίσως να γλυκίζει και ελάχιστα στο τελείωμα δεν είμαι σιγουρος
Το φουντουκι ήταν ωραίο δεν μπούχτιζε, και δεν ειχε βαρύ αρωμα μου άρεσε αρκετά


Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #281 στις: Οκτωβρίου 21, 2015, 22:53 »
Γνωρίζει κάποιος για δοσολογια αρωματος flavourart black bean; Οσο κι αν έψαξα δεν βρήκα κάπου

Αποσυνδεδεμένος soulisge1

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #282 στις: Οκτωβρίου 21, 2015, 23:04 »
Συμπυκνωμένο άρωμα Dark Bean από την Flavour Art !
Πλούσια , δυνατή γεύση εσπρέσσο , που θα σας γεμίσει ενέργεια
Προτεινόμενη ποσοστιαία δοσολογία : 2% .

Dark bean

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #283 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 23:02 »
Και συγκεκριμενα για τα ry4 me and you και  το the milky way.ε εχει καποιος εμπειρια; Ευχαριστω


Mobile klaz speaking...

Αποσυνδεδεμένος oscar

  • **
  • 151
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #284 στις: Οκτωβρίου 23, 2015, 13:13 »
Έχω παρατηρήσει κάτι παράδοξο με τα αρώματα και την ημ. λήξης τους, και εξηγούμαι...

Έχω δοκιμάσει αρκετά αρώματα από atmoslab, Flavour art, TPA.
Κάποια από αυτά μου άρεσαν πολύ, και κάποια καθόλου.
Αυτά που δεν μου άρεσουν καθόλου δεν τα πετάω και τα αφήνωστο συρτάρι.
Κατα καιρούς έρχεται η ώρα του ξεκαθαρίσματος του συρταριου,,, και έτσι ανακαλύπτω αρώματα που δεν μου άρεσαν και κοντεύουν να λείξουν.
Έτσι τους δίνω μια 2η ευκαιρία (με ίδιες βάσεις και χρόνο ωρίμανσης) και παραδόξος μου αρέσουν πάρα πολύ!!!
Αυτό το έχω πάθει τουλάχιστον 3 φορές ,,, και αρχίζω να αναρωτιέμαι.... είναι τα δικά μου γούστα που αλλάζουν ή η λεγόμενη "ωρίμανση" ισχύει και για τα αρώματα ???
Έχει κάποιος άλλος ανάλογη εμπειρία με αρώματα???

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 752 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:32
από chkontog
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4916 565969 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:31
από nXtLs
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 760481 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:08
από Tol1as
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4696 501804 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:55
από anetost
Hashtag Shake and Vape 1 373 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:18
από chkontog
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2333 241284 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 06, 2024, 13:43
από Sergios
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3317 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12790 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7831 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21478 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 196028 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag