vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

178 επισκέπτες, 5 χρήστες
papoys, camber, billaras, grag, razen

ΣΟΦΙΑ by Leo RTA

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #990 στις: Ιουνίου 01, 2015, 21:18 »
Καλό είναι μια στο τόσο να βγάζεις τον πόλο και το μονωτικό για καθάρισμα (εγώ το κάνω μια στο 3μηνο περίπου) γιατί μαζεύονται υπολείμματα ανάμεσα. Βγαίνει πιέζοντας τον πόλο από πάνω με προσοχή να μη στραβώσει. Εγώ βάζω ένα κομμάτι χαρτί στην άκρη του κατσαβιδιού και πιέζω προς τα κάτω. Μονωτικό άλλαξα μία φορά στον 1.5 χρόνο που έχω τη Σοφία γύρω στο 10μηνο.  (Το μονωτικό είναι το μπλε που λες)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 01, 2015, 21:27 από alexis36 »

Αποσυνδεδεμένος akoylini

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #991 στις: Ιουνίου 01, 2015, 21:32 »
Πιέζεις ουσιαστικά  Από εκεί που μπαίνει το κεραμικό,καλά κατάλαβα;;;;

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #992 στις: Ιουνίου 01, 2015, 21:47 »
Ακριβώς, σωστά κατάλαβες  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #993 στις: Ιουνίου 03, 2015, 19:39 »
Ευτυχής κάτοχος από χθες και εγώ μιας σοφίας με cage tank από δεύτερο χέρι και τα δύο.
Ως χρήστης του dripper pro σχεδόν 10 μήνες,πήρα την απόφαση να πάρω σοφία για να έχω την φοβερή γεύση του κεραμικού με την ευκολία του τανκ :)
Εχθές το βράδυ κάθισα και διάβασα μεγάλο μέρος από το νήμα για τη σοφία και είδα και 2-3 βίντεο με στησίματα.
Μετά το σχετικό καθάρισμα του ατμοποιητή, φόρεσα στο κεραμικό ένα από τα microcoil nrn στα 1.6Ω πoυ είχα φτιάξει πριν κάμποσες μέρες, πέρασα ko gen do, τα έβαλα στη βάση, βίδωσα καμπάνα και γέμισα το cage μέχρι τη μέση με σκέτη βάση.
Αφού ανοιγόκλεισα μερικές φορές την καμπάνα μέχρι να σταματήσει να βγάζει φυσαλίδες, την άφησα ανοιχτή ώστε οι τρύπες στα αυτάκια να είναι κατά τα 3/4 ανοιχτές και άρχισα το άτμισμα στα 10W.
Εξαιρετικός ατμός, πυκνός, λίγο πιο ζεστός από του dripper pro. Απανωτές τζούρες μακροσυρτες πνευμονικές (όσο πάει βέβαια με την σχετικά μικρή παροχή αέρα) για να δοκιμάσω το στήσιμο (90% VG). Κανένα πρόβλημα τροφοδοσίας και έτσι ανέβηκα στα 11W. Ο ατμός πύκνωσε και έγινε ελαφρά πιο ζεστός. Θα τελειώσω τη σκέτη βάση και μετά θα μπει το castle long όπου και θα γίνει για μένα η απόλυτη δοκιμή.
Μια χαρά όλα λοιπόν προς το παρόν, αν και ακόμα βέβαια δεν ξέρω τα χούγια της σοφιας νομίζω οτι ήρθε για να μείνει  :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 03, 2015, 19:45 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #994 στις: Ιουνίου 03, 2015, 20:04 »
Καλως ηρθες χαχα στο κλαμπ.Εχω 2 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Θα σου προτεινα να χρησιμοποιησεις τα κεραμικα με το φαρδυτερο σλοτ απο ατμιστικ,θα εχεις την δυνατοτητα για πιο ''φαρδια'' στησιματα :bye:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #995 στις: Ιουνίου 03, 2015, 20:11 »
ευχαριστώ, καλώς σας βρήκα.
Στήνω ήδη τις αντιστάσεις μου (και για τον dripper) σε 2mm τρυπανάκι και περνάω το βαμβάκι πριν την βάλω στο κεραμικό οπότε δεν χρειάζεται να χωρέσει το τρυπανάκι στις χαραμάδες του κεραμικού.
Αν χρειαστεί την ανεβάζω λίγο με μια καρφίτσα, αλλά έχω πλέον μάθει να την στήνω χωρίς να μου χώνεται μέσα στο κεραμικό ή να στρίβει όταν το σφηνώνω στον πόλο και να σφίγγει η τζούρα.
Με αυτά που έχουν μεγαλύτερη τρύπα, τι διάμετρο coil μπορώ να στήσω?

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #996 στις: Ιουνίου 03, 2015, 20:17 »
δεν ειναι λιγο μπελαλιδικος ο τροπος αυτος,βεβαια αν του εχεις παρει τον αερα :respect:


αντιγραφη απο το σαιτ τους
''Κεραμικό CE2 με 2mm σχισμή (μεγαλύτερη από τα κλασσικά κεραμικά). Σε αυτό μεγάλης διαμέτρου φιτίλι/βαμβάκι τοποθετείται πιο πρακτικά.[/size]Η συσκευασία περιλαμβάνει 4 τεμάχια.''
[/size][/color]δοκιμασε σε διαφορα υψη την αντισταση σου,θα δεις διαφορα[/font]

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #997 στις: Ιουνίου 03, 2015, 20:26 »
Στήνω με τον τρόπο που περιέγραψα αρκετούς μήνες τώρα και μου φαίνεται πιο εύκολος από το να περάσω την αντίσταση στο κεραμικό και μετά να βάλω το βαμβάκι μέσα... τι να πω, ο καθένας με τα χούγια του :)
Έχω καταλήξει να στήνω την αντίσταση ώστε το πάνω της μέρος να είναι σχεδόν πρόσωπο με το χείλος του κεραμικού. Μου δίνει καλή γεύση και δεν σφίγγει η τζούρα.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Επανέρχομαι λοιπόν καθώς κλείσαμε την πρώτη μέρα με το σοφάκι.
Μετά τη δοκιμή με τη σκέτη βάση, γέμισα το τανκάκι με CL αραιωμένο όπως το ατμίζω στον dripper και στον k4.
Για να μην μακρηγορώ, ενώ έχω τέλεια ντουμάνια και άψογη τροφοδοσία, από γεύση δεν έχω πιάσει αυτά που περίμενα.
Η αντίσταση είναι 2mm διάμετρος, 0.28mm kanthal, στα 1.6Ω, με ko gen do και σχεδόν πρόσωπο με το χείλος του κεραμικού.
Η γεύση είναι πολύ μέτρια, ειδικά σε σχέση με τον dripper θα έλεγα 3 κλικ πιο κάτω.
Έπαιξα με τον αέρα, την παροχή υγρών κτλ, ανέβασα μέχρι 17W αλλά δεν πήρα το αποτέλεσμα που έλπιζα.
Θα μου πεις είναι πρώτο στήσιμο, οκ δεν ήταν κακό το αποτέλεσμα, αλλά και πάλι το περίμενα καλύτερο.
Με τη σκέτη βάση είχα πάρει τόσο καλό αποτέλεσμα (από ατμό κυρίως) που θεώρησα οτι θα τραγουδήσω με το CL :) 
To παρήγορο είναι ότι από τροφοδοσία είμαι τέλεια. Ακόμα και με το τανκάκι στα τελειώματα δεν έχω φάει καμένο και τα ντουμάνια είναι μια χαρά.
Εντός των ημερών θα περάσω από ένα φίλο που έχει φάει τη σοφία με το κουτάλι να δούμε το στήσιμο μαζί.
Στο μεταξύ, θα παίξω με διάφορα στησίματα στην αντίσταση(διατομή) αλλά αν έχετε κάποια πρόταση να δοκιμάσω είναι ευπρόσδεκτη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 04, 2015, 10:48 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #998 στις: Ιουνίου 04, 2015, 17:31 »
Η vapeland εβγαλε την σοφια,τανκς και καποια ακομα του λεο με -20% ...
Δεν ξερω αν το ειδατε,μπορεο να ενδιαφερει καποιον...

Γιαννη καλοριζικη η σοφια και καλοατμιστη!

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #999 στις: Ιουνίου 04, 2015, 17:54 »
Ευχαριστώ Κώστα, τη μαθαίνω ακόμα.
Για το θέμα που είχα με τη μειωμένη γεύση, άνοιξα την βάση και η αντίσταση είχε χωθεί λίγο παραμέσα στο κεραμικό.
Την σήκωσα με μια καρφίτσα και άλλαξα και το βαμβάκι βάζοντας λιγότερο και είναι καλύτερα τώρα.
Επίσης από το άνοιξε κλείσε είχε φύγει το non του αρνητικού από το αυτάκι και δεν πάταγε καλά..
Έχουμε μέλλον όμως ακόμα μέχρι το ιδανικό στήσιμο και τη συμφιλίωση με τα χούγια της κυρίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 04, 2015, 18:35 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1000 στις: Ιουνίου 06, 2015, 16:27 »
Μπράβο ρε Γιάννη, διαβάζοντάς σε,  με 'κανες και ξαναέστησα το Σοφακι υστερα από πολύ καιρο.. Κανα δυο πραγματάκια που κανω εγω και μπορει να σου κάνουν ..
 Χρησιμοποιω τα κεραμικά της atmistique που έχουν δυάρι ανοιγμα και οσα δικα μου είχα τα έφαγα ακόμη περισσότερο με ντρεμελακι και πλέον ανετα χωρά και 2,5 διατομή.
 Το συρματακι του αρνητικού δεν το κοβω κοντό αλλά το κανω κανα δυο ζικ Ζακ και πιανει σε μεγαλυτερο μερος του πλαινου αυτιου της βασης με αποτέλεσμα να πιάνει παντα και να μην παίζει η αντίσταση.
 Υστερα από υπόδειξη του Leo δεν κοβω το βαμβάκι εκει που η καμπάνα θα εκοβε το φιτιλι αλλα αρκετα πιο ψηλα να εξεχει κανα τεσσαρι χιλιοστά από την ακρη του κεραμικού. Το υγρο ετσι και αλλιώς ανεβαίνει στην καμπάνα και τροφοδοτεί ανετα το βαμβάκι και μάλλον εχω λίγο καλύτερη γεύση.
Είσαι έτσι και αλλιώς εξοικειωμένος με το στήσιμο του dripper, το μόνο που πρέπει να προσέχεις με την Σοφια είναι η συνεργασία της με το τανκ. Πρεπει το συστημα  να είναι στεγανο . Με το κειτζ συνεργάζεται άψογα, το ιδιο και με το slim. Αν σου δημιουργήσει θεμα τσέκαρε στεγανότητα και σφιχτά ο ρινγκς..
Δεν θυμαμαι κατι άλλο.. Καλοατμιστη!!!

Αποσυνδεδεμένος john 7

  • **
  • 223
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1001 στις: Ιουνίου 08, 2015, 00:55 »
παιδιά υπάρχει κάποιος που να δουλεύει τιν σοφία με σκέτη vg?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1002 στις: Ιουνίου 08, 2015, 13:02 »
Χρήστο,
με το σύρμα μου ήρθε η επιφώτιση και το κάνω και εγώ έτσι για να πιάνει καλά.
Με το cage μια χαρά τα πάει αν και θα αγοράσω orings να τα αντικαταστήσω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
θα το δοκιμάσω αυτό με το βαμβάκι που λες να το κόψω κοντό.
Προς το παρόν το βάζω ελάχιστα μακρύτερο από εκεί που θα κοβόταν και το σπρώχνω μέσα στην βάση 1-2mm.
Ουσιαστικά λες να το κόψω περίπου 4mm έξω από το κεραμικό?

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1003 στις: Ιουνίου 08, 2015, 14:00 »

Ρίξτε και μια ματιά και σε ένα στησιματάκι που έκανα την Σοφούλα και λειτουργούσε άψογα.

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,18979.msg815658.html#msg815658

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1004 στις: Ιουνίου 08, 2015, 17:19 »
το ίδιο ακριβώς κάνω και εγώ με το βαμβάκι κάτω απο το κεραμικό.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342825 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206749 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542034 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31229 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50396 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597713 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358270 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11811 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193269 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1426 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1428 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 593228 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios