vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

225 επισκέπτες, 3 χρήστες
anetost, camber, ΛΥΚ

ΣΟΦΙΑ by Leo RTA

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1020 στις: Ιουλίου 27, 2015, 22:39 »
γεια σας παιδια ειμαι στα σκαρια του πρωτου μου επισκευασιμου χρηστης ναυτιλου.λογο του οτι προτιμω τσιγαρισια τζουρα και οχι πολυ αερατη και ζεστη αυτο θελω και οτι καλυτερο σε γευση.εχω καταληξει σε kayfun η rose v2 λογο κεραμικου λενε οτι παιζει ρολο στη γευση.αλλα τσεκαροντας τη σοφια εχω εντυπωσιαστει και απο την ευκολια αλλα και απο την φοβερη γευση που λενε πως εχει.τι μου προτεινετε αν γνωριζει καποιοσ κατι παραπανω γιατι το ψαχνω αρκετο καιρο και δεν μπορω να καταληξω καπου.επισης προτιμω αντιστασεις 1.8ομ και μολις που ξεμπερδεψα στο να καταλαβω πως να την φτιαξω.λειτουργει καλα σε αυτα τα ομ διοτι δεν θελω sub ohm και συννεφα.ακομα εχω μπερδευτει με συρμα με αντισταση και χωρις ο σοφια τι δεχεται και τι ρολο παιζει το συρμα λογο τιτανιου που ειδα η kanthal?
ειπα πολλα μαζι και φοβαμαι οτι δεν θα βγει ακρη..!
παντως σας ευχαριστω εκ τψν προτερων διοτι αυτη η σελιδα με εχει σωσει στην κυριολεξια!!




Πλέων με τις έτοιμες αντιστάσεις που κυκλοφορούν στο εμπόριο για το στήσιμο ατμοποιητών με κεραμικό όπως είναι η Σοφία, το στήσιμο γίνετε παιχνιδάκι.
Οπως είπε και η petra παραπάνω, είναι προηγούμενης γενιάσ ατμοποιητής αλλά και διαχρονικός.
Από την στιγμή που θα την έχεις στα χέρια σου, τρως τρελό κόλλημα μαζί της και δεν την αφήνεις με τίποτα.
Αποδίδει φανταστικά με τις έτοιμες 1,5Ω, αλλά και στα1,3Ω(το αγαπημένο μου στήσιμο)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1021 στις: Ιουλίου 27, 2015, 22:43 »
Το συρμα non , ειναι μηδενικης αντιστασης ως προς τη ροη του ρευματος.
Αυτο θα πει οτι το ρευμα αφου δεν εχει αντισταση , δεν πυρωνει γιατι το ρευμα περναει ευκολα απ' αυτο.
Θα δεις να πειρωνει το συρμα με αντισταση , που θα ειναι σπειροειδες μεσα στο κεραμικο.
Ο ατμ/της αυτος δεν εχει τανκ. Θα πρεπει να αγορασεις ενα τανκ , το οποιο θα περιβαλει τον ατμ/τη.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1022 στις: Ιουλίου 27, 2015, 22:49 »
α το επιασα οποτε μονο συρμα με αντισταση!
επισης παιδια εχει  καθολου σφιχτη τζουρα τυπου ναυτιλο και δροσερη?δεν θελω πολυ τα ντουμανια και το ζεστο.
παλιας γενιας παιζει μεγαλο ρολο?σαν ποιοτητα και γι αυτα που θελω περνω evita η sofia?
ειδα ορτι εχει evita d kai t.
https://www.atmistique.gr/evivat.html
ο συγκεκριμενος δεν ειναι ετοιμος?θελει drip tip και tank?

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1023 στις: Ιουλίου 27, 2015, 22:59 »
H αληθεια ειναι οτι παρα το οτι ''λεγεται'' παλαιας γενιας , αυτοι οι ατμ/τες (τυπου carto) , εχουν τρομερη γευση.


Σαν θερμ/σια με σωστες αντ/σεις (σαν αυτες που αρεσουν σε 'σενα δηλαδη) , ειναι ευχάριστος ατμοποιητης.




Οσο για τον EVIVA σωστο θα ηταν να γραψουμε στο νημα του.
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,21583.msg868525.html#msg868525


Κανενας δεν εχει drip tip απο αυτους τους δυο φιλε μου

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1024 στις: Ιουλίου 27, 2015, 23:00 »
η σοφία πουλιέται σκέτη 50 ευρώ.
Τώρα.. πρέπει να τη βάλεις μέσα σε ένα τανκ. Aυτό είναι ουσιαστικά το δικό της τανκ http://www.byleo.eu/bl/el/51-slim-tank-%CF%86-15mm
Το λεπτό. Μπαίνει και σε φαρδύ, αλλά α) γίνεται τεράστια, πολύ πιο μεγάλη από τον εβίβα. β) σε κάποιους τα φαρδιά τανκ δε δούλεψαν ποτέ καλά... υπερχειλίσεις, διαρροές κλπ.
Τα συρματάκια τώρα. Το υλικό του σύρματος δεν έχει πρόβλημα, όποιον ατμοποιητή κι αν έχεις. Εννοώ το σύρμα με αντίσταση.
Αλλά, όταν περνάμε το σύρμα μέσα από το κεραμικό ή από σιλικονούχα εξαρτήματα, αυτό πρέπει να είναι χωρίς αντίσταση, διότι έρχεται σε επαφή μαζί τους και δεν πρέπει να είναι πυρακτωμένο. Οπότε η λύση είναι να "δέσουμε" ένα κομμάτι σύρματος χωρίς αντίσταση (λίγα εκατοστά, όσα χρειάζονται για 4-6 σπείρες) με δυο κομμάτια σύρμα χωρίς αντίσταση στις άκρες. Αυτά θα περνάνε μέσα από τα κεραμικά ή σιλικόνες κλπ. Το δέσιμο γίνεται με το χέρι - πανδύσκολο - με συσκευή τσαφ - εύκολο, αλλά η συσκευή κοστίζει όσο η σοφία - ή αγοράζοντας έτοιμα κομμάτια σύρματος με νον στις άκρες.
Στον εβίβα το σύρμα δεν περνάει μέσα από το κεραμικό, οπότε βάζεις σκέτο σύρμα με αντίσταση.


Το χωρίς αντίσταση σύρμα είναι πάντα νικελίου και η σοφία θέλει να είναι και ψιλό - 0.2μμ. Μέχρι 0.23 χρειάζεσαι τανάλια για να το πατικώσεις. Χοντρό σύρμα θα την καταστρέψει και θα κάνει και δύσκολη τη συναρμολόγηση.


Στην πράξη αυτά τα σύρματα τα λέμε n-r-n (non-resistance-non) και δεν θα βρεις πολλά, διότι δεν είναι της μόδας.
Κατά δεύτερον, το κεραμικό είναι στενό, οι ατμοποιητές αυτοί δεν θέλουν λίγα ομ, οπότε αναγκαστικά πας σε 18-20 συρματα με αντίσταση. Οχι πιο παχιά.
Κι εδώ ο εβίβα δίνει λύση αν είσαι φαν των 30ριών, καθώς έχει ανταλλακτικό ώστε να δουλεύει χωρίς το κεραμικό και να έχεις χώρο ακόμη και για διπλή αντίσταση


Η ΣΟΦΙΑ (τα μετράω αυτή τη στιγμή, διότι τα έχω και τα δυο) είναι 4.5 εκ ύψος χωρίς το ντριπ και το 510 (η μακριά - η κοντή είναι νομίζω 3.5) και παίρνει τανκ 15 ή 22 μμ


Ο εβίβα είναι αντίστοιχα 3.7 εκατοστά και δίνεται με το ss tank. το clear είναι ανταλλακτικό. Εχει διάμετρο 23μμ, αλλά μπορείς να αλλάξεις το δαχτυλίδι ρύθμισης αέρα και να βάλεις ένα που τον κάνει 22 στο τελείωμα. Για τη σύνθεσή του μπορεί να κάνω κάποιο λάθος με τα τανκ, ρωτάς καλύτερα στο κατάστημα. Σίγουρα πάντως ένα τανκ το έχει.


Είχα τη Σοφία, αλλά πλέον δεν την πολυχρησιμοποιώ. Προτιμώ τον εβίβα, τον καυφούν, τον ερλ.
Βασικά με κούρασε η παιδική ασθένεια των καρτοτανκ που έχει. Ανάλογα με τη στάθμη του υγρού μπορεί να έχεις κάποιες υπερχειλίσεις ή μπουκώματα. ή μπορεί και να μην έχεις. Και με κούρασε το γέμισμά της. Τα λαστιχάκια της ή είναι πολύ σκληρά και πατάω πατάω ή τα αλλάζω και μου βγαίνουν αρκετά χαλαρά και έχω πιο συχνά διαρροές.


Εχεις δίκιο, έπρεπε να εχει βγει με το δικό της τανκ κι αυτό να έχει βίδα για γέμισμα από πάνω και βιδωτή βάση για να αλλάζεις αντίσταση. ή να είναι βιδωτό πάνω και κάτω όπως ο εβίβα


Ο εβίβα ως κοντόχοντρος δίπλα της δείχνει καλύτερα ως σύνολο πάνω σε κουτάκι.
Οταν βγήκε η σοφία, το σκεπτικό ήταν να χρησιμοποιείται και με ego μπαταρίες.


Οποιο κι αν διαλέξεις, θα τα πας μια χαρά. Αλλά κάνε μια χάρη στον εαυτό σου. Είσαι ακόμη πολύ νέος στο άτμισμα. Αν κάτι πάει στραβά, δύσκολα θα εντοπίσεις αν φταις εσύ ή ο εξοπλισμός και τι ακριβώς δε δουλεύει καλά. Οπότε, πάρε κάτι από κατάστημα που το γνωρίζει καλά, ώστε να έχεις βοήθεια στα πρώτα (και στα δεύτερα) βήματα.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1025 στις: Ιουλίου 27, 2015, 23:03 »
φίλε teo77, πήρα sofia & cage tank μεταχειρισμένο από αγγελία στο φόρουμ μας και για το μόνο που μετάνιωσα είναι που δεν τον είχα πάρει νωρίτερα.
Το ότι είναι παλαιότερης γενιάς δεν μου μειώνει καθόλου την ατμιστική εμπειρία.
Το μόνο που έχουμε ανοιχτό ως ερώτημα και αναμένουμε απάντηση από τον leo (που δυστυχώς είχε ατύχημα σοβαρό) είναι αν συμπεριφέρεται σωστά με temperature control λόγω του κεραμικού.
Επειδή όμως θα έχω μοντάκι με  tc αύριο, θα δοκιμάσω και θα ποστάρω το αποτέλεσμα.


Σε σχέση με τα πολύ κατατοπιστικά σχόλια από την Βούλα, να πω ότι με το cage tank και ελάχιστο βαμβάκι να εξέχει από το κεραμικό, έχω εξαιρετικά αποτελέσματα έως ότου φτάσει το υγρό στις οπές που γεμίζουν τη βάση του ατμοποιητή.
Το cage το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1026 στις: Ιουλίου 27, 2015, 23:25 »
σας ευχαριστω ρε παιδια αλλα ψηλο μπερδευομαι και μπηκα σε διλλημα αναμεσα στους δυο καθως ειμαι και νεος στο επισκευασιμο.θελω να μην εχει πολυ μπερδεμα για να ατμισψ και θελω κεραμικο για πιο ωραια γευση αλλα δεν ξερω εκτος απο ετοιμες για να φτιαξω μονος μου τι αντιστασεις πρεπει να παρω..με συρμα με αντισταση η χωρις η αντισταση στο κεντρο του συρματοσ και οχι στα ακρα..θα χρειαστω σιγουρα βοηθεια και σε αυτο εχετε δικιο οτι χρειαζεται support απο την εκαστοτε εταιρια.σε αυτο πρεπει να δωσω μεγαλη βαση.
δεν ξερω αγχωθηκα.. οτι μου προτεινετε εσεις θα κανω μονο για το θεμα τζουρας σφιχτης τυπου ναυτιλου δεν ξερω πως πανε οι συγκεκριμενοι ατμοποιητες.
χιλια ευχαριστω για ολα και παλι βεβαια!

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1027 στις: Ιουλίου 27, 2015, 23:32 »
δεν αγοράζεις πρώτα το σύρμα και μετά τον ατμοποιητή, αλλά το αντίθετο.
Αν πάρεις τη σοφία, αγοράζεις συρματάκια με νον στις άκρες
αν πάρεις εβίβα, αγοράζεις συρματάκι με το μέτρο.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1028 στις: Ιουλίου 27, 2015, 23:37 »
με non στις ακρες μου φαινεται καπωσ δυσκολο και μπερδεμα προτιμω με αντισταση στο μετρο.με συρμα με αντισταση χρεισιμοποιω και eviva με την κερμαινη εστια? ανεξαρτητως mm?νομιζα οτι ο σοφια περνει συρμα με αντισταση στο κεραμικο του τα εκανα μανταρα..!

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1029 στις: Ιουλίου 27, 2015, 23:55 »
η σοφία έχει την αντίσταση μέσα στο κεραμικό. Τα συρματάκια που περνάνε μέσα από το κεραμικό από τις τρυπούλες στο κάτω μέρος είναι που δεν έχουν κεραμικό

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1030 στις: Ιουλίου 28, 2015, 00:01 »
α το καταλαβα τωρα χιλια ευχαριστω αυτο ισχυει για ολα τα κεραμικα λογικα ε και για eviva?

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
μπορεις να μου στειλεις καποιο λινκ ποια συρματα να παρω?

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1031 στις: Ιουλίου 28, 2015, 00:33 »
στον εβίβα τα σύρματα περνάνε από το πλάι. εκεί είναι μεγάλο το κενό, δεν ακουμπάν και δε χρειάζεται να είναι νον
https://www.atmistique.gr/joined-wires-x13.html
http://www.fabvape.gr/index.php?route=product/product&path=76_77&product_id=653
http://www.vapesin.com/wick-n-wires/page-2.html   oi 5-6-7-10-11

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1032 στις: Ιουλίου 28, 2015, 00:47 »
εγω και τον εβιβα τον στηνω με nrn για να εχω πιο ησυχο το κεφαλι μου για το κομματι του συρματος που θερμαινεται εκτος σπειρων,''πηρα'' το οκ και απο τον κατασκευαστη χαχα
ειναι πιο μπελαλιδικο αλλα οκ συνηθισα
εχω και σοφια και εβιβα,εχουν δικιο τα παιδια ειναι πολυ καλοι και οι δυο
η σοφια θελει κανονικα το cage της[πολυ καλο] και στηνεται απο εμενα πιο ευκολα
η εβιβα με δυσκολευει λιγο και με το μεταλλικο τανκ δεν βλεπεις σταθμη υγρου αλλα σε αποζημιωνει με την γευση της.
εχουν καλη ποιοτητα υλικων και κατασκευης και φοβαμαι πως οποιον και να παρεις με τα παλιοπαιδα εδω που εμπλεξες σε λιγο θα παρεις και τον αλλο η κανενα φαινομενο χαχα


ξεχασα συρματα nrn τιτανιο απο smokeguru και nrn κανθαλ ribbon απο vapeland
πολυ καλα αμφω :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1033 στις: Αυγούστου 21, 2015, 14:06 »
χαιρετω σας συνατμιστες!
εχω εδω και εναν χρονο istick30w με μινι ναυτιλι.εδω και κανενα τριμηνο εχω παρει αποφαση να περασω σε  επισκευασιμο.
με προλαβαν δημοψηφισματα και καπιταλ κοντρολς οτι ναναι :idiot1: .
λοιπον εχω βαλει στο ματι τη σοφια.ξεκινησα να διαβαζω το νημα απο την πρωτη σελιδα με ενθουσιασμο και πλεον στις τελευταιες σελιδες βλεπω οτι θεωρειται λιγο ντεμοντε.μια υποκειμενικη εστω γνωμη εδω θα βοηθουσε.
σε πιο πρακτικες αποριες τωρα αν μπορει καποιος εμπειρος να βοηθησει.
1)δεν μπορω να αντιληφθω το μεγεθος.σε σχεση με το μινι ναυτιλο ειναι πολυ μεγαλυτερη η σοφια?
2)περιπου σε τι συχνοτητα (εστω κατα προσεγγιση) χρειαζεται αλλαγη το κεραμικο?
3)κανει μεγαλη καταναλωση υγρου (σε σχεση με το ναυτιλο πχ.Οπως καταλαβαινετε θελω να ριξω τα κοστη.θελω δηλαδη να δω αν το κοστος των 3,5 ευρω της αντιστασης του ναυτιλου την εβδομαδα που με παει εμενα θα μειωθει οντως.λαμβανοντας υπ'οψη οτι το κεραμικο κανει περιπου 1 γιουρο + του οτι μπορει να παρω και καποιες ετοιμες φυτιλοαντιστασεις για αρχη , θελω να δω τι αναλογια θα εχω.
4)αν υποτεθει οτι μια φυτιλοαντισταση διαρκει κατα μεσο ορο (με βαση τα οσα διαβασα) 3-4 μερες , τα αναλωσιμα για στησιμο της αντιστασης οντως ερχονται πιο οικονομικα απο μια ετοιμη του ναυτιλου?
5)την εχει χρησιμοποιησει κανεις με istick?ειναι κομπλε?

υγ.φανταζομαι οτι ειναι λιγο κουραστικες οι ερωτησεις μου αλλα το φορουμ εχει φτασει σε τοσο υψηλα επιπεδα εξειδικευσης και οι πληροφοριες ειναι τοσο πολλες που χαωθηκα.
υγ1. αν καποιος εμπειρος θεωρει οτι υπαρχει πιο ενδεδειγμενος επισκευασιμος ειμαι ανοιχτος σε προτασεις!
ευχαριστω κ ελπιζω να μην κουρασα!

Αποσυνδεδεμένος makis1975

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1034 στις: Αυγούστου 21, 2015, 14:53 »
σου απαντω στο 5ο ερωτημα.αυτο που παρατηρησα χρησιμοποιωντας την στο istick ειναι οτι θελει χαμηλα ρευματα.οσες φορες την εβαλα στα ιδια βολτ που την εχω στο προβαρι εφαγα καμενο.χαμηλωνοντας τα βολτ ειναι οκ

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342700 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206705 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541901 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31201 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50366 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597588 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358137 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11706 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193236 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1404 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1399 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592851 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios