vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

185 επισκέπτες, 0 χρήστες

ΣΟΦΙΑ by Leo RTA

Αποσυνδεδεμένος georgedr

  • *
  • 57
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #810 στις: Νοεμβρίου 29, 2014, 11:49 »
Τώρα την δουλεύω με 1Ω αλλά με τις γνωστές έτοιμες πεντάδες και έλεγα μπας έβρισκα nrn   σκέτες  γιατί να στρίψω ξέρω τσαφ δεν έχω οπότε ξεκινάω πρόβα στους κόμπους   

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #811 στις: Δεκεμβρίου 05, 2014, 22:41 »
Μια σκέψη κάνω, μήπως τα θέματα προέρχονται από το χειροποιητο στρίψιμο. Δε χρειάζεσαι τσαφ, υπάρχουν έτοιμα δεμένα σύρματα σε αρκετά μαγαζιά.
Επίσης, με τα φαρδιά τανκ παρατήρησα ότι στη δικιά μου ΣΟΦΙΑ κάνει διαρροές και μπουρμπουλήθρες. δουλεύει καλά μόνο με τα λεπτά.

Είχα το ιδιο πρόβλημα με  φαρδιά tank και την δούλευα μόνο με το slim. Με στήσιμο με Japan cotton σε μένα δουλεύει πλέον χωρίς διαρροές παντού...

Αποσυνδεδεμένος icedcloud

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #812 στις: Δεκεμβρίου 10, 2014, 14:34 »
σοσ δεν μπορω να στησω με ττιποτα το κεραμικο. δεν ξερω γιατι με δυσκολευει τοσο


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
ε ενταξει το καταφερα..πολυ δυσκολο στησιμο δεν ξερω γιατι ετσι μου εγινε αλλα στο ομομετρο μου βγαζει 1.8 ετσι οπως πρεπει να ειναι μου δινει γκαζι και γευση αλλα πρεπει να εχω την ρυθμιση υγρου ανοιχτη ενω ατμιζω?
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 10, 2014, 14:58 από icedcloud »

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #813 στις: Δεκεμβρίου 10, 2014, 15:22 »
http://www.aresmares.gr/1052-parousiasi-tou-episkevasimou-atmopiiti-sofia-by-leo-rta-rebuildable-tank-atomiser/


Δες το βίντεο για να έχεις μια εικόνα για τη σοφία και τα σχετικά.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #814 στις: Δεκεμβρίου 10, 2014, 17:11 »
σοσ δεν μπορω να στησω με ττιποτα το κεραμικο. δεν ξερω γιατι με δυσκολευει τοσο


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
ε ενταξει το καταφερα..πολυ δυσκολο στησιμο δεν ξερω γιατι ετσι μου εγινε αλλα στο ομομετρο μου βγαζει 1.8 ετσι οπως πρεπει να ειναι μου δινει γκαζι και γευση αλλα πρεπει να εχω την ρυθμιση υγρου ανοιχτη ενω ατμιζω?
Οι αντιστάσεις σου με τον καιρό θα γίνονται καλύτερες και πιο εύκολα, θέλει εξάσκηση και υπάρχουν πολλά videakia με στησίματα σε κεραμικό μόνα τους ή σε reviews της Σοφίας από Έλληνες και ξένους ... 
Αν χρησιμοποιήσεις την Σοφία για «ελαφρύ» dripping προφανώς η καμπάνα θα είναι κλειστή. Σε τανκ πρέπει να την έχεις ανοικτή όταν ατμίζεις. Αν στήνεις με φυτίλι, 1 με 1,5 στροφή άνοιγμα σε γεμάτο τανκ και λίγο κλείσιμο όσο αυτό αδειάζει.  Αν στήνεις με βαμβάκι μπορείς να ανοίξεις πολύ περισσότερο χωρίς πρόβλημα υπερτοφοδοσίας.

Αποσυνδεδεμένος VALMER

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #815 στις: Δεκεμβρίου 27, 2014, 22:57 »
κατοχος της σοφιας εδω και 3 μερες με το cage και ετοιμες αντιστασεις 1.8 και πραγματικα ειναι απολαυση :yes:                   

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #816 στις: Ιανουαρίου 04, 2015, 17:22 »
Εγώ βρήκα την ησυχία μου με την Σοφία, με έτοιμες αντιστάσεις r-n-r που τις αγόρασα από Κινα. Έχω πάρει στα 1,3Ω. 1,5Ω και 1,7Ω Και όλες αυτές σε 100άδα.
Εχω κολλήσει με τις 1,3Ω πάνω σε 1,5mm τρυπανάκι και cotton pads. Ούτε υποτροφοδοσία, ούτε υπερτροφοδοσία.
Για τανκάκι έχω το cage και μέχρι στιγμης όλα καλλά.

Αποσυνδεδεμένος Xainis

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #817 στις: Ιανουαρίου 10, 2015, 19:11 »
Είμαι κάτοχος kayfun 4 και Apollo. Μεταξύ αυτών των δυο μου αρέσει πολύ περισσότερο ο Apollo. Μου αρέσει πολύ βασικά. Ο kayfun είναι οκ αλλά δεν μπορώ να πω ότι είμαι και φανατικός. Σκέφτομαι λοιπόν ότι αφού η Σοφία είναι εξέλιξη του driper θα έχει στυλ ατμίσματος πιο κοντινό στα γούστα μου. Τί λέτε; Επίσης απ ότι κατάλαβα με Σοφία παίζεις κυρίως με τις έτοιμες φυτιλοαντιστάσεις; Νομίζω είναι αρκετά μανούρα να παίζεις εκεί με βαμβάκι σωστά;


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #818 στις: Ιανουαρίου 10, 2015, 19:43 »
Η μανούρα είναι να συνδέσεις το σύρμα με αντίσταση με το σύρμα χωρίς, κατά τα άλλα μπορεί κανείς άνετα να στήσεις με φιτίλι ή με βαμβάκι. Έχει βέβαια και έτοιμες αντιστάσεις όπως και έτοιμα κολλημένα σύρματα για πιο άνετα. Θα μπορούσε κανείς να πει ότι αφού σ αρέσει ο appolo θα σου αρέσει και ο dripper ή το ανάποδο, αλλά δεν ξέρω αν μπορείς να βγάλεις το συμπέρασμα ότι θα σου αρέσει και η Σοφία, μιας και δεν είναι ντρίπερ. Για τα δικά μου γούστα η Σοφία είναι λίγο καλύτερη από τον kayfun lite (δεν έχω τον 4).

Αποσυνδεδεμένος Ares

  • **
  • 228
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #819 στις: Ιανουαρίου 10, 2015, 20:22 »
Εχω την Σοφια ενα χρονο τωρα. Μεχρι πριν απο τρεις μηνες την εστηνα με φυτιλι και συνδυασμο συρματων n r n. Το παραπονο μου σε αυτο το στησιμο ηταν παντοτε το οτι δεν σηκωνε ρευματα δυνατα ουτε καν απο φρεσκοφορτισμενη μπαταρια (μηχανικο GUS), με αποτελεσμα οι αντιστασεις μου να ειναι απο 1,8 - 2,0 Ωμ (και με ολων των ειδων τα φυτιλια ), για να μην τρωω καμμενο.
Εδω και τρεις μηνες την στηνω με microcoil και βαμβακι με αντιστασεις απο 1,3 - 1,5 Ωμ με συρμα 0,25, γιατι μεχρι αυτη τη διασταση χωραει εστω και με λιγο ζορι να περασει μαζι με τον πολο στο κατω μερος του κεραμικου. Σκετο συρμα για αντισταση χωρις non και πλεον η Σοφια ειναι σε αλλα επιπεδα γευσης και χτυπηματος , σαφως πανω απο kayfun & expromizer που επισης τους εχω. Τωρα πλεον μπορω να την δουλευω και σε DNA 20 μεχρι και τα 15 watt που με ικανοποιουν απολυτα και δεν εχω δοκιμασει ποσο ψηλα μπορει να παει γιατι το καμμενο απο βαμβακι μενει αξεχαστο. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #820 στις: Ιανουαρίου 10, 2015, 21:45 »
Η Σοφούλα παρά τα χούγια της είναι ο αγαπημένος μου ατμοποιητής. Εδώ και ένα χρόνο καθημερινή χρήση παίζει απτόητα. Μόνο μονωτικό πόλου χρειάστηκε να αλλάξω μόνο πριν ένα μήνα. Τελικά αποφάσισα και πήρα άλλη μία να βρίσκεται.
Στην αρχή έστεινα στα 1.8 με φιτίλι και μετά εδώ και 9 μήνες περίπου με βαμβάκι. Μετά κατέβασα στα 1.5 για να παίζει και στο mecha και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το ρεύμα. Όντως πάντως δεν σηκώνει πολλά βατ μέχρι 10 το πολύ, μετά έχει καμένο, τουλάχιστον με τα απλά στησίματα.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #821 στις: Ιανουαρίου 10, 2015, 21:49 »
Εχω την Σοφια ενα χρονο τωρα. Μεχρι πριν απο τρεις μηνες την εστηνα με φυτιλι και συνδυασμο συρματων n r n. Το παραπονο μου σε αυτο το στησιμο ηταν παντοτε το οτι δεν σηκωνε ρευματα δυνατα ουτε καν απο φρεσκοφορτισμενη μπαταρια (μηχανικο GUS), με αποτελεσμα οι αντιστασεις μου να ειναι απο 1,8 - 2,0 Ωμ (και με ολων των ειδων τα φυτιλια ), για να μην τρωω καμμενο.
Εδω και τρεις μηνες την στηνω με microcoil και βαμβακι με αντιστασεις απο 1,3 - 1,5 Ωμ με συρμα 0,25, γιατι μεχρι αυτη τη διασταση χωραει εστω και με λιγο ζορι να περασει μαζι με τον πολο στο κατω μερος του κεραμικου. Σκετο συρμα για αντισταση χωρις non και πλεον η Σοφια ειναι σε αλλα επιπεδα γευσης και χτυπηματος , σαφως πανω απο kayfun & expromizer που επισης τους εχω. Τωρα πλεον μπορω να την δουλευω και σε DNA 20 μεχρι και τα 15 watt που με ικανοποιουν απολυτα και δεν εχω δοκιμασει ποσο ψηλα μπορει να παει γιατι το καμμενο απο βαμβακι μενει αξεχαστο. :laugh1:

Για να κανω αυτό που είπες με βοήθησε η ιδεα ενός φίλου συμφορουμιτη (δεν θυμαμαι σε πιο νημα) οπου με ντρεμελ άνοιξα τις πλαινες οπες του κεραμικού τόσο ώστε να χωράει 2αρι τρυπανακι. Πλέον και η αλλαγη βαμβακιού είναι πανεύκολη.

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #822 στις: Ιανουαρίου 10, 2015, 23:04 »
Τώρα πλέων έχουν αρκετά ελληνικά καταστήματα έτοιμα κολλημένα σύρματα n-r-n. Ούτε δεσίματα, ούτε κόμπους.
Για κεραμικά με μεγάλες οπές έχει το Atmistique. Χωράει άνετα τρυπανάκι 1,5mm και καμιά φορά και τα 2mm
Μπαίνουν πολύ άνετα στον πόλο της Σοφίας.
Στους 5 μήνες καθημερινής χρήσης στημένη με 1,3Ω, πάνω σε μηχανικό. Απόλαυση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 10, 2015, 23:18 από benny »

Αποσυνδεδεμένος Xainis

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #823 στις: Ιανουαρίου 12, 2015, 22:25 »
Λοιπόν πήγα και την δοκίμασα. Μου άρεσε αλλά πολύ σφιχτή τζούρα για τα γούστα μου..


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Αποσυνδεδεμένος teot1

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #824 στις: Ιανουαρίου 13, 2015, 22:51 »
Και εγω πήρα την Σοφία την στήνω με 1.8 αντίσταση και έχω τρελαθεί!!!

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Που μπορώ να βρω βίντεο με στησίματα για την Σοφία στα ελληνικά;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 13, 2015, 23:18 από teot1 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 343341 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 29, 2024, 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 207191 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542452 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31568 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50738 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 598066 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358766 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11956 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193680 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1505 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1530 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 594862 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios