vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Kayfun Lite by SvoёMesto

Αποσυνδεδεμένος capable

  • ***
  • 599
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #150 στις: Ιανουαρίου 11, 2014, 20:03 »
st.mel  μάλλον δεν διαβασες σωστα υο σχόλιο μου. Απο zivipf  είναι το καλό το σύρμα. Το ζαβο είναι απο το eBay οπου εχω αφήσει το σχόλιο μου σε άλλο νήμα

στάλθηκε μέσω tapatalk

Διαγραφη αμεσης παραθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 11, 2014, 20:25 από Πολυκράτης »

Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #151 στις: Ιανουαρίου 11, 2014, 22:04 »
Nαι σωστα,εκανα λαθος και δεν αισθανομαι καθολου καλα γι'αυτο, αλλα και σεις ρε παιδια τι το κρατατε και δεν το βαζετε για να μην γινονται τετοια.Πηγα να κανω καλο και εκανα πατατα......(δεν προσεξα "το σαβο")

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #152 στις: Ιανουαρίου 13, 2014, 16:00 »

Αποσυνδεδεμένος djvolis

  • **
  • 263
  • Φύλο: Άντρας
    • vdental
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #153 στις: Ιανουαρίου 13, 2014, 16:29 »
αυτα ειναι και δικαιως! παρεπιμπτωντος παρελαβα σε 4 μερες απο intaste τον lite plus με fedex και 8 ευρω μεταφορικα

Αποσυνδεδεμένος xristoskap11

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #154 στις: Ιανουαρίου 14, 2014, 18:22 »
Πριν απο 3 περιπου ωρες παρελαβα και εγω τον lite plus απο γερμανια.Mετα απο 3 αποτυχημενα σεταπ με μπουρπουληθρες (απο βιασυνη μιας και ειναι πολυ ευκολος) τελικα καταφερα να τον στησω και αποδιδει τελεια!!!ενα μειον του βρισκω ρε παιδια.....δεν μπορω να τον βγαλω απ το στομα μου ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 15, 2014, 17:33 από xristoskap11 »

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #155 στις: Ιανουαρίου 18, 2014, 11:26 »
Το προηγούμενο σετάπ το είχα κάνει στην αρχή αυτού του νήματος. :tongue_smilie:
Νέο σετάπ λοιπόν σήμερα, με 1,5 Ω αντίσταση και χρήση έτοιμης αντίστασης με non σύρματα, για να έχω την απαραίτητη απόσταση από την οπή του αέρα.



Στην επόμενη φωτογραφία φαίνεται η κατάσταση της αντίστασης και του φυτιλιού μετά από 60 ml 75/25 VG/PG στα 5 mg νικοτίνης και άρωμα Tribe από Ατμόραμα 16 σταγόνες στα 10 ml. Θα μπορούσα πιστεύω να κάνω ακόμη τουλάχιστον 20 ml με αυτή. Αντικαταστάθηκε για ψυχολογικούς λόγους. :))



Ενδιαφέρουσα είναι η κατάσταση του φυτιλιού στα άκρα του!
Τα άκρα βρίσκονται (στο στήσιμο με φωλιά) απέναντι από την αντίσταση, και ανάμεσα στα τοιχώματα του "κώνου" και την αντίσταση. Πράγμα που μας λέει πολλά για τις θερμοκρασίες που αναπτύσσονται, και αυτό εξηγεί κατά πολύ την "μεταλλική" γεύση για την οποία παραπονιούνται πολλοί!! ;)
Αυτό επίσης δείχνει κατά την προσωπική και υποκειμενική άποψή μου, την δουλειά που κάνει το κεραμικό σε έναν ατμοποιητή. 8)
Είναι λοιπόν αισθητή η έλλειψη του κεραμικού στον συγκεκριμένο ατμοποιητή. (Να μη λέμε μόνο τα καλά του έτσι? 8) )

Για κλείσιμο, ένα μικρό βιντεάκι με πλήρωση υγρού του Kayfun Lite.
Μπουκαλάκι χωρίς βελόνα... Εύκολα και απλά. (Πολυκράτη, για σένα!!! :)) )



Edit: Ο Kayfun Lite μου έκανε μόνο 60 ml από την 1/10/2013 μιας και δεν μπόρεσε να ανέβει πάνω από τον "άλλο" μου ατμοποιητή. :laugh1:
Παρόλα αυτά, συνεχίζω να τον έχω στην κατοχή μου λόγω της καταπληκτικής και σταθερής τροφοδοσίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 18, 2014, 11:33 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #156 στις: Ιανουαρίου 18, 2014, 11:33 »
Πολύ ωραίο και κατατοπιστικότατο post


Αλλά




Aκόμα ψάχνω το λόγο που άλλαξες την αντίσταση

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #157 στις: Ιανουαρίου 18, 2014, 11:37 »
Το είπα!!! :tongue_smilie:

Για ψυχολογικούς λόγους! Εντάξει έχει μάκα, αλλά είναι τίποτα μπροστά στα επίπεδα που φτάνω τις αντιστάσεις μου!! :laugh1: :idiot1:

Εκτός αν με δουλεύεις!!! :))

Στην πραγματικότητα, άλλα 60 ml έβγαζα με αυτή την αντίσταση!! :tongue_smilie:
Είπα 20 για να μη με κράξετε!! :))
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 18, 2014, 11:42 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #158 στις: Ιανουαρίου 18, 2014, 11:53 »
Καλά έκανε και την άλλαξε 8)

Με 16 σταγόνες άρωμα στα 10 μλ... και άργησε κιόλας... :shock_sick_02: :sign_voithiaaaa:

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #159 στις: Ιανουαρίου 18, 2014, 12:39 »
16??? Στον Kayfun? Εγώ και 5 σταγόνες ακόμα και στα πιο ελαφριά καλά είμαι και γενικά με τα microcoil τα αρώματα τα έχω μειώσει σοβαρά.

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί κάνεις σύρματα με non στον Kayfun. Ούτε χρειάζονται ούτε προσφέρουν τίποτα (το ίδιο και το κεραμικό κατά τη γνώμη μου) και αυτή ήταν και η λογική της σχεδίασης του. Απλότητα! Είναι ο λόγος που πουλάει τόσο και βγήκε ο αγαπημένος των χρηστών.

Βέβαια μιλάω για βαμβάκι και microcoil και συγκεκεριμένα setup που το κεραμικό δεν έχει θέση αλλά ο καθένας με τα γούστα του. Το θέμα είναι ότι ο Svoemesto τον σχεδίασε έτσι και δουλεύει άψογα. Δεν νομίζω ότι δεν είχε ακούσει ποτέ του για κεραμικά. Το ίδιο και τόσοι καλοί drippers με ιδιαίτερα setup (dragon coil, agro coil, Alexander Mundy coil) τα οποία αποδιδουν θαυμάσια. Μέχρι και ο IMEO έβγαλε update για την Ιθάκη χωρίς κεραμικό για setups όπως του Kayfun.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #160 στις: Ιανουαρίου 18, 2014, 12:50 »
Λοιπόν... (Για να πούμε και τα σωστά) :)

Οι αντιστάσεις πρέπει να αλλάζουν πολύ πιο νωρίς για λόγους υγιεινής, αλλα και διάφορους άλλους λόγους. Όπως σωστή λειτουργία του ατμοποιητή, σωστή απόδοση αρωμάτων.

ΔΕΝ πρέπει να φτάνουν στα επίπεδα της παραπάνω αντίστασης. :yes:

Η ευθύνη χρήσης μιας τέτοιας αντίστασης βαρύνει τον χρήστη, και δεν είναι παράδειγμα προς μίμηση. 8)

Tsiv έχεις δίκιο. :bye:

Είμαι γνωστός για τα επίπεδα μάκας και κουκουλιού που μπορώ να φτάσω μια αντίσταση. ;D

Μην το δοκιμάσετε λοιπόν.

Edit: jargon, η χρήση του non για εμένα είναι απαραίτητη μιας και ανεβάζω αρκετά ψιλά την αντίσταση στο θάλαμο (Προσφέρει σωστά Ω αντίστασης, όχι άμεση θερμότητα στα βιδάκια άρα και στα πλαστικά του). Αυτό όμως είναι δική μου προτίμηση και φυσικά δεν λέω να τον στήνετε έτσι. ;) Σύμφωνα με τη δική μου λογική πάντα. Όπως επίσης σύμφωνα με τη δική μου λογική, το κεραμικό έχει πολλά πλεονεκτήματα 8). Όμως δεν είναι το σωστό νήμα για να συζητηθεί.
Σέβομαι τον ενθουσιασμό των χρηστών του Kayfun αλλά ακόμη δεν έχει βγει ο ατμοποιητής που δουλεύει άψογα. :D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 18, 2014, 13:40 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #161 στις: Ιανουαρίου 18, 2014, 14:43 »
Σεβαστές οι απόψεις σου φυσικά. Δεν νομίζω όμως ότι δεν ειναι το σωστό νήμα να συζητήσουμε το αν το κεραμικλό ωφελεί τον Kayfun ή όχι. Στο νήμα του είμαστε. Το αναφέρω διότι είναι εφικτό να βάλεις κεραμικό αν θες. Το ότι δεν μπήκε έγινε διότι αυτός που τον σχεδίασε έκρινε ότι δεν χρειάζεται και με κάθε επιλογή του σχεδιαστή κάποιο είναι ευχαριστημένοι και άλλοι όχι. Στη συγκεκριμένη περίπτωση προέκυψη ο πιο πετυχημένος ατμοποιητής που βγήκε ποτέ εμπορικά βάση προτιμήσεων χρηστών.

Εκτός από το "μπελά του κεραμικού" πιστέυω ότι μαγειρεύει το υγρό λογο θερμότητος και κρατά μέσα του αρκετό από αυτό και αν βάζεις πολύ άρωμα πολλά κατάλοιπα (μαυρίζει στο τέλο κι αυτό). Επίσης δεν αφήνει χώρο για όλα τα στησίματα με micro coil που για εμένα και πάρα πολλούς χρήστες είναι πλέον μονόδρομος και ειλικρινά με την απόδοση που δίνουν δεν βρίσκω λόγω να ξαναφτιάξω άλλου τύπου αντίσταση. Γεύση, χτύπημα, ατμό δεν συγκρίνονται για εμένα. Το πρόβλημα είναι ότι θέλουν μηχανικό αλλά σύντομα με τα νέα τσιπ θα λυθει κι αυτό.

Επίσης, από τη στιγμή που δοκίμασ το βαμβάκι σε συνδυασμό με το microcoil το φυτίλι αποτελεί παρελθόν αλλά εγώ ποτέ δεν το ήθελα και γι'αυτό ήμουν αποκλειστικά με Genesis εδώ και 2 χρόνια. Ότι φυτίλι και να βάλω πάντα κάτι με χαλάει και δεν είναι θέμα στησίματος φυσικά..Ξέρω τι κάνω κι έχω δοκιμάσει πολλά φυτιλια. Σε σχέση με το βαμβάκι δεν τα συγκρίνω και να πω την αλήθεια μόνο που τα πιάνω με αγχώνουν και είμαι πολύ περίεργος με αυτό το θέμα και τα θράυσματα που απελευθερώνουν.

Επισης με τα macrocoils ακόμη και με σχετικά μακριά ποδαράκια σε drippers δεν είχα ποτέ την ανάγκη για σύρμα non διότι δεν ανάβουν τα ποδαράκια.

Συνυπολογίζοντας λοιπόν όλα αυτά, και είμαι σίγουρος ότι και ο Svoemesto θα τα ξεσκόνισε καθώς έψαχνε, δεν βλέπω κανένα απολύτως λόγω για setup όπως το παραπάνω που ανήκει σε ατμοποιητές "ξεπερασμένους" κατά τη γνώμη μου. Αλλά αυτή είναι η γνώμη μου και ο καθένας έχει τη δική του καθώς και τις προτιμήσεις του. Τη λογική μου αναλύω και δικαιολογώ και δεν προσπαθώ να πείσω κάποιον τι είναι σωστό και τι λάθος. Απλά έχοντας δοκιμάσει και τα μεν και τα δε καταλήγω κατηγορηματικά στα παραπάνω.

Έχω φουλ γεύση, φουλ ατμό (με 70% PG) και χτύπημα που δεν το περίμενα ποτέ με υγρά 12mg αλλά ακόμα και με 9αρια που είναι τα βασικά μου. Σύντομα πάω για 6αρια.


Για το θέμα αλλαγής αντιστάσεων συμφωνώ, αλλάγή πριν πιάσει μάκα για λόγους υγιεινής.


Αν θέλεις κι έχεις όρεξη δοκίμασε να παίξεις με κεραμικό και διάφορα δυνατά στησίματα και πες μας τις εντυπώσεις σου. Στο μεταξύ έρχεται και νέος Kayfun 4 που ίσως έχει και κεραμικό ίσως όχι. Θα δείξει αλλά αν έχει είμαι περίεργος να δω τι σχεδίαση θα έχει και γιατί. Ίσω εκπλαγώ ευχάριστα ίσως και όχι. Οψόμεθα!



Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #162 στις: Ιανουαρίου 18, 2014, 15:34 »
Δεν ήθελα να απαντήσω εδώ αφού έχω postάρει για το θέμα του κεραμικού στο νήμα των κλώνων. Μπαίνει κεραμικό με κάποια προσπάθεια, έχω βάλει και φωτο εδώ


http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,19300.msg704222.html#msg704222


Συμφωνώ με τον demkomi από προσωπική άποψη, δηλαδή ψάχνω μανιωδώς (σε βαθμό που καταντάει εμμονή) να βρώ και σε άλλον ατμοποιητή την γεύση και το χτύπημα που έχω στην Σοφία. Έχω κάνει πολλά διαφορετικά στησίματα με τον κλώνο Kayfun (microcoil, dual coil, βαμβάκι, navy nest) και μένει πάντα ο δεύτερος - τρίτος ατμοποιητής μου. Έβαλα λοιπόν το κεραμικό και μια πρώτη εικόνα είναι ότι έχει λίγο καλύτερη γεύση από πριν αλλά ακόμα θέλει πολλά πειράματα αφού με το κεραμικό και  μονό - απλό στήσιμο με φυτίλι χάνει το μεγάλο πλεονέκτημα της σταθερής και αδιάλειπτης τροφοδοσίας (μου δίνει καμμένο κάθε λίγο και λιγάκι). Θα το παλέψω με διάφορα στησίματα στο κεραμικό και θα ποστάρω στο νήμα των κλώνων όπου και το ξεκίνησα με αφορμή ποστάρισμα του st.mel.!!

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #163 στις: Ιανουαρίου 18, 2014, 15:38 »
Ότι λέμε πάνω από όλα είναι υποκειμενικό.
Θυμάμαι ακόμη τον εαυτό μου να λέει ότι μετά το άτμισμα με πλέγμα δεν ξαναγυρνούσα στο φυτίλι με τίποτα. :D

Το άτμισμα είναι άτμισμα και όχι πυρηνική φυσική.

Ίσως κάνουμε κακό να αναλώνομαστε σε φιλολογικές συζητήσεις και κακό κυρίως προς τους νέους χρήστες.

Τα πράγματα είναι απλά.


Η πορεία σου στο φόρουμ Jargon δείχνει ότι είσαι ψαγμένος και κατασταλαγμένος.
Σου εύχομαι καλά ατμίσματα και περίπλοκα στησίματα. Παραδέξου το, γουστάρεις να παιδεύεσαι! :))


ΥΓ: Έχω  "άλλον" ατμοποιητή με κεραμικό και δεν  με αφήνει ο άτιμος να βάλω άλλον ατμοποιητή στο στόμα.  :laugh1:
Ότι και να δοκιμάσω πάλι σε αυτόν τον "ξεπερασμένο" γυρνάω.

Edit: spkock τα είπες όλα. Μπράβο για τον πειραματισμό με το κεραμικό.

Παίδες, όλα υποκειμενικά είναι.... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 18, 2014, 15:51 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος progressevakos

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
  • Aut viam inveniam aut faciam
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #164 στις: Ιανουαρίου 18, 2014, 16:03 »
Μεχρι πριν ηταν πυρηνικη φυσικη..εδω εχουμε ενα εργαλειο που εκανε την ζωη μας πιο ευκολη..0 διαρροες..πανευκολο στησιμο, μπορει να τον αποκτησεις ευκολα και σε προσιτη τιμη..και εμεις παιδευομαστε με κεραμεικα και δρακους..iatty δεν ειναι ουτε προκειται να γινει..απλα πιςτευω οτι κατι λαθος κανετε..δεν ειναι τυχαιο που ειναι νουμερο ενα..


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103312 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176859 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 537 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 367 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22382 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285574 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209591 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68784 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315810 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15638 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126984 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95339 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem