vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

131 επισκέπτες, 4 χρήστες
lagoudakis, Jorge, maprix, Milarepa

Twitter

ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;

Αποσυνδεδεμένος dimitra1986

  • *
  • 27
  • Φύλο: Γυναίκα
Παρολο που δεν εχω κοψει εντελως το κ.τ(ειμαι στα 2-3 τσιγαρα την ημερα,ενω εφτανα τα 2 πακετα την ημερα)...εχω παρατηρησει βελτιωση στην αναπνοη, σταματησε ο τσιγαροβηχας κ τα φλεματα...εχω παρατηρησει κ μια μικρη διαφορα στην οσφρηση.... :)

Τρέχω 15χλμ την ημέρα χωρίς να αισθάνομαι ετοιμοθάνατος

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Συνέχεια της απάντησής μου
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,21000.msg848544.html#msg848544

 Γειά σας. Πιστεύω ότι θα είχε ενδιαφέρον να ενημερώσω τους φίλους συνατμιστές για μερικά πράγματα αν κα αποτελούν προσωπικά μου δεδομένα.
Εκανα .
1. -Ακτινογραφία θώρακος ΙΑΝ. 2011-βαρύς καπνιστής 43 χρόνια.Αποτελέσματα : τα μαύρα χάλια.
    -    ""                   ""        ΦΕΒΡ.2013  Ατμιστής 6 μηνών. Μικρή αλλά εμφανής βελτίωση.
    -    ""                   ""      22-5-2015  Ατμιστής 2,5 χρόνια.Εμφανής αλλά όχι εντυπωσική βελτίωση σε σχέση με το 2011 και 2013.Μην γελιόμαστε. Η ζημία έχει ήδη γίνει αλλά τουλάχιστον ΔΕΝ χειροτερεύει αλλά τείνει προς βελτίωση.
Σημειώνω ότι ΔΕΝ βρέθηκε Υγρό στα πνευμόνια μου.


2. - Σπειρογράφημα    ΦΕΒΡ 2013 -Ατμιστής 6 μηνών. Καλό (έκλειναν όλοι οι κύκλοι)
            ""                           22-5-2015 Ατμιστής 2,5 ετών. Αρκετά καλύτεοο απο το ήδη καλό του 2013.


3.  - Οξυγόνωση αίματος στις 22-5-2015 -Ατμιστής 2,5 χρόνια- 98%=Αριστο για πρώην καπνιστή.


Ατμίζω φυσιολογικά-Ετοιμα υγρά από Hangsen kai DeΚang από Κινα, 4-6 ml ημερησίως με ΜΤ3 μονές αντιστάσεις 1,8 & 2,4 ohm κλπ (βλέπε απάντηση #201)


ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ για ΜΕΝΑ.         
Με τις παραπάνω δικές μου συνθήκες και τρόπο που ΑΤΜΙΖΩ, και με βάση τα πραγματικά ΔΙΚΑ ΜΟΥ ιατρικά δεδομένα, αποδείχτηκε ότι  ότι το Η.Τ ΔΕΝ με έβλαψε αλλά έχω και βάσιμες ελπίδες ότι ΔΕΝ θα με βλάψει στα επόμενα χρόνια. (ΟΤΙ και άν λένε οι διάφορες αναλύσεις, μελέτες , γνώμες κλπ που κατά καιρούς βγαίνουν και κυκλοφορούν. )
Ευχαριστώ για τη φιλοξενία και καλή σας απόλαυση από το άτμισμα.

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 22, 2015, 18:43 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος iliasy

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Επιτέλους ...μπορω και περπατώ για πολύ ωρα χωρις να μου βγαίνει η πίστη να ανασάνω!!!! :yes:

Αποσυνδεδεμένος RennOs

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Καπνιζα σχεδόν 10 χρόνια ενα καπνό την ημερα( περιπου 45-50 στριφτά ) και τώρα εναν χρονο μετα πέρα απο Βρωμερή ανάσα , ρούχα , δάχτυλα , φλεγματα  και πονόλαιμο δεν παρατήρησα καμια διάφορα σε αντοχή ! Μια μικρή διάφορα στην γεύση . ίσως όταν κόψω και το η.τ. τοτε ισως να δω διάφορα στο σωμα μου .
Επίσης και πονοκεφάλους που με έπιαναν .

Αποσυνδεδεμένος beesness

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Καπνιστης για 20 συνεχομενα ετη του ενος πακετου μ.ο. την μερα ενιωσα τα οφελη της αποκλειστικης χρησης του η.τ. απο τις πρωτες κιολας μερες.
Συγκεκριμενα δεν ειχαν περασει καλα-καλα 3 εβδομαδες και ανεπνεα καλυτερα, λαχανιαζα σπανιοτερα, μπορουσα να γεμισω τα πνευμονια μου με περισσοτερο αερα χωρις να βηξω και γενικα ξαναβρηκα τις ανασες μου.
Το δευτερο μηνα ατμισματος παρατηρησα οτι εξαφανιστηκαν μικρα τσιμπηματα στην καρδια, αυτα που ολοι αποδιδουμε στο καθημερινο στρες.
Το πιο εντυπωσιακο συνεβη τον τριτο μηνα. Οσο μπορω να θυμηθω τον ευατο μου ειχα παντα οριακα υψηλους σφιγμους, 85 σε ηρεμια, και το θεωρουσα φυσιολογικο. Τωρα οι παλμοι μου εχουν σταθεροποιηθει στους 65!
Δυο τεστ μενουν να γινουν ακομη : να παω να δωσω αιμα και να ελεγξω αν επηρεαστηκε ο αιμοτοκριτης μου και το επομενο να ανεβω στο καταφυγιο και να δω αν βελτιωθηκε η αντοχη μου στην ορειβασια.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Σχεδόν όλοι οι καπνιστές (κατά κανόνα) έχουν ανεβασμένο αιματοκρίτη. Το αναμενόμενο θα είναι να έχει πέσει μετά τη διακοπή του καπνίσματος.

Αποσυνδεδεμένος beesness

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Το γνωριζω για αυτο και θελω να παρακολουθησω πως θα εξελιχθει.
Ως τωρα ειχα αιματοκριτη λιγο πανω απο 40.
Αν κατεβει, θα μου δημιουργησει προβλημα στην αιμοδοσια.

Αποσυνδεδεμένος mariocuzco

  • **
  • 285
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #983 στις: Ιουλίου 26, 2015, 13:51 »
Γεια σας,
Κάθε χρόνο περίπου εδώ στην Αγγλια έρχεται στο εργοστάσιο που δουλεύω ένας νοσοκόμος με ένα τύπου ασθενοφόρο και κανει κάποιες βασικές εξετάσεις σε όλους τους εργαζόμενους.
Λοιπόν την προηγούμενη εβδομάδα ήρθε και εμένα η σειρά μου.
Δεν θα σταθώ στις εξετάσεις για τα μάτια,αυτιά κτλ,αλλά στην σπιρομετρηση που μου έκανε με ένα καινούριο μηχάνημα που σου δείχνει σε τι κατάσταση είναι η πνευμονική λειτουργία και αν συμβαδίζει με την ηλικία που έχεις.
Συνάδελφος 45 ετών και καπνιστής 25 χρόνια του έδειξε ότι έχει πνευμονική λειτουργία 65αρη!!!
Εμένα 43 ετών ατομιστής για τα τελευταία 4 χρόνια,μου έβγαλε ότι συμβαδίζει ακριβώς με την ηλικία μου!
Πολύ χάρηκα με αυτό το αποτέλεσμα γι αυτό και ηθελα να το μοιραστώ.

Αποσυνδεδεμένος xemaliaris

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #984 στις: Ιουλίου 26, 2015, 14:36 »
Αν εξαιρέσουμε μια ξηρότητα στο λαιμό, αντίθετα καρδιολογικός έλεγχος + τέστ κόπωσης όλα σούπερ(έβγαλα 13 λεπτά εύκολα), επόμενη κίνηση έλεγχος στα πνευμώνια, ελπίζω και εκεί να είναι καλά τα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος yannis8

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #985 στις: Ιουλίου 26, 2015, 14:46 »
Μετα απο 11 μηνες στο η.τ. παρατηρησα στη θαλασσα οτι αντεξα περισσοτερη ωρα κολυμπι χωρις φουσκωμα.. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #986 στις: Ιουλίου 26, 2015, 15:29 »
Μετα απο 37 χρονια κτ  :wall: τα αποτελεσματα σε εμενα αρχισαν να φενωνται απο τησ πρωτεσ μερεσ  8)

Σταματημα του πιο ενοχλητικου και επιμονου βηχα  :heat: που με  ξυπναγε μεσα στη νυχτα σαν να ειχαμε

δωσει καπιο ραντεβου τα πρωινα που για κανα τεταρτο απο τησ πρωτεσ τζουρεσ του κτ μου

εβγεναν τα ματια εξω τα λαχανιασματα  οταν πηγαινα τα σκυλια για βολτα στο κυνιγη ανοιξε ο

φαρυγκασ μου που οταν πηγενα για υπνο νωμιζα οτι δεν επερνα αερα καθαρισαν τα δαχτυλα απο

τησ κυτρινηλεσ του κτ  η οσφρηση βελτιωθηκε σε σημειο μεγαλο ακομα και στο sex κατι που

ακουγα απο πολουσ να λενε οτι το κτ επιδρα και εκει εγω τουσ χλεβαζα στα οικονομικα που τωρα

και καιρο ανεργοσ ηταν για μενα ενα μεγαλο κοστοσ το καθημερινο 10 ευρω αρμεγμα  του περιπτερα

Αποσυνδεδεμένος ralloss

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #987 στις: Ιουλίου 29, 2015, 20:36 »
Κοπελια εγω τωρα δεν ατμιζω πολυ καιρο.
Την προηγουμενη φορα ομως ,γυρω στους 3 μηνες, ειχα δει τεραστια διαφορα
στη φυσικη μου κατασταση..

Βελτιωμενη γευση,οσφρηση και το κυριοτερο..επαιρνα βαθιαα ανασα χωρις να γκρουβομαι..

Αποσυνδεδεμένος vas24

  • **
  • 122
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #988 στις: Αυγούστου 20, 2015, 03:31 »
δεν εχω πια βηχα , μειωθηκε το αγχος, εχω αντοχη λιγο παραπανω,..αυτα εχω δει προς το παρον!!απο οσφρησηκαι ειδικα γευση δεν εχω δει τρομερες αλλαγεσ ακομη..

Αποσυνδεδεμένος t@sos

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #989 στις: Αυγούστου 22, 2015, 12:18 »
μετα απο 22 χρονια εκοψα το κτ και ειμαι ατμιστης 2 μηνες.οι διαφορες προς το καλυτερο φανηκαν απο την πρωτη βδομαδα,σταματησε ο βηχας που ειχα ακομα και στον υπνο μου,οσφρηση σε σημειο που ενοχλουμε οταν βρισκομαι σε χωρους που καπνιζουν.γευση,αντοχη και συνεχιζουμε

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20078 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 192585 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1126 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4237 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1107310 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 179075 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1547 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 24142 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 288197 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 211406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 70700 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro