vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος V2g

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1800 στις: Μαρτίου 30, 2018, 15:11 »
Καλησπέρα δεν γνωρίζω αν είμαι σε στο σωστό νήμα αν δεν είμαι ας το αλλάξουν οι συντονιστές! Είμαι ατμιστης 15 μήνες και στους επισκέυασιμους 14 μήνες στήνω πάντα πάνω από 1 ωμ και 12-13 βαττ  βραχυκύκλωμα παθαίνω σπάνια μια φορά στο τόσο και αν.αμα φύγει το σύρμα από τις βίδες! Ενδιαφέρομαι να μπω στο κόσμο των μηχανικών. Αξίζει η αγορά του σε αυτά τα στησιματα? Σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο φτηνό για αρχή και ας είναι και skouong μέχρι 50 ευρώ σκέφτομαι! 

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1801 στις: Μαρτίου 30, 2018, 15:29 »
τι ατμο χρησημοποιεις ? αερατους σφιχτους ? παιζουν ρολο ολα αυτα
το συγουρο ειναι οτι τα μηχανικα δεν ειναι για βραχυκυκλωματα
αν δεν εισαι σιγουρος για τα στησιματα σου μην πας σε μηχανικο 
εννοειται οτι πριν βαλεις εναν ατμοποιητη σε μηχανικο τεσταρεις πρωτα σε ηλεκτρονικο οτι εχει στηθει σωστα και πρεπει να ειναι καλα στημενος ωστε να μην φυγει η αντισταστη απο τις βιδες

Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1802 στις: Μαρτίου 30, 2018, 15:45 »
[...] βραχυκύκλωμα παθαίνω σπάνια μια φορά στο τόσο και αν.αμα φύγει το σύρμα από τις βίδες! [...]
Όπως καταλαβαίνεις, η προφανής απάντηση είναι πως
Σπάνια μια φορά στο τόσο και αν, θα εκραγεί η μπαταρία στην μούρη σου και τα ΜΜΕ σε έκτακτο: Επικίνδυνα η.τ., κυκλοφορούν ανεξέλεγκτα στην αγορά τραυματίζοντας ανυποψίαστους χρήστες. Μακρυά... 666, επιστρέψτε στο τσιγάρο βρε, στην ανάγκη πάρτε ένα iqos, τι σκατ@, κλέφτης θα γίνει ο παπαστρατής?,  και άλλα φαιδρά για τους άλλους όμως.. 



Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1803 στις: Μαρτίου 31, 2018, 09:24 »
Καλησπέρα δεν γνωρίζω αν είμαι σε στο σωστό νήμα αν δεν είμαι ας το αλλάξουν οι συντονιστές! Είμαι ατμιστης 15 μήνες και στους επισκέυασιμους 14 μήνες στήνω πάντα πάνω από 1 ωμ και 12-13 βαττ  βραχυκύκλωμα παθαίνω σπάνια μια φορά στο τόσο και αν.αμα φύγει το σύρμα από τις βίδες! Ενδιαφέρομαι να μπω στο κόσμο των μηχανικών. Αξίζει η αγορά του σε αυτά τα στησιματα? Σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο φτηνό για αρχή και ας είναι και skouong μέχρι 50 ευρώ σκέφτομαι!
Φίλε μου, το σύρμα δεν φεύγει από τις βίδες αν έχει πιαστεί σωστά, κάτι λάθος κάνεις στο στήσιμο. Στο μηχανικό αυτό σημαίνει βραχυκύλωμα της μπαταρίας με δυσάρεστα αποτελέσματα.
Στο μηχανικό δεν θα στήσεις στο 1Ω γιατί δεν θα πάρεις καλό αποτέλεσμα. Θέλει χαμηλά στησίματα 0.2-0.6Ω και σύρματα όπως SS ή Ni80.
Αν θέλεις να ξεκινήσεις με squonking, δες το pulse BF.
Διάβασε το νήμα του squonking για περισσότερες πληροφορίες.

Αποσυνδεδεμένος V2g

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1804 στις: Μαρτίου 31, 2018, 11:42 »
Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Το ότι μου έχει φύγει το σύρμα από τις βίδες έχει γίνει 3 φορές στους 14 μήνες δεν το παθαίνω συνέχεια και αυτό στο φαινόμενο (κλονο) θα διαβάσω ακόμα βέβαια αλλά από ότι βλέπω για σφιχτους και για ψιλά ωμ δεν πολύ κάνει. 

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1805 στις: Μαρτίου 31, 2018, 13:26 »
Θα πρότεινα για νέο χρήστη τον υπολογισμό των δεδομένων για το τί αντέχει η μπαταρία σε σχέση με τα Ohms, την τάση της μπαταρίας και τελικά τα Watt που θα προκύψουν το Vape Ohm's Law Calculator

Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1806 στις: Απριλίου 07, 2018, 12:57 »
Καλημέρα και χρόνια πολλά παίδες,
πόσο μπορώ να κατέβω σε "μηχανικό" με mosfet με ασφάλεια ώστε να μην υπάρχει κίνδυνος να καεί (το mosfet) -AN υπάρχει τέτοιος κίνδυνος δλδ-?
Για το mosfet του pulse μιλάω.


Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1807 στις: Απριλίου 07, 2018, 13:14 »
Ποιος σου είπε οτι το pulse έχει mosfet?!?!?!?!  :wall:

Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1808 στις: Απριλίου 07, 2018, 13:33 »
Κανείς, το έβγαλα από το μυαλό μου -λέμε τώρα-.  :-[

Γράψε λάθος Σταύρο, αλλά γενικά σε mosfet πόσο μπορώ να κατέβω με ασφάλεια?



Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1809 στις: Απριλίου 07, 2018, 13:43 »
χε χε σιγά βρε,καμία  ερώτηση δεν είναι ντροπή και κυρίως όταν μιλάμε για μηχανικά mods.
Tώρα σχετικά με τα mosfet υπάρχουν  πάρα  πολλά  στο εμπόριο και  συνήθως 0,20-0,30Ω  είναι το όριο τους.
Υπάρχουν βέβαια και αρκετά που αν δεν τα  κάψεις  δεν  μαθαίνεις  ποτέ τις αντοχές τους  :))
Πράγματα του διαβόλου ρε  συ...μακριά
Έτσι  και αλλιώς   σαν  αρχάριος  ο  χρυσός κανόνας είπαμε είναι οτι δεν κατεβαίνουμε ποτέ μα  ποτέ κάτω απο 0,20Ω...
Σωστά;;;  :fight_knuppel:

Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1810 στις: Απριλίου 07, 2018, 13:53 »
Σχώρα με αλλά είμαι πιο κάτω.
Όχι στο pulse.
Έχω πάρει όμως και γνωρίζω καλά όλες τις απαραίτητες προφυλάξεις.

Σε ευχαριστώ.


Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1811 στις: Απριλίου 07, 2018, 14:40 »
Η μοναδική ερώτηση που πρέπει να κάνεις, είναι πόσα Amp μπορεί να δώσει η μπαταρία σου.

R=V/I

Θα σου δώσει την χαμηλότερη τιμή που μπορεί να έχει η αντίσταση σου.


Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1812 στις: Απριλίου 07, 2018, 14:47 »
Αντιλαμβάνομαι πως θέλεις να προστατέψεις κάποιον από το λάθος που υποθέτεις οτι μπορεί να κάνει.
Όταν όμως λέω πως γνωρίζω και έχω πάρει όλες τις προφυλάξεις, το εννοώ.

Είμαι λίγα ma κάτω από τα 25Α -υποθέτοντας πως φτάνουν στην αντίσταση 4.2v χωρίς να υπάρχει voltage drop στον dripper- που με άνεση -τηρουμένων ορισμένων κανόνων φυσικά- μπορεί να δώσει η vtc5A

Τα υπόλοιπα απλά τα θεωρώ αυτονόητα για κάποιον που παίζει με υβριδικά -κατάσταση μπαταρίας, αντίστασης κλπ-

:)

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1813 στις: Απριλίου 07, 2018, 15:01 »
Σύμφωνα με mooch το max cdr της είναι τα 25Α.

https://www.e-cigarette-forum.com/threads/sony-vtc5a-2500mah-18650-bench-test-results-a-fantastic-25a-battery.746719/

Άρα σε μηχανικό το χαμηλότερο στήσιμο που θα αντέξει αν είναι σε τέλεια κατάσταση η μπαταρία είναι τα 0.168Ω.

Θα μπορεί και πιο χαμηλά, αλλά θα αρχίσει να ζεσταίνεται.

Οπως αναφέρθηκε και πιο πάνω τα 0.2Ω (21Α)είναι ένα καλό στήσιμο και όχι τρέλα απαιτητικό για την μπαταρία αυτή.

Αν είχες vtc6 όμως που έχει cdr 16A  το 0.2Ω θα ήταν too low .

Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1814 στις: Απριλίου 07, 2018, 15:15 »
Όλα είναι σχετικά αν μου εποτρέπεις.
Ναι, οκ 25Α -αλλά cdr-.
Στα 4 secs πάνω κάτω της μέσης τζούρας, αν είσαι στο 0.16 και δεν είσαι σε φάση chain, την βγάζεις καθαρή.
Ναι, μπορείς να βάλεις και 0.12, αλλά εξαρτάται πόση ώρα είσαι στο fire
Ναι, μπορείς να βάλεις και 0.2 και να είσαι στο fire σαν να μην υπάρχει αύριο

Είμαι στο 0.16 αρχικά -δεν έχω μέτρηση τώρα μετά από 2 ημέρες χρήσης, που πιθανότατα θα έχει πάει στο 0.17-0.18-.
Και να επαναλάβω, πως υποθέτουμε ότι δεν υπάρχει voltage drop στον 510 του dripper.
AN υπάρχει -που μάλλον είναι το πιθανότερο για να μην πω σίγουρο- τότε είμαστε αρκετά χαμηλότερα σε Amper.

Σωστά?

:)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 11986 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:38
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499551 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 265 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7383 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20939 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194812 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1683 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4836 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109577 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180979 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2092 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1476 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos