vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

213 επισκέπτες, 4 χρήστες
aoratos, Ducati.Jimakos, camber, JohnDag

Twitter

Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1815 στις: Απριλίου 07, 2018, 15:34 »
Έχεις απόλυτο δίκαιο.

Αν είσαι σίγουρος ότι η μπαταρίες σου είναι γνήσιες και σε άριστη κατάσταση (εσωτερικά, οχι τα wraps) παίξε όσο χαμηλά θες.

 Υπάρχει κόσμος που στήνει και στα 0.08Ω χωρίς καταστροφικές συνέπειες.


Στην τελική δικά σου τα δόντια και χέρια : /



Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 748
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1816 στις: Απριλίου 07, 2018, 16:24 »
Μόνο κακό δεν κάνει να λέμε τα ίδια περί ασφάλειας μια και δυο και τρεις φορές,δεν είμαστε όλοι έμπειροι στο φόρουμ διαβάζει και κοσμος που ακόμα δεν ξέρει ούτε τα σύρματα και τη χρήση αυτών, πώς να εκτιμήσει τον κίνδυνο μιας αντίστασης?

Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1817 στις: Απριλίου 07, 2018, 17:03 »
O κόσμος που είναι αρχάριος και δεν ξέρει ακόμα τα σύρματα και δεν μπορεί να κατανοήσει τους υπαρκτούς για αρχάριο κινδύνους του μηχανικού, ΑΝ θέλει να παίξει με μηχανικό, είναι υποχρεωμένος να δει, διαβάσει και κυρίως να ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ τον νόμο του ohm και το πως αυτός συνδέεται με την χρήση του υβριδικού του ώστε να ατμίζει με ασφάλεια.

Το να τον φοβίζουμε μην τυχόν και κατέβει από τα 0.25 γιατί θα εκραγεί στην μούρη του δεν έχει νόημα.
Αυτό που έχει νόημα είναι να καταλάβει το γιατί και κυρίως το πως μπορεί να κατέβει κάτω από τα 0.2 -μην μου πειτε πως όλοι σας στήνετε εκεί στο 0.2 γιατί δεν θα σας πιστέψω :P-.
Δεν θέλει φόβο το μηχανικό, θέλει τρόπο και σεβασμό.
Η απόλαυση εκεί στα χαμηλά, δεν συγκρίνεται -προσωπική άποψη-, το ανακάλυψα πρόσφατα και όταν μετά από 5 μήνες με το pulse εκεί γύρω στα 0.25-0.3 έπεσα -με άγχος είναι αλήθεια- στα 0.16 στο vgod.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1818 στις: Απριλίου 07, 2018, 17:41 »
@Π. Σκουλουδάκης


Όλα εξαρτώνται από την μπαταρία σου. Το voltage drop αν δεν το έχεις μετρήσει σε mech με 510 υπολόγισε το στα 0.2V και 0.1V σε hybrid.

Προτιμότερο νομίζω να μετρήσεις χωρίς αυτό(δηλαδή 4.25V), ειδικά αν παίζεις χαμηλά σε ohm.

Δεν προσπαθώ να τρομάξω κανέναν, απλά όταν διαβάζω να ρωτάς για το mofset του pulse, sorry αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι ξέρεις τι σου γίνεται.

Πολλές φωτό που έχω δει στο forum εδώ από στησίματα αντιστάσεων μου λένε επίσης, ότι γενικότερα δεν δίνεται ιδιαίτερη σημασία και προσοχή στο στήσιμο τους.

Μια στραβή αντίσταση που μπορεί να την διαβάζεις 0.2Ω πριν μπει το βαμβάκι, μπορεί μετά να πέσει στα 0.1Ω επειδή είναι στραβή και με το βαμβάκι ήρθαν οι σπείρες πιο κοντά και κάνει κάποια hotspot.

Βαλτην τώρα σε μηχανικό, με ποιος ξέρει τι μπαταρία και παίζεις με την φωτιά πλέον.

Την απόλαυση που λες μπορείς να την πάρεις και με ηλεκτρονικό, ή μπορείς να πας σε άλλο υλικό αντίστασης.

Πχ το ss317L ζεσταίνεται και κρυώνει πιο γρήγορα απο το N80, που σημαίνει οτι θα μπορούσες μα παίξεις με alien πχ @0.2Ω και να έχεις αντίστοιχο ατμό με N80 @0.12Ω με μικρότερη καταπόνηση της μπαταρίας.

Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 748
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1819 στις: Απριλίου 07, 2018, 17:43 »
Όποιος γνωρίζει αγχώνεται,ο άσχετος το πιο πιθανό είναι να πει σιγά μωρέ τι 0.2 τι 0.1.
 Ειδικά τώρα που έχουν εξαπλωθεί τα μηχανικά sqonk,οι γομαροdripper και όλοι θέλουν ντουμάνια να κρύβουν τον ήλιο.

Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1820 στις: Απριλίου 07, 2018, 18:07 »
[member=15018]GRat[/member]  Προφανώς δεν έχω την εμπειρία σου και τις γνώσεις σου που από ότι έχω δει, πλησιάζουν το απόλυτο. 
Επέτρεψε όμως, κάποιος άλλος να μην τα ξέρει όλα, να κάνει από λίγα μέχρι πολλά λάθη και να προσπαθεί να μάθει. 
Αυτός είναι ο λόγος της συμμετοχής μου εδώ.
Υποθέτω πως δεν γεννήθηκες, αλλά έγινες παντογνώστης. ;)

Φυσικά και δικαιούσαι να έχεις άποψη, αλίμονο άλλωστε, αλλά το να βάζεις όλους και όλα στο ίδιο -διαφορετικό από το δικό σου- τσουβάλι, απέχει από την πραγματικότητα -νομίζω-.

Τέλος πάντων, χρήσιμα όλα αυτά, αλλά έχει και δοκιμαστικά :)


Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1821 στις: Απριλίου 07, 2018, 18:27 »
Εννοείται ότι μαθαίνουμε συνεχώς και όχι δεν θεωρώ τον εαυτό μου παντογνώστη, απλά στο συγκεκριμένο αντικείμενο, τα μηχανικά, αν κάνεις λάθος ενδέχεται να το πληρώσεις παρα πολύ ακριβά.

Το μηχανικό απαιτεί να γνωρίζεις μέσα-εξω όλα τα κομμάτια  αυτού που κρατάς στα χέρια σου και απαιτεί μέγιστη προσοχή και προσήλωση στα επιμέρους κομμάτια του.

Μέχρι να είσαι 100% σίγουρος για το τι συμβαίνει με την συσκευή σου, την αντίσταση και κυρίως την μπαταρία σου, είναι καλύτερα απλά τις δοκιμές στα στησίματα να τις κάνεις σε mod με chip.

Το ξανα τονίζω για να το εμπεδώσεις. Τα λάθη στα mech mods  μπορούν να σε στείλουν στην εντατική, δεν είναι παιχνίδι.

Δεν θέλω να στο παίξω έξυπνος,  έξαλλου το πως σου αρέσει να ατμίζεις είναι αποκλειστικά δική σου επιλογή και καλά κάνεις.

iClouds

Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1822 στις: Απριλίου 10, 2018, 14:08 »
παιδια εχει τσεκαρει κανεις το Human Fog Machine η κατι παρομοιο; ο τυπος που τα φτιαχνει το πουλαει απο 300 και πανω, αλλα μου φαινεται σχετικα απλο modaki..

Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1823 στις: Απριλίου 10, 2018, 15:31 »
Αν το θεωρείς απλό μοντάκι,είσαι μεγάλος γνώστης..
Ή τελείως αρχάριος που έχει να μάθει πάρα πολλά(μην παρεξηγηθείς,δεν μιλώ ειρωνικά)....

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1824 στις: Απριλίου 10, 2018, 17:38 »
[member=22143]iClouds[/member]
Hu Man Fog Machine Hex Ohm 110 watt

Buy now for only: $195.95 (€158.60)


SALE PRICE: $98.00 (€79.35)

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1825 στις: Απριλίου 10, 2018, 19:12 »
Πρώτον αυτό χρησιμοποιεί τις παλιές πλακέτες του HexOhm v2 χωρίς τις προστασίες και κουμπί δικιάς του κατασκευής ...
Δεύτερον δεν προσφέρει την εγγύηση εφ όρου ζωής των κανονικών HexOhm απο την vapor.
Και τρίτον τι δουλειά έχει στον νήμα με τα μηχανικά ένα ηλεκτρονικό mod;;;


Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1826 στις: Απριλίου 10, 2018, 19:19 »
παιδια εχει τσεκαρει κανεις το Human Fog Machine η κατι παρομοιο; ο τυπος που τα φτιαχνει το πουλαει απο 300 και πανω, αλλα μου φαινεται σχετικα απλο modaki..
Φίλε να το ξαναπώ.
Με το που μπήκες στο φόρουμ ρωτάς τα πιο απίθανα πράγματα.
Πάρτο το μοντάκι.
Η τιμή του είναι χώμα. Το πολυ πολύ να σου βάλουν άλλα 200 ευρώ εκτελωνιστικά (αν δεν το κατάσχουν)

Αποσυνδεδεμένος nickstam

  • **
  • 233
  • Φύλο: Άντρας
  • Μην καθυστερείτε άλλο . . αναβάλλετε ΤΩΡΑ !
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1827 στις: Απριλίου 15, 2018, 16:58 »
Αν και εκανα "advanced search" στο φορουμ δεν βρηκα κατι σχετικο. Αν εχει απαντηθει παρακαλω πειτε μου που να το κοιταξω. Το ερωτημα μου ειναι το εξης:
Ο ιδιος ατμοποιητης εχει διαφορα στη γευση σε μηχανικο σε σχεση με ηλεκτρονικο mod ?
Δηλαδη οσο και να παιξω με τις ρυθμισεις του ηλεκτρονικου, το μηχανικο θα μου δωσει κατι παραπανω ή κατι διαφορετικο στη γευση ?

Αποσυνδεδεμένος konmac

  • **
  • 405
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1828 στις: Απριλίου 15, 2018, 17:29 »
ΟΧΙ με μια λέξη. 

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1829 στις: Απριλίου 15, 2018, 17:34 »
O X I

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Hashtag Shake and Vape 2 1557 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 7479 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1120678 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 542 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 289 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 325915 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8398 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 296993 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827126 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 510789 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9471 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 156586 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi