vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

159 επισκέπτες, 2 χρήστες
Mimhsdr, mathimatikos1966

Twitter

Nobacco Omikron

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #255 στις: Ιουνίου 27, 2013, 01:41 »
Το θέμα καθαρίστηκε από ΟΛΑ τα off topic και ξανα άνοιξε.

Θα παρακαλούσα να μείνουμε εντός της θεματολογίας και να λείπουν χαρακτηρισμοί που σίγουρα δεν είναι εύστοχοι.
Δεν γνωριζόμαστε και ούτε βέβαια πρόκειται να λύσουμε ΟΛΑ τα προβλήματά μας μέσα από το φόρουμ και τους διαπληκτισμούς.

Ένας εποικοδομητικός διάλογος μπορεί να φέρει πολλές περισσότερες λύσεις.

Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 27, 2013, 01:50 από jeke04 »

Αποσυνδεδεμένος MAdKetch

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Foggatti Hybrid LE - Poldiac Hybrid V2
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #256 στις: Ιουνίου 27, 2013, 03:09 »
Έβγαλα σήμερα το καρφάκι για το tank mode και αποφάσισα να τον γεμίσω απευθείας χωρίς την καμπάνα πάνω. Επειδή έβλεπα που πάει το υγρό και παρατηρούσα οτι χώρος υπάρχει του έριξα 60 σταγόνες αντι για 30 που του έριχνα συνήθως. Δεν έβγαλε ούτε σταγόνα από τη βάση του ενώ πριν (με το καρφί πάνω και γέμισμα από την καμπάνα) άρχιζε να στάζει από τη βάση λίγο μετά τις 30 σταγόνες. Είμαι σίγουρος ότι παίρνει ακόμα περισσότερες και από τις 60 που του έριξα.
Δε μοιάζει να έχει πολύ λογική. Η έλλειψη του καρφίου σίγουρα δεν επηρεάζει αλλά μάλλον το απευθείας γέμισμα στον χώρο της αντίστασης μάλλον κάτι έχει να κάνει.
 Το έχει δοκιμάσει κάποιος άλλος αυτό;

Αποσυνδεδεμένος istergios

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
  • Never Surrender
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #257 στις: Ιουλίου 11, 2013, 13:11 »
Τον αγορασα πριν 3 ωρες αποφασησα να δοκιμασω μεγαλυτερη αντισταση και στην 1η αλλαγη ... ο πολος αρχισε να 'χορευει'!!! Τον αγορασα λογω 'καλυτερης' κατασκευης αφου απο το Πασχα μεχρι χτες μου εμειναν στα χερια αλλοι 2 venus-eternity!!! Σημειωση η αλλαγη εγινε οσο προσεκτικα μπορουσε να γινει , σιγα - σιγα σπρωχνοντας  με την ακρη ενος ψαλιδιου τις βασεις απο τα πιαστρακια . Πολυ καλη αποδοση , αλλα κατασκευη...... :thumpdown:  . Αυριο θα περασω απο το καταστημα να δω τι μπορει να γινει .

Αποσυνδεδεμένος istergios

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
  • Never Surrender
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #258 στις: Ιουλίου 12, 2013, 14:18 »
Τελικα εφυγε για διερευνηση στο service της Nobacco στα κεντρικα . Πολυ καλη εξυπηρετηση απο το τοπικο καταστημα εδω στη Κομοτηνη . Μενει μια εβδομαδα αναμονης .

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #259 στις: Ιουλίου 15, 2013, 00:54 »
Εσείς που έχετε και τα 2 υπάρχει άλλη διαφορά πέρα του διαφορετικού μετάλλου? (γέυση, ποσότητα, διαρροές)

Αποσυνδεδεμένος makis1975

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #260 στις: Ιουλίου 15, 2013, 01:03 »
καμμια αλλη διαφορα

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #261 στις: Ιουλίου 15, 2013, 01:05 »
αν γίνουμε πολύ σχολαστικοί, υπάρχει μια μικρή κατασκευαστική διαφορά, το καρφί με την πλάκα του, είναι βιδωτό στον omikron ενώ στον eternity είναι ένα μαζί με το ενδιάμεσο κομμάτι.

Αποσυνδεδεμένος istergios

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
  • Never Surrender
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #262 στις: Ιουλίου 15, 2013, 01:09 »
Σαν αποδοση (γευση και 'ντουμανι') μεταξυ ετερνιτυ και ομικρον δεν διαπιστωσα.

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #263 στις: Ιουλίου 17, 2013, 16:37 »
[youtube]4DVTOR0Yjag[/youtube]

Καλησπέρα, γίνεται έτσι και στον eternity?

Αποσυνδεδεμένος makis1975

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #264 στις: Ιουλίου 17, 2013, 17:50 »
Μπορει να γινει αλλα γιατι να παιδευεσαι καθε λιγο και λιγακι;ξηλωσε το να ησυχασεις μια και καλη.εκτος βεβαια και το χρησιμοποιεις σαν τανκ

Αποσυνδεδεμένος bitzimon

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #265 στις: Ιουλίου 19, 2013, 11:05 »
Πριν από τρεις μέρες αγόρασα και εγώ τον omikron και μετά από διάφορες δοκιμές και στησίματα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα , αφού κάλυψε πλήρως τις προσδοκίες μου .
Καταρχάς να διευκρινίσω οτι δεν τον αγόρασα για βασικό ατμοποιητή , αφού ως βασικό χρησιμοποιώ steam machine vst , αλλά ως δευτερο , εύκολο στο σετάρισμα και στην αλλαγή γεύσεων .

Τον δοκίμασα μόνο χωρίς το καρφί , το οποίο αφαιρέθηκε πολύ εύκολα μαζί με την βάση του . Τις μανίσιες αντιστάσεις τις έβαλα στην άκρη αφού πιστεύω όπως και αρκετοί έχουν αναφέρει οτι έχουν κοντά φιτίλια . Δεν διαπίστωσα καμιά αισθητή διαφορά σε 2πλο 2χιλ φυτίλι και 4πλο 1χιλ . Οι αντιστάσεις μου με 16άρι 2-2,2 ohm .

Συμπερασματικά πολύ καλή κατασκευή , εύκολο και γρήγορο σετάρισμα χωρίς εργαλεία (αρκεί ένα ψαλιδάκι για το φυτίλι και το σύρμα ) , θέλει λίγη προσοχή στην τοποθέτηση της αντίστασης γιατί οι πόλοι μου φαίνονται λίγο "ευθραυστοι" , χωρίς να ξέρω αν είναι . Παίρνει ικανοποιητική ποσότητα υγρού , για το είδος του , χωρίς διαρροές αν δεν υπερβάλει κάποιος στο γέμισμα . Χρειάζεται λίγη προσοχή ώστε τα φυτίλια να μπαίνουν μέσα στις εγκοπές για να υπάρχει καλή τροφοδοσία .

Στο αποτέλεσμα τώρα . Τον δοκίμασα σε evic και δεν μου έδωσε καμμένο ακόμα και στα 11 watt , ενώ με τον vst παίρνω καμμένο γύρω στα 9 . Ικανοποιητική παραγωγή ατμού , καλή απόδοση γευσης και μόνο αρνητικό το μέτριο "χτύπημα" .

Άρα για τα γούστα και τα δεδομένα μου είναι ένας πολύ καλός και ευχρηστος δεύτερος ατμοποιητής .

edit: Ξέχασα να αναφέρω οτι ένα πρόβλημα που διαπίστωσα , είναι η πολύ μεγάλη θερμοκρασία που αναπτύσει στην καμπάνα , η οποία όμως δεν περνάει στο drip tip ή στην μπαταριοθήκη (ένδειξη evic μετά από 5 γερές απανωτές τζούρες και ενώ η καμπάνα έκαιγε , 38οC).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 19, 2013, 13:37 από bitzimon »

Αποσυνδεδεμένος istergios

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
  • Never Surrender
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #266 στις: Ιουλίου 27, 2013, 20:54 »
Σημερα παρελαβα την βαση η οποια τελικα αντικασταθηκε . Ευχαριστημενος απο το service της nobacco.

Αποσυνδεδεμένος gks

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #267 στις: Ιουλίου 28, 2013, 12:19 »
Απο χθές και εγώ κάτοχος του συγκεκριμένου ατμοποιητή.Μπορώ να πώ οτι ειμαι ευχαριστημένος σε γευση,ντουμάνι και χτύπημα.Μέτρο σύγκρισης δεν έχω βέβαια μιας και είναι ο πρώτος επισκευάσιμος που αγοράζω.

Αποσυνδεδεμένος SR

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #268 στις: Αυγούστου 10, 2013, 15:08 »
  Έχω τον omikron εδώ και ενάμιση μήνα και έχω μείνει ευχαριστημένος με την απόδοση (χτύπημα, γεύση). Κάποια στιγμή εμφάνισε  και ο δικός μου πρόβλημα με τον θετικό πόλο (κινητικότητα). Επίσκεψη στο τοπικό κατάστημα, αποστολή στη Αθήνα για επισκευή. Μετά απο 1 εβδομάδα τον παρέλαβα επισκευασμένο. Άλλαξαν τη βάση και λειτουργεί πλέον σαν καινούργιος!
  Την καλή του απόδοση την έχει με αντίσταση 1,8Ω. Κάποια στιγμή δοκίμασα μεγαλύτερη αντίσταση με αποτέλεσμα να υπάρχει εμφανώς λιγότερο χτύπημα και χειρότερη γεύση. Μετά από λίγες τζούρες ξαναέβαλα την 1,8 και επανήλθε στα φυσιολογικά.
  Να προσθέσω ότι η καμπάνα ζεσταίνεται αρκετά, κυρίως μετά από απανωτές τζούρες , αλλά δεν το θεωρώ σημαντικό ζήτημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 10, 2013, 15:16 από SR »

Αποσυνδεδεμένος crab21

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #269 στις: Αυγούστου 30, 2013, 19:50 »
Όλα καλά με αυτόν τον ατμοποιητή απλά με 0,17 σύρμα δεν μπαίνουν εύκολα τα κλιπάκια στους πόλους

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1864 246025 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:26
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572076 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1878 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8026 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121660 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 686 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 396 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326747 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8604 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297706 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827603 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511686 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios