vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

134 επισκέπτες, 4 χρήστες
Parolos, bloodlessz, Buliwyf, Mimhsdr

Twitter

Nobacco Omikron

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #225 στις: Ιουνίου 02, 2013, 08:00 »
Ότι θελεις φιλτατε μπορεις να πεις για το προιον σε λογικα πλαισια..ομως χαρακτηρισμοι προς αλλα παιδια που γραφουν νομιζω ειναι περιττοί...ειτε συμφωνεις με αυτα που γραφουν ειτε οχι...καλη σου μερα



Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 02, 2013, 08:03 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #226 στις: Ιουνίου 02, 2013, 08:53 »
Και λέω διαβάζοντας το ε κάποιος έμπειρος χρήστης θα ειναι θα εχει δοκιμάσει τίποτα genesis κανένα dripper ή καμιά penelope..
ένας μανιωδης καπνιστης με ένα λαιμό καταβοθρα που προσπαθεί να το κόψει διαβάζοντας αυτο όμως τα ισοπέδωσε ολα :laugh1:  

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #227 στις: Ιουνίου 02, 2013, 09:00 »
@ photioss : 1. Φίλε μου η μπόχα είναι κάτι σύνηθες στους άτμο και στις φυτιλοαντιστάσεις. Πολύ ακριβότεροι άτμο από ον omikron, θέλουν αρκετά καλό πλύσιμο για να ξεμυρίσουν. Δεν βλέπω για ποιό λογο ο omikron να αποτελεί εξαίρεση. Το ίδιο και τα φυτίλια, βράσιμο ή κάψιμο για να φύγει η μυρωδιά. Στον δικό μου πάντως τα φυτίλια μύριζαν ελάχιστα (δύο από τις πέντε ανιστάσεις που χρησιμοποίησα, οι άλλες τρεις κάθονται ακόμα), και η μυρωδιά έφυγε ενελώς μετά από λίγες τζούρες. Μπορεί πάντα να πέσεις και σε άσχημη παρτίδα φυτιλιών. Κι αυτό ισχύει σε όλους τους άτμο...

2. Είπαμε, αεράτη η σφιχτή τζούρα, από το δαχτυλίδι που υπάρχει σην συσκευασία, μπαίνει στις μπαταρίες και σε όλα σχεδόν τα μοντ. Για κάποια μπορεί να χρειαστείς αναπτοράκι 510-ego.

3. Αν αφαιρέσεις το καρφάκι με την βάση του, θα δεις ενίσχυση σην γεύση, όχι στο χτύπημα έτσι; Μπορεί μικρή, αλλά είναι αισθητή, διαφορετική. Δεν είναι τυχαίο που οι dripping ατμοποιητές, δεν έχουν τίποτα να παρεμβάλεται ανάμεσα στην αντίσταση και το drip tip. Διάβασε και το νήμα του eternity, θα το δεις κι εκεί.

4. Για ''μανιώδη καπνιστή με λαιμό καταβόθρα'' όπως λες, τα 6mg θα σου μοιάζουν με silk cut slim :)) . Μάλλον χρειάζεσαι κάτι πιο βαρύ. Εγώ, πρώην καπνιστής στριφτών, πήγα με την μία στα 18mg και ήμουν μια χαρά. Για κάποιον που κάπνιζε lights όμως, και τα 6mg είναι αρκετά για καλό χτύπημα. Επίσης οι μπαταρίες σου είναι σε καλή κατάσταση, έτσι;

Βλέπω ότι είσαι μέλος από το 2011, άρα τα περισσότερα από αυτά που γράφω, πρέπει λογικά να τα γνωρίζεις, εκτός κι αν απείχες και το ξαναξεκινάς τώρα. Όσον αφορά τα παπαγαλάκια κλπ... αφιέρωσε λίγο χρόνο και διάβασε μερικά νήματα και θα βγάλεις τα συμπεράσματά σου. Μην τους ισοπεδώνεις όλους έτσι...

Αποσυνδεδεμένος smartmedia

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #228 στις: Ιουνίου 02, 2013, 09:43 »
Εγω παιδιά είχα τον Ετερνιτυ 4 μήνες κοντά και έσπασε απο την βάση.
Τώρα σκέφτομαι να πάρω τον όμικρον, καμιά έκπτωση έχει η Νομπάκο ?

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #229 στις: Ιουνίου 02, 2013, 10:30 »
Τελικά τον είχαν στείλει στο μαγαζί που τον είχα παραγγείλει εχθές οπότε το μεσημεράκι πήγα και τον πήρα.

Εξυσα με κοφτάκι την καμπάνα του τανκ (μια και δεν θα την χρησιμοποιήσω καθόλου) και ξύσε ξύσε ξύσε 10 φορές δεν εμφανίστηκε κίτρινο. Εξυσα και μια από eternity στο 3ο ξύσιμο νάτη η κιτρινίλα. Αρα είναι SS τελικά.

Εβγαλα την μαμίσια και έφτιαξα κατευθείαν δικιά μου. Η αναμενόμενη γεύση και ντουμάνι.

(θα με αυγχωρήσετε αλλά εδώ είναι δεν νήμα εμπόρου και αν ξαναδώ οποιονδήποτε μαθητευόμενο ατμιστή να προσβάλλει μέλη της κοινότητας θα απαντήσω ανάλογα ή/και χειρότερα)

βουαλά:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 02, 2013, 10:41 από vagskarm »

Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #230 στις: Ιουνίου 02, 2013, 12:53 »
@ stavraetos: έχεις απόλυτο δίκιο, τροποιησα το μήνυμα
@ kristoff: έχεις απόλυτο δίκιο, αναφορικά με τη μπόχα του φυτιλιου, από και πέρα βρασιμο, πάντως με τον killer 705 δεν αντιμετωπισα ποτέ πρόβλημα τέτοιο και μιλάμε για έτοιμες αντιστάσεις από μαγαζί. Το δακτυλιδι του το ειχα φορέσει αλλά δε βλέπω πως επηρεάζει τη τζουρα...απο υγρά είμαι στα 16 φτιαγμένα από μένα και ενισχυμένα για καλύτερο χτύπημα (75 pg / 25 vg). Οσο για τις μπαταρίες
, ε αυτές έχουν τα χιλιόμετρα τους....
@ vamire: 2 χρόνια μετά και 15 κιλά βαρυτερος είμαι έμπειρος ατμιστης (με υγρά DIY κλπ), νομίζω όμως ότι με το ΚΤ ποτέ δεν πρέπει να εφησυχάζεις, ειδικά αν καπνιζες  μανιωδώς για πάνω από 25 χρόνια όπως εγώ .....
@ vagskarm: έχεις απόλυτο δίκιο, τροποιησα το μήνυμα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 02, 2013, 13:00 από photioss »

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #231 στις: Ιουνίου 02, 2013, 14:19 »
photios πολλά ζητήματα του omikron έχουν συζητηθεί και στο νήμα του Vision Eternity όπου είναι σχεδόν ίδιοι, το υλικό τους διαφέρει καθώς και ότι στον omikron βγαίνει και ξαναμπαίνει το καπάκι με το καρφί.

Εγώ ποτέ δεν χρησιμοποίησα φυτιλοαντίσταση έτοιμη γιατί πιστεύω ότι είναι μικρό το μήκος στο φυτίλι, με αποτέλεσμα να μην τραβάει το υγρό που υπάρχει μέσα στο αυλακάκι της βάσης. |Πάντα φτιάχνω δική μου με 2πλό 2άρι φυτίλι και τόσο μήκος ώστε σίγουρα να μπαίνει μέσα στο αυλακάκι και να ακουμπάει μέχρι το τέρμα του (με ένα ψιλό κατσαβιδάκι το πιέζω και φτάνει μέχρι κάτω).

Αποσυνδεδεμένος gewre

  • ***
  • 649
  • Φύλο: Άντρας
    • Παρουσιάσεις και κριτικές ειδών ηλεκτρονικού καπνίσματος
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #232 στις: Ιουνίου 02, 2013, 15:09 »
[youtube]4DVTOR0Yjag[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #233 στις: Ιουνίου 02, 2013, 15:59 »
...
Εξυσα με κοφτάκι την καμπάνα του τανκ (μια και δεν θα την χρησιμοποιήσω καθόλου) και ξύσε ξύσε ξύσε 10 φορές δεν εμφανίστηκε κίτρινο. Εξυσα και μια από eternity στο 3ο ξύσιμο νάτη η κιτρινίλα. Αρα είναι SS τελικά.
...

Γι' αυτό είχα ζητήσει σε προηγούμενο ποστ και από άλλους να το έκαναν αν ήθελαν. Για να μπορούσαμε να επιβεβαιώσουμε την αστοχία υλικού. Μου φαινόταν πολύ χοντρό για μια εταιρεία σαν την nobacco, να έχει υποπέσει σε τέτοιο σφάλμα εσκεμμένα. Ήμουν ο τυχερός απ' ό,τι φαίνεται ! Τέλος πάντων, όλα καλά λoiπόν, πάμε παρακάτω.

@ photioss : Το δαχτυλίδι όσο πιο κοντά στον άτμο είναι βιδωμένο, τόσο σφίγγει η τζούρα. Όσο το ξεβιδώνεις και απομακρύνεται από τον άτμο, τόσο πιο αεράτη είναι η τζούρα σου. Φίλε, εγώ με υγρά 18mg DIY & έτοιμα, PG/VG και σκέτη VG, ήμουν πάντα μια χαρά σε θέμα χτυπήματος. Δεν αναφέρομαι μόνο στον omikron αλλά και σε άλλους άτμο, και επισκευάσιμους και έτοιμους εμπορίου. Με τα 16άρια που κάνεις, έχεις πρόβλημα με τον omikron μόνο, ή και με άλλους άτμο; Δοκίμασε με φρέσκια μπαταρία και πες μας.

@ vagskarm : έχεις απόλυτο δίκιο τα φυτίλια στις δικές του αντιστάσεις δεν φτάνουν μέχρι κάτω στο αυλάκι, οπότε πρέπει να ανοίγεις την καμπάνα και να στάζεις συνέχεια υγρό πάνω τους (για dripping, στο τανκ δεν ξέρω τί γίνεται). Ακυρώνουν ουσιαστικά την χωρητικότητά του.

Αποσυνδεδεμένος ioannis

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #234 στις: Ιουνίου 02, 2013, 23:06 »
μια ερωτησουλα παιδια και τη καλησπερα μου!!!!  οταν δουλευουμε τον omikron σαν driping και οχι με το τανκ θα μας τρεξει υγρο απο το στομιο αν γυρισει αναποδα(π.χ οταν τον εχουμε μεσα στη  τσεπη μας)?? ευχαριστω!!!!

Αποσυνδεδεμένος makis1975

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #235 στις: Ιουνίου 02, 2013, 23:24 »
μην τον φοβασαι.δεν προκειται να σταξει

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #236 στις: Ιουνίου 02, 2013, 23:26 »
Έχει μια εγκοπή στην καμπάνα που κρατάει αρκετό υγρό, εφόσον γυρίσει ανάποδα.
Από την άλλη, στην κανονική θέση χωράει πολύ υγρό και αν είναι φουλαρισμένος τότε οταν γυρίσει μπορεί να βγάλει κάποιο πλεόνασμα.

Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #237 στις: Ιουνίου 03, 2013, 14:44 »
Γεια σας


πριν 3 ημέρες πήρα και εγώ τον Omikron. Η μπαταρία που έχω είναι επίσης της nobacco η ram και μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα τον Titan και ήμουν πολύ ευχαριστημένος αν εξαιρέσω πως κάποιες φορές οι ατμοποιητές ήταν κακής φουρνιάς με αποτέλεσμα να καίγονται μέσα σε 1 ημέρα.


Ας πάμε στον omikron τώρα. Δεν ξέρω αν φταίω εγώ αλλά σε καμία περίπτωση δεν είμαι ευχαριστημένος. Όχι μόνο δεν ήταν αυτό που περίμενα αλλά θεωρώ πως είναι κλάσης κατώτερος από τον Titan.


Ξεκινώντας χρησιμοποίησα το Drip κομμάτι. Μετά από 5 - 10 τζούρες μου μύριζε καμένο και μέταλλο. Ίσως να έφταιγε πως ήταν καινούριος. Κοίταξα να δω αν έχω κάνει κάτι λάθος και ξεβίδωσα όλα τα μέρη του. Όταν τα τοποθέτησα ακριβώς όπως πριν, η δυσάρεστη μυρωδιά έφυγε. Κατά καιρούς μου το έχει κάνει ξανά (ενώ υπάρχει υγρό), και απλά ξεβιδώνω το μέρος της αντίστασης και το ξαναβιδώνω και φεύγει η μυρωδιά. Γιατί γίνεται αυτό δεν έχω ιδέα. Στο ram δεν βιδώνει το μέρος της βάσης οπότε δεν το έχω χρησιμοποιήσει καθόλου, παρόλα αυτά η τζούρα είναι πάρα πολύ σφιχτή και πρέπει να τραβάς πολύ περισσότερο χρόνο από ότι στον Titan, για να βγάλει την ίδια ποσότητα. Όσον αφορά το χτύπημα και πάλι είναι κατώτερο του Titan. Η γεύση πρέπει να πω όμως πως είναι πολύ καλύτερη.


Ένα πράγμα που δεν μου αρέσει είναι πως για να καταλάβεις αν έχει τελειώσει το υγρό πρέπει να μυρίσεις τα νύχια σου :D Για την ακρίβεια πρέπει να μου μυρίσει καμένο ώστε να το αναπληρώσω. Αν βάλω πριν κάποιες σταγόνες συνήθως μου αδειάζουν από κάτω όλες αφού λογικά βάζω περισσότερες από ότι χωράει.


Στην συνέχεια δοκίμασα τον τρόπο με το Tank τον οποίο και απέρριψα εντελώς, αφού δημιουργεί το συνηθισμένο πρόβλημα στο οποίο όταν μαζεύονται κάποια σταγονίδια στο επάνω μέρος έχει μια άσχημη μυρωδιά. Ποσότητα καπνού και χτύπημα λίγο κατώτερα του Drippping.


Πιθανών να κάνω κάτι λάθος εγώ, οπότε θα ήθελα την βοήθεια σας. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος ποια αντίσταση φοράει όταν τον αγοράζεις;

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #238 στις: Ιουνίου 03, 2013, 14:47 »
tzifman το καπάκι με το καρφάκι το έβγαλες ? Αν δεν το βγάλεις δεν θα δεις φως (για dripping)

Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #239 στις: Ιουνίου 03, 2013, 14:48 »
Όχι, εννοείς να μην το βιδώσω καν και από αυτό με την αντίσταση να μπαίνει απευθείας το άλλο που είναι πριν το στόμιο;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1864 246028 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:26
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572090 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1882 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8029 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121662 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 686 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 396 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326748 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8604 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297709 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827606 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511687 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios