vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

137 επισκέπτες, 7 χρήστες
ΨΗΛΟΣ, gfilip, Mimhsdr, bloodlessz, PsykieG, I.P, Buliwyf

Twitter

Nobacco Omikron

Αποσυνδεδεμένος Kanivalos

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #45 στις: Απριλίου 29, 2013, 08:27 »
Οι ακροδέκτες φαίνονται να είναι απτο ίδιο υλικό με το υπόλοιπο σώμα, δε το 'χω καλά με τα μέταλλα τέτοιου μεγέθους να τα ξεχωρίζω. Τώρα ξέφυγε λίγο η κουβέντα γτ αρχίσατε λίγο τις ωρολογίες όπως "καμπάνα" κτλ κ δε μπορώ να καταλάβω σε ποιό τμήμα αναφέρεστε. Το κάθετο φυτίλι πάντως, φαίνετι να είναι σφηνομένο στη βελόνα, η οποία στην άκρη της δεν είναι ολοστρόγκυλη αλλά έχει μια τσάκιση. Πιστεύω όμως, ότι αν το βγάλεις ακόμα και με "δικό σου" τρόπο, μπορείς να βάλεις άλλο μικρότερο κομμάτι σε οριζόντια θέση πολύ εύκολα για να βουλώσει τη τρυπάρα από ταπλάγια της βελόνας που έχει για εμποτισμό του κάθετου. Αν ξεκουμπώνει ή όχι η βελόνα και αν μπορείς να αλλάξεις "νόμιμα" το κάθετο με καινούριο, χλωμό μου φαίνεται έτσι όπως το βλέπω, αν και δε το δοκίμασα. Το σίγουρο είναι ότι το κάθετο έτσι όπως εξέχει, ακουμπάει πάνω στην αντίσταση και τσουρουφλίζεται σιγά σιγά οπότε και θα βρωμίσει καμμένο σύντομα και θα θέλει αλλαγή. Και επειδή δε φαίνεται να αλλάζει, ούτε η nobacco έχει δείξει το τρόπο, γιαυτό τον είπα μερικώς και όχι πλήρως επισκευάσιμο.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9606
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #46 στις: Απριλίου 29, 2013, 08:33 »
Oι ακροδέκτες (και ιδιαίτερα αυτός με το πλαστικό στη βάση) πάνω στους οποίους κουμπώνει η αντίσταση είναι σταθεροί ?
Ρωτώ γιατί αυτό είναι ίσως το πιο προβληματικό σημείο του Eternity.

Αποσυνδεδεμένος Kanivalos

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #47 στις: Απριλίου 29, 2013, 08:37 »
Ναι, σταθεροί είναι

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #48 στις: Απριλίου 29, 2013, 10:21 »
Όπως είπε και ο Kanivalos, οι ακροδέκτες είναι σταθεροι. Τους ζόρισα λίγο γιατί η πρώτη αντίσταση ήταν πολύ σφηνωμένη, και φάνηκαν πολύ σταθεροί. Είναι ίδιο υλικό με την βάση. Δεν μπορώ να ξέρω τί ποιότητας SS είναι, αλλά φαίνεται ανθεκτική κατασκευή σε γενικές γραμμές.

@ slammer : για να μην παρεξηγηθώ, φίλε μου, δεν είπα πως κανείς θεωρούσε τον eternity κακό ατμοποιητή, το αντίθετο μάλιστα. Είπα ότι σε μένα δεν γέμιζε το μάτι και μάλιστα χωρίς κάποιον ιδιαίτερο λόγο.

Κανίβαλε, η καμπάνα στον όμικρον είναι οι δύο σωλήνες που χρησιμοποιούμε είτε για dripping είτε για χρήση του τανκ. Κάποιοι βγάζουν αυτό το σωλήνα και τον σωλήνα που έχει την βάση με το καρφί  και τα αντικαθιστούν μέ έναν "σωλήνα" από άλλο ατμοποιητη που ταιριάζει και βιδώνει στην κάτω βάση, που έχει τους πόλους

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #49 στις: Απριλίου 29, 2013, 23:12 »
Σε μέρα δουλειάς 3-4 ml, σε ρεπό 8-10 ml στο νερό (ή καλύτερα στη PG  :)) )
Αρα αποκλειεται να το γεμίζεις κάθε 5 λεπτά.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Kanivalos

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #50 στις: Απριλίου 29, 2013, 23:22 »
Το πρόσεξα λίγο καλύτερα και νομίζω πως η βάση της βελόνας δεν έχει 4 τετράγωνες τρύπες, αλλά είναι κομμένη στα 4 και έχει σφηνώσει στο μέταλλο όπως σφηνώνει και η κουκουνάρα στους λαιμούς ahead των ποδηλάτων. Εν πάση περιπτώση, δε τη γλυτώνει την επέμβαση γτ αρχίζει να μυρίζει μόλις στεγνώσει ελάχιστα  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #51 στις: Μαΐου 01, 2013, 00:59 »
Δυστυχώς πολλοί χρήστες που δεν έχουν ιδιαίτερη εμπειρία μετά από μερικές ημέρες που θα βρωμίσει το φιτίλι του καρφιού και θα αλλιώνει τη γεύση θα απογοητευτούν με την μή δυνατότητα αλλαγής του, τουλάχιστον με "κανονικό" τρόπο. Πολύ θετικό βέβαια ότι το καρφί με τη βάση του αφαιρείται οπότε για dripping πρακτικά δεν χρειάζεται.
Ερωτηματικό για μένα επίσης είναι η στήριξη του θετικού πόλου με ένα λαστιχάκι, θεωρώ ότι όπως και στον Eternity υπάρχει κίνδυνος να υποχωρήσει πρός τα μέσα, θα ήθελα κάτι καλύτερο εκεί....

Αποσυνδεδεμένος aldendro

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #52 στις: Μαΐου 01, 2013, 02:08 »
Σχεδόν αφόρτιστη μπαταρία (nobacco giant) δίνει τώρα 3,8 βολτ και 2,2Ω περίπου (+/- 0,4) αντίσταση (δεν έχω ωμόμετρο ακριβείας). Περίπου 5 με 5,5 βαττ.
Αν δεν κάνω λάθος η giant και πλήρως φορτισμένες να είναι υπό φορτίο δεν δίνουν πάνω από 3,45 Volts, αυτό αλλάζει κάπως τα δεδομένα, ας πει και κάποιος άλλος έχει αντίθετη γνώμη? οι δικές μου giant που τις έχω μετρήσει μπορεί να είναι φορτισμένες 4,07 (το περισσότερο που έχω μετρήσει), αλλά υπο φορτίο δεν........το πολύ 3,45 !

Αποσυνδεδεμένος s3raph

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #53 στις: Μαΐου 01, 2013, 12:45 »
Σήμερα άλλαξα τη φυτιλοαντίσταση με την μαμίσια 1.8. Δεν παλεύεται. Δεν τραβάει μια και συνέχεια μου έρχεται μια μεταλλική γεύση.  :wall:

Αποσυνδεδεμένος geminimax

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #54 στις: Μαΐου 01, 2013, 12:52 »
Δοκιμασε να σταξεις λιγο υγρο στην αντισταση και μετα κανε ενα Dry-burn και θα στρωσει.

Αποσυνδεδεμένος s3raph

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #55 στις: Μαΐου 01, 2013, 12:58 »
Το έχω κάνει, δεν γίνεται τίποτα. Δεν μπορώ να καταλάβω :dontknow: . Ούτε το λεγόμενο hot-spot εμφανίζεται, που σημαίνει οτι η φυτιλοαντίσταση έχει τοποθετηθεί σωστά.

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #56 στις: Μαΐου 01, 2013, 13:39 »
Κατά την προσφιλή μου συνήθεια, ό,τι γυαλίζει, το κάνω ματ (βλέπε vamo ss)  :D

Εχτές έφτασε κι η ώρα του Omikron... πήρα λοιπόν τα γυαλοχαρτάκια μου, έπιασα και την καμπάνα του τανκ και άρχισα...

Φεύγοντας σιγά σιγά η γυαλάδα, αποκάλυπτε από κάτω ένα ροζ-κοκκινωπό χρώμα ! Παραξενεύτηκα αλλά συνέχισα. Τρίβωντας κι άλλο, κάτω από το κοκκινωπό αυτό χρώμα, άρχισε να εμφανίζεται ένα χρυσοκίτρινο χρώμα, σαν αυτό που έχουν τα καπάκια του sirius mod και εκεί σταμάτησα !

Λοιπόν, η μόνη σχέση που έχω με τα μέταλλα, είναι...

...οι metallica που άκουγα πιτσιρικάς  :)) :)) :))

Οπότε ρωτάω: είναι φυσικό να έχει αυτές τις αποχρώσεις το ανοξείδωτο ατσάλι; Το vamo ss που έτριψα δεν άλλαξε χρώματα, απλώς έφυγε η γυαλάδα που είχε.

Δεν την έχω πειράξει άλλο την καμπάνα, τράβηξα και φωτό για να τις ανεβάσω, αλλά δυστυχώς το card reader μου, τα έχει παίξει και μου "διαλύει" τις κάρτες. Κάντε λίγο υπομονή να το λύσω αυτό  (γιατί smartphone δεν παίζει), και θα ποστάρω τις φωτό με την τρικολόρε καμπάνα !

Αποσυνδεδεμένος geminimax

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #57 στις: Μαΐου 01, 2013, 13:47 »
Εψαχνα τον Ομικρον στο site της Nobacco αλλα δεν ειναι διαθεσιμο αν και μολις κυκλοφορησε. Μηπως τους το σφυριξαν και το απεσυραν???? Τους την εκαναν την Κινεζια οι Κινέζοι????   χαχα

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #58 στις: Μαΐου 01, 2013, 14:26 »
Στα MODS κοίταξες?


@kristoff.... για συνέχισε λίγο ακόμα, μπάς και βγεί κανας χαλκός....

Αποσυνδεδεμένος geminimax

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #59 στις: Μαΐου 01, 2013, 14:37 »
Δεν ειναι διαθέσιμος για αγορά!!!  Και δεν νομίζω να εξαντλήθηκε!!! Ελπίζω να βρεθέι μια απάντηση για το αν είναι ή δεν είναι SS.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1864 246045 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:26
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572123 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1896 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8034 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121716 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 689 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 402 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326774 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8609 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297787 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827619 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511709 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios