vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

89 επισκέπτες, 3 χρήστες
manoslykos, camber, th3ofilos

Twitter

Nobacco Omikron

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #30 στις: Απριλίου 27, 2013, 21:15 »
To dripping εξ αλλου ειναι "τροπος ζωης". Ακομα και μαστορας με τα γρεζια να εισαι, η φιλοσοφια ειναι, κανω την δουλια μου και καποια στιγμη που εχω 5-10 λεπτα, καθαριζω χερια κι απολαμβανω μερικες τζουρες. Αν την εχεις, καλως. Αλλιως, και σπιτι να καθεσαι και να βαρας μυγες, τετοιου ειδους ντριπιγκ παλι δεν θα σε καλυψει (οπως δεν καλυπτει εμενα), θα ψαχνεσαι για περισσοτερο φυτιλι, να "χωρεσει" μερικες τζουρες ακομα πριν το επανα-σταξιμο. Οποτε πας για τανκ ή εστω σερα.

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #31 στις: Απριλίου 27, 2013, 22:03 »
Kanivalos, για dripping είναι, όταν συνήθως dripping σημαίνει 6-7 σταγόνες και σ' αυτόν χωράνε 30-35 άνετα. Αν δεν μπορείς να τον γεμίζεις κάθε ώρα ας πούμε, δεν έπρεπε να τον αγοράσεις, δεν σου κάνει.

Πάντως επειδή είναι ίδιος με τον Eternity, ρίξτε μια ματιά στο νήμα του Eternity, θα διαβάσετε πολλές λεπτομέρειες, που οι περισσότερες θα αφορούν και τον omikron.

Αποσυνδεδεμένος Kanivalos

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #32 στις: Απριλίου 28, 2013, 14:41 »
Χμμ.. Θερμοϋδραυλικός δεν είμαι αλλά ηλεκτρονικός και έτσι άρχισα να κάνω πειράματα κάθε είδους που μου επέτρεπε η φαντασία μου. Λίγο πολύ μπορείτε να καταλάβετε τί μπορεί να έκανα. Χάλασα εν ολίγης 30 πόντους φιτίλι και καμιά 20αριά πόντους αντίσταση για διάφορες "μετατροπές" στη λειτουργία. Το dripping αρχίζει να με κερδίζει τελικά και να αυξάνεται η γεύση του Όμικρον. Ο καπνός να βγαίνει πιο ζεστός και γενικότερα να κερδίζει λίγο απτις χαμένες εντυπώσεις της πρώτης μέρας. Μόλις βρω ένα "θανατηφόρο" συνδιασμό, θα ανεβάσω και φώτο. Πάντως αυτό με το κάθε τόσο γέμισμα, δε νομίζω να το ξεπεράσω εύκολα.  :D

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #33 στις: Απριλίου 28, 2013, 18:36 »
Στα ποσα volt ατμίζεις και με τη αντισταση;

Αποσυνδεδεμένος Kanivalos

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #34 στις: Απριλίου 28, 2013, 21:18 »
Σχεδόν αφόρτιστη μπαταρία (nobacco giant) δίνει τώρα 3,8 βολτ και 2,2Ω περίπου (+/- 0,4) αντίσταση (δεν έχω ωμόμετρο ακριβείας). Περίπου 5 με 5,5 βαττ.

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #35 στις: Απριλίου 28, 2013, 22:33 »
Ποσα ml την ημέρα;

Αποσυνδεδεμένος Kanivalos

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #36 στις: Απριλίου 28, 2013, 23:03 »
Σε μέρα δουλειάς 3-4 ml, σε ρεπό 8-10 ml στο νερό (ή καλύτερα στη PG  :)) )

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #37 στις: Απριλίου 28, 2013, 23:23 »
@Kanivalos
Όταν καλομάθεις τη γεύση του dripping, το τάνκ δεν θα το θές ούτε ζωγραφιστό ειδικά όταν αρχίζει να βρωμίζει το κάθετο φιτίλι...
Ο Omikron/Eternity όπως έχω γράψει και στο αντίστοιχο θέμα, συμπαθεί τα περισσότερα ψιλά φιτίλια παρά τα χονδρά... τη καλύτερη απόδοση μου την έχει δώσει με τετραπλό ή πενταπλό φιτίλι του 1mm  και 5 σπείρες 0.17 σύρματος.

Αποσυνδεδεμένος Kanivalos

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #38 στις: Απριλίου 28, 2013, 23:32 »
Και πως γβάζεις το κάθετο φυτίλι αφού είναι σφηνωμένο στη βελόνα??? Αντικαθιστάς τη βελόνα με κάτι άλλο ή απλά το ξιλώνεις από μέσα της??? Το τανκ ήδη το πέταξα γιατί βρωμάει πλαστικίλα το επιστόμιο!!!

Με 3πλό που το δοκίμασα, μου άρεσε αρκετά, αλλά με 3 σπείρες το έκανα.. Θα κάνω και με παραπάνω, χεχεχε

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 29, 2013, 00:08 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #39 στις: Απριλίου 29, 2013, 00:11 »
Δεν ξέρω πως είναι σφηνωμένο το φιτίλι στον omikron, αλλά αν διαβάσεις το θέμα του eternity θα βρείς διάφορα που έχουν προταθεί.....

Αποσυνδεδεμένος kmiglis

  • **
  • 129
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμίζω και πετώ!
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #40 στις: Απριλίου 29, 2013, 00:16 »
Στον ομικρον ξεκουμπωνει το καρφι μαζι με τη βαση με μια πενσουλα δεν χρειαζεται σπασιμο οπως στον ετερνιτι.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #41 στις: Απριλίου 29, 2013, 01:13 »
Το φιτίλι είναι ελεύθερο ή το έχουν μαγκώσει τσακίζοντας το καρφί?

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #42 στις: Απριλίου 29, 2013, 02:09 »
Παρέλαβα κι εγώ την Παρασκευή το απόγευμα και είχα πει πως θα έκανα ένα μικρό review με λίγες φωτό, μέσα στο ΣΚ ή και την Δευτέρα. Βρήκα κάποιο χρόνο αλλά τον αφιέρωσα στο νήμα του eternity, ψάχνωντας πληροφορίες για σεταρίσματα κλπ και εκεί, διαπίστωσα πως δεν υπάρχει καμιά ανάγκη για κανένα review...
Θα παραθέσω λοιπόν μερικές εντυπώσεις και ό,τι άλλο θέλετε να μαθετε για τον Omikron...
θα το βρείτε στο νήμα του eternity !

Όπως θα έχετε ήδη διαπιστώσει, ο Οmikron είναι ένας SS eternity ή venus αν θέλετε. Λυπάμαι αν στεναχωρήσω την steamsmoker.gr που μου τον πρόσφερε μέσω του διαγωνισμού και, που έχει άλλη άποψη, αλλά έτσι είναι. Οι διαφορές είναι το υλικό κατασκευής (σημαντικό βέβαια) και το ότι η βάση του καρφιού είναι κουμπωμένη μέσα στο σώμα του ατμο και έχει 4 τετράγωνες τρύπες στις άκρες της, μία απέναντι από την κάθε "πλευρά-όψη" του καρφιού. Στον eternity είχε 6 στρογγυλές τρύπες γύρω από το καρφί και, ήταν "κολλημένη", δεν έβγαινε από το σώμα του άτμο, αν κατάλαβα καλά απ' ό,τι διάβασα, (κάποιο παιδί που ήθελε να την αφαιρέσει, το είχε κάνει με κόφτη).

Όπως και να 'χει όμως, δεν είμαι καθόλου λυπημένος που τον απέκτησα γιατί είναι μια μικρή αποκάλυψη. Τον ατμίζω εδώ και αρκετή ώρα (και καθόσο γράφω αυτά) και, δίνει απίστευτα καθαρή γεύση, έχει ωραίο χτύπημα (18άρι υγρό 50%-50%), αρκετό ντουμάνι και κρύο ατμό. Όλα αυτά με την 2,4 αντίσταση (την 1,8 την κατέστρεψα προσπαθώντας να την βγάλω από τον ατμοποιητη για να τον πλύνω  :eyesplash: ), σε απλή ego μπαταρία και σε λειτουργία dripping.

Μερικές ακόμη εντυπώσεις :

- Ο δικός μου ήρθε με 5 φυτιλοαντιστάσεις και όχι τρεις όπως αναφέρεται στο site της nobacco. Μία ήδη "κουμπωμένη" στην βάση του άτμο (1,8), δύο έτοιμες με "κλιπάκια" που κουμπώνουν στους πόλους (2,4 & 2,8), κι άλλες δύο έτοιμες πάνω σε φυτίλι, χωρίς κλιπάκια, που είναι μάλλον 2,8 και μπορούμε να τις φέρουμε εκεί που θέλουμε, αφαιρώντας σπείρες (και σε αυτές με τα κλιπ βέβαια, ευκολα αφαιρούμε σπείρες αν θέλουμε).

- Θα τον χρησιμοποιώ αποκλειστικά για dripping και το καρφί το ξεχαρβάλωσα ήδη. Στην θέση του θα μπεί ένα μικρό κομμάτι mesh για να κλείσει την τρύπα ώστε να μην πέφτει υγρό μέσα στο σωλήνα αέρα και κάνει διαρροές. Και πάλι όμως, ο διαθέσιμος χώρος της καμπάνας dripping μέχρι τις τρυπούλες τροφοδοσίας είναι στενός και, οι σταγόνες του υγρού δυσκολεύονται να περάσουν στα φυτίλια, αλλά συσσωρεύονται μέσα στη σωλήνα που έχει εσωτερικά αυτή η καμπάνα. Νομίζω πως η καλύτερη καμπάνα για dripping είναι αυτή που προορίζεται για την χρήση του τανκ  :wall: . Μέχρι να βρώ μια πατέντα για να βάλω 510 drip tip στην καμπάνα του τανκ ή να δω αν αφαιρείται ο εσωτερικός σωλήνας της καμπάνας του dripping - και για χρήση μέσα στο σπίτι ή γραφείο - τον γεμιζω με την καμπάνα του τανκ και ατμίζω με αυτήν που είναι για dripping :laugh1: .

- Τα φυτίλια στην αντίσταση που έχω τώρα πάνω είναι πολύ καλά. Δεν τα έβρασα-έκαψα επίτηδες. Έριξα 5 μόνο σταγόνες στην αρχή και η γεύση αν και αλλοιωμένη ήταν ανεκτή και σε κάθε τζούρα βελτιωνόταν. Στο επόμενο γέμισμα, μετά από 3-4 τζούρες ήταν ok. Αν συνεχίσουν να παρέχουν αυτήν την ποιότητα θα είναι σούπερ  :thumpup:

Γενικά σαν eternity δεν μου γέμιζε το μάτι (χωρίς ιδιαίτερο λόγο) και αν δεν ήταν η κλήρωση, ούτε και σαν Omikron θα του έδινα σημασία και θα ήταν λάθος. Ο ατμοποιητής αξίζει ! Δεν ξέρω αν το SS παίζει κάποιο σημαντικό ρόλο στην απόδοση (και δεν έχω και eternity) για να πω ποιον θα προτιμούσα, αλλά και τούτος εδώ είναι αρκετά καλος για ολοήμερη χρήση.

Η τιμή ίσως είναι λίγο τσιμπημένη αλλά κι αυτό ίσως είναι υποκειμενικό.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #43 στις: Απριλίου 29, 2013, 03:52 »
Κανείς δεν έχει πεί ότι ο Eternity δεν είναι καλός ατμοποιητής και το κυριώτερο παράπονο ήταν/είναι το υλικό κατασκευής (κυρίως λόγω αντοχής της βάσης-σπειρώματος).
Ο Omikron σαφώς και είναι ένα σωστό βήμα με την αλλαγή του υλικού αλλά περιμέναμε και μερικές ακόμα βελτιώσεις...

Αποσυνδεδεμένος aelaras

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
  • 306DCA,vision eternity,,A7,AIOLOS,AGA-Tv2,GINI..
Απ: Nobacco Omikron
« Απάντηση #44 στις: Απριλίου 29, 2013, 05:34 »
μπορεις αν γινεται να μας πεις αν η βαση και οι ακροδεκτες ,θετικο αρνητικο,ειναι ss?..αυτο βασικα με ενδιαφερει μιας κ χρησιμοποιω αποκλειστηκα στον ετερνιτυ την καμπανα του Α7 οποτε ο μισος ειναι ηδη ss :thumpup: ..το προβλημα ειναι η ευαισθητη βαση...ΑΝ την εφτιαξαν ss ειναι επιτυχια :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2331 240708 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:39
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4690 500530 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 04, 2024, 20:49
από Xameno_Skli
Hashtag Shake and Vape 0 154 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 04, 2024, 09:17
από chkontog
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12430 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 534 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7638 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21283 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195544 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1989 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1110783 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan