vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

81 επισκέπτες, 9 χρήστες
manoslykos, antiklitos140, Milarepa, Sergios, Tem, slayer, g1smo1978, Amcm, laniel

Twitter

Protank by Kanger

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Protank by Kanger
« Απάντηση #240 στις: Ιουνίου 29, 2013, 22:37 »
Εγώ τίγκα. Κάποια στιγμή το ορινγκακι θα βαρέσει αλλά το replacesmoke σε λίγες μέρες παραλαμβάνει μόνο βάσεις. Ίσως όταν κοπεί το βγάλω και το μετρήσω με παχυμετρο για να το αντικαταστήσω.

Sent from my 2 using (frequently) my brain.


Αποσυνδεδεμένος djvolis

  • **
  • 263
  • Φύλο: Άντρας
    • vdental
Απ: Protank by Kanger
« Απάντηση #241 στις: Ιουλίου 04, 2013, 13:58 »
τον πηρα και γω χτες... οι εντυπωσεις μετριες.
εκτος απο την απαραδεκτα αερατη τζουρα , που με λιγο τεφλονακι στις 2 απο τις 3 τρυπες ισιωσε, κατι παιζει με την γευση... νομιζω μου την αλοιωνει λιγο...
τον παιζω στο umax στα 4~4,2 με 2,5 αντισταση (που την διαβαζει 2,7) .
ενα αλλο θεμα ειναι οτι στο δευτερο γεμισμα (το τιγκαρα) εχασε σχεδον το μισο υγρο απο πανω και κατω...
μπορεις να γραψει καποιος την διαδικασια γεμισματος? εντοπισα οτι και η αντισταση ηταν λιγο χαλαρη και την ξανασφιξα..
μεχρι τωρα θεωρω οτι απο θεμα γευσης παντως ο SCT με το κεραμικο απο το alterego ειναι καλυτερος.. απλα ο προτανκ υπερεχει στην ευκολια και την στεγανοποιηση αν κραταει και πολυ η αντισταση ειμαστε κομπλε

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Protank by Kanger
« Απάντηση #242 στις: Ιουλίου 04, 2013, 14:08 »
Νομίζω ότι ο θάλαμος καύσης χρειάζεται λίιιγο χρόνο να στρώσει. Μετά δεν θα υπάρχει τέτοιο ποσοστό αλλοίωσης στη γεύση.
Επίσης, δοκίμασε σε μέτρια watts, όχι όσα θα χρησιμοποιούσες σε επισκευάσιμο.
Πιστεύω θα βγάλεις καλό αποτέλεσμα με αντιστάσεις 1.7 με 1.9 ..

Σωστός, η κεφαλή θα πρέπει να είναι σφιγμένη ένα κλικ πιο πολύ από ότι η βάση για να αποφύγεις να σου ξεβιδώνεται όταν ανοίγεις για επαναγέμισμα ..


Μην ξεχνάς να τοποθετείς σωστά στην κεφαλή το silicon καποτάκι ...

Αλλά ας μιλήσουν και τα άλλα παιδιά που ξέρουν καλύτερα ..  :D

Αποσυνδεδεμένος tengu

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
  • ΜΑΡΙΟΣ
Απ: Protank by Kanger
« Απάντηση #243 στις: Ιουλίου 04, 2013, 14:15 »
εγω παιδια που δεν ξερω καλυτερα ειναι οτι τον αφησα στην ακρη γιατι οχι
μονο μου αλιωνε την γευση αλλα ενιωθα και μια γευση μασχαληλας να το πω??......... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Protank by Kanger
« Απάντηση #244 στις: Ιουλίου 04, 2013, 14:39 »
Τον έπλυνες καλά πριν τον χρησιμοποιήσεις;
Δώσε του μια ευκαιρία ακόμη. Θέλει το στρώσιμο του..είναι πολύ τίμιος και καλός ατμοποιητής αν τον μάθεις.


Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Protank by Kanger
« Απάντηση #246 στις: Ιουλίου 04, 2013, 15:23 »
Ναι, όταν είναι καινούργιος ο ατμο, ποιός ξέρει τι έχει πάνω .. αλλά το σημαντικό είναι νομίζω ότι θέλει το χρόνο του να στρώσει ..
Αν έχεις vv mod, δοκίμασε διάφορες θερμοκρασίες να δεις που σου αποδίδει καλύτερα χωρίς να δίνει καμμένο.


Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Protank by Kanger
« Απάντηση #247 στις: Ιουλίου 04, 2013, 15:29 »
@tengu
Βάζεις λίγο καθαρό οινόπνευμα και στη συνέχεια "φραπεδιάζεις". Αδειάζεις και επαναλαμβάνεις την ίδια διαδικασία. Ξεπλένεις με άφθονο νερό. Το σκουπήζεις με χαρτί κουζίνας και είσαι έτοιμος.
Αυτή τη διαδικασία ακολούθησα εγώ και όλα ok


@djvolis
Βέβαια στο πρόβλημα που αναφέρεις δεν μας λες από που τον αγόρασες ή ουσιατικά ποιός είναι. Μέχρι στιγμής κυκλοφορούν ήδη 3 διαφορετικά κομμάτια. Μήπως πήρες κάποιο κακό αντίγραφο?  :hmmm:

Στο U-max, επειδή βαράει, δοκίμασέ τον στα 3,2 - 3,4 V και πες μας. Φοβάμαι οτι έδωσες υπερβολικά γκάζια  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 04, 2013, 15:37 από sensk3 »

Αποσυνδεδεμένος dioliv

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Protank by Kanger
« Απάντηση #248 στις: Ιουλίου 04, 2013, 15:44 »
Εγω εχω τους Delirium οι οποιοι ερχονται σε πλαστικη συσκευασια απο την οποια ο ατμο.εχει αρπαξει μια ασχημη πλαστικιλα αλλα με ενα πλυσιματακι εισαι οκ!
Μετα απο 2 εβδομαδες ατμισης μπορω να πω οτι ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και οτι αξιζει τα λεφτα του!
Απο τα πιο καθαρα ατμισματα που εχω κανει καλη παραγωγη ατμου καλη γευση καλο χτυπημα μηδεν διαρροες πανευκολο γεμισμα-καθαρισμα.
Τους δουλευω με vision spiner στα 4.0-4.2 με 2.5 omm

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Protank by Kanger
« Απάντηση #249 στις: Ιουλίου 04, 2013, 15:59 »
Εγώ τον έχω από replace. Ποτέ δεν είχα θέμα πλαστικίλας που λέτε. Ούτε του έκανα ιδιαίτερα μπάνια.
Αλλά σίγουρα υπάρχουν και περιπτώσεις ίσως......

Γενικά τον βρήκα πολύ εύκολο και με πολύ καλή γεύση....
Εκεί ακριβώς τον δουλεύω κι εγώ.

Αποσυνδεδεμένος tengu

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
  • ΜΑΡΙΟΣ
Απ: Protank by Kanger
« Απάντηση #250 στις: Ιουλίου 04, 2013, 16:30 »
παιδια τον επλυνα τον καθαρισα παλι ιδια γευση εχει, τι να πω, ισως δεν αρεσει σε μενα.....
τον δοκιμασα και στο Z (7,5w) και στην βικουλα (7,5-9w) και τα ιδια. στο Z ειναι ποιο εντονο και  αμα το παω στα 8 μου βρομαει σχεδον..(οχι καμενο).
θα κανω και αυτο που λει ο φιλος sensk3

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Protank by Kanger
« Απάντηση #251 στις: Ιουλίου 04, 2013, 17:14 »
Στο Ζ 5,5 W, μέγιστο 6,0W. Αφού ουσιαστικά τα καις όλα, πως λες οτι δε σου βγάζει καμμένο? Μήπως έχεις κανένα καπνικό κ έχεις συνηθίσει να ατμίζεις καμμένο κ σου άρεσε και τώρα ψάχνεις να βγάλεις το ίδιο καμμένο?  :))

Πλύσιμο, ξεκίνα από χαμηλά V-W οπουδήποτε, βάλε ένα "ξεκάθαρο υγρό" πχ μήλο, φράουλα, κάτι με ξεκάθαρη και γνωστή γεύση, ώστε να καταλάβεις αν ατμίζεις καμμένο ή όχι. Μετά είναι πολύ εύκολη η αλλαγή υγρού.

Στην υποψία καμμένου που δοκίμασες στα 7,5 w, μειώνεις w ΔΕΝ πας στα 8

Τώρα αν γουστάρεις το καμμένο, πάρε έναν ατμοποιητή με μες για να το απολαμβάνεις ακόμη καλύτερα  :laugh1:

ΥΓ Θυμήθηκα κ κάτι άλλο και ανακεφαλαιώνω:
Πλύσιμο, ξεκινάς από χαμηλά V-W, γνωστή κ ξεκάθαρη γεύση για δοκιμή
ΚΑΙ χαλάρωσε τη βάση ίσα να πιάνει να μην είναι σφιγμένη κανονικά ή πολύ.
Αν τα καταφέρεις μέχρι εκεί, άρχισε να σφίγγεις σταδιακά τη βάση, δοκιμάζοντας το αποτέλεσμα.
Πειραματίσου και πες μας  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 04, 2013, 17:43 από sensk3 »

Αποσυνδεδεμένος darkeid

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
    • VapeClub
Απ: Protank by Kanger
« Απάντηση #252 στις: Ιουλίου 04, 2013, 18:33 »
Tengu δεν είναι λογικό στα 7.5W με το evic να παίρνεις καμμένο. Για το Z δεν γνωρίζω μιας και δεν το έχω δοκιμάσει.  Με 1.8Ω λογικά θα παίζεις στα 7.5 - 8.0 W και βγάζει αξιοπρεπέστατη τζούρα (μην πώ όνειρο).

Δοκίμασε να βγάλεις το σιδερένιο μυτάκι από την κεφαλή και βγάλε το 1 από τα 2 φυτίλια 1mm που έχει για να μην ακουμπάει η μύτη πάνω στην αντίσταση. Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αλλά λογικά ή έχεις ψήσει την αντίσταση με πολλά ρεύματα και ότι και να κάνεις βγάζει καμμένο ή κάτι παίζει με τα φυτίλια και δεν φτάνει μπόλικο υγρό στην αντίσταση.

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Protank by Kanger
« Απάντηση #253 στις: Ιουλίου 04, 2013, 18:59 »
Όπως πολύ σωστά είπες, με Evic αυτά τα βατ. Όμως το Ζ, το Umax, Vmax κλπ που με 2χ18350 δίνουν 5Α δύναμης (σε σχέση με τα 3,5 και αν, του Evic), τα 7,5w έχουν μεγάλη διαφορά και σίγουρα παίρνει αλλοιωμένη γεύση και καμμένο.
Εγώ σε Vmax το έχω σε 3,2 V, σε Vamo και Ζ στα 5,5w (2,5 αντίσταση)
Ας περιμένουμε να πειραματιστεί με λιγότερα w και βλέπουμε...  :)

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Protank by Kanger
« Απάντηση #254 στις: Ιουλίου 04, 2013, 19:39 »
(σε σχέση με τα 3,5 και αν, του Evic)

2.5 Αμπερ το Evic και αν...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1878 248021 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:28
από ThioVag
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1416 181195 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:12
από tony1976
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 254 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 14:59
από tony1976
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 230 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 09:22
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572923 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2189 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8329 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1123031 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 860 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 539 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 327699 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8991 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis