vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

243 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, petra, pngtszs1976, costasibiza84, Sergios

Twitter

Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες

Αποσυνδεδεμένος christos520

  • ***
  • 541
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #675 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2015, 21:04 »
το αρνητικό γιατί δεν το βάζετε εκεί που βιδώνει η καμπάνα με την βάση σε στιλ κίλλερ εννοώ.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #676 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2015, 21:25 »
Απο τη στιγμη που πιανεται απλα και μονο με το πλαστικο και ακουμπα οσο πρεπει στο τοιχωμα , δεν βλεπω το λογο να μπει στις βολτες...........


Καταλαβα κατι λαθος ;;;

Αποσυνδεδεμένος StefPasc

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
  • Ad astra per aspera
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #677 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2015, 08:30 »

Ευχαριστω Atmistique. Με βοηθησατε να κανω μια επιλογη με την οποια ειμαι ενταξει με τον εαυτο μου. Ισως ομως το πιο σημαντικο απο χτες τελικα δεν ειναι τοσο η αγορα οσο αυτη καθ'αυτη η επαφη.
Να ξερετε πως ειστε "ειδος" που σπανιζει στις μερες μας κι ολοι ξερουμε πως οσο πιο σπανιο ειναι κατι, τοσο μεγαλύτερη η αξια του.

Με εκτιμηση
Κωνσταντινος

Κωνσταντίνε έχεις απόλυτο δίκιο για τα παιδιά στο Atmistique  :thumpup:
όπως είχα ξαναγράψει και στο θέμα του Eviva όποτε πηγαίνω στο Ατμιστικ ξανα-ανακαλύπτω το άτμισμα..... 8)

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1938
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #678 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2015, 09:13 »


Το μόνο που με προβληματιζει ακομα ειναι το βαλε βγαλε απο το τανκακι οταν αδειασει. Δεν εχω καταφερει ακομα να τον βγαλω εντελως απο το Μινιον τανκ αλλά νομιζω πως θα χρειαστει να πάρω το βοηθητικό εξαρτημα (battler λέγεται αν δε κανω λάθος?).
Ένα άλλο που παρατηρησα ειναι πως καθε φορα που γεμισα το τανκακι με υγρο και πιεσα τον Diver προς τα πάνω ωστε να "κλεισει" για να ειναι ετοιμος προς ατμισμα, ετρωγε ενα τοσοδούλι μικροσκοπικό κομματακι απο το γαλάζιο o-ring που έχει το πάνω δαχτυλιδι του τανκ. Μάλλον με το battler(?) θα λυθει κι αυτο το θεματακι.


Ως πρόχειρη λύση (εγώ έτσι κάνω εδώ και 2-3 χρόνια  :)) :)) , ουδέν μονιμότερον του προσωρινού  ;) ), σου προτείνω να έχεις 'φορεμένο' πάνω του ένα drip-tip ίδιας διατομής με τον ατμοποιητή κατά το βάλε-βγάλε. Όλο και κάποιο τέτοιο θα έχεις! Θα γλυτώσεις τα o-ring-άκια της δεξαμενής σου. Αλλιώς αργά ή γρήγορα, θα πρέπει να αντικατασταθούν.

Αποσυνδεδεμένος OldBoy.Gr

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is what happens while we ... make plans
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #679 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2015, 13:16 »
Κωνσταντίνε έχεις απόλυτο δίκιο για τα παιδιά στο Atmistique  :thumpup:
όπως είχα ξαναγράψει και στο θέμα του Eviva όποτε πηγαίνω στο Ατμιστικ ξανα-ανακαλύπτω το άτμισμα..... 8)


Στεφανε, ειπες μεσα σε 2 φρασεις αυτο ακριβως που ηθελα να περιγραψω! Το μονο που στενοχωρηθηκα ειναι που ειδα εκ των υστερων πως υπαρχει και ειδικο thread για τις εμπειριες μας απο ελληνικα μαγαζια και δε το εκανα ποστ εκει για να μη κανω διπλο ποστ. Ειμαι παντα της άποψης πως οπως ακριβως λεμε "κοιτα τον ταδε τι ανοησια ειπε, τι #@$%$#@ εκανε" κλπ, οπως κραζουμε το λαθος δλδ, ετσι ακριβως απο την αλλη, πρεπει να επαινουμε αντιστοιχα και το σωστο οπου και οταν το πετυχαινουμε. Μονο ετσι εχουμε ελπιδα να παμε προς το καλυτερο. Αλλοιως δε κανουμε τιποτα και στην καλυτερη θα παραμενουμε στασιμοι.
 

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Ως πρόχειρη λύση (εγώ έτσι κάνω εδώ και 2-3 χρόνια  :)) :)) , ουδέν μονιμότερον του προσωρινού  ;) ), σου προτείνω να έχεις 'φορεμένο' πάνω του ένα drip-tip ίδιας διατομής με τον ατμοποιητή κατά το βάλε-βγάλε. Όλο και κάποιο τέτοιο θα έχεις! Θα γλυτώσεις τα o-ring-άκια της δεξαμενής σου. Αλλιώς αργά ή γρήγορα, θα πρέπει να αντικατασταθούν.


Ηλια να'σαι καλα! Με εσωσες γιατι ενω εχω οντως κανα δυο drip-tip ισια και ιδιας διατομης δε το σκεφτηκα. Δουλεψε αψογα το tip κι εγω μαλλον πρεπει σιγα σιγα να δω ποσο μεγαλωσε το ... Old στο nickname μου τελικα (OldBoy.Gr). Αλλα οπως καποιος πολυ σοφοτερος απο εμενα ειπε καποτε, «Γηράσκω αεί διδασκόμενος».
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 25, 2015, 13:25 από OldBoy.Gr »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #680 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2015, 15:04 »
OldBoy.GR , παρε αυτο το drip tip.


https://www.atmistique.gr/drip-tip-yeller-ss316l.html


Με το drip tip αυτο , δεν χρειαζεται να κατεβασεις πολυ τον ατμοποιητη , ουτε να βγαλεις το drip tip απο αυτον.
Με το που το σπρωχνεις μεσα στο τανκ , το λεπτο μερος του drip tip σου επιτρεπει να γεμισεις με υφρο μεχρι επανω ανετα.
Μετα απλα σπρωχνεις τον ατμοποιητη και εισαι ετοιμος.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #681 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2015, 19:07 »
Σωστός! Φαντάζομαι πως την ίδια δουλειά κάνει και το ντριπ τιπ Eviva.
Υπάρχει ένα σημαντικό πρόβλημα με τα λεπτά ντριπ τιπ του Atmistique. Μετά από λίγο τα νορμάλ ή τα χοντρά αρχίζουν να σου φαίνονται πολύ άβολα!  :)

Αποσυνδεδεμένος OldBoy.Gr

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is what happens while we ... make plans
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #682 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2015, 22:40 »
OldBoy.GR , παρε αυτο το drip tip.


https://www.atmistique.gr/drip-tip-yeller-ss316l.html


Με το drip tip αυτο , δεν χρειαζεται να κατεβασεις πολυ τον ατμοποιητη , ουτε να βγαλεις το drip tip απο αυτον.
Με το που το σπρωχνεις μεσα στο τανκ , το λεπτο μερος του drip tip σου επιτρεπει να γεμισεις με υφρο μεχρι επανω ανετα.
Μετα απλα σπρωχνεις τον ατμοποιητη και εισαι ετοιμος.
Σωστός! Φαντάζομαι πως την ίδια δουλειά κάνει και το ντριπ τιπ Eviva.
Υπάρχει ένα σημαντικό πρόβλημα με τα λεπτά ντριπ τιπ του Atmistique. Μετά από λίγο τα νορμάλ ή τα χοντρά αρχίζουν να σου φαίνονται πολύ άβολα!  :)

Ευχαριστω και τους δυο. Το ειχα ηδη σταμπαρει το εν λογω, απλά το αφησα για αργοτερα λογω ... περιορισμενου cash flow  :))
Όμως ευτυχως ηδη βρηκα ενα απο τη συλλογη μου σα κι αυτο (οχι τοσο ομορφο) και κανει τη δουλεια του μεχρι να παρω το αλλο.

Αποσυνδεδεμένος OldBoy.Gr

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is what happens while we ... make plans
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #683 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2015, 19:41 »
Κάθε φορά που είτε κάνω refill υγρό, είτε στήνω εξαρχής και γεμίζω εχω μια μικροδιαρροή στην αρχή αρχή αφου τελειώσω (είτε το γέμισμα, είτε το στήσιμο εξ'αρχής και γέμισμα) από τον πόλο της τάξης των 2-3 μικρών σταγόνων. Μετά όλα ΟΚ μεχρι το επόμενο refill. Είναι φυσιολογικό αυτό? Δε με πολυενοχλεί μιας και ειναι πραγματικά ελαχιστη η ποσοτητα. Πιο πολυ ρωταω από περιεργεια.
Να σημειώσω πως δεν γεμίζω ποτε μεχρι πάνω αλλά μεχρι τη μέση ωστε να είμαι σίγουρος πως δε θα παει υγρο στον πολο μεσω καμιναδας.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #684 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2015, 19:57 »
Αν εχεις drip tip που μπορει να σφραγησει τον ατμ/τη την ωρα που γεμιζεις , να μπαινει κιαυτος δηλαδη μεσα στο τανκ οπως το drip tip που σου προτεινα σε προηγουμενο ποστ , τοτε δεν εχεις προβλημα.


Δευτερον , αν εχεις μπουκαλακι με μυτη , τοτε μπορεις να κατεβασεις ελαχιστα κατω απο την επανω ταπα τον ατμ/τη και να γεμισεις πολυ υγρο , σχεδον στα ισια με το στομιο του ατμ/τη.


(Για το λογο αυτο εγινε το τανκακι Scuba . Για να το γυριζεις αναποδα και να φευγει ο αερας ανετα)


Παμε τωρα στο θεμα διαρροες , που πιστευω οτι φταιει το στησιμο που εκανες.
Μαλλον εχεις αραιο βαμβακι στην αντ/ση και σου κανει υπερπληρωση.
Μπορει ακομα και να μην το εκοψες σωστα και ετσι να εχει ανετη διοδο το υγρο στο χωρο του κεραμικου.


Ενας ακομα λογος διαρροης , ειναι και το οτι θα πρεπει να κατεβασεις τον ατμ/τη αρκςτα μπορω να πω μεσα στο τανκ ωστε να κρυψεις τις τρυπες τροφοδοσιας , γιατι εκεινη τη στιγμη που γεμιζεις αν δεν ειναι καλυμμένες , θα εχουμε το φαινομενο των συγκοινωνουντων δοχειων.
Απο επανω θα βαζεις και απο κατω θα βγαινει.......  Βαλε - βγαλε δηλαδη... ;D


Κοιταξε το λιγο αυτο το τελευταιο .....  ;)


Και παλι ομως θα σου πω να κοιταξεις καλυτερα το στησιμο σου........

Αποσυνδεδεμένος OldBoy.Gr

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is what happens while we ... make plans
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #685 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2015, 20:19 »
Αν εχεις drip tip που μπορει να σφραγησει τον ατμ/τη την ωρα που γεμιζεις , να μπαινει κιαυτος δηλαδη μεσα στο τανκ οπως το drip tip που σου προτεινα σε προηγουμενο ποστ , τοτε δεν εχεις προβλημα.
Δευτερον , αν εχεις μπουκαλακι με μυτη , τοτε μπορεις να κατεβασεις ελαχιστα κατω απο την επανω ταπα τον ατμ/τη και να γεμισεις πολυ υγρο , σχεδον στα ισια με το στομιο του ατμ/τη.
(Για το λογο αυτο εγινε το τανκακι Scuba . Για να το γυριζεις αναποδα και να φευγει ο αερας ανετα)
Ναι μπουκαλάκι με μυτη (βελονα έχω και το χρησιμοποιω παραλληλα με το ντριπ τιπ οπως ακριβως ειχες προτεινει παραπανω. Scuba δεν εχω γιατι προτιμησα το Minion tank.

Παμε τωρα στο θεμα διαρροες , που πιστευω οτι φταιει το στησιμο που εκανες.
Μαλλον εχεις αραιο βαμβακι στην αντ/ση και σου κανει υπερπληρωση.
Το ιδιο ακριβως πιστευω κι εγω. Το θεμα ειναι στο στησιμο οπως γινεται κατα 99,9% των περιπτωσεων.
Δε χρησιμοποιω βαμβακι αλλα Silica 2mm διπλωμενο στη μεση (σα να εχω δλδ 2 ξεχωριστα μικρα κομματια 2mm silica.


Μπορει ακομα και να μην το εκοψες σωστα και ετσι να εχει ανετη διοδο το υγρο στο χωρο του κεραμικου.
Ενας ακομα λογος διαρροης , ειναι και το οτι θα πρεπει να κατεβασεις τον ατμ/τη αρκςτα μπορω να πω μεσα στο τανκ ωστε να κρυψεις τις τρυπες τροφοδοσιας , γιατι εκεινη τη στιγμη που γεμιζεις αν δεν ειναι καλυμμένες , θα εχουμε το φαινομενο των συγκοινωνουντων δοχειων.
Απο επανω θα βαζεις και απο κατω θα βγαινει.......  Βαλε - βγαλε δηλαδη... ;D
Ενα απο αυτά τα δυο πιστευω πως ειναι ακριβως ο λογος που συμβαινει αυτο. Δε το ειχα συγκεκριμενοποιησει στο νου μου αλλα διαβαζοντας σε το σχηματοποιησα οπτικα και το καταλαβα. Τη Silica την κοβω 1-2mm αφου εχω βιδωσει εντελως την καμιναδα στον ατμοποιητή αρα μαλλον ειναι το δευτερο αλλα δε βαζω το χερι μου και στη φωτια αν δε δοκιμασω ξανα  :))
 Κοιταξε το λιγο αυτο το τελευταιο .....  ;)
Και παλι ομως θα σου πω να κοιταξεις καλυτερα το στησιμο σου........
Αψογος και κατατοπιστικότατος as usual!
Ευχαριστώ σε !

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #686 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2015, 20:33 »
πρεπει να κοβεις συριζα το φυτιλι/βαμαβακι στις οπες τροφοδοσιας,κοιτα το βιντεο τους.

Αποσυνδεδεμένος OldBoy.Gr

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is what happens while we ... make plans
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #687 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2015, 20:43 »
Το 1mm είναι στην πραξη συριζα λογω που το ψαλιδακι ηδη ακουμπαει πανω στο σωμα του ατμοποιητη. Παρόλα αυτα θα δοκιμασω με ενα μικρότερο ψαλιδακι στο επόμενο στησιμο αν και νομιζω πως μαλλον αυτο με τα συγκοινωνουντα δοχεια που ειπε ο Βασίλης συμβαινει. Οπως και να'χει παντως σε επομενο επεισοδιο... εεεε ποστ θα σας πω τι απο τα δυο εφταιγε! Ευχαριστω και σε!

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #688 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2015, 20:49 »
δοκιμασε νυχοκοπτη θα δεις ευκολια μεγαλη ;)

Αποσυνδεδεμένος OldBoy.Gr

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is what happens while we ... make plans
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #689 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2015, 20:50 »
Αυτό λοιπον ειναι μια πολυ πολυ πολυ καλη ιδεα που οσο κι αν ακουγεται κλισε αληθινα δε το ειχα σκεφτει!!!!

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 01, 2015, 11:18 από Cruiser79 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1119993 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 257 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 143 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 325452 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8297 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 296719 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 826803 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 510447 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9440 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 156348 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 570820 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 245559 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios