vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

48 επισκέπτες, 3 χρήστες
noe, camber, maprix

Fog.. the afs απο funstore. (video).

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fog.. the afs απο funstore. (video).
« Απάντηση #105 στις: Δεκεμβρίου 04, 2010, 14:01 »


Εδώ και κάποιες μέρες έχω παραλάβει και εγώ και δοκιμάζω την συσκευή Fog του Funstore.gr
Έτσι θα προσπαθήσω και εγώ να μεταφέρω τις εντυπώσεις μου.

Το Fog της Funstore.gr είναι ένα εξάρτημα σχεδιασμένο για να συνεργάζεται με τις μπαταρίες τύπου Ego (650,900,1100 mah) και να μας δίνει αυτόματη τροφοδοσία με υγρό χωρίς την χρήση φίλτρου ή dripping. Έτσι δεν έχουμε καμένο από τα φίλτρα και ούτε πρέπει να είμαστε συνεχώς με ένα μπουκαλάκι ανά χείρας.

Η συσκευή έρχεται συσκευασμένη μέσα σε ένα λευκό κουτάκι που πάνω του έχει τα λογότυπα της Funstore και του Fog.
Στο εσωτερικό βρήκα την συσκευή , καθώς και αναλυτικές οδηγίες χρήσης στα Ελληνικά και Αγγλικά.
Η όλη κατασκευή είναι καλυμμένη με νίκελ, αστραφτερή με θα έλεγα τέλειο φινίρισμα. Τα πάντα βιδώνουν εύκολα και με ακρίβεια χιλιοστού. Όλα τα μεταλλικά μέρη που την απαρτίζουν είναι στιβαρά κάτι που σημαίνει πως και τρένο να το πατήσει δεν πρόκειται να πάθει τίποτα.
Το μέγεθος του είναι λίγο μεγαλύτερο από μια μπαταρία 900mah κάτι που νομίζω πως είναι αναπόφευκτο προκειμένου να επιτευχθεί το ζητούμενο το οποίο είναι να χωράει όσο το δυνατόν περισσότερο υγρό στο εσωτερικό του.
Το πάχος του είναι ακριβώς όσο μια κανονική μπαταρία ( προσοχή δεν δουλεύει και δεν βιδώνει στις μπαταρίες 1300 mah).

 Ακολουθώντας τα βήματα που περιγράφονται και έχοντας δει το πολύ κατατοπιστικό βίντεο του Craven σε ένα λεπτό κάπνιζα κανονικά.

Ο ατμοποιητής που τοποθέτησα ήταν τύπου Dse 901 LR και ήδη χρησιμοποιημένος από εμένα για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα. Αυτό κατά την γνώμη μου είναι το πιο σοβαρό μείον της συσκευής , και θα ήθελα πολύ στο μέλλον να δω και μια έκδοση για ατμοποιητές 510.
Κατά την χρήση του παρατήρησα τα παρακάτω :
Ο παραγόμενος ατμός είναι πολύ πλούσιος.
Σχεδόν όλες οι τζούρες είναι περίπου ίδιες , και έχουν την ίδια ένταση.
Δεν υπάρχει καμία γεύση καμένου σε καμία περίπτωση ( εφόσον η δεξαμενή έχει υγρό) μιας και δεν έχει κάτι για να κάψει.
Δεν υπάρχει καμία απολύτως διαρροή εφόσον όλα είναι σωστά ρυθμισμένα.
Δεν χρειάζεται ουσιαστικά καμία συντήρηση.
Προσωπικά δεν μου αρέσουν οι ατμοποιητές 901 (καθόλου όμως). Με το συγκεκριμένο μηχανάκι εύκολα και ευχάριστα μπορώ και καπνίζω τους 901.
Αν θέλω πιο πλούσια τζούρα ακολουθώ την διαδικασία που περιγράφηκε κλείνοντας τις τρύπες και έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα σε κλάσματα του δευτερολέπτου.
Αν έχει παραπάνω υγρό (αυτό συμβαίνει κυρίως αν δεν το χρησιμοποιήσεις για ώρα) , φυσάω μέσα σε ανοιχτό μπουκαλάκι και το καθαρίζω αμέσως.
Στο γέμισμα αν το κάνεις με το σωστό τρόπο δεν χάνεις ούτε μισή σταγόνα και η όλη διαδικασία δεν κρατάει πάνω από μισό λεπτό.

Το Fog είναι κάτι εντελώς νέο στην αγορά των ηλεκτρονικών τσιγάρων. Θέλει τον (όχι δύσκολο )τρόπο του. Για μένα έχοντας δει προσεκτικά το βίντεο του Craven και διαβάζοντας τις οδηγίες , δεν με δυσκόλεψε καθόλου ούτε μου παρουσιάζεται κάποια δυσλειτουργία.

Γενική βαθμολογία κατά την γνώμη μου
Εμφάνιση 10/10
Διαστάσεις 8/10
Σύλληψη- υλοποίηση ιδέας 10’’’’’/10
Ποιότητα κατασκευής 10/10
Ευκολία χρήσης 8.50/10
Παραγωγή ατμού 9.50 /10
Γεύση 10/10
Throat Hit 9/10

Αποσυνδεδεμένος aiwnios_foithths

  • ***
  • 578
  • Keep Vaping
Απ: Fog.. the afs απο funstore. (video).
« Απάντηση #106 στις: Δεκεμβρίου 04, 2010, 14:36 »
Αμα καποιος βαλει ανταπτορα 901/510 ή 901/401&401/510 ισως να μπορουσε να δουλεψει μιας κ ο ανταπτορας θα ψηλωσει τον 510 αρκετα ισως οσο κ ο 901, το μονο που θα εχανε σε μια τετοια περιπτωση (αμα δουλεψει) θα ειναι καπου 0,5 ml απο το υγρο.
Δυστυχως δεν εχω ακομα ουτε το fog ουτε καποιο ανταπτορα για να συγκρινω το μεγεθος καποιος που τα εχει μπορει να δοκιμασει κ να μας πει, εγω απλα την ιδεα εριξα. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 04, 2010, 14:42 από aiwnios_foithths »

Αποσυνδεδεμένος zantos

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fog.. the afs απο funstore. (video).
« Απάντηση #107 στις: Δεκεμβρίου 04, 2010, 14:45 »
Αμα καποιος βαλει ανταπτορα 901/510 ισως να μπορουσε να δουλεψει μιας κ ο ανταπτορας θα ψηλωσει τον 510 αρκετα ισως οσο κ ο 901, το μονο που θα εχανε σε μια τετοια περιπτωση (αμα δουλεψει) θα ειναι καπου 0,5 ml απο το υγρο.
Δυστυχως δεν εχω ακομα ουτε το fog ουτε καποιο ανταπτορα για να συγκρινω το μεγεθος καποιος που τα εχει μπορει να δοκιμασει κ να μας πει, εγω απλα την ιδεα εριξα. ;)

μην ξεχνας οτι ο 510 θα ανεβει σε υψος απο που θα παιρνει υγρο;


« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 04, 2010, 14:53 από zantos »

Αποσυνδεδεμένος aiwnios_foithths

  • ***
  • 578
  • Keep Vaping
Απ: Fog.. the afs απο funstore. (video).
« Απάντηση #108 στις: Δεκεμβρίου 04, 2010, 15:00 »
Κανονικα απο τις τρυπες το μονο υγρο που θα χασει θα ειναι το υγρο απο κατω ( οχι πολυ δλδ ) αν ειδα καλα στις photo ο βασικος αποθηκευτικος χωρος ειναι πανω απο το atomizer.
Το προβλημα δεν ειναι το απο που θα παιρνει υγρο, αλλα αμα με ανταπτορα ή με συνδιασμο απο αυτους μπορει να φτιαχτει καταλληλος αποστατης για να δωσει το ιδιο μεγεθος στον 510 με τον 901.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 04, 2010, 15:05 από aiwnios_foithths »

Αποσυνδεδεμένος zantos

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fog.. the afs απο funstore. (video).
« Απάντηση #109 στις: Δεκεμβρίου 04, 2010, 15:16 »
το μεγεθος καθως και ολη η μετατροπη ειναι πιστευω το ευκολο κοματι
με τον ανταπτορα ομως δεν ξερουμε ποσο ψηλα θα ανεβει ο 510,αρα
και το φυτιλι,οσο ψηλα ανεβει δεν θα μπορει να παρει ολο το υγρο απο τον θαλαμο,οποτε αν θελουμε να ξαναγεμισουμε θα αδειαζουμε πολυ υγρο.
το καλυτερο ειναι αν υπαρχει βαση για τον 510 τοτε θα θελει μονο μεγαλυτερη
προεκταση για το πιπακι,χωρις να χανουμε καθολου χωρο υγρου  :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος aiwnios_foithths

  • ***
  • 578
  • Keep Vaping
Απ: Fog.. the afs απο funstore. (video).
« Απάντηση #110 στις: Δεκεμβρίου 04, 2010, 15:24 »
Σιγουρα αυτο θα ητανε το ιδανικο αλλα θα πρεπει να μας το φτιαξει το funstore κ να δινουνε ή βαση για 510 ή ανταπτορα κ μεγαλυτερο πιπακι.
Οσο για το θεμα με το αδειασμα υγρο στο επαναγεμισμα δε νομιζω να χρειαζεται μιας κ οι ανταπτορες απο την μερια που κοιτανε προς την μπαταρια ειναι παντα στεγανοι κ οσους κ να βαλεις στη σειρα ο καθενας θα σφραγιζει/στεγανοποιει τον προηγουμενο.
Δε μπορω να πω 100% οτι εχω δικιο κ οτι θα πετυχει αλλα μπορει να δοκιμαστει κ αννννννν πιασει???  ;)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Fog.. the afs απο funstore. (video).
« Απάντηση #111 στις: Δεκεμβρίου 04, 2010, 15:24 »
Δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψει με 510, το θέμα δεν είναι το ύψος αλλά η τρύπα τροφοδοσίας στο πλάι που διαθέτει ο 901 και δεν διαθέτει ο 510

Αποσυνδεδεμένος zantos

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fog.. the afs απο funstore. (video).
« Απάντηση #112 στις: Δεκεμβρίου 04, 2010, 15:28 »
σωστα αυτο δεν το σκεφτηκαμε ευχαριστω για την διευκρινιση  :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος aiwnios_foithths

  • ***
  • 578
  • Keep Vaping
Απ: Fog.. the afs απο funstore. (video).
« Απάντηση #113 στις: Δεκεμβρίου 04, 2010, 15:29 »
Mα κ το avs/afs δουλευουν με 510 κ δεν εχω δει να εχει κατι extra επανω, απο τις τρυπες του atomizer παιρνει υγρο.

Αποσυνδεδεμένος aiwnios_foithths

  • ***
  • 578
  • Keep Vaping
Απ: Fog.. the afs απο funstore. (video).
« Απάντηση #114 στις: Δεκεμβρίου 04, 2010, 15:33 »
Φιλε craven τελικα ο κληρος πεφτει στον γενεο :respect: :respect: :respect:, μπορεις αμα θελεις να το δοκιμασεις κ να μας πεις εντυπωσεις? ( ε; φανταστικε craven :) :) :) )

Αποσυνδεδεμένος zantos

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fog.. the afs απο funstore. (video).
« Απάντηση #115 στις: Δεκεμβρίου 04, 2010, 15:38 »
εαν το προβλημα ειναι η πλαινη τρυπα του 901 μπορει να γινει και στον 510; :confused1:

Αποσυνδεδεμένος aiwnios_foithths

  • ***
  • 578
  • Keep Vaping
Απ: Fog.. the afs απο funstore. (video).
« Απάντηση #116 στις: Δεκεμβρίου 04, 2010, 15:41 »
εαν το προβλημα ειναι η πλαινη τρυπα του 901 μπορει να γινει και στον 510; :confused1:
Δεν καταλαβα τι εννοεις.
Να ανοιξεις εσυ τρυπα???
Μα δε χρειαζεται κατι τετοιο.

Αποσυνδεδεμένος zantos

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fog.. the afs απο funstore. (video).
« Απάντηση #117 στις: Δεκεμβρίου 04, 2010, 15:45 »
απο που θα τροφοδοτειτε με υγρο απο τις κατω τρυπες που εχει για τον αερα;

Αποσυνδεδεμένος aiwnios_foithths

  • ***
  • 578
  • Keep Vaping
Απ: Fog.. the afs απο funstore. (video).
« Απάντηση #118 στις: Δεκεμβρίου 04, 2010, 15:50 »
Ο 510 εχει 3 τρυπες μια απο κατω για να ενεργοποιει τη auto μπαταρια κ 2 πανω απο το σπειρωμα για να παιρνει αερα. Στην περιπτωση του fog, avs/afs την κατω για αερα κ τις αλλες για υγρο. ;)

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Fog.. the afs απο funstore. (video).
« Απάντηση #119 στις: Δεκεμβρίου 04, 2010, 15:51 »
Εγω δεν μπορω να καταλαβω πως ενας λεει οτι βγαζει γευση καμμενου, αδειαζει γρηγορα, εχεις διαρροες και αλλος μας λεει ακριβως τα αντιθετα. Δεν υποννοω φυσικα τπτ και για κανεναν, αλλα μου κανει εντυπωση μιας και προκειται για το ιδιο ακριβως πραγμα  :hmmm:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες [Κλώνοι επισκευάσιμων] 2917 421239 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:35
από xristos99
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 144 41647 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 05, 2024, 17:38
από treloneritis
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1883 250258 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 05, 2024, 12:41
από ThioVag
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 820 158840 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 04, 2024, 20:25
από Valantis04
Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου [Μπαταρίες για mod] 104 16032 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 16:37
από netsplit
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 981 131527 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 06:44
από Chris66
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 297 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 314 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 318 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 462 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 290 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 768129 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966