vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

52 επισκέπτες, 4 χρήστες
amdnikos, Xameno_Skli, krmhlds, manoslykos

Twitter

Fog!!

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Fog!!
« Απάντηση #75 στις: Ιανουαρίου 24, 2011, 21:10 »
Εδω και 2-3 μέρες χρησιμοποιώ fog με 2 1100 μπαταρίες
Τις μπατερίες τις έχω 1 μήνα και δουλεύουν άριστα μέχρι που χτες τα έπαιξε η μία και σήμερα η άλλη (δεν άναβε το κόκκινο κατά τη φόρτιση).
Επειδή δεν το θεώρησα τυχαίο διαπίστωσα ότι το fog πιέζει τον κεντρικό πόλο και δεν κάνει επαφή με τον θετικό του φορτιστή.
Το πρόβλημα λύθηκε εύκολα αφού έβγαλα λίγο πιο έξω τον κεντρικό πόλο της μπαταρίας.

Αποσυνδεδεμένος fotis67

  • ***
  • 639
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!!!
Απ: Fog!!
« Απάντηση #76 στις: Ιανουαρίου 24, 2011, 21:50 »
Εδω και 2-3 μέρες χρησιμοποιώ fog με 2 1100 μπαταρίες
Τις μπατερίες τις έχω 1 μήνα και δουλεύουν άριστα μέχρι που χτες τα έπαιξε η μία και σήμερα η άλλη (δεν άναβε το κόκκινο κατά τη φόρτιση).
Επειδή δεν το θεώρησα τυχαίο διαπίστωσα ότι το fog πιέζει τον κεντρικό πόλο και δεν κάνει επαφή με τον θετικό του φορτιστή.
Το πρόβλημα λύθηκε εύκολα αφού έβγαλα λίγο πιο έξω τον κεντρικό πόλο της μπαταρίας.

Σωστά Abet:thumpup:
Στο εμπρός μέρος του FOG, στο σημείο που έρχεται σε επαφη με τον πόλο της μπαταρίας, ίσως να θέλει λιγο στρίψιμω έτσι ώστε να μπει λίγο πιο μεσα, που θα έχει σαν αποτέλεσμα να μην σπρώχνει τον πόλο της μπαταρίας.
Έτσι δεν θα έχεις πρόβλημα κατα την φόρτιση.

Αποσυνδεδεμένος mylonojr

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum spiro BAFUM
Απ: Πρόβλημα με το FOG - ΒΟΗΘΕΙΑ!!!
« Απάντηση #77 στις: Ιανουαρίου 25, 2011, 20:24 »
Λοιπόν παιδιά αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα με το FOG. Συγκεκριμένα, ενώ δούλευε άψογα εδώ και δύο μήνες, μετά την αλλαγή του ατμοποιητή (ο παλιός τα είχε ψιλοπαίξει) αντιμετωπίζω προβλήματα με γέυση καμμένου, διαρροή υγρού και διάφορα τέτοια. Δοκίμασα με 3 διαφορετικούς καινούργιος ατμοποιητές (όλοι LR) το έλυσα και το ξανασυναρμολόγησα άπειρες φορές αλλά το πρόβλημα παραμένει. :idiot1:
Να σημειώσω ότι τα μέλη του τα βιδώνω αρκετά σφιχτά (δηλαδή όχι με πένσα αλλά με το χέρι), κανω το κόλπο  "κλείσιμο των δύο τρυπών και ρούφηγμα" (εδώ είναι που αν το παρακάνω έχω τη διαρροή) και γενικά τα κάνω όλα 'by the book'.
Τα φώτα σας παρακαλώ γιατί τα έχω παίξει. :wall: Οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.

Υ.Σ. Πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι ότι δεν πηγαίνει υγρό στον ατμοποιητή (εξ' ού και η γέυση καμμένου) πράγμα που με παραξενεύει αλλά δεν ξέρω τι να κάνω για να το διορθώσω.

Υ.Υ.Γ. Επίσης, δεν ξέρω αν λέω βλακείες, αλλά μου φαίνεται ότι μου τα κάνει μόνο με το υγρό Kentucky του Funstore μιας και (υπενθυμίζω και πάλι ότι μπορεί να λέω μακακίες) έχω την εντύπωση ότι με το Oriental δεν είχε πρόβλημα (αυτό δεν μπορώ να το ξαναδοκιμάσω μιας και μου τελείωσε). Μήπως, λέω μήπως, έχει να κάνει και με την πυκνότητα του υγρού και έτυχα σε 'στραβή' παρτίδα του Kentucky;

Λοιπόν το πρόβλημα λύθηκε. Οι ατμοποιητές που είχα αγοράσει ήταν για τα μπάζα (μάλλον προβληματική παρτίδα). Ο καινούργιος που παρέλαβα σήμερα από το Funstore δουλεύει άψογα.
Παρεπιπτόντως, μερικές συμβουλές (μετά και από επικοινωνία με τον κο Περικλη από το Funstore -τον ευχαριστώ πολύ- το περασμένο Σάββατο).
1) ΓΕΝΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ: Βεβαιωθείται ότι όλα είναι βιδωμένα καλά
2) Όταν βιδώνετε τον καινούργιο ατμοποιητή στον κεντρικό άξονα ατμοποιητή βεβαιωθείται ότι ο βιδωτός πόλος που κάνει επαφή με την μπαταρία (αυτός με τις τρυπούλες που βιδώνει στο μαύρο πλαστικό του προσαρμοστήρα) δεν είναι βιδωμένος τέρμα (αν χρειαστεί ξεβιδώστε τον). Αυτό το κάνουμε για να βιδώσει καλά ο κεντρικός άξονας ατμοποιητή πάνω στη δεξαμενή αναπλήρωσης έτσι ώστε να μην περνάει αέρας.
3) Βιδώστε μετά τον πόλο καλά.
4) Βάλτε τον κεντρικό άξονα στη δεξαμενή αναπλήρωσης του FOG και βιδώστε το σφιχτά.
ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΓΡΑΦΩ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ
5) Βάλτε το 'καποτάκι'
6) Γεμίστε με υγρό μέχρι τις σπείρες στο εσωτερικό της δεξαμενής αναπλήρωσης του FOG.
7) Βιδώστε το καπάκι μαζί με το επιστόμιο. Εδώ θα πρέπει να προσέξετε το λαστιχάκι κάτω από το επιστόμιο να είναι καλά στη θέση του και να μην έχει τσαλακωθεί.
8) Βγάλτε το 'καποτάκι' και αφήστε το παραπανίσιο υγρό να στάξει μέσα στο μπουκαλάκι.
9) Βιδώστε (και πάλι καλά) το κέλυφος εισαγωγής αέρα με τις δύο τρυπούλες (κατά προτίμηση αυτές να βρίσκονται προς τη μεριά του κυρίως σώματος, μιας και στην αντίθετη περίπτωση η τζούρα, τουλάχιστον με το δικό μου FOG, είναι πολύ σφιχτή).
10) Βιδώστε την μπαταρία.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 25, 2011, 20:53 από mylonojr »

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: Fog!!
« Απάντηση #78 στις: Ιανουαρίου 28, 2011, 22:30 »
Εδω και 15 μερες ειχα παρατησει το fog γιατι μου μυριζε καπως . Αλλαζα ατμοποιητες , το επλενα με νερο , τιποτα . Σημερα μου,κοψε και επλυνα την δεξαμενη του με ξυδι . Απιστευτο !! Εγινε σαν καινουριο . Αν ποτε σας φανει καπως , δοκιμαστε το .

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fog!!
« Απάντηση #79 στις: Ιανουαρίου 28, 2011, 22:36 »
Εγω με το Fog δεν εχω σχεδον κανενα προβλημα.μονο λιγες διαρροες απο την βαση και αυτο οχι συνεχεια.Αν δεν ειχα απολυθει θα επερνα αλλο 1.για να εχω 2 διαφορετικες γευσεις και 2 διαφορετικα Ξυλομοντ  8)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Fog!!
« Απάντηση #80 στις: Ιανουαρίου 29, 2011, 00:25 »
Το fog μου έχει γίνει πλέον απαραίτητο ( α ρε κ Περικλή τι μας κάμνεις! )

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Απ: Fog!!
« Απάντηση #81 στις: Ιανουαρίου 29, 2011, 10:51 »
Καλημερα σε ολους.
Μετα απο καμποσες ωρες περισυλλογης, κατεληξα στο συμπερασμα οτι το μεγεθος της τρυπας παιζει σημαντικο ρολο κατα τη διαρκεια της πραξης..  :laugh1:
Υπαρχουν διαφορες τελικα απο 901 σε 901 και ιδου η αποδειξη.. Στις παρακατω φωτο, ο αριστερα ειναι inox απ τη μανα του, ενω ο δεξια ηταν μαυρος και του βγαλα το χρωμα πολυ ευκολα με ασετον για τα νυχια, ωστε να μην ερχεται το υγρο σε επαφη με αυτο.. Και οι δυο τρυπες ειναι εργοστασιακες. Οπως βλεπετε, ο αριστερα εχει ελαφρως μικροτερη τρυπα απ τον δεξι.





Με τον αριστερο ειχα απ την πρωτη τζουρα γευση καμμενου, ενω με τον δεξι εχω γευση καμμενου μετα απο κανα 5αρι τζουρες. Αρα η τρυπα πρεπει να ανοιξει με τρυπανακι λογικα.  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Fog!!
« Απάντηση #82 στις: Ιανουαρίου 29, 2011, 11:18 »
Αρα η τρυπα πρεπει να ανοιξει με τρυπανακι λογικα.  :hmmm:

Αν θές το δοκιμάζεις, αλλά δεν αλλάζει κάτι.  Δέν ξέρω αν έχεις δεί το παρακάτω..
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1702.msg38256.html#msg38256

Αποσυνδεδεμένος mylonojr

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum spiro BAFUM
Απ: Fog!!
« Απάντηση #83 στις: Ιανουαρίου 29, 2011, 11:35 »
Το fog μου έχει γίνει πλέον απαραίτητο ( α ρε κ Περικλή τι μας κάμνεις! )
Το ίδιο θα έλεγα κι εγώ Abet. Κι αυτός είναι ένας λόγος παραπάνω να την ψάξουμε λίγο για να μπορούμε να το απολάμβάνουμε με τα λιγότερα δυνατόν προβλήματα. Καλό θα είναι λοιπόν, όσοι βρήκαν καποιο τρόπο να λύσουν οποιοδήποτε μικρό ή μεγάλο πρόβλημα με το συγκεκριμένο AFS, να μας τον γνωστοποιούν εδώ στο forum.

Εγώ πάντως με καινούργιο ατμοποιητή έλυσα το προβλημα  που αναφέρω στο προηγούμενο post μου.

Επίσης, όταν επικοινώνησα με τον κ. Περικλή από το Funstore, μου είπε ότι περίμενε κάποιους καινούργιους ατμοποιητές που θα δούλευαν καλύτερα με το FOG. Υποθέτω πως πρόκειται για τηε σειρά OPW. Αν τους έχει δοκιμάσει κανείς, ας μας πει τη γνώμη του.

Αποσυνδεδεμένος kaxri

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμίζω και την πίσσα εξατμίζω
Απ: Fog!!
« Απάντηση #84 στις: Ιανουαρίου 29, 2011, 12:26 »
Αν το fog  δούλευε καλά με τους ατμοποιητεές θά ήταν καλό εργαλείο τουλαχιστον για μέσα στο σπίτι (λόγω μεγέθους) , ας ελπίσουμε να έρθουν  καλοι ταιριαστοί ατμοποιητές .Προσωπικά τον έχω παροπλισμένο και περιμένω αν υπάρξει λυση!!!

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Απ: Fog!!
« Απάντηση #85 στις: Ιανουαρίου 29, 2011, 13:24 »
Αν θές το δοκιμάζεις, αλλά δεν αλλάζει κάτι.  Δέν ξέρω αν έχεις δεί το παρακάτω..
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1702.msg38256.html#msg38256

Εχεις δικιο τελικα φιλε, το δοκιμασα αλλα δεν αλλαξε κατι. Δεν ειχα δει το παραπανω post, αλλα φαινεται τελικα οτι το χεις λυσει το προβλημα καμμενου, με τη χρηση του μινι a1 τελικα ή κανω λαθος?

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Fog!!
« Απάντηση #86 στις: Ιανουαρίου 29, 2011, 13:58 »
Καί το fog θέλει "μηχανική" παρέμβαση, δηλ. κάθε λίγο ένα  απαλό τράβηγμα με τις τρύπες κλειστές (ή και περισσότερα απο ενα) για να ανέβει
το υγρό στον ατμ. (Με δυνατό τράβηγμα θα έρθει στο στόμα)

Σχεδόν όλα τα συστηματα πάσχουν απο το ότι δεν έχουν κάποιο είδος απλής "αντλίας" για να μπορείς να αυξάνεις την κυκλοφορία του υγρού.
Οι αυτόματες μπαταρίες έγιναν χειροκίνητες τουλάχιστον μέχρι να βρεθεί κάτι πραγματικά αξιόπιστο.
 Κάποιο χειροκίνητο και απλό σύστημα χρειάζεται και εδώ, πιστεύω...

Αποσυνδεδεμένος aiwnios_foithths

  • ***
  • 578
  • Keep Vaping
Απ: Fog!!
« Απάντηση #87 στις: Ιανουαρίου 29, 2011, 14:30 »
Προβληματα εχουν τα μηχανικα/αναλογικα (avs/afs,fog κτλ) γιατι καταληγουν να ειναι Semi-automatic αφου καθε 3 κ λιγο πρεπει να τους βαλεις χερι, υπαρχουν ομως κ τα manual

κ τα πληρως αυτοματα (ηλεκτρονικα) που βασιζονται σε καποια αντλια οπως αυτο: (auto with micro pump)
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=46EATpdev6c[/youtube]
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 29, 2011, 15:01 από aiwnios_foithths »

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fog!!
« Απάντηση #88 στις: Ιανουαρίου 29, 2011, 15:19 »
Η χρηση μικρο αντλιας ειναι μπελας.εχω φτιαξει ενα μοντακι με την προχειρο με τετοια αντλια και δεν λειτουργει ισοροπημενα.Οταν το τελειωσω θα το ποσταρω.
Απο την αλλη η χειροκινητη τροφοδοσια,οπως στο Ρεταλια Ξυλο Μοντ ειναι αψογη.Οποτε την θες,και οσο θες.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Fog!!
« Απάντηση #89 στις: Ιανουαρίου 29, 2011, 16:35 »
Απλά θα ήθελα να δώ ένα εργοστασιακό προϊόν ευρείας κυκλοφορίας και εύκολο να το βρει κανείς με αυτά τα χαρακτηριστικά.
Ο "τροχός" έχει εφευρεθεί!
Γιατί επιτέλεους δεν υιοθετείται απο τις βιομηχανίες?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1878 247995 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:28
από ThioVag
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1416 181194 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:12
από tony1976
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 251 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 14:59
από tony1976
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 228 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 09:22
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572869 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2185 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8326 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1123001 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 834 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 534 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 327648 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8981 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis