vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

34 επισκέπτες, 4 χρήστες
Mimhsdr, zilberto, Tem, mathimatikos1966

RSST Genesis atomizer by Smoktech

Αποσυνδεδεμένος tzes13

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια είναι η ουσία...PANADOL EXTRA :D
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #870 στις: Ιουνίου 05, 2013, 18:13 »
Μικρό mesh κάνει υπότροφοδοσια, μεγάλο κάνει υπέρ (τουλάχιστον από όσο έχω παρατηρήσει εγώ)

Αποσυνδεδεμένος Fiestaris

  • **
  • 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #871 στις: Ιουνίου 06, 2013, 10:29 »
Έχω το ίδιο πρόβλημα κατά το τελευταίο στήσιμο. Όταν χρησιμοποιώ το ΗΤ και γέρνει προς την πλευρά mesh ο RSS, μπουρμπουλιθριάζει και βγαίνει υγρό.


Το κούνησα λίγο πάνω-κάτω το mesh και τώρα είναι οκ, αλλά που και που το ξαναπιάνει (πρόχειρη λύση μέχρι να βρω χρόνο να φτιάξω ένα καλύτερο).


Δεν έχει τόσο σημασία θεωρώ μόνο το αρχικό μέγεθος του mesh που έκοψε κάποιος για να το φτιάξει αλλά και πόσο το έστριψε σφιχτά ή χαλαρά, οπότε και ποια η διατομή που έμεινε τελικά και που περνάει από την οπή.


Πάντως, έχω κρατήσει στο μυαλό μου ότι θέλει να περνάει από την οπή οριακά (ούτε με τρελά κενά, ούτε σφιχτά και με το ζόρι). Οπότε στο νομίζω πρέπει κανείς να το προσαρμόζει δοκιμάζοντας.. και να το στρίβει λίγο περισσότερο και λίγο περισσότερο (ξεκινώντας από χαλαρό στρίψιμο) μέχρι να το βρει.

Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #872 στις: Ιουνίου 11, 2013, 03:35 »
Μετατροπή μηχανικού mod με τον RSST και όχι μόνο, σε υβριδικό σύνολο.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=H9FFlD0j5Dk#![/youtube]

Με 25 $ από http://www.shop.fusionsmods.com/product.sc?productId=1&categoryId=1

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #873 στις: Ιουνίου 12, 2013, 12:49 »
Επειδη η αληθεια ειναι οτι βαριεμαι να δω ολο το video, ας μου πει καποιος πιο ειναι το οφελος απο μια τετοια μετατροπη;;;

Αποσυνδεδεμένος LoOk

  • **
  • 390
  • Φύλο: Άντρας
  • BasilisL
    • greekecigreviews
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #874 στις: Ιουνίου 12, 2013, 12:52 »
Μετατροπή μηχανικού mod με τον RSST και όχι μόνο, σε υβριδικό σύνολο.
αυτο ειναι το οφελοσ

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #875 στις: Ιουνίου 12, 2013, 15:57 »
καλά κάνεις και βαριέσαι να το δεις φίλε DIMTH
γιατί δεν νομίζω να έχεις κάποιο άλλο όφελος απο αυτό που διαβάζεις

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #876 στις: Ιουνίου 12, 2013, 20:51 »
Θα επιθυμούσα να καταθέσω την άποψή μου, (χρήματα δεν...) για τον RSST.
Άποψη η οποία έχει ιδιαίτερη βαρύτητα, ένεκα ο πρώτος μου μεσάτος.
Έχουν περάσει 4 ημέρες, ~8ml, ολίγο mesh, ελάχιστα μέτρα ribbon kanthal και μία παλέτα τουλουμπάκια.
Η θεωρία ότι το Η.Τ. προκαλεί ζάχαρο, δεν είναι θεωρία, αλλά γεγονός.
Το γεγονός ότι το μεσοκάνθαλ κάνει ότι του κα...γουστάρει στο χωροχρόνο, δεν είναι θεωρία.
Συμπεράσματα ως προς το άτμισμα, δεν μου επιτρέπει το βέρτιγκο να γράψω.
Εντυπωσιακό πάντως το γεγονός, ότι η θεωρία του χάους ή φαινόμενο της πεταλούδας, έχει πλήρη εφαρμογή στους μεσάτους.
Θα επανέλθω στο μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #877 στις: Ιουνίου 17, 2013, 21:04 »
12 μέρες μετά, αλλαγή αντίστασης στο ίδιο mesh. Πλύσιμο και λίγο κάψιμο στο mesh, ίδιο στήσιμο , 1.8 ohm. Mόνη αλλαγή  είναι λίγο πιο διαγώνιο το κόψιμο στο τέλος του mesh και λίγο πιο κοντά η κορυφή στον θετικό πόλο. Ακόμα καλύτερα αυτή την φορά !

Το μόνο άσχημο που πρόσεξα είναι μία υγρασία (πραγματικά ελάχιστη αλλά υπαρκτή) που και που εξωτερικά στο tank εκεί που ενώνεται με την βάση. Είναι σφιγμένο αλλά το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι τα υγρά από την πάνω βάση να περνάνε την πάνω τάπα του θετικού πόλου κάτω από το ελατήριο και να καταλήγουν κάτα από το tank και να βγαίνουν από τα πλάγια... καμιά ιδέα ;

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #878 στις: Ιουνίου 17, 2013, 21:26 »
Ξαναβάζω τότε το πόστ μου στο νήμα...

Αυτό ...
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,16370.msg598736.html#msg598736
Ouzou το είδες? :dontknow: :) :angel:   βρίσκεται στην σελίδα 9 του νήματος. Νομίζω ότι εξηγεί τα πάντα. Βρε μπάς και είμαι αόρατος?? :idiot1: :laugh1:  Πρέπει να το ψάξω!! :))


 Επίσης ... Η λύση του Γιάννη στο συγκεκριμένο ζήτημα...

Δυστυχώς Άρη δεν το έχω το συγκεκριμένο :'( , αυτά που έχω είναι πιο χοντρά και μεγάλα. 8)  Το συγκεκριμένο για τον DID πρέπει να είναι (δεν έχω παχύμετρο, αλλά κάπου εκεί είναι)... : 4,5 mm (εξωτερική διάμετρος) Χ 2,5 mm (εσωτερική διάμετρος) Χ 1 mm (πάχος)

Για την ώρα το όρινγκ του DID και το σιλικονάκι του Αγά είναι μονόδρομος. Έφαγα πολύ ώρα στο διαδύκτιο αλλά δεν βρήκα κάτι... Αν κάποιος φίλος μπορεί, ας ψάξει κι εκείνος μπάς και βρεθεί κατάστημα με τόσο μικρά όρινγκ.
Επίσης... δεν φταίει το κάτω μέρος για τη διαρροή. Φταίει το σιλικονάκι που βρίσκεται κάτω από το ελατήριο. Έπρεπε η εσωτερική του τρύπα να είναι μικρότερης εσωτερικής διαμέτρου και  σφικτή στη βίδα-θετικό πόλο.
Στον δικό μου από τότε που έβαλα το όρινγκ δεν έχει βγάλει ούτε μία σταγόνα!!
Προφανώς και ο Γιάννης έλυσε με το δικό του τρόπο το πρόβλημα... Διαφορετικά κάτι θα μας έλεγε...
Άρα το πρόβλημα της διαρροής στον RSS λύθηκε στις 7 Μαρτίου. :)

Να σας πω επίσης ότι είχα στείλει προσωπικό μήνυμα σε FabVape μέσω του φόρουμ εντοπίζοντας το πρόβλημα. Στις καινούριες παραλαβες είδα ότι πλέον ο RSS εφοδιάζεται με drip tip. Νομίζω ότι θα έπρεπε να υπάρχει και το συγκεκριμένο όριγκ μηδαμινής αξίας ή ένα άλλο σιλικονάκι για τον πόλο. Το ολοκληρωμένο πακέτο με την εκπληκτική τιμή που προσφέρει η FabVape δυστυχώς συνεχίζει να χάνει πόντους από μία χαζομάρα. :'(  (Για να μην παρεξηγούμαι... "Χαζομάρα" εννοώ το όριγκ ευτελούς αξίας).
Ας με συγχωρήσει το FabVape για την παρατήρηση που κάνω εδώ... Ξέρετε πόσο σας συμπαθώ!! :) :thumpup:

Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #879 στις: Ιουνίου 17, 2013, 21:40 »
Αν έχεις τον AGA TV2 πάρε από τα ανταλλακτικά του το σιλικονάκι και βάλτο στη θέση του RSST.
Αν δεν έχεις πάρε από την FabVape ένα ανταλλακτικό που έχει.


Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #880 στις: Ιουνίου 17, 2013, 21:48 »
12 μέρες μετά, αλλαγή αντίστασης στο ίδιο mesh. Πλύσιμο και λίγο κάψιμο στο mesh, ίδιο στήσιμο , 1.8 ohm. Mόνη αλλαγή  είναι λίγο πιο διαγώνιο το κόψιμο στο τέλος του mesh και λίγο πιο κοντά η κορυφή στον θετικό πόλο. Ακόμα καλύτερα αυτή την φορά !

Το μόνο άσχημο που πρόσεξα είναι μία υγρασία (πραγματικά ελάχιστη αλλά υπαρκτή) που και που εξωτερικά στο tank εκεί που ενώνεται με την βάση. Είναι σφιγμένο αλλά το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι τα υγρά από την πάνω βάση να περνάνε την πάνω τάπα του θετικού πόλου κάτω από το ελατήριο και να καταλήγουν κάτα από το tank και να βγαίνουν από τα πλάγια... καμιά ιδέα ;


Βλαδίμηρε, αν έχεις σφίξει σωστα το πάνω καπάκι από το "πλαστικό" τανκ, δεν πρέπει να σου βγάζει υγρό από εκεί που λες. Με την αλλαγή της αντίστασης, έλυσες τον RSST εντελώς για να τον καθαρίσεις? αν ναι, εκεί που σου έβγαλε την υγρασία (αν κατάλαβα σωστά) πιστεύω ότι αν σκουπίσεις δυο τρεις φορές θα σταματήσει. Μάλλον δεν πρόκειται για μόνιμη διαρροή, αλλά για υγρό που έμεινε από το άνοιξε κλείσε για καθάρισμα. Μπορείς πάντως να λύσεις τον RSST εντελώς (ξεβιδώνοντας μόνο το σύρμα του θετικού) και να τον ξαναδέσεις (χωρίς να χαλάσεις το σετάπ σου  ;) ), ελέγχοντας αν το όρινγκ που στεγανοποιεί το πάνω μέρος του τανκ είναι στη θέση του και είναι σε καλή κατάσταση.


Αυτό που αναφέρεται σχετικά με το όρινγκ στη βίδα του θετικού ή το πλαστικό του Αγά είναι για την περίπτωση που έχεις διαρροή στο σπείρωμα 510 που βρίσκεται στο κάτω μέρος του ατμοποιητή.


Επίσης κάτι άλλο... Δεν είναι αναγκαίο το διαγώνιο κόψιμο στο πλέγμα. Αρκεί να προσέξεις κατα το στήσιμο, να αφήσεις 1-2 χιλιοστά από τον πάτο του τανκ στο πλέγμα. Με αυτό τον τρόπο, μπορείς σε επόμενο σετάπ, να γυρίσεις ανάποδα το πλέγμα σου, και να το ξαναχρησιμοποιήσεις!!! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 17, 2013, 22:56 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #881 στις: Ιουνίου 18, 2013, 00:30 »
Δεύτερη προσπάθεια με genesis, αυτή τη φορά με RSST....
Οπλίστηκα με υπομονή και ψυχραιμία και ξεκίνησα!
Έστριψα ένα κομμάτι mesh 325 μεγέθους 35mmX35mm, μετα το στρίψιμο, έκαψα καλά μόνο το μισό αρκετή ώρα και στη συνέχεια έβρεξα 5 φορές με VG και το άφησα να καεί...
Φαλτσοκόψιμο στο κάτω μέρος και το mesh είναι έτοιμο. Μπαίνει γλυκά μέσα στο τάνκ, ούτε κολυμπάει, ούτε τρίβει πάνω στο μέταλλο.
Στη συνέχεια σύρμα 0.20 Kanthal, 4 όμορφες σπείρες. Σε αυτόν τον ατμοποιητή το πέρασμα της αντίστασης είναι παιχνιδάκι, λόγω του αρκετού χώρου που υπάρχει και επειδή το mesh είναι αρκετά στιβαρό και δεν παραμορφώνεται. Εξαιρετικό και το πιάσιμο με το ελατήριο στον πόλο καθώς πιάνει αβίαστα χωρίς βιδάκια που τραβάνε το σύρμα.


Το βάζω πάνω στο vamo και ξεκινώ από τα 3V, μέτρηση αντίστασης 1.9Ω, με το άναμα, σε δύο σημεία κάνει hot spot αλλά με ένα-δυό μικρά κουνήματα έρχεται ακριβώς! Στάζω 2-3 φορές VG και δίνω καλά, μέχρι να ανάψουν οι σπείρες... δείχνουν καλές! Ανεβάζω λίγο τα Volt, και πάλι φαίνονται μια χαρά.
 Προσθέτω υγρό, κλείνω την ταπα και ξεκινώ πολύ επιφυλακτικά στα 3V.... Η γεύση είναι καλή, χωρίς ίχνος καμμένου αλλά αρκετά υποτονική λόγω της χαμηλής τάσης, σιγά σιγά ανεβάζω, σχετικά γρήγορα φτάνω στα 4.2V και φαίνεται να παίζει καλά... ίχνος καμμένου ή μεταλλίλας. Έχω την εντύπωση ότι ο ατμός που παράγεται είναι λίγος και η τρύπα μου φαίνεται λίγο μικρή, αλλά δεν βιάζομαι να την ανοίξω......
Μου φαίνεται είμαι σε καλό δρόμο... άδειασε το μισό τανκ και δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα... η αντίσταση σταθεροποιήθηκε στα 2Ω...  βλέπω να δακρύζει ελαφρά κάτω από το τάνκ... αλλά όχι κάτι σοβαρό....


Για να δούμε.... :hmmm: :hmmm: :hmmm: .... αν αρχίσει τα τρελλά θα τον δείτε στις αγγελίες..... :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #882 στις: Ιουνίου 18, 2013, 00:49 »
Παιδιά, δεν έχω άλλα σιλικονάκια/o-ring κτλ ...
Τον έλυσα τελείως για μπάνιο και νομίζω ότι τον στέγνωσα καλά.
Ισως είναι αυτό που λέει ο demkoni , ισως δεν το έσφιξα αρκετά σφιχτά με φόβο να το κάνω ζημιά. Πάντως από το προηγούμενο post μου και μετά από κάποια ml δεν ξαναέφερε "υγρασία".  Διαρροή από κάτω δεν είχε καθόλου ούτως ή άλλως.

Την επόμενη (παραεπόμενη ουσιαστικά  :) ) φορά θα δοκιμάσω αυτό που λέει ο demkoni, σχετικά με το αναποδογύρισμα του mesh. Φαντάζομαι το κέρδος είναι από το ότι το τμήμα του mesh που είναι μέσα στο υγρό δεν έχει φθαρεί όσο αυτό που έχει την αντίσταση.

Και για να γίνω και λίγο έως πολύ offtopic, τις τελευταίες 10 μέρες παράτησα τους clearo και κάνω μόνο τον RSS και ένα olympian 306 1.5 Ohm. Ατμίζω τα 3-4 σταθερά μου αρώματα και έχω μπερδευτεί κάπως σε σχέση με το ποιος άτμο άραγε αποδίδει πιστότερα το άρωμα του υγρού.  Και οι δυο είναι καλοί γευστικά/χτύπημα αλλά με διαφορετικό τρόπο θα έλεγα. Δλδ ο 306 είναι πιο άμεσος στην γεύση (δεν εννοώ την εναλλαγή γεύσεων), διακρίνω λίγο ευκολότερα το άρωμα του υγρού (πιο κρυστάλλινο) αλλά νομίζω ότι σαν να γλυκίζει περισσότερο την γεύση. Από την άλλη ο RSS έχει πυκνότερο ατμό, όγκο στην γεύση και σαν να τονίζει περισσότερο το καπνικό κομμάτι των υγρών θυσιάζοντας κάτι ίσως από την ιδαιτερότητα της γεύσης. Δεν ξέρω... :confused1:   Εν τω μεταξύ από μέρα σε μέρα περιμένω και ένα killer... εκεί να δούμε μπέρδεμα  :laugh1:

θα ήθελα  πολύ να ακούσω την γνώμη σας πάνω σε αυτό  :yes:

Ευχαριστώ πολύ !

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #883 στις: Ιουνίου 18, 2013, 23:19 »
Γνώρισα τα όριά μου. Διπλασίασα τις συνεδρίες στην ψυχοθεραπεύτριά μου.
Το αποτέλεσμα ίδιο. 1ml τέλειο (νομίζω), 1ml πυροβόλαμε τώρα.
Ακόμα πετάγομαι στον ύπνο μου.
Όλα αυτά με οδήγησαν να κάνω την ανακάλυψη του αιώνα στο άτμισμα.
Βάζεις στο συρτάρι (βαθιά) το μεσοκάνθαλ υποσχόμενος ότι σύντομα θα το ανασύρεις.
Τσακώνεις το γνωστό φυτιλοχρωμονικελίνη και κάνεις αυτό που ξέρεις (καλά;).
Παρακαλώ να λείπουν τα κοτ-κοτ-κοτ.
3πλό 2,5άρι   5 φούρλες με 18άρι και βουαλά.
Ιεροσυλία είναι το μεσαίο μου όνομα, τρέχει τίποτα;
Κοιμάμαι σαν πουλάκι, προς το μπεκάτσα ίσως, αλλά κοιμάμαι! Απέκτησα πάλι σεξουαλική ζωή.
Είναι πιο όμορφο, εκλύει λιγότερο τριοξείδιο του απαυτού, αρέσει στις γυναίκες και διάφορα άλλα.


Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #884 στις: Ιουνίου 19, 2013, 03:01 »
Εξαιρετικό στήσιμο με φυτίλι!!! :thumpup:


Μπράβο microchip!!!


Αν και το να τον στήσει κάποιος έτσι μου φαίνεται εξαιρετικά δύσκολο!! :yes:


Τουλάχιστον αυτό έδειξε ότι πρέπει να κάνεις περισσότερο υπομονή και προσπάθεια στο πλέγμα σου.





















Κοτ-κοτ-κοτ :laugh1: :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 144 41403 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 05, 2024, 17:38
από treloneritis
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1883 249913 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 05, 2024, 12:41
από ThioVag
Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες [Κλώνοι επισκευάσιμων] 2916 420808 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 04, 2024, 20:48
από Tem
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 820 158582 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 04, 2024, 20:25
από Valantis04
Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου [Μπαταρίες για mod] 104 15865 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 16:37
από netsplit
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 981 131398 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 06:44
από Chris66
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 219 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 243 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 244 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 360 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 223 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 767889 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966