vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

84 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, Sergios, netsplit, dvelev, manoslykos, pirate

Twitter

RSST Genesis atomizer by Smoktech

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #885 στις: Ιουνίου 19, 2013, 11:58 »
Τροφοδοτεί καλά έτσι? και δεν εννοώ όταν είναι φούλ το τάνκ, αλλά όταν αρχίζει να πέφτει η στάθμη.....
Σε κάποια στιγμή απελπισίας το είχα κάνει και εγώ αλλά δεν έπαιζε καλά.... ίσως να έφταιγε και η πολύ περασμένη ώρα ή τα νεύρα μου...

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #886 στις: Ιουνίου 19, 2013, 12:27 »
Συνεχιστε τις προσπαθειες, αξιζει το κοπο. Μολις του παρετε τον αερα θα τον στηνετε με κλειστα ματια σε d.t. και πιο ευκολα απο τους φυτιλατους.    NO PAIN NO GAIN.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #887 στις: Ιουνίου 19, 2013, 23:45 »
@slammer
Η αίσθησή μου είναι ότι με το mesh (στην όποια κατάσταση), είχα καλύτερη τροφοδοσία.
Δουλεύει καλά. Ατμίζω υπό κλήση, γιατί ανεβάζω ένταση όσο μπορεί.
Αν μείνει πολύ ώρα ξαπλωμένος, δακρύζει απ’ το φυτίλι. Όχι τίποτα φοβιστικό, αλλά δεν τον ρίχνεις στην τσέπη.
Δεν τόλμησα με φαρδύτερο φυτίλι, πιστεύοντας ότι θα μειωθεί  η τροφοδοσία.
Είμαι επιφυλακτικός και δυσκολεύομαι να εξηγήσω, λόγο πρωτόγνωρων καταστάσεων ή ελαχίστων χιλιομέτρων.
Το καλό ή κακό, πρέπει να έχει αναφορά.
Η ενασχόλησή μου με τους επισκευάσιμους ξεκίνησε απ’ την ανάγκη να μην γυρίσω στο κάπνισμα. Στην παρούσα φάση ψάχνω χτύπημα και μόνο. Τον χρησιμοποιώ περιστασιακά στη μέρα και τις υπόλοιπες ώρες απασχολώ τον στόμα μου με διάφορα BCC.
Και επειδή θα σκάσω αν δεν το γράψω και με την δικαιολογία ότι θα με ρωτήσεις, ο Α7 σου ρίχνει χαστούκι ξεγυρισμένο. Ο RSST με το προσωνύμιο «ο ύπουλος», σε τραβάει γλυκά-γλυκά και μετά 3-4 τζούρες σε ξεβράζει κουνουπίδι.


Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #888 στις: Ιουνίου 20, 2013, 07:42 »
Από φιτίλι δεν κατέχω πράμα  :)) αλλά με σετάρισμα με mesh και σωστό τύλιγμα με ανοιχτή
τη τάπα τροφοδοσίας ή με U wick, πράγματι είναι ένας πολύ καλός ατμοποιητής.

Αν υπάρξει 2η έκδοση, κάποια στιγμή είναι πιθανόν, εκεί μπορεί να δούμε με 2 -3 παρεμβάσεις
ακόμα πιο απροβλημάτιστο ατμοποιητή, να σου παρέχει καλύτερη τροφοδοσία με U (2η οπή),
με βίδα αντί σιλικόνης στην τάπα τροφοδοσίας, και με ρυθμιζόμενη οπή αερισμού από 1mm-1.5mm,
τότε θα διόρθωνε το κενό που σου αφήνει ή θα είναι ένα ακόμα + στον χρήστη.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #889 στις: Ιουνίου 20, 2013, 13:02 »
 Τσίμπησες και την έκατσες.  ;D

Στο φυτιλάτο άνοιξα την τάπα, αλλά δεν είδα διαφορά.
Το U wick ή U mesh (αν αυτό εννοούσες) βοηθάει και τον αερισμό του tank;
Η βίδα αντί τάπας τροφοδοσίας μπορεί να αντικατασταθεί με πολύ μικρή τρύπα (0,4mm);
Επί του πρακτέου, γιατί δεν προτιμάς 2η τρύπα αερισμού με δυνατότητα ταπώματος;

Καλό το “GENESIS HITS & TIPS” αλλά πολύ σκοτεινό ομιχλώδες και η γλώσσα του, κάτι σαν ελληνικά, ούτε ο Μπαμπινιώτης. Εγώ φοβούμαι κει μέσα. Πρέπει να σας τραβάμε ένα-ένα έξω να συνεννοηθούμε. 
 

Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #890 στις: Ιουνίου 20, 2013, 13:18 »
Το U βοηθάει να υπάρχει πάντα υγρό πάνω στο mesh και έχει σαν αποτέλεσμα ποτέ να μην παίρνεις μεταλλική γεύση ακόμα και αν τελειώσει το υγρό στο τάνκ, αρκεί να μην έχεις hot-spot εννοείται.
Βοηθάει στην εξέλιξη της καλής κυκλοφορίας υγρού του τριχοειδές φαινομένου.

Ο ατμοποιητής λόγω της μεγάλης επιφανείας του μπορεί να σηκώνει κάποιες παρεμβάσεις.
Μια από αυτές είναι το άνοιγμα οπής ιδίας διαμέτρου με την οπή του mesh (για χρήση U)
οπότε δεν χρειάζεται να ανοίξεις οπή συμπλήρωσης, αφήνεις την υπάρχουσα και απλά δεν
χρειάζεται να την έχεις ανοιχτή για να έχεις καλή κυκλοφορία.

Αποσυνδεδεμένος fanis-leros

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
  • Χωρίς καπνό,χωρίς ατμό........και μια χαρά.
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #891 στις: Ιουνίου 22, 2013, 22:25 »
Σημερα παρελαβα τον rsst, ο πρωτος επισκευασιμος μου, και η πρωτη επαφη με mesh. Αφου εκανα ολα τα σχετικα ,βρασιμο με γαλα κτλ, αρχισα τη συναρμολογηση,με πολυ προσοχη. το o-ring της καμπανας το αντικατεστησα γιατι δεν κουμπωνε η καμπανα οπως θα ηθελα, ευτυχως εχω ενα σετ ο-ρινγ και βρηκα το αναλογο.
κατι αλλο δεν με προβληματισε!!!
το μεγαλο προβλημα ηταν οτι δεν εχω ακομα μπαταρια για το GUS-CORE, οποτε ειπα να τον βαλω στο κουτι και να κανω υπομονη μεχρι να παρω μπαταρια!!!!! :laugh1:
Μετα απο μια ωρα το ξανασκέφτηκα, και ειπα να ξεκινησω τις δοκιμες για στησιμο, καψιμο και τα σχετικα.
Δεν ξερω αν ειναι η τυχη του πρωταρη, η υπομονη, η παρακολουθηση του βιντεο απο Gewre για το καψιμο του mesh, παντος εφτιαξα το mesh ακριβως στις διαστασεις που δινει ο  Giannis Pap , και εκανα την διαδικασια οπως ο Gewre στο σχετικο βιντεο, με kanthal 0.20 εβγαλα μια αντισταση ~ 1.9Ω και δουλευω σε ego μπαταρια και σε ενα μοντακι ιδιοκατασκευης μου!!! οτι και να πω ειναι λιγο, απλα φανταζομε τι θα γινει οταν συνδυαστει με το CORE!!!! Διαρροή δεν ειχα ουτε σταγονα, και με δοκιμη στα πλαγια. αυτα προς το παρων και ευχομαι να συνεχισει ετσι απροβληματιστα.

Αποσυνδεδεμένος MAdKetch

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Foggatti Hybrid LE - Poldiac Hybrid V2
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #892 στις: Ιουνίου 25, 2013, 11:37 »
   Έχω τον RSST περίπου 10 μέρες. Όλα δούλευαν άψογα με το πρώτο στήσιμο μεχρι που πριν 2 μέρες χωρίς να πειράξω τίποτα, σε κάποιες τζούρες μου γεμίζει υγρο μέσα στην καμπάνα. Είναι λες και στις συγκεκριμένες τζούρες έχεις κλέισει την τρύπα της καμπάνας και όπως ρουφάς το mesh λειτουργεί σαν "καλαμακι" και φέρνει το υγρό πάνω. Και μιλάμε για πολύ υγρό, πλημμύρα κανονική. Χτές μου το έκανε ήδη 4 φορές. Έχει ιδέα κανένας γιατί συμβαίνει ενώ έπαιζε απροβλημάτιστα 7-8 μέρες και δεν άλλαξα κάτι στο setup του?

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #893 στις: Ιουνίου 25, 2013, 12:02 »
Την σκουπίζεις καλά την καμπάνα σε κάθε γέμισμα ?

Εχεις ανοίξει την τρυπούλα της ?

edit:  μου έχει τύχει μια φορά, όταν έκανα χαζομάρα με την αντίσταση (δεν την είχα φτιάξει καλά) και ενώ τραβούσα γερή τζούρα, δεν δούλευε καλά και δεν το έβραζε όλο το υγρό που ανέβαινε, οπότε ...χικ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 25, 2013, 12:09 από vagskarm »

Αποσυνδεδεμένος MAdKetch

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Foggatti Hybrid LE - Poldiac Hybrid V2
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #894 στις: Ιουνίου 25, 2013, 12:23 »
Και την καθαρίζω καλά την καμπάνα και την τρύπα της δεν την έχω πειράξει καθόλου. Σκέφτηκα και εγώ την αντίσταση, μήπως "πνίγει¨το mesh αλλά μια βδομάδα, έτσι όπως είναι, μια χαρά δούλευε  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #895 στις: Ιουνίου 25, 2013, 12:37 »
Μια εβδομάδα με το ίδιο σύρμα ? το πολύ κάθε 4 μέρες το αλλάζω, έχει πήξει στη μάκα και μάλλον ατμοποιεί λίγο, πόσα ml την ημέρα κάνεις ?

Αποσυνδεδεμένος ouzou

  • **
  • 204
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτέ ξανά πίσσα....
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #896 στις: Ιουνίου 25, 2013, 13:25 »
Εγώ γεμίζω 2 φορές το τάνκ/μέρα  και αλλάζω κάθε 5-6 μέρες σύρμα. (ribbon kanthal)

Αποσυνδεδεμένος chris76

  • **
  • 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #897 στις: Ιουνίου 25, 2013, 14:50 »
γέμισμα 2 φορές την ημέρα  :thumpup:
εάν πιάσει μάκα κάνω dry burn ;D
  σύρμα αλλάζω εάν κοπεί  ;D

τρύπα στα 2mm ;D


κανόνι ο RSS  :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος MAdKetch

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Foggatti Hybrid LE - Poldiac Hybrid V2
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #898 στις: Ιουνίου 25, 2013, 15:08 »
Κάνω 5ml περίπου την ημέρα. Άρα από ότι κατάλαβα μάλλον θέλει αλλαγή το σύρμα πλέον. έλπίζω να είναι αυτό και να στρώσει.
Το mesh αν έχω καταλάβει καλά δεν το αλλάζω ακόμα. Εσείς κάθε πότε το αλλάζετε συνήθως (το mesh).

Αποσυνδεδεμένος tzes13

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια είναι η ουσία...PANADOL EXTRA :D
Απ: RSST Genesis atomizer by Smoktech
« Απάντηση #899 στις: Ιουνίου 25, 2013, 15:14 »
Mesh αλλάζεις γενικά αν το δεις να φθαρεί ή έστω προληπτικά (εγώ αλλάζω μια φορώ τον μήνα). Δες αν έχεις ''τραυματίσει''(σκήσει) σε κάποια σπείρα το mesh σου. Αντίσταση μια στις 10 μέρες (κάνω 10 ml την μέρα πάνω κάτω και κάνω dual higlander (διπλή στο ίδιο mesh) συνολική 0.8ohm~ με 0.20 kanthal 6 σπείρες (3+3)). Γενικά αν θέλει αλλαγή κάτι το βλέπεις απο την απόδοση

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 981 131080 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:44
από Chris66
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 98 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 113 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 118 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 180 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 122 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1881 249172 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 02:38
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 767470 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966
My Flavor Shot Reviews Shake and Vape 0 207 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 01:02
από chkontog
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1415 181634 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:07
από tony1976
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 412 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 14:59
από tony1976
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 377 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 09:22
από Tem