vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

87 επισκέπτες, 6 χρήστες
georgeboy, Sergios, Jorge, maprix, bloodlessz, Alexander20

Twitter

Τελικα,..........το μέγεθος μετράει?!!!

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Τελικα,..........το μέγεθος μετράει?!!!
« Απάντηση #90 στις: Δεκεμβρίου 30, 2012, 15:45 »
Αραγε τί έχω εδώ μέσα :laugh1:  ? 




Και υπόψιν, έχω μικρό χέρι!!! :laugh1:

http://tinypic.com/r/11l4ls3/6
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 30, 2012, 15:54 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος didalas

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
  • drip mode...
Απ: Τελικα,..........το μέγεθος μετράει?!!!
« Απάντηση #91 στις: Δεκεμβρίου 30, 2012, 16:02 »
provari mini!!!  ;D τί κερδίζω;;; :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: Τελικα,..........το μέγεθος μετράει?!!!
« Απάντηση #92 στις: Δεκεμβρίου 30, 2012, 16:36 »
εαν καποια στιγμη δοκιμασεις να δουλεψεις τον βιβι νοβα σου με 1,8 ωμ και δεις οτι λαμβανεις ποιο ωραια ατμιστικη εμπειρια θα δεις οτι την πρωτη φορα που θα σε πουλησει η μπαταρια σου απο αυτονομια θα την σουταρεις στον τοιχο.


Τελικά για να καταλάβω...όσο πιο μικρή είναι η αντίσταση, τόσο πιο πολύ καταναλώνει από μπαταρία??? Γιατί κάποιος μου είπε ότι στα 2,4 η μπαταρία τα φτύνει πολύ πιο γρήγορα από ότι στα 1,8 (που προτιμάω έτσι κι αλλιώς). Εχω μπερδευτεί κι ας έχω διαβάσει παλιότερα για το θέμα..
Για ego μιλάω πάντα...

(δεν τοχα ποτέ με τη φυσική...)

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Τελικα,..........το μέγεθος μετράει?!!!
« Απάντηση #93 στις: Δεκεμβρίου 30, 2012, 16:40 »
Τελικά για να καταλάβω...όσο πιο μικρή είναι η αντίσταση, τόσο πιο πολύ καταναλώνει από μπαταρία???
:yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Τελικα,..........το μέγεθος μετράει?!!!
« Απάντηση #94 στις: Δεκεμβρίου 30, 2012, 16:40 »
Εγώ να πω πάντως την αλήθεια, όταν βάζω μεγάλη αντισταση, ανεβάζω τα βολτ αναγκαστικά, οπότε η μπαταρία τελειώνει πιο γρήγορα.

Θα έλεγα ότι και σε μη ββ μπαταρία το ίδιο μου συμβαίνει, γιατί για να ατμίσω σωστά τραβάω πιο ισχυρές και μακρόσυρτες τζούρες.

Στη θεωρία μπορεί να ισχύει το αντίθετο, αλλά στην πράξη εμένα αυτό μου συμβαίνει.

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Τελικα,..........το μέγεθος μετράει?!!!
« Απάντηση #95 στις: Δεκεμβρίου 30, 2012, 16:44 »
μικρη σαν νουμερο αλλα μεγαλη σαν ωμικη τιμη.
οσο μεγαλυτερη διατομη τοσο ευκολοτερα περνα το ρευμα.....οσο μικροτερη τοσο ποιο δυσκολα.
 

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: Τελικα,..........το μέγεθος μετράει?!!!
« Απάντηση #96 στις: Δεκεμβρίου 30, 2012, 16:49 »
ΑΡΑ!!!!!!
Αφού απολαμβάνω άτμισμα στα 1,8...αναγκαστικά και αφού πιθανώς  μου σπάσουν τα νεύρα πρώτα...θα πάω και γω σε κάτι πιο "μεγάλο" κι ας θέλω να το αποφύγω προς στιγμήν...ε? Εεεεεε???
Το βρήκα??? Τι κερδίζω??? Η μόνο το κουίζ με το μίνι προβάρι είχε δωράκι??? :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Σε ευχαριστώ πολύ για τον πίνακα King :)   

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τελικα,..........το μέγεθος μετράει?!!!
« Απάντηση #97 στις: Δεκεμβρίου 30, 2012, 16:50 »
πρακτικα, μεχρι να αρπαξει η αντισταση με πολλα ωμ καταναλωνεις ενεργεια τζαμπα.
με τις πολυ χαμηλες αντιστασεις ομως π.χ 1,5ωμ ξεζουμιζεις αμεσως μικρες μπαταριες.
το ιδανικο ειναι 1,8-1,9 ωμ με λεπτο συρμα.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Τελικα,..........το μέγεθος μετράει?!!!
« Απάντηση #98 στις: Δεκεμβρίου 30, 2012, 16:58 »
Στον πίνακα του κινγκ, προυπόθεση είναι ότι στην ίδια μπαταρία ανεβάζεις τα ομ του άτμο, οπότε ατμίζεις σε χαμηλότερα βατ.

Αν όμως έχεις δυνατότητα ελέγχου των βατ, τότε όσο ανεβάζεις αντίσταση στον άτμο, ανεβάζεις και τα βολτ.
Αυτό σημαίνει μεγαλύτερη κατανάλωση.
Ο Ουραχάρα προφανώς, ως ειδικός, θα μας δώσει μια τεκμηριωμένη απάντηση.
Εγώ με τις πτωχές μου γνώσεις, απλά διαπίστωσα ότι στον ίδιο θορ, αλλάζοντας κεφαλή από 1,8 σε 2.4 ομ, ανέβασα τα βολτ στην egoV με αποτέλεσμα να έχω τη μισή διάρκεια ζωής εκτός πασθρού.
Στην απλή εγκο δεν καταλάβαινα καν ότι ατμίζω με την κεφαλή των 2,4 οπότε όσο και να κρατούσε παραπάνω, ήταν άχρηστο.
Οχι ότι συνέβαινε, γιατί την έφτανα ως το κατ οφφ σε κάθε τζούρα.

Εντάξει, δεν μιλάω για οριακές περιπτώσεις, πχ σισκο πολύ χαμηλών ομ σε εγκο μπαταρία

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: Τελικα,..........το μέγεθος μετράει?!!!
« Απάντηση #99 στις: Δεκεμβρίου 30, 2012, 17:01 »

Στην απλή εγκο δεν καταλάβαινα καν ότι ατμίζω με την κεφαλή των 2,4 οπότε όσο και να κρατούσε παραπάνω, ήταν άχρηστο.
Αυτό παθαίνω και γω και έχω μόνο απλές μπαταρίες....αλλά με άποψη!! (με έφαγε το ντιζάιν :tongue_smilie: )

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Τελικα,..........το μέγεθος μετράει?!!!
« Απάντηση #100 στις: Δεκεμβρίου 30, 2012, 17:02 »
Λύνεται εύκολα το πρόβλημα. ή δεν ξαναπαίρνεις ατμο πάνω από 2 ομ ή παίρνεις κάτι μικρό και πολυβολτικό.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Τελικα,..........το μέγεθος μετράει?!!!
« Απάντηση #101 στις: Δεκεμβρίου 30, 2012, 17:06 »
 :laugh1:  Και ναι.... κάπως έτσι γίνεται η αρχή σε κάποιους από εμάς, που είμαστε και ολίγον γκατζετάκιδες, η αρχή για την αγορά του VV :laugh1: :lotpot:

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Τελικα,..........το μέγεθος μετράει?!!!
« Απάντηση #102 στις: Δεκεμβρίου 30, 2012, 17:21 »
Εγω παλι δεν ειμαι γκαντζετακιας. Δεν εχω παρει επισκευασιμο γιατι δεν μου παει το σερα, ουτε η δεξαμενη κατω, ειμαι μποτομκοιλακιας, και οι μονοι με δεξαμενη και αντισταση κατω ειναι οι τζιτζι, που ειναι πολυ πολυπλοκοι για μενα (θα εχανα απο την πρωτη μερα δυο τρια απο τα 364 εξαρτηματα εις τα οποια διασπωνται, αλλά και να μην τα εχανα, δεν θα τα συναρμολογουσα ποτε σωστα).
Ετσι επισκευαζω τους ce3 gianto με το κεραμικακι και τα 2+ μλ, σε αντιστασεις μεταξυ 1,6 και 1,8 και οσοι τους εχουν δοκιμασει λενε οτι δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απο τους... προυχοντες.
Δουλευουν αψογα σε εγκο μπαταριες. Και συμφωνα με την θεωρια του, "αφου θα αλλάξεις που θα αλλάξεις μπαταρια, τι να αλλάξεις τρεις φορες, τι πέντε", αφηνω σιγα σιγα και τις 1100 πισω, και δουλευω με 900ρες. Ειναι ενα πολυ κομψο σετακι.

Αυτο μου αρεσει εμενα. Αλλά δεν σημαινει οτι δεν θα αλλάξω αν βγει ενα μοντ που να μου αρεσει, η ενας επισκευασιμος που να μου αρεσει μεγαλυτερης διαμετρου οποτε να χρειαζεται και το απο κατω. Και αισθητικα ηδη υπαρχουν ωραιοτατα (για το προσωπικο μου γουστο), οπως το λευκο προβαρι, ή το ρολερ-ντιγκο (για να τιμησουμε και τα μηχανικα). Σωληνες που θυμιζουν γρυλλους αυτοκινητων οπως τα ντζιντζι και άλλα τηλεσκοπικα προσωπικα, δεν... Αλλά περι ορεξεως...

Απ: Τελικα,..........το μέγεθος μετράει?!!!
« Απάντηση #103 στις: Δεκεμβρίου 30, 2012, 17:38 »
Η πολυμορφικότητα με όσο το δυνατόν μικρότερο μέγεθος είναι το ζητούμενο. Έλα όμως που δεν υπάρχουν μπαταρίες μικρού μεγέθους με διάρκεια μεγάλη και πρέπει αναγκαστικά να πάρεις
18 χιλ. διαμέτρου αλλιώς περιορίζονται οι δυνατότητες χρήσης. Όσον αφορά ατμοποιητές εδώ
είναι διαφορετικά τα πράγματα εκτός και αν τους κρίνουμε από την χωρητικότητα, οπότε και
εδώ όσο πιο πολύ χωράνε σε ml τόσο μεγαλύτερος ο ατμοποιητής.

Αποσυνδεδεμένος HliasKorin

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τελικα,..........το μέγεθος μετράει?!!!
« Απάντηση #104 στις: Δεκεμβρίου 30, 2012, 17:50 »
  Θα τους δω προσεχτικα τους πινακες,............παντος η τουιστ για μενα ειναι η πιο αχρηστη αγορα, απο την αποψει οτι δεν χρειαζομαι πανω απο 4.2, ενω σαν εργαλειο ειναι καλη!!!!!!  :)
  Παντος βρε παιδια, κ ο vivi κ ο Τ2 ντουμανια βγαζουν , θα δοκιμασο κ μοντα, ετσι για το γαμοτο, κ θα επανελθω δριμύτερος!!!! :fight_knuppel:   :)) :)) :)) :)) :)) [size=78%] [/size]

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 1 122 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:29
από Tem
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 118 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:22
από Tem
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1876 247528 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:21
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572703 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2108 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8236 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122786 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 800 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 505 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 327383 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8875 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298496 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140