vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

323 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, camber, bloodlessz

Πρωτότυπα και ιμιτασιόν

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #915 στις: Ιουλίου 16, 2014, 10:05 »
 Τα έγραψες θαυμάσια και συμφωνώ σε όλα, εξ’ ού και το Bravo, με μία επιφύλαξη για τα περί ηθικής.
Η ηθική είναι συνάρτηση του χρόνου και ως εκ τούτου ενδεχομένως να έχει ημερομηνία λήξης.
Κάτι που εθεωρείτο ανήθικο τον προηγούμενο αιώνα, ίσως να θεωρείται ηθικό σήμερα.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #916 στις: Ιουλίου 16, 2014, 10:27 »
Ναι, δεν μιλαω για το αν τον προηγουμενο αιωνα ηταν ανηθικο το μπικινι ενω τωρα οχι... γιατι αλλαξε η αποψη της κοινωνιας σε τετοια παραδειγματα. Εννοω για πραγματα που καθολικα μπορουν να θεωρηθουν ανηθικα σε καθε εποχη.. πχ:φονος,κλοπη, απατη... "αντιγραφη", αν η ανηθικοτητα απο καποιο σκηνικο παυει μετα απο καποιο χρονικο διαστημα.. αν δηλαδη στεκει η φραση.. "περασαν 20 χρονια τωρα απο το "ταδε", δεν ειναι πλεον ανηθικο"

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #917 στις: Ιουλίου 16, 2014, 12:00 »
Ορθά καρότι καθήμενος, εκτός αν γράφεις όρθιος, αλλα με μνιάνανε ενστασιν.
Εξακολουθούμε να μην θελουμε να συγκρίνουμε με εργα τέχνης κουλουπού, γιατι δεν θελωμε να δώσουμε σε εναν ατσαλοσωλήνα τέτχιο στάτους. ναί? Ναι.
Οχι. Η συγκριση με κάτι τέτοιο πρεπει να γίνει όμως, γιατι εκει ειναι τα μεγέθη. ΔΕΝ μιλαμε για την γενική ιδέα. Ναι, οκ ΟΛΟΙ αντιγράφουν την βασική ιδέα του ΗΤ. Οπως και της τοστιέρας και της παραγωγής ηλεκτρικου ρευματος, και του πλύσιμου στο χέρι με μπλέ και πράσινους κόκκους.
Αλλα το θεμα μας δεν ειναι η γενικούρα. Ο εφευρεέτης του αερόσακκου, αν δεν το εκανε εξαρχής για λογαριασμο εταιρίας, το πουλησε σε εταιρία, η οποία το κατέθεσε ως πατέντα, μαζί με τριαντατρείς χιλιάδες παραλλαγες για να καλυψει ενδεχόεμνη αντιγραφή, (ναί, έτσι γίνεται, και γι αυτό δεν θα το εκανε ποτέ κανεις κατασκευαστής ΗΤ) και η πατέντα είχε διαρκεια δεκα ετων ή επτά και μετά μπορουεσε να κατασκευάσει οποιοσδήποτε την δική του βερσιον.
Εδω μιλαμε για 1:1 αντιγραφές, εξ ου και η αντιστοιχία.
Προσωπικοτάτως, αν οι οποιοι κλώνοι δεν ειχαν τα κλεμμενα λογότυπα που παραπέμπουν σε εξαπάτηση ή πώληση τσάμπα μαγκιάς, και είχαν μικροδιαφορές, πλήν εμφανείς, θα ήμουν υπερευχαριστημένος και θα το θεωρούσα και μεγάλο κομπλιμάν.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #918 στις: Ιουλίου 16, 2014, 12:55 »
Στο τελευταιο συμφωνουμε απολυτα!
Στο θεμα του αεροσακο αναφερεις το νομιμον ομως,.. και το παρανομον δεν ειναι απαραιτητα και ανηθικον (οπως εχουμε πει πολλες φορες). Δεν θα θεωρουσα ανηθικο (αν και θα το δεχομουν παρανομο) το να αντιγραψει κανεις μια απο τις χιλιαδες παραλλαγες στα 3 χρονια αντι για τα 10.

..και οντως δεν μπορω και δεν θελω να βαλω το στατους του εργου τεχνης στο ατνικειμενο μπταριοθηκη. Ας βγαλει ο καθενας οτι χρωμα/σχεδιο θελει..ως τεχνη δεν μπορω να το δω.

Anyway... επι της ευκαιριας που γραφω θα ηθελα να αναφερθω και στο αλλο βασικο επιχειρημα.. οτι η αντιγραφη "σκοτωνει" την πρωτοτυπια.

Εγω εδω εχω τελειως αντιθετη αποψη..πιστευω οτι την προαγει.

Ας υποθεσουμε εναν τυπο ο οποιος ειχε μια φαεϊνη ιδεα και την εκανε κατασκευη. Αυτος βγαζει το προιον του, πουλαει οσο πουλαει και μετα απο 1 χρονο τον αντιγραφουν. Αν αυτος ο σχεδιαστης μεχρι εκει μπορουσε, μια καλη ιδεα στην ζωη του, τοτε θα χασει ισως χρηματα απο πωλησεις..αλλα ουτως ή αλλως δεν θα εβγαζε κατι καινουργιο. Οποτε εδω δεν επηρεαζεται η δημιουργια πρωτοτυπων.

Αν αυτος ο σχεδιαστης, δεν ειχε απλα μια φαεϊνή ιδεα αλλα ειναι οντως μια ιδιοφυια που μπορει και παραγει συνεχως πρωτοτυπες ιδεες τοτε ποια ειναι η κατασταση που δημιουργησε το αντιγραφο? Η υπαρξη και πωληση του αντιγραφου θα ωθησει τον πανεξυπνο αυτον σχεδιαστη να σκεφτει κατι αλλο, να κανει μια καινουργια πρωτοτυπια που θα τον ξαναφερει μπροστα... πρωτοπορο στον χωρο.. αλλιως τα χρηματα που παιρνει θα αρχισουν να φθηνουν.

Στην αντιθετη περιπτωση που η κοινωνια μας καταδικαζε ανηθικα τα προιοντα αντιγραφων και εβρισκε τροπο να τα σταματησει κιολας. Ο δημιουργος ο 1ος (ο "εχω μια καλη ιδεα στην ζωη μου") θα απολαμβανε περισσοτερα κερδη. Ο 2ος (ο "εχω συνεχως καλες ιδεες") δεν θα ειχε το σπρωξιμο να πηγαινει ολο και πιο μπροστα, να παραγει κατι καινουργιο.. και το πιο πιθανο οι καινοτομιες να αργουσαν πολυ να βγουν.

Απο την μερια του χρηστη/πελατη τωρα...
-αν η πρωτοτυπια ηταν τοσο δραματικα καλη, ουσιαστικα θα κατεστρεφε τον ανταγωνισμο αφου αλλοι δεν θα μπορουσαν να ακολουθησουν και πιθανο να οδηγουμασταν σε μονοπωλειο..
-σε καθε περιπτωση καθως η εξελιξη θα ηταν πιο αργη θα απολαμβανε λιγοτερα στο προιον που χρειαζεται.

Το ξερω, θες να μιλησουμε για 1 προς 1 προιοντα... αλλα επιμενω πως αντιγραφη ειναι και σε κομματια μοναδικα και πρωτοτυπα πανω σε ενα προιον... οπως πχ η μπαταριοθηκη ειναι κομματι του ηλεκτρονικου τσιγαρου...κοιταμε ομως την αντιγραφη οχι ολου του η.τ. αλλα κομματιου του.

Στο χωρο των τηλεπικοινωνιων σε καποια φαση μια πρωτοπορος εταιρια (και μετα απο πολυ ερευνα, τεσταρισμα, τρελο κοστος-χρονο κλπ) εβγαλε στην αγορα μια killer εφαρμογη... το SMS.
Αυτη η εφαρμογη ηταν το "δυνατη" που αν οι αλλες εταιριες δεν την αναπαραγανε ..απλα θα κλεινανε..εξου και το μονοπωλειο.

Η εταιρια πρωτοπορος με το που την εβγαλε στην αγορα, αντι να κατσει και να πει "ωραια τωρα εισπρατω τον κοπο μου" και να μπει σε ηθικα διλληματα/συζητησεις για την δημιουργια.. θεωρησε απλα ως δεδομενο οτι οι ανταγωνιστες σε 2-3 χρονια θα την φτασουν και θα βγαλουν και αυτες την ιδια εφαρμογη. Προκειμενου να μεινει πρωτοπορος στην αγορα.. με το που εβγαλε τα SMS ριχνει ξανα χρηματα, μηχανικους, χρονο κλπ για να σκεφτει κατι αλλο..κατι που θα την κρατησει παλι μπροστα σε 2-3 χρονια... και το αποτελεσμα αυτου το MMS. Και παλι με το που το βγαζει υπολογιζει οτι σε 2-3 χρονια θα χρειαστει κατι καινουργιο..και οντως μετα απο πολυ κοπο βγαινει το WEP και μετα το WiFi και μετα το BladeCluster και μετα τα LTE δικτυα- 4G συνδρομητες (Σημ: δεν ειμαι σιγουρος αν μια εταιρια τα εβγαλε ολα αυτα πρωτη αλλα το point μου θελω να δειτε για το πως δουλευουν αυτες οι εταιριες).

Το ολο σκηνικο, λοιπον, που καποια εταιρια ερχετε μετα απο καποιο χρονο για να αντιγραψει προιον του πρωτοπορου ειναι που α) ωθει τον πρωτοπορο στο να ριχνει αμεσα κοπο/χρημα/χρονο στο να βγαλει νεα πρωτοτυπια γιατι θελει να μεινει μπροστα β) οδηγει σε προιοντα που δεν εχουν ενα μονο πρωτοποριακο χαρακτηριστικο αλλα πολλαπλα (καθως μια εταιρια μπορει να σκεφτηκε το SMS αλλα αλλη το WiFi.. και καθως ο ενας θα αντιγραψει τον αλλον εχουμε κινητα και με SMS και με WiFi).

Το ολο αυτο "κυνηγητο" μεταξυ των κατασκευαστων ειναι που ωθει τους πρωτους να δημιουργουν.. αλλιως με μια δημιουργια θα ηταν καλυμμενοι για μεγαλο χρονικο διαστημα.
Αν αυτους που ειχαν βγαλει το 1ο η.τ. δεν τους "κυνηγουσε" κανεις, σιγα μην βλεπαμε τωρα απο EGO μεχρι οτι θες στον χωρο. Ο εφυϊης μπορει να ξεχωρισει με νεες δημιουγιες.. και θα κοιταξει να το κανει οταν αρχισει και χανει το προβαδισμα.

Και επιστρεφω λοιπον στο αρχικο που ειπα....

Για μενα η αντιγραφη προαγει την δημιουργια...

Αποσυνδεδεμένος Oyk152

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #919 στις: Ιουλίου 16, 2014, 13:22 »
"Για μενα η αντιγραφη προαγει την δημιουργια..."

...Λαθος! η δημιουργια προαγεται απο κενοτομες ιδεες!!

Απλα ο τοσος ντορος με τα προτοτυπα και τα ιμιτασιον υπαρχει γιατι εχουν τοσο εξωφρενικη διαφορα στιν τιμη!!

Αν ενα γνησιο κοστιζει 40 και το ιμιτασιον 30, δεν θα υπηρχε λογος υπαρξης αυτης της συζητησης.

Αυτο που συμβαινει ειναι οτι ενω εχουμε μοναδικα ΜΥΑΛΑ στον ελλαδικο χωρο, δυστηχως ο ιδιος ο χωρος -Ελλαδα- ΔΕΝ συμβαλει για την παραγωγη ανταγωνιστικων προιοντων.

Εναι σαν να εχουμε ολη την καλη διαθεση να καλιεργησουμε μπανανες αντι για λαδι. Το μερος απλα δεν προσφερεται. Θα παραγουμε μπανανες στο τελος αλλα θα φτασουν να κοστιζουν 20 ευρω το κιλο!!!

Εξου και ολοι οι κολοσοι εχουν τις μοναδες παραγωγης τους στην Κινα.
Ο μοναδικος τομεας ανταγωνιστικοτητας στην Ελλαδα ειναι
1) Αγροτικος τομεας (λαδι, μαστιχα χιου, ζεας, κ.τ.λ.)
2) Τουρισμος (μοναδικα αξιοθεατα οπως μετεωρα, σαντορινη, ακροπολη κ.τ.λ.)
    ..αλλα που? με την εισοδο μας στην κοινοτητα (οχι αυτην) μας απαγορευτηκε να εχουμε μοναδες παραγωγης και εργοστασια (εσκιμο π.χ.)
λαβαμε επιδοτησεις ωστε να σταματησουμε την παραγωγη ορισμενων γεωργικων προιοντων και οσο για τον τουρισμο.... ακομα να φτιαξουμε λιμανια ικανα να δεχονται κρουαζεροπλοια... τι να λεμε ......

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #920 στις: Ιουλίου 16, 2014, 13:49 »
Και μη συγκρίνουμε τις πορείες εταιριών, με ολο το δυναμικο, και πόρους, με εναν χομπίστα που κανει ελλειπή δουλειά στο τορνακι του η παρακαλαει τον τορναδόρο να του βγαλει δείγματα ε?

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #921 στις: Ιουλίου 16, 2014, 14:02 »
Η κουβέντα κάνει κύκλους και η ίδια η έννοια της αντιγραφής έχει ξανα-αναφερθεί.

Ο Imeo θεωρούσε πως είναι δική του μια τεχνική λύση. Πράγμα ανάλογο του αερόσακου στα αμάξια, ας πούμε.
Όλες οι κοινωνίες -για να βοηθήσουν την πρόοδο- παραδέχονται την σημασία του αρχικού εφευρέτη και δίνουν τη λύση της πατέντας που τον καλύπτει για κάποιο καιρό (αν έχει λεφτά να τα σκάσει) αλλά όχι για πάντα. Και δίνουν τη δυνατότητα σε κάποιον άλλο να εξελίξει την ιδέα χωρίς να θεωρηθεί κλοπή. Πάντα σε αυτά τα θέματα είναι δύσκολο να αποδειχθεί τι είναι "κλοπή" και τι όχι. Νομικά, λογικά και ηθικά είναι μπερδεμένη ιστορία και πάντα λύνεται δύσκολα.

Το δικό μας θέμα δεν είναι δύσκολο. Όσοι έχουμε μιλήσει εναντίον της λογικής των κλώνων έχουμε σταθεί στην απομίμηση: στην πλήρη αντιγραφή του σχεδίου ενός προϊόντος έτσι ώστε κάποιοι να ξεγελαστούν πως είναι το πρωτότυπο ή να πάρει την ομορφιά και την αίγλη του πρωτότυπου/"επώνυμου". Κάτι που δεν έχει σχέση με την λειτουργία του, με την πρακτική εξέλιξη που έφερε. Έχει σχέση μόνο με την εικόνα του.

Η μίμηση της λειτουργίας του είναι η πρώτη περίπτωση. Και δεν υπάρχει ανάγκη να μοιάζει εξωτερικά με το πρωτότυπο. Αν ήμουν μηχανικός μπορεί να ήξερα να βάλω κι εκεί κάποια όρια αλλά δεν είμαι, αυτά είναι περίπλοκα και μου αρέσει κι εμένα η πρόοδος να γίνεται κτήμα πολλών. Η εξωτερική του ομοιότητα σε σημείο κλώνου, δείχνει πως αυτό που θέλει ο κοπιαδόρος είναι να γίνει λαθρεπιβάτης στην επιτυχία κάποιου άλλου. Ένα χρώμα, ένα διακοσμητικό, μια καμπύλη, δεν είναι εξέλιξη που δεν θα έπρεπε να στερηθούμε. Είναι η ταυτότητα κάποιου πράγματος που ο κλώνος πάει να υποδυθεί.

Οπότε όταν μιλάμε για τεχνολογίες, τεχνικές, ζώνες ασφαλείας, ηλεκτρισμό ή ακόμα και τον... τροχό απλά ρίχνουμε την μπάλλα στις εξέδρες. Υποστηρίζω το Α ("η απομίμηση συνήθως είναι κακό πράγμα") και κάποιος υποκρίνεται πως υποστηρίζω το Β ("ότι μοιάζει με κάτι άλλο σε οτιδήποτε, συνήθως είναι κακό πράγμα"). Καταρρίπτει εύκολα και βολικά το Β και μου λέει πως γκρέμισε τον ισχυρισμό μου, το Α. Αμ δε! Γκρέμισε κάτι άλλο, που δεν υποστήριξα και στο συγκεκριμένο θέμα μάλιστα συμφωνώ!


Παράδειγμα:

Τεχνολογία - Τεχνικές:
Στα κινητά οι εταιρίες βρίσκονται συνέχεια σε περίπλοκα δικαστήρια για το ποια κλέβει πατέντες τις άλλης. Πότε κερδίζει η μια και πότε η άλλη και μεγάλα ποσά αλλάζουν χέρια όλη την ώρα. Αυτό δε με αφορά. Ο καταναλωτής δεν έχει την γνώση να τον αφορά, είναι περίπλοκο, πολύ τεχνικό και απλά δέχεται τα αποτελέσματα των νόμων -συνήθως χωρίς καν να τα μαθαίνει.

Απομίμηση:
Αν όμως ένα εργοστάσιο βγάλει απομίμηση του iPhone ή του Samsung Galaxy, ξέρουμε πως δεν αφορά λειτουργία αλλά την εικόνα του προϊόντος. Βασίζεται στο δημοφιλές εξωτερικό για να πουλήσει μια μαϊμού. Δεν πήρε τεχνολογία για να φτιάξει κάτι άλλο (αυτό ανήκει στο Τεχνολογία-Τεχνικές). Η μαϊμού μπορεί να είναι από αρκετά καλή έως χάλια. Αλλά το ζήτημα εδώ δεν είναι η ποιότητα, είναι πως για την πώληση βασίζεται απλά και μόνο στην πλήρη ομοιότητα.

Τιμή:
Αν το μαϊμού iPhone κοστίζει 100 αντί για 570 θα κάνει θραύση. Όχι σε αυτούς που καίγονται για τεχνολογία τέλειου κινητού (αυτοί δεν θα παίρνανε iPhone έτσι κι αλλιώς  ;D ) αλλά σε αυτούς που θέλουν να κρατάνε την ομορφιά του επώνυμου. Τα 570 είναι αίσχος για ένα πράγμα που κοστίζει κάτω από το 1/10 της τιμής. Αλλά αυτό δεν αλλάζει την ενοχή του κλωνοποιού. Και την συμμετοχή του αγοραστή -δεν λέω "ενοχή" γιατί παίζουν πολλοί παράγοντες, άνθρωποι είμαστε...

[Και, υπόψην, στον δικό μας τομέα οι απόψεις που έχουμε για τα κόστη των αυθεντικών είναι αρκετά πλασματικές. Ο καθένας θεωρεί λογική τιμή αυτή που επιθυμεί ο ίδιος, όχι αυτή που είναι όντως λογική για την δουλειά που έχει ρίξει ο δημιουργός. Ο δημιουργός συχνά υπερτιμά (και είναι ντροπή και αντικείμενο άλλης κουβέντας) αλλά σε καμία περίπτωση στα επίπεδα που νομίζουν πολλοί καταναλωτές.]
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 16, 2014, 14:27 από BigSur »

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #922 στις: Ιουλίου 16, 2014, 14:28 »
Μου αρεσε το ποστ σου (εξου και το Μπραβο) και σε πολλα που αναφερεις δεν θα διαφωνισω..

Εμενα η εξωτερική εμφανιση ειναι το ελαχιστο που θα με ενδιαφερει, και για την συζητηση ας πουμε οτι συμφωνω οτι ειναι λαθος να αντιγραφεται αυτη, οταν δεν εχει αμεση σχεση με την λειτουργικοτητα.

Απλα, αναρωτιεμαι αν οι κλωνοι πχ. Καϋφουν πωλουν τοσο πολυ στην FT γιατι μοιαζουν εξωτερικα με τον αρχικο Καϋφουν ή για την καινοτομια που αυτος ο ατμοποιητης εχει προσφερει. Οπως και για το νεμεσις (τα 2 αυτα συζητηθηκαν περισσοτερο στο νημα γιαυτο τα αναφερω) αν ειναι παλι για την εξωτερικη εμφανιση ή για την λειτουργικοτητα πχ του κουμπιου... και παει λεγοντας.

Κατι ακομη... οταν προκειται για εξαπατηση "ωστε να ξεγελαστουν οτι ειναι το πρωτοτυπο" καποιοι..ειμαι 100% μαζι σου.. και ειναι ανηθικο γιατι ειναι αποπειρα απατης.

Κατι τελευταιο σε πιο χαλαρη διαθεση: Σημερα παρελαβα το 1ο μου ατμιστικο προιον αντιγραφη. Τοσα χρονια που ατμιζω δεν ειχα παρει αντιγραφη ποτε... αλλα με τοσα μηνυματα που εχω διαβασει σε αυτο το θεμα... παρασυρθηκα και εγω... ;D

Edit: @Αλεξ: δεν θελω φυσικα να τους βαλω στο ιδιο τσουβαλι... για την νοοτροπια ενος πρωτοπορου δημιουργου ηταν το επιχειρημα μου.. αυτη ηθελα να δειξω και ανεφερα οτι ανεφερα

@Oyk152:σιγουρα για την δημιουργια  ειναι απαραιτητες οι καινοτομες ιδεες..δεν διαφωνω. Το επιχειρημα μου ηταν οτι το οτι καθως οι αντιγραφεις σε πλησιαζουν (σαν κομματι αγορας) οδηγεισαι αναγκαστικα στο να προσπαθεις να παραγεις νεες αν θες να μεινεις πρωτοπορος... αρα υπαρχει αυξημενος ρυθμος δημιουργικοτητας.. Αυτος τουλαχιστον ειναι ο τροπος σκεψης μου..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 16, 2014, 14:35 από urahara »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #923 στις: Ιουλίου 16, 2014, 14:51 »
Μου αρεσε το ποστ σου (εξου και το Μπραβο) και σε πολλα που αναφερεις δεν θα διαφωνισω..

Εμενα η εξωτερική εμφανιση ειναι το ελαχιστο που θα με ενδιαφερει, και για την συζητηση ας πουμε οτι συμφωνω οτι ειναι λαθος να αντιγραφεται αυτη, οταν δεν εχει αμεση σχεση με την λειτουργικοτητα.

Απλα, αναρωτιεμαι αν οι κλωνοι πχ. Καϋφουν πωλουν τοσο πολυ στην FT γιατι μοιαζουν εξωτερικα με τον αρχικο Καϋφουν ή για την καινοτομια που αυτος ο ατμοποιητης εχει προσφερει. Οπως και για το νεμεσις (τα 2 αυτα συζητηθηκαν περισσοτερο στο νημα γιαυτο τα αναφερω) αν ειναι παλι για την εξωτερικη εμφανιση ή για την λειτουργικοτητα πχ του κουμπιου... και παει λεγοντας.
Για το "μπράβο": Απλά χαίρομαι να επιβεβαιώνομαι που έχω κάποιους ανθρώπους σε ιδιαίτερη εκτίμηση.  :)

Για την εξωτερική εμφάνιση: Χαίρομαι που συμφωνούμε. Εκεί βρίσκεται η ουσία της δικής μου αρνητικής στάσης.

Γι αυτά που αναρωτιέσαι: Κάθε αγοραστής έχει τους δικούς του λόγους. Αλλά οι κλωνοποιοί όλου του κόσμου (και όλων των προϊόντων) ξέρουν γιατί απομιμούνται την εξωτερική εμφάνιση και γιατί έχουν τεράστια επιτυχία. Η λειτουργικότητα σε άλλο, ανώνυμο περιτύλιγμα, θα τραβούσε πολύ λιγότερους. Μας τραβά το καλό σχέδιο και μας τραβά και η κοινωνική αποδοχή του "επώνυμου" σχέδιου.

Καλοάτμιστο το κλωνάρι. Με τόσο μπλα-μπλα μέχρι κι εγώ το σκέφτηκα!

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #924 στις: Ιουλίου 16, 2014, 15:36 »
Αφού είπαμε τόσα εκτός θέματος και μια και η Πέτρα έχει ετοιμάσει την σκούπα, ας προσθέσω και εγώ κάτι που διάβασα πρόσφατα και αφορά την ψηφιακή πειρατεία για την οποία έγιναν κάποιες αναφορές τις τελευταίες μέρες:
 
Η πειρατεία είναι ωφέλιμη

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #925 στις: Ιουλίου 16, 2014, 15:39 »
H Petra σκούπισε το πρωί. Και το φακιόλι της χάλασε το μαλλί!
Κρίμα είναι... με βρήκατε νοικοκυρά και μου προσθέτετε κι άλλη δουλειά;

 :OnTopicPlease:

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #926 στις: Ιουλίου 16, 2014, 16:34 »
Αφού είπαμε τόσα εκτός θέματος και μια και η Πέτρα έχει ετοιμάσει την σκούπα, ας προσθέσω και εγώ κάτι που διάβασα πρόσφατα και αφορά την ψηφιακή πειρατεία για την οποία έγιναν κάποιες αναφορές τις τελευταίες μέρες:
 
Η πειρατεία είναι ωφέλιμη

Για παρτε το αλλιώς και μην ακουτε τι λέει το καθε κνόδαλο. Για να κανεις μουσικη δεν χρειαζεσαι λογισμικά, εγω και παρα πολλοί συνάδελφοι μου (πετυχημενοι ή μη και σε όποια κλιμακα) δεν "μεγαλώσαμε γαμ***** πλούσιοι", και η πειρατεία μας έχει εξοντωσει. Και δεν είναι καν προς συζήτηση το τελευταίο, επιτρεψτε μου 20 χρόνια στο επάγγελμα να ξερω καλύτερα.

Για το θέμα με τους αεροσακκους (αν και ξεφτισε και καλα εκανε), θυμηθειτε και την περιπτωση ενος αμερικανου που εφηυρε τον υαλοκαθαριστηρα με ταχυτητες/παυσεις (δεν θυμαμαι καλα την περιπτωση) και που ετρεχε καποια χρονια την φορντ (αν θυμαμαι καλα παλι, ή καποιον αλλο κολοσσο) στα δικαστηρια μεχρις που εκερδισε και εγινε και πολυ ωραια ταινια.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #927 στις: Ιουλίου 16, 2014, 16:46 »
Μιας και σε αφορά (μουσική) και ήθελες να πεις και την άλλη άποψη, δεκτόν.
Τέρμα όμως από εδώ και κάτω οι αναλύσεις για μουσικές και αερόσακους ή ό,τι άλλο άσχετο με το θέμα μας (που είναι ατμοποιητές και mods).
Αν θέλετε να επεκταθείτε σε εκτός θέματος αντικείμενα, κάντε το με ΠΜ.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #928 στις: Ιουλίου 17, 2014, 00:41 »
Ναι, δεν μιλαω για το αν τον προηγουμενο αιωνα ηταν ανηθικο το μπικινι ενω τωρα οχι... γιατι αλλαξε η αποψη της κοινωνιας σε τετοια παραδειγματα. Εννοω για πραγματα που καθολικα μπορουν να θεωρηθουν ανηθικα σε καθε εποχη.. πχ:φονος,κλοπη, απατη... "αντιγραφη", αν η ανηθικοτητα απο καποιο σκηνικο παυει μετα απο καποιο χρονικο διαστημα.. αν δηλαδη στεκει η φραση.. "περασαν 20 χρονια τωρα απο το "ταδε", δεν ειναι πλεον ανηθικο"

Κι ενώ συμφωνώ σε γενικές γραμμές, να θέσω την εγγληματολογική μου γνώση. Τίποτα δεν είναι καθολικά ανήθικο, κι αυτό είναι από τα λίγα πράγματα που γίνεται δεκτό από διαφορετικές (και πολιτικά εκ διαμέτρου αντίθετες) κοινωνιολογικές σχολές. Η κλοπή, ο φόνος (φυσικά και η αντιγραφή) δεν καθορίστηκαν ως παράνομα καθώς ήταν ανήθικα για την κοινωνία. Η θεσμική νομοθέτηση τα εγκληματοποιεί, οπότε η κοινωνία ακολουθεί εκπαιδευόμενη να θεωρεί ανήθικες αυτές τις πράξεις. Κι επειδή ξέρω ότι η πρώτη επαφή σε αυτήν την (κατά την εγκληματολογία πάντα) πραγματικότητα είναι δυσκολοχώνευτη (τι θες να πεις, ότι είναι ηθικό να κλέβουμε τη σύνταξη της γριάς;; ) το σύνηθες παράδειγμα είναι η οπτική των κοινωνιών των ζώων, όπου τίποτα δεν μπορεί να θεωρηθεί κλοπή, μάλιστα το ζώο που σου κλεβει το φαγητό μπορεί να είναι αυτό που αύριο θα κυνηγήσετε παρέα.

Περιληπτικά, η ηθική είναι εκπαιδεύσιμη. Εφόσον υπάρχει νομικό πλαίσο, η όποια ενέργεια μπορεί να εγκληματοποιηθεί. Εάν το συμφέρον της νομοθετικής εξουσίας αλλάξει (γιατί για παράδειγμα πιέζονται από πολυεθνικές για κατάργηση του νόμου των αντιγραφών) η ενέργεια απεγκληματοποιείται, και μέσα σε ένα βάθος χρόνου, ακολουθεί η ηθική της κοινωνίας.

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #929 στις: Αυγούστου 08, 2014, 12:43 »
Πάντως πιστεύω ότι το η.τ. -ή τουλάχιστον κάποια προϊόντα του η.τ.- έχουν καταρρίψει κάποιες "βασικές αρχές" στις έννοιες πρωτότυπο και ιμιτασιόν. Μέχρι πριν μερικά χρόνια, γνωρίζαμε ότι το λογότυπο Made In China ήταν ουσιαστικά συνώνυμο της αντιγραφής, συνήθως ένός ευρωπαϊκού ή αμερικάνικου προϊόντος κτλ. Στο η.τ. όμως, όπου σχεδόν τα πάντα είναι κινέζικα και Κινέζοι αντιγράφουν Κινέζους, αυτός ο σχεδόν βασικός κανόνας έχει ήδη καταρριφθεί.

Και ακόμα μεγαλύτερη εντύπωση προκαλούν, ενώ κάνουν ακόμα πιο θολό το τοπίο, περιπτώσεις όπως: α. του κλώνου του Ναυτίλου από το fasttech, όπου ενώ υποτίθεται ότι το fasttech πουλάει κλώνο, οι αγοραστές αναφέρουν ότι το serial number τους βγάζει γνήσιο το προϊόν στο site της Aspire. β. Του Vamo V5, όπου δεν φαίνεται να υπάρχει καν ένα αρχικό κινέζικο εργοστάσιο παραγωγής για να θεωρηθεί σαν original,  ;D αλλά καμιά δεκαριά διαφορετικά που παράγουν αβέρτα κουβέρτα Vamo.

Μέσα σε ένα τέτοιο τοπίο, οι έννοιες πρωτότυπο και ιμιτασιόν φαίνεται να χάνουν τη σημασία τους σε μεγάλο βαθμό...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342409 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206608 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541721 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31148 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50291 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597386 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357891 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11594 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193165 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1359 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1360 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592134 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios