vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

181 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, camber, bloodlessz

Πρωτότυπα και ιμιτασιόν

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #900 στις: Ιουλίου 15, 2014, 11:38 »
Θα το πληρώσω πάρα πολύ ακριβά. Γιαυτό αν το βρώ απο Κίνα θα το πάρω απο Κίνα.


Θέλω να πώ ότι σαν καταναλωτής με ενδιαφέρει να αγοράσω το προιόν όσο πιο φτηνά το βρώ, αν μου το χαρίσουν κιόλας θα είναι καλύτερα, τα περετέρω δεν θα πρέπει να με ενδιαφέρουν.

Θα πρέπει να μας ενδιαφέρει η ασφάλεια μας όμως , είτε αυτό είναι μοντακι, είτε είναι ρουλεμάν για το αυτοκινήτο, γιατί κάποια πράγματα πολλές φορές μπορεί να τα αγοράζουμε φθηνά αλλά μπορεί να τα πληρώσουμε και πολύ ακριβά ίσως και με κόστος την ίδια μας τη ζωή .. και εγώ είμαι μέσα δε με βγάζω απέξω 

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #901 στις: Ιουλίου 15, 2014, 12:26 »
Εννοείτε  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #902 στις: Ιουλίου 15, 2014, 12:29 »
Δεν νομίζω να τίθεται θέμα ασφαλείας (πλέον). Ουτε θεμα ποιοτητας τιμης, μιας  και το κινέζικο, οτι και να είναι, με τα δικα τους μεροκάματα, θα εχει και πάλι τιμη χώμα στη δύση.
Οσοι προσπαθουν για αλλη μια φορά να υποβιβάσουν ενα μοντ σε "απλο ατσαλινο σωλήνα" ας φτιαξουν εναν! πρωτότυπο, που να μην εχει σχέδιο και λειτουργία οπως καποιο υπάρχων, και μετά απο το αιμα δάκρυα και ιδρώτα που θα χυθούν, (και τα εξοδα για τα πρωτότυπα) ας το τιμολογήσουν με 15% κέρδος, για να βοηθήσουν την κοινοτης, αλλα και εκείνοι θα δουν τον κλώνο να τους τρώει το κουλούρι, καθότι και 50€ να το πουλήσεις, με κόστος 40, (που ΔΕΝ γίνεται βεβαια) ο κινέζος αντίστοιχα θα το πουλήσει 5$. οσο και να κατεβάσουν τις τιμές οι Δυτικοι κατασκευαστές, δεν πρόκειται ποτέ να γίνουν ανταγωνιστικοι με τους αντιγραφείς τους.
Απο κει και πέρα, και προσωπικά, δεν εχω θέμα, προτιμώ να ψωνίσω κινέζικα ρουχα ας πουμε, και ονλάην. Είναι φτηνα και οσο καλα τους επιτρέπει η τιμή τους, παρά να υποστηρίξω κανα ¨ελληνα κατασκευαστή και εμπορο. Γιατι να τα χώσω σε μεσάζοντες? Η σχέση τιμης αξίας τους δεν μου το επιτρέπει και σκέφτομαι σαν αγοραστική μηχ.... Συγγνώμην,. σαν καταναλωτής.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #903 στις: Ιουλίου 15, 2014, 12:34 »
Μα ας υποθέσουμε πω το γνήσιο δεν είχε πάνω από 100 ευρω και είχε 70 , αν ο κλώνος τώρα με τα 100-130 έχει 30 , αν το γνήσιο είχε 70 ο κλώνος θα είχε 5-10 , οπότε πάλι τα ίδια θα λέγαμε και πάλι αυτοί που είναι να πάρουν, πάλι κλώνο θα περνάνε


Μπείτε σε διάφορα σίτε που παράγουν μαζικά όχι κλώνους αλλά γνήσιους επισκευασιμους και Μοντ να δείτε πως τα έχουν ανά εκατοντάδες μέσα σε τεραστία καλάθια … είδαμε σε δικούς μας κατασκευαστές ποτέ τέτοια παραγωγή ?
 οι τιμές γνήσιο εργοστασίου με γνήσιο χειροποίητο έχουν αρκετή διαφορά, πόσο μάλλον αν συγκρίνουμε κλώνο με γνήσιο


και οταν λεω χειροποίητο καταλαβαινουμε ολοι τη εννοω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 15, 2014, 13:23 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #904 στις: Ιουλίου 15, 2014, 13:58 »
ποια ασφαλεια?
δεν ειδα κανα μοντ με σφραγιδα TUV..........
διεθνως επικρατει οτι πρεπει να υπαρχουν οπες διαφυγης αεριων στις σωληνες και μεχρι εκει.......!!!!
εαν ειχε τεθει   θεμα ασφαλειας θα βλεπαμε και αναλογα πιστοποιητικα!!!!!!!! αλλα δεν τιθεται κατι τετοιο διεθνως εως και σημερα.........!!!!


εν ολιγοις ομιλουμε συνεχως για αερα κοπανιστο αφου δεν υπαρχει νομικο πλαισιο διακινησης ηλεκτρονικου τσιγαρου , απλα εμπιπτει σε γενικους κανονες εμποριας .........!!!!
οπως δικακινειται το εξυπνο λαστιχο που πωλειται 5 φορες επανω απο την πραγματικη του αξια ετσι κινητε και η αγορα του ηλ.τσιγαρου οπου ο καθε ενας προσπαθει να τιμολογησει με τετοιο τροπο ωστε να ειναι ποιο ελκυστικος.........ειτε πουλαει ετοιμα εργοστασιακα ειτε μοντες κ.λ.π!!!!!!!!


ο καθενας το πλαθει στο μυαλο του οπως θελει το ηλ.τσιγαρο.και ειναι φυσιολογικο............!!!
αλλος δινει 150 ευρω για μια σωληνα και νιωθει ψυχικα ανεβασμενος και αλλος δινει για το ιδιο 30 ευρω και εχει την ιδια ψυχικη αναταση.......!!!!!
εαν το ψαξει ο καθενας κατα βαθος στην ουσια ολα ειναι τα ιδια.........αφου η αρχη του η.τ ειναι και μονο......


ΣΩΛΗΝΑ ΝΑ ΔΕΧΕΤΑΙ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ,ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ,ΚΑΠΑΚΙ ΜΕ ΣΠΕΙΡΩΜΑ ΥΠΟΔΟΧΗΣ ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗ , ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ ,ΥΓΡΟ...............


ολα τα αλλα ειναι απλα διαβαθμισεις που καλυπτουν ολα τα παραπανω που εγραψα!!!!!!!!




κοινος στοχος ΕΝΑΣ......η απαλλαγη απο τον καρκινοσωληνα...........!!!!!!!!!!!!! :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #905 στις: Ιουλίου 15, 2014, 21:52 »
Και στο δικό μου τομέα έρχονται και μου λένε εγώ το βρήκα αλλού τόσο ας πούμε , οκ παρτο από εκεί, αλλά όταν καταλάβεις τη ποιότητα - διαφορα σε μένα θα έρθεις πάλι με την ουρά στα σκέλια… εγώ αυτό βλέπω καθημερινά …

Είναι μια φράση που την έχω ακούσει συχνά από μαγαζάτορες (και πολύ καλά κάνουν), όταν έρχεται ο εκνευριστικός πελάτης που θέλει σκόντο. Ωραία λοιπόν, ας έρθουμε με την ουρά στα σκέλια (όπως μου λέγανε πως θα κάνω με το provari και τώρα σαπίζει στο συρτάρι). Όλα δεδομένα άλλωστε όπως καταλαβαίνω στο μυαλό μερικών ανθρώπων, εγώ προτίμησα τον τάδε γνήσιο από δείνα κλώνο, οπότε όλοι θα κάνετε το ίδιο. Και πάει στο καλό το είπαν, όταν ειπώθηκε "ας το κάνουμε όταν είναι, προς το παρόν είμαστε μια χαρά"
-ΤΙΙΙ;;; ΟΧΙ!!!! Είναι καλύτερο ποιοτικά, είναι δεδομένο, παίρνεις τον κλώνο γιατί δε σε παίρνει να πάρεις άλλο. Ακόμα λέω σε φίλους να γελάνε, όταν διάβασα για βιολογικό μέταλο των Ελλήνων κατασκευαστών. Σκεφτείτε το. ΒΙΟ (ζωή) μέταλο!
Αν έρθω με την ουρά στα σκέλια, που για την πάρτυ μου θα είναι, θα έρθω και θα το γράψω, ένας exispathi είμαι κι εγώ, όπως τόσα άλλα μέλη, δε θα παρεξηγηθώ κι από κανέναν (το αντίθετο μάλιστα, θα με πήξουν στα bravo αν γράψω έκανα λάθος και το παραδέχομαι) Μέχρι τότε, μπορείτε να μην είστε τόσο σίγουροι ότι θα το κάνω, μιας και δεν το έχω κάνει κάποια χρόνια τώρα στο άτμισμα;

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #906 στις: Ιουλίου 15, 2014, 22:01 »

Εντάξει ναι όλα σχετικά είναι , και το αυτοκίνητο κάποτε ήταν 2 άξονες , 4 ρόδες , μια ντίζα και ένα στρογγυλό σίδερο για τιμόνι , και με αυτό τη δουλεία σου τη κάνεις … από τη στιγμή όμως που όλα εξελίσσονται ξεφεύγουν και οι απαιτήσεις στο θέμα αισθητικής , ποιότητα κτλ …

Είναι μια φράση που την έχω ακούσει συχνά από μαγαζάτορες (και πολύ καλά κάνουν), όταν έρχεται ο εκνευριστικός πελάτης που θέλει σκόντο. Ωραία λοιπόν, ας έρθουμε με την ουρά στα σκέλια (όπως μου λέγανε πως θα κάνω με το provari και τώρα σαπίζει στο συρτάρι). Όλα δεδομένα άλλωστε όπως καταλαβαίνω στο μυαλό μερικών ανθρώπων, εγώ προτίμησα τον τάδε γνήσιο από δείνα κλώνο, οπότε όλοι θα κάνετε το ίδιο. Και πάει στο καλό το είπαν, όταν ειπώθηκε "ας το κάνουμε όταν είναι, προς το παρόν είμαστε μια χαρά"
-ΤΙΙΙ;;; ΟΧΙ!!!! Είναι καλύτερο ποιοτικά, είναι δεδομένο, παίρνεις τον κλώνο γιατί δε σε παίρνει να πάρεις άλλο. Ακόμα λέω σε φίλους να γελάνε, όταν διάβασα για βιολογικό μέταλο των Ελλήνων κατασκευαστών. Σκεφτείτε το. ΒΙΟ (ζωή) μέταλο!
Αν έρθω με την ουρά στα σκέλια, που για την πάρτυ μου θα είναι, θα έρθω και θα το γράψω, ένας exispathi είμαι κι εγώ, όπως τόσα άλλα μέλη, δε θα παρεξηγηθώ κι από κανέναν (το αντίθετο μάλιστα, θα με πήξουν στα bravo αν γράψω έκανα λάθος και το παραδέχομαι) Μέχρι τότε, μπορείτε να μην είστε τόσο σίγουροι ότι θα το κάνω, μιας και δεν το έχω κάνει κάποια χρόνια τώρα στο άτμισμα;


Εγώ μίλησα για το δικό μου κλάδο που δεν έχει καμία σχέση με εμπορία Η.Τ , είναι δεδομένο όμως πως όταν έχεις μια Α ποιότητα και για να την κανείς Α υπάρχει κόστος που δε γνωρίζει ο απλός καταναλωτής λογικό είναι να κοιτάξει το συμφέρων του , αλλά αργά η γρήγορα επιστρέφει στην ποιότητα


Συγχώνευση συνεχόμενων ποστ και διαγραφή διπλού ποστ. Αμάν, βρε Απόστολε... κόντεψε να γεμίσει ολοκληρη η σελίδα με ποστ σου  :))
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 15, 2014, 22:07 από petra »

Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #907 στις: Ιουλίου 15, 2014, 22:27 »
Σωστα Αποστολε. ΤΟ θεμα ομως ειναι οτι μιλαμε για ατσαλινους σωληνες και οχι για επιτευγματα της τεχνολογιας. Εχουμε αναδειξει τα μηχανικα μοντακια σε επιστημη ενω δεν ειναι τιποτα παραπανω απο εναν απλο φακο. Ναι, υπαρχουν και ποιοτικα υπαρχουν και για πεταμα. Ομως η ουσια ειναι οτι και η ποιοτητα που μπορουν να φτασουν εχει και ενα οριο το οποιο δεν ειναι και ιδιαιτερα υψηλο.
Μηπως, λεω μηπως, εχουμε υπερθεοποιησει τις απλες κατασκευες που λεγονται "Μηχανικα Μοντ"; (δεν λεω οτι δεν υπαρχουν διαφορες στην ποιοτητα, αυτο που λεω ειναι οτι ενας κλωνος ειναι πολυ πιθανο να ειναι σχεδον ή ακριβως ιδιος ποιοτικα με ενα γνησιο, εκτος απο τα σημεια που κοβουν λογο κοστους οπως επαργυροι πολοι κλπ. Πραγματα τα οποιοα ευκολα αλλαζουν βεβαια)

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #908 στις: Ιουλίου 15, 2014, 22:35 »
Το θέμα είναι οι πρώτες ύλες και το κόστος παραγωγής , συμφωνώ πως όλα είναι ατσάλινοι σωλήνες αλλά ατσάλι με ατσάλι έχει διαφορά , αν πιάσουμε δε και τους ατμοποιητες γιατί ανήκουν και αυτοί στο παρών νήμα τότε εκεί πάμε αλλού, άλλο βγάζω μαζική παραγωγή όπως ο svoemesto ας πούμε ή κάποιες κινέζικες που κάνουν κλώνους και άλλο κατασκευάζω ένα ατμοποιητη στο εργαστήριο μου , και ο καυφουν γνήσιος είναι και έχει 70 αλλά και ο 3d είναι γνήσιος κατασκευασμένος σε ένα εργαστήριο με περισσότερα έξοδα που ίσως τα 100-110 να μας φαίνονται  ( και σε μένα ) πολλά, αλλά κάπου στο βάθος να δικαιολογούνται κιόλας ..


Έκανα μια ερευνά αγοράς προχθές για άλλη μια κιθάρα που θέλω να πάρω , και πηγαίνοντας σε ένα εργαστήριο η τιμή ήταν στα 1300 ευρω ..  τα ξύλα (τα ίδια θα είναι με μια εργοστασιακή , αλλά έλατο με έλατο έχει διαφορά στη ποιότητα) η δουλεία και η λεπτομέρεια , ακόμη και η ατέλεια μιας χειροποίητης κατασκευής είναι άλλο πράμα και φυσικά πληρώνετε ακριβά , όταν θες το τυποποιημένο του εργοστασίου που θα είναι στη τρίχα και σίγουρα τα έξοδα θα είναι λιγότερα τότε πας σε ένα μαγαζί βουτάς αυτό που σου αρέσει και φεύγεις.. το ίδιο συμβαίνει και στο Η.Τ


Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 15, 2014, 23:07 από joyeman »

Αποσυνδεδεμένος stesmax

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
  • ολοι περαστικοι ειμαστε
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #909 στις: Ιουλίου 15, 2014, 22:54 »
ατυχες το παραδειγμα αποστολε.Φυσικα αλλη τιμη θα εχει το εργοστασιακο απο το χειροποιητο.Στην περιπτωση μας ομως,των η.τ. βιομηχανικο προιον το μεν,βιομηχανικο και το δε.CNC φτιαχνει το ενα,CNC φτιαχνει και το αλλο.
Αλλο καπελο γιατι εδω κοστιζει παραπανω.Ισως στη γερμανια δουλευουν για ενα κομματι ψωμι.Ισως...

Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #910 στις: Ιουλίου 15, 2014, 22:55 »
Αμ δε που συμβαινει το ιδιο. Ας το σκεφτουμε λιγο αλλιως. Φτιαχνω μια χειροποιητη κιθαρα που απαιτει πραγματικα ακριβα υλικα (αν και τα υλικα για μια πολυ καλη ηλεκτρικη δεν κοστιζουν πανω απο 400-500 ευρω αν δεν συμπεριλαβουμε το hardware). Η τιμη που θα την βαλω, γυρω στα 1500 ευρω, προερχεται απο 2 παραγοντες, την μαστορια μου και τον χρονο που χρειαζεται για την κατασκευη της. Αν ηταν η κιθαρα κλασσικη το κοστος θα ανεβαινε στα 2000-3000 ευρω φυσικα. ΤΟ θεμα ομως ειναι οτι μια φτηνη κλασικη με μια καλη εχουν γιγαντιαια διαφορα και οχι σε ενα μονο τομεα. Απλα με την φτηνη δεν μπορεις να παιξεις. Με ενα φτηνο μοντακι ομως δουλεια σου κανεις. Και τωρα ρωταω, μπορει να συγκριθει ο ατσαλοσωληνας με μια χειροποιητη κλασσικη οσο αφορα την μαστορια και τον χρονο παραγωγης που απαιτηται; Δηλαδη αν ενα απλο μοντ κοστιζει 100 ευρω, ενα χειροποιητο ποδηλαοτ ποσο επρεπε να κοστιζει αναλογικα; Κανονικα γυρω στα 10-15000 ευρω (και ναι, υπαρχουν ακομα χειροποιητα ποδηλατα). Ας εχουμε και κατι αλλο στα υποψην. Αν πω οτι θα κατσω σε ενα απλο τορνο να βγαλω ενα μοντ, για το καπακι του νεμεσις (για παραδειγμα), θελω γυρω στο 20λεπτο. Για ολο το μοντ αντε να μου παρει 1.5=2 ωρες βαρια. Δηλαδη δεν ειναι και ο χρονος παραγωγης τοσο τρομερος.
Υποψην οτι τωρα δεν κατηγορω τις υψηλες τιμες των γνησιων, ισα ισα που εγω το 5% της διαφορας στην ποιοτητα (που πιστευω υπαρχει παντα  ακομα και αν ο κλωνος ειναι τελειος) το θεωρω αρκετο για να δωσω τα παραπανω χρηματα για το γνησιο. Βεβαια δεν τα εχω αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα  :)) Απλα να ειμαστε συνηδοτοποιημενοι στο οτι οι τιμες των γνησιων ειναι παραλογα ηψηλες μονο και μονο γιατι εμεις οι ατμιστες το εχουμε καψει  ;D  (και καλα κανουμε!!!)

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #911 στις: Ιουλίου 15, 2014, 23:01 »
ατυχες το παραδειγμα αποστολε.Φυσικα αλλη τιμη θα εχει το εργοστασιακο απο το χειροποιητο.Στην περιπτωση μας ομως,των η.τ. βιομηχανικο προιον το μεν,βιομηχανικο και το δε.CNC φτιαχνει το ενα,CNC φτιαχνει και το αλλο.
Αλλο καπελο γιατι εδω κοστιζει παραπανω.Ισως στη γερμανια δουλευουν για ενα κομματι ψωμι.Ισως...

Συμφωνώ όταν όμως το εργοστάσιο που έχει το cnc παράγει εκατοντάδες κομμάτια λογικό είναι να είναι πιο φθηνό το προϊών , ένας άνθρωπος όμως που πριν λίγα χρόνια ας πούμε η δουλειά του ήταν τορναδόρος και μέσα στο κλίμα αυτής της έξαρσης του Η.Τ αποφάσισε να περάσει στη κατασκευή αυτή αγοράζοντας ένα τέτοιο μηχάνημα που κοστίζει ακριβά για να προσφέρει κάτι ποιοτικό από θέμα υλικών , εξυπηρέτησης και πολλά αλλά δε μπορεί να χτυπήσει τις τιμές των εργοστάσιων , αυτό δε σημαίνει πως πουλάει ακριβά , ίσως και να πουλάει δε λέω , ίσως να μπορούσε να ρίξει τη τιμή από 120 στα 90-100 . θα ήμασταν όμως ευχαριστημένοι ? εγώ πάλι λέω όχι …


Αμ δε που συμβαινει το ιδιο. Ας το σκεφτουμε λιγο αλλιως. Φτιαχνω μια χειροποιητη κιθαρα που απαιτει πραγματικα ακριβα υλικα (αν και τα υλικα για μια πολυ καλη ηλεκτρικη δεν κοστιζουν πανω απο 400-500 ευρω αν δεν συμπεριλαβουμε το hardware). Η τιμη που θα την βαλω, γυρω στα 1500 ευρω, προερχεται απο 2 παραγοντες, την μαστορια μου και τον χρονο που χρειαζεται για την κατασκευη της. Αν ηταν η κιθαρα κλασσικη το κοστος θα ανεβαινε στα 2000-3000 ευρω φυσικα. ΤΟ θεμα ομως ειναι οτι μια φτηνη κλασικη με μια καλη εχουν γιγαντιαια διαφορα και οχι σε ενα μονο τομεα. Απλα με την φτηνη δεν μπορεις να παιξεις. Με ενα φτηνο μοντακι ομως δουλεια σου κανεις. Και τωρα ρωταω, μπορει να συγκριθει ο ατσαλοσωληνας με μια χειροποιητη κλασσικη οσο αφορα την μαστορια και τον χρονο παραγωγης που απαιτηται; Δηλαδη αν ενα απλο μοντ κοστιζει 100 ευρω, ενα χειροποιητο ποδηλαοτ ποσο επρεπε να κοστιζει αναλογικα; Κανονικα γυρω στα 10-15000 ευρω (και ναι, υπαρχουν ακομα χειροποιητα ποδηλατα). Ας εχουμε και κατι αλλο στα υποψην. Αν πω οτι θα κατσω σε ενα απλο τορνο να βγαλω ενα μοντ, για το καπακι του νεμεσις (για παραδειγμα), θελω γυρω στο 20λεπτο. Για ολο το μοντ αντε να μου παρει 1.5=2 ωρες βαρια. Δηλαδη δεν ειναι και ο χρονος παραγωγης τοσο τρομερος.Υποψην οτι τωρα δεν κατηγορω τις υψηλες τιμες των γνησιων, ισα ισα που εγω το 5% της διαφορας στην ποιοτητα (που πιστευω υπαρχει παντα  ακομα και αν ο κλωνος ειναι τελειος) το θεωρω αρκετο για να δωσω τα παραπανω χρηματα για το γνησιο. Βεβαια δεν τα εχω αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα  :))  Απλα να ειμαστε συνηδοτοποιημενοι στο οτι οι τιμες των γνησιων ειναι παραλογα ηψηλες μονο και μονο γιατι εμεις οι ατμιστες το εχουμε καψει  ;D   (και καλα κανουμε!!!)
Καταρχήν για τις κιθάρες άσε να ξέρω καλύτερα γιατί ασχολούμαι από τότε που γεννήθηκα με το αντικείμενο αυτό , υπάρχουν και οι ακουστικές στη μέση που ασχολούμαι εγώ χρόνια εκτός από τις κλασικές και τις ηλεκτρικές που είναι εντελώς διαφορετικής φιλοσοφίας – κατασκευής από τα αλλά 2 …Στο θέμα μας πάλι , αφού είναι τόσο εύκολο να φτιάξεις ένα Μοντ σε ένα τόρνο και δε θα πάρει χρόνο γιατί περιμένεις 1 μήνα να έρθει ο κλώνος από φαστεκ ? οχι εσύ συγκεκριμένα , γενικοτερα μιλαμε

Συγχώνευση ποστ
Όχι συνεχόμενα μηνύματα από τον ίδιο χρήστη, κάντε τροποποίηση του μηνύματός σας
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 15, 2014, 23:14 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος stesmax

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
  • ολοι περαστικοι ειμαστε
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #912 στις: Ιουλίου 15, 2014, 23:08 »
παντα θα ζηταμε το καλυτερο με τα λιγοτερα χρηματα.Αν δεν μπορουμε να το παρουμε στρεφομαστε αλλου και κανουμε τους συμβιβασμους μας(οχι παντα βεβαια)

Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #913 στις: Ιουλίου 15, 2014, 23:15 »
Κατι ξερω και εγω απο κιθαρες, χρονια παιζω ηλεκτρικη και κλασσικη  ;D  Ενα μηνα δεν περιμενεις για να κατασκευαστει το μοντακι, στη διαδρομη χανεται ο χρονος. Α ρε φαστεκ, λιγο πιο γρηγορη να ηταν.....


EDIT. Τωρα καταλαβα την ερωτηση σου.....  :-[  Θα μπορουσα να φτιαξω και ενα μονος μου, σωστα. Αλλα γιατι να ξαναανακαλυψω τον τροχο οταν υπαρχουν τοσα καλα μοντακια ετοιμα  :confused1:  (δεν εχω και προσβαση σε τορνο. Εχω δηλαδη αλλα δεν ειναι δικος μου να πηγαινω οποτε θελω). Εκτος αυτου δεν ειμαι και κανας μηχανουργος της προκοπης........ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #914 στις: Ιουλίου 16, 2014, 09:29 »
Μη χασαμε τη μπαλλα ρε παιδγιά? Λεογοτόρα.

Εχεις δικιο... ας το επαναφέρω λιγο στο θέμα της ηθικής.

Πρωτα απ'ολα ομως δεδομενο: θεωρω περα για περα ανηθικο να χρησιμοποιεις το ονομα/φιρμα/μαρκα του αλλου.. Δεν προσφερει τιποτε στο οποιο προιον χρηστικά απο την μια και το θεωρω υπουλο απο την αλλη στο πως πας να προωθησεις την πωληση. Νομιζω οτι κανεις μας εδω δεν διαφωνησε στο θεμα του λογοτυπου (οποιος διαφωνει να σηκωσει το e-χερι  του :tongue_smilie: να μιλησουμε επι νεας βασης).


Αφου αφησαμε στην ακρη το απο πανω ας μιλησουμε και για την ιδια την αντιγραφη απο τους αντιγραφεις..

Εγω δεν μπορω μεσα μου να βαλω στην σφαιρα του "ανηθικου" τις αντιγραφες των προιοντων (εδω το ξεχωριζω λιγο απο τα εργα τεχνης) γιατι το θεωρω οχι μονο φυσιολογικό αφου καλυπτουν κατα ενα μεγάλο μερος αναγκες μας, αλλα κυριως γιατι το θεωρω βασικό και απαραιτητο για την κοινωνια μας, για ολους εμας... ενα προιον να μην προσωποποιειται.. να μην εχει "πατερα" βρε παιδι μου.. και να μπορει να παραγεται ελευθερα ικανοποιωντας όλους οσους θελουν να το αποκτησουν στην χαμηλωτερη δυνατη τιμη.

Είναι θεμα προσωπικης φιλοσοφιας μεγαλύτερης απο τα ορια του χωρου αυτου..

Πρωτα πρωτα, αυτοι που μιλανε για ηθικη στην αντιγραφη θα αναφερονται οχι μονο στο ολο προιον 1-1, αλλα και σε επι μερους μοναδικες ιδεες του προιοντος, που το κανουν να ξεχωριζει, οπου ο κατασκευαστης/σχεδιαστης σκεφτηκε για πρωτη φορα, εφαρμοσε και εγινε γνωστος. Πχ, θυμαμαι μεγαλες συζητησεις στο παρελθον με τον imeo και πολλους αλλους να μιλανε για την αντιγραφη του κουμπιου στο κατω μερος, αντιγραφη πρωτοτυπης ιδεας των GG σε αλλα μοντ. θυμαμαι αντιστοιχες συζητησεις (τωρα που ανεφερα αυτον τον κατασκευαστη) για αντιγραφης της ιδεας του ΙΑΤΤΥ, του Οδυσσεα κοκ. Και αυτα αντιγραφες ηταν και ειχε δικιο να τα βαζει στο ιδιο τσουβαλι.

Απο την αλλη ομως σκεφτομαι... Αυτος που σκεφτηκε πρωτος τον αεροσακο στο αυτοκινητο, ειχε το ηθικο δικαιωμα να ζητα κανεις αλλος να μην χρησιμοποιησει αυτην την ιδεα σε αλλο αυτοκινητο? Ευτυχως για μενα που δεν εγινε.. Σε κατι λιγοτερο ζωης και θανατου.. για την εταιρια που πρωτοσκεφτηκε να αλλαξει το φιλμ με αισθητηρα φωτος στις μηχανες τις.. σκεφτομαστε το ηθικο παραπτωμα των εταιριων που εφτιαξαν και αυτοι ψηφιακες μηχανες και εχουμε τωρα τόσες και τοσες να αγορασουμε σε προσιτες τιμες..και να καλυφθει αυτη η "αναγκη"? Σκεφτομαστε μηπως την αντιγραφη της ιδεας να υπαρχουν εικονιδια στον υπολογιστη μας που ειναι αντιγραφη ενος λειτουργικου συστηματος σε καποιο αλλο...? Ευτυχως, λεω που εγινε και αυτη η αντιγραφη γιατι σημερα ελαχιστοι θα χρησιμοποιουσαν υπολογιστη..και για διαδικτυο και αυτη την κοινοτητα ουτε λογος...

Ας μην παω ομως τοσο μακρια.. Να μιλησω λιγο για τον χωρο μας.. Σκεφτεστε αν θα υπηρχε ακομη ατμιστικη κοινοτητα και ατμισμα αν μεναμε στο η.τ. της πρωτης εταιριας..? Αν δεν υπηρχε αντιγραφη αυτης της ιδεας και κατασκευης. Θυμαμαι την πρωτη χρονια που ηρθε το η.τ. ειχα γινει ατμιστης για καποιους μηνες.. ε, ηταν τετοια η ποιοτητα των τοτε συσκευων που δεν εμεινα τοτε ατμιστης. Παρολαυτα αρχισαν οι αντιγραφες απο πολλες εταιριες (εμενα 1-1 αντιγραφες μου φαινονται τα περισσοτερα cigarette τυπου) απο τοτε. Αργοτερα ηρθαν και τα EGO που γνωρισε ο περισσοτερος κοσμος.. Αυτα δεν αντιγραφησαν..? Κατα παρα πολυ.. αλλα αυτο συνεβαλε στην τιμη και διαθεσιμοτητα και οδηγησε στην μεγαλη αναπτυξη του η.τ. Κερδος και αυτη η αντιγραφη. Απο εκει και περα η γνωμη μου ειναι οτι τις εξελιξεις τις οδηγουσαν οι εκτος Κινας κατασκευαστες. Χρηστες που εκαναν πατεντες, ιδιοκατασκευες, μοντ, ατμοποιητες κλπ... οι κοινοτητες αποθεωναν αυτα που εβγαιναν καλα...τα εργοστασια στην Κινα αντεγραφαν τις ιδεες σε νεα εργοστασιακα προιοντα.... και ολα αυτα.. αυτη η "φυσιολογικη" (για μενα) πορεια οδηγησε και οδηγει και την εξελιξη του η.τ. σε καλυτερη κατασκευη. Αν δεν υπηρχε για ηθικους ή αλλους λογους, θα ημασταν σε πολυ κατωτερα προιοντα και χειροτερης ποιοτητας ατμισμα.


Να το επεκτεινω λιγο και σε καποια εκτος χωρου παραδειγματα ποιο απλων προιοντων απο τα αυτοκινητα που αναφερθηκαν σε προηγουμενες σελιδες (γιατι και τα μοντ απλα προιοντα ειναι, χωρις τα απειρα μερη ενος πχ αυτοκινητου)?

Εκεινα τα μανταλλακια που χρησιμοποιουμε..σκεφτηκε κανεις ποια ειναι οι κλωνοι για να νιωσουμε οτι δεν ειναι ηθικα? Αν τα παρηγαγε μονο η αρχικη εταιρια, ποσο θα ειχαν? σε τι διαθεσιμοτητα? και για ποσες νοικοκυρες θα ηταν πολυτελεια?

Αν μονο η εταιρια που πρωτοπαρηγαγε καλαμακια ειχε το δικαιωμα να τα παραγει, και εμποδιζαμε τους υπολοιπους να φτιξουν τα δικα τους (1-1 αντιγραφες εχουμε και εδω) πως θα πιναμε τωρα τον φραπε μας με αυτο το πανακριβο προιον (και θα ηταν αφου θα ηταν μοναδικο)

Επειδη το απλοποιησα πολυ..ας παω σε λιγο πιο συνθετο προιον... Σκαλες. Ξερετε, αυτες που ανοιγουν σταθερα σε 2 ποδια με σκαλια απο την μια μερια.. τις εχουν τα περισσοτερα νοικοκυρια και ειναι πραγματι σωτηριες σε καποιες στιγμες. Αν η κοινωνια μας αφηνε μονο τα αυθεντικα να παιζουν μπαλα στον χωρο...ποσοσς κοσμος θα μπορουσε να αγορασει μια σκαλα?

Παρενθεση: Παροτι ενας νομος μπορει να μιλησει για ημερομηνια ληξης δικαιωματων πατεντας κλπ... οταν μιλαμε για ηθικη...αυτη δεν εχει ημερομηνια ληξης. Ενας φονος, μια απατη..παραμενουν ανηθικα οσοι αιωνες και να περασουν. Αρα, στο θεμα της ηθικης δεν ισχυει το για τοσα χρονια ... και μετα αντιγραψετε ελευθερα.. η΄ειναι ανηθικο ή δεν ειναι.

Μπορω να παω σε πολλα προιοντα (LCD οθονες, στυλο/μολυβια, καλορυφερ κοκ) ολα προιοντα που καλυπτουν την μια ή την αλλη μεριδα κοσμου, πολλους ή λιγους.. Καποιος ήταν ο αρχικος σχεδιαστης/κατασκευαστης το εβγαλες στην αγορα, πηρε οσα χρηματα πηρε...και μετα αρχισαν να βγαινουν και απο αλλους κατασκευαστες. Για μενα φυσιολογικο, οπως ειπα στην αρχη...

...αλλα κυριως βασικο και απαραιτητο. Δεν θα χωραγε στην συνειδηση μου το να θεωρησω ανηθικο κατι το οποιο το θεωρω βαση της εξελιξης και βασικο στην καλυψη αναγκων της κοινωνια μας.

Αυτα.. το εσκισα στο μεγεθος τελικα...  :tongue_smilie:


Edit: Αναφερα οτι θυμηθηκα συζητησεις του παρελθοντως για τα GG του imeo, και τις μεγαλες αντιδρασεις και τοτε.. αλλα δεν μπορεσα να θυμηθω αντιστοιχες αντιδρασεις για τις πρωτες αντιγραφες ατμοποιητων του Bully (πως γραφονταν μωρε αυτος..?). Τοτε μαλλον με ψιλοχαρα ειδα να τις υποδεχομαστε. Οποτε αναρωτιεμαι μηπως...λεω μήπως.. εφαρμοζουμε λιγο την συναισθηματικη λογικη μας στο θεμα αυτο.. στο χωρο αυτο που Ελληνες κατασκευστες που γνωριζουμε (προσωπικα ή διαδικτυακα) ειναι αυτοι που αντιγραφονται. Μηπως η συναισθηματικη λογικη επηρεαζει κατα ενα βαθμο την αποψη μας για αυτο το θεμα της ηθικης των αντιγραφων και νιωθουμε αυτο που συμβαινει στο φιλο μας να συμβαινει σε εμας και κατα συνεπεια μας ενοχλει περισσοτερο απο οτι συνηθως?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 16, 2014, 09:45 από urahara »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342408 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206608 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541712 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31148 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50282 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597386 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357891 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11594 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193157 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1359 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1360 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592122 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios