vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

170 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, Tem, bloodlessz

Πρωτότυπα και ιμιτασιόν

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #870 στις: Ιουλίου 14, 2014, 17:39 »
Μηπως εχουμε ξεφυγει ;;;;;;;;;;;;;


Δηλαδη βρε παιδια τωρα θα κανουμε συζητηση απο που , πως , γιατι , ποτε και ποια γνωρισματα θα πρεπει να εχει καποιο προϊον ωστε να θεωρηθη καλος κλωνος ;;;;

Το αυθεντικο ειναι αυθεντικο ειναι αυθεντικο και ο κλωνος ειναι κλωνος .


Το αυθεντικο το αγοραζω για αυτο που ειναι και τον κλωνο ρισκαρω και το αγοραζω λογο χρηματων και μονο.
Τι παει να πει δηλαδη καλος κλωνος ;;;
Ειναι ενα ρισκο που θα παρω και δεν θα εχω παραπονο , ουτε υποστηριξη , ουτε εγγυηση , ουτε τιποτα .
Το πηρα........,.........τελος........αυτο ειναι .  Οτι κι αν ειναι , οπως κι αν τον ονομασουν , οτι και να γραψουν επανω του.

Το αν γραφει clone, style κλπ. καμια σημασια δεν εχει.
Αν θελεις να παρεις κατι καλο , θα το πληρωσεις .
Αν θελεις να παρεις κατι φτηνο , θα το ρισκαρεις .

Αυτο ειναι και τελος..........

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #871 στις: Ιουλίου 14, 2014, 18:01 »
Όπως βλέπεις όμως shadocan το νήμα κινείται σε δύο ρεύματα.

Από τη μία αυτό το δικό σου, που λέει πως είναι ρίσκο και δεν έχεις εγγύηση (στο οποίο σε ένα πολύ μεγάλο μέρος διαφωνώ, κι έχει ειπωθεί πολλές φορές πριν το ζήτημα της εγγύησης και της ποιότητος)

και το άλλο για το αν θα έπρεπε να υπάρχουν ηθικά, ή πως θα ήταν το σωστό να πωλούνται (με ονομασία clone, χωρίς λογότυπο, στα οποία δε διαφωνώ πιο πολύ γιατί δε με επηρεάζει άμεσα, αν δε φτάσουμε στο σημείο να μην υπάρχουν να το πω έτσι, συμφωνώ).

Αν τώρα αφαιρέσω το συναισθηματισμό του bold και απαντήσω, καλός κλώνος είναι αυτός που δουλεύει καλά. Κακός κλώνος αυτός που βγήκε λίγο πιο οπορτουνιστικά, απλά να μοιάζει δηλαδή στο περίπου, άρα δε δουλεύει καλά. Και το ρίσκο, αν δεν ακούς τον πωλητή (είτε μαγαζάτορας είτε ιντερνετικός) αλλά τους αγοραστές, είναι σαφώς μικρότερο, ας είναι καλά το internet που μας ενώνει.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #872 στις: Ιουλίου 14, 2014, 18:36 »
Συνεχεια ομως κανουμε ολοι μας ενα λαθος και μετα μας φταιει ο Γιωργος , ο Μιτσος , ο Κωστας , η Ευτερπη κλπ. κλπ. κλπ.


Ακουμε δηλαδη οτι του Γιωργου ο κλωνος ειναι καλος , αγοραζουμε απο 'κει που αγορασε κι ο Γιωργος , ομως ο δικος μου......καθε αλλο παρα καλος ειναι......


Μπορει να μου πει καποιος αν φταιει ο ΓΙωργος ή ο Ναπολεον , που το δικο μου κλωναρι δεν βγηκε καλο ;;;


Μπορει να μου πει καποιος οτι η εταιρια που το αγορασα ή το μαγαζι 100% θα δεχθει οτι ειναι δικο του το σφαλμα και θα μου δωσει αλλο κλωναρι ;;;


Μπορω να εχω την ευκαιρια να μιλησω με τον κατασκευαστη , και να μου πει ο ιδιος που ποναει ή οχι το μοντακι,ατμ/της και δεν ξερω και 'γω τι αλλο ;;;


Μπορω να μιλησω με τον κατασκευαστη , οπως εκανα για Ελληνικο μοντ και να μου πει ακριβως πως να το δουλεψω ;;;


Μπορω μετα απο καποιο χρονικο διαστημα , να το στειλω ωστε να μου το φρασκαρει και να περιποιηθει τυχον κακωσεις ή διαφορες φθορες που εχει απο τη χρηση ;;;






Οσο για τα λογοτυπα , ειναι το λιγοτερο.
Αν σκεφτεις οτι κανεις δεν εχει κανει κατοχυρωση πατεντας ή σηματος , δεν ειναι παρανομο.
Ομως και καταχωρημενο να ειναι , αν το φτερο κοιταει προς τα επανω , ενω το κανονικο προς τα κατω , τοτε δεν υπαρχει θεμα αντιγραφης κατα το νομο.
Εδω ομως να πουμε ξανα αυτο που ειπε και ο Alexmach , οπως και πολλοι αλλοι :
Αν ο GUS και ο οποιο GUS , σταματησει μια μερα να βγαζει μοντακια , θα σταματησουμε και 'μεις να εχουμε μοντακια.


Οποτε ολα πιστευω αυτα που λεμε , εχουμε πει , θα πουμε , αυτο το παραπανω τα λεει και τα καθωριζει ολα.




Και για το τελος , να πω οτι καλος κλωνος....................δεν υπαρχει .   Και δεν υπαρχει οχι απλα σαν κουβεντα , αλλα και στην κυριολεξια.
Αν θα ειναι καποιος ευχαριστημενος με τον οποιο κλωνο ,  θα ειναι μονο και μονο γιατι τον αγορασε  φτηνα και για τιποτε αλλο.


Δεν υπαρχει κλωνος που να δουλευει καλα.........παντα θα υπαρχει κατι που θα σε αναγκαζει να πεις και ενα '''Γαλλικο'''


Οποιος μπορει ας παει να δοκιμασει το αυθεντικο και τον κλωνο . Θα του φανει το ιδιο.   Αν το αγορασει , την επομενη μερα θα βρει καποιο λαθος , αλλα με δικαιολογια το περιβοητο Value for money , θα βγει και θα πει........για τα λεφτα του καλος ειναι...
Και 'γω το εχω πει και το λεω και μαλλον θα το λεω και στο μελλον , αλλα οσο καλο κι αν ειναι για τα λεφτα του , ποτε δεν θα ειναι τελειο ή τουλαχιστον σαν το αυθεντικο.
Οποτε καποια στιγμη θα δωσεις ξανα λεφτα και θα παρεις παλι το ιδιο μοντακι , με τα ιδια χαρακτηρηστικα και προβληματα..........


Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #873 στις: Ιουλίου 14, 2014, 19:36 »
Shadockan, εχεις 100% αδικο. 2 κλωνους (3 αν μετρησουμε και το νεμεσις που το εχει φιλος), και ειναι και οι 3 κορυφη. Ουτε πεταω "γαλλικα" ουτε τιποτα. Πως το εβγαλες το συμπερασμα οτι σωνει και καλα ΟΛΟΙ οι κλωνοι ειναι κακοι; Α, και το νεμεσις (κλωνος), ειναι ο καλυτερος απο αυτους που εχω. Ηδη το εχω πει και θα το ξαναπω, βουτηρο τα σπειρωματα (και μην πει κανεις οτι το γνησιο εχει καλυτερα, γιαιτ πολυ απλα υπαρχει και ενα οριο στην καλη ποιοτητα), ρευματα κορυφη κτλ. Και οποιος δεν πιστευει ειναι ευπροσδεκτος να ερθει να το δει απο κοντα.
Τα λεω αυτα γιατι με την ιδια λογικη και εγω μπορω να πω οτι ΟΛΑ τα γνησια ειναι για πεταμενα λεφτα γιατι κοστιζουν πανω απο 20 ευρω ενω ειναι απλοι ατσαλοσωληνες, και κριμα στους ατμιστες που χαραμισαν τα χρηματακια τους. Αλλα δεν παει ετσι. Οπως αναγνωριζουμε τ ακαλα των γνησιων, να αναγνωριζουμε και τα καλα των κλωνων, που δεν ειναι μονο το value for money, αλλα και αυτη η ιδια η ποιοτητα τους.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #874 στις: Ιουλίου 14, 2014, 19:54 »
Αναλωθήτε λέφτερα για άλλη μια φορά στο περι ποιότητας των κλώνων που δεν εχει καμμια, μα καμμιά σημασία.
Επι του προκειμένου βεβαια, να πω και το εξής. Καλοφτιαγμένα σπειρώματα και βούτυρο μπορει να εχουν ολα. Οι ανοχές τους ομως μπορει να διαφέρουν. και αν ενα μοντάκι εχει ανοχές π.χ 0,5, το αλλο που εχει 0,2 θα κοστίζει σχεδόν το διπλάσιο ως κόστος κατασκευής. Και οχι δεν υπερβάλλω. Και είναι και τα δύο βουτυρο. και το 0,5. μεχρι βεβαια να πιάσεις στο χέρι σου το 0,2. Αλλα και πάλι δεν εχει σημασία.
Προσωπικά, μιας και δεν εχω καμμια εχθρα με καμμια εκ των ομιλούντων κατηγοριών αγοραστών, θα εβλεπα ως ύστατη πράξη αγάπης και συναδελφοσύνης πάντως, ενα ευχαριστώ απο τους υποστηρικτές/φίλους/αγοραστές/εραστες κλπ των κλώνων εκ πεποιθήσεως, προς τους αγοραστές των γνησίων εκ πεποιθήσεως, γιατι αν δεν υπήρχαν οι τελευταίοι να χρηματοδοτουν το R&D του οποιουδήποτε κατασκευαστή, οι πρώτοι, εκ πεποιθήσεως θα ήταν προφανώς ακομα σε κινέζικα εργοστασιακά.

Αποσυνδεδεμένος Oyk152

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #875 στις: Ιουλίου 14, 2014, 20:27 »
Δεν εχουμε ξεφυγει καθολου Shadockan.
Το θεμα συζητησης εχει τιτλο "προτοτυπα και ιμιτασιον" και μεσα σε αυτα τα πλαισια μπορουμε να διατυπωνουμε τις οποιες αποψεις μας περι αυτου.

Παραδειγμα καλου κλωνου λοιπον παει να πει οπως αναφερε και ο Vagelas ο Νεμεσις απο FT. Αν θεωρεις τα 1000 reviews με βαθμολογια 4.7 στα 5  εγω δεν μπορω να πεισω ουτε εσενα ουτε κανενα αλλο.

Τα περι υποστιριξης, εγυησης χρηματων, ελατωματικου υλικου κ.τ.λ. να γνωριζεις οτι υπαρχει αναλογη πολιτικη εξυπηρετησης απο την FT η οποια ειναι ανω του μεσου ορου για κινεζικη επιχειρηση και η οποια σε καλυπτει απολυτα. Απλα θα περιμενεις, κατι που ουτως η αλλως κανει καποιος που παραγγελνει απο αναλογα site.

Οσο αναφορα ομιλια με κατασκευαστη, φρεσκαρισματα κ.τ.λ. για καθε προιον της FT υπαρχει εκτος απο τα reviews -τα οποια παρεπιπτοντος ΔΕΝ λογοκρινονται απο FT- (δηλαδη αν ενα προιον ειναι μαπα θα παρει μαπα κριτικη και τελος, αποφασιζεις εσυ) υπαρχουν και τα λεγομενα Discussions στα οποια αναφερονται τα παντα, απο μικροβελτιωσεις μεχρι οτι μπορεις να φανταστεις.

Οσο για το "δεν υπαρχει καλος κλωνος" μαλλον εισαι υπερβολικαααα απολυτος. Παρε και το δικο μου νεμι αν θες και κανε δοκιμη.

Για το λεγομενο "ρισκο" παντα θα υπαρχει απο την στιγμη που παραγγελνεις Online ειται ειναι αυτο ατμο ειται παπουτσια της Nike. ΠΑΝΤΑ θα εχεις ρισκο για το τι θα λαβεις οταν δεν εισαι καπου παρων να ελενξεις την ποιοτητα του αγαθου που αγοραζεις.

Τελος θα συμφωνησω με τον alexmach και θα πω και εγω ενα ευχαριστω στους αγοραστες των πρωτοτυπων για τους λογους τους οποιους αναφερει.




 

Αποσυνδεδεμένος geosurv

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #876 στις: Ιουλίου 14, 2014, 21:02 »
Παρακαλούμε

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #877 στις: Ιουλίου 14, 2014, 22:08 »
Στη banggood δειχνει πανασονικ και στην περιγραφή γράφει battery for panasonic. (εδώ τι έχει να πει ο φίλος που αναφέρει ότι το μαγαζί πετάει ένα style και καθάρισε;) Γιατί battery for panasonic κι όχι panasonic battery ή genuine panasonic battery ή panasonic style battery???

Ειδικά για το συγκεκριμένο και μόνο προϊόν, ίσως γιατί ούτε στο ίδιο το προϊόν δεν αναγράφεται η λέξη Panasonic.
Όχι μόνο σ΄αυτές που πουλάει η BG, αλλά και σ' αυτές που αγόρασα από εδώ.
Αλλά και Original ή Authentic ή Genuine Panasonic να έγραφε, τι θα άλλαζε;

Γενικά μιλώντας, νομίζω ότι θέλει πολύ προσοχή και ψάξιμο πριν από την αγορά οποιουδήποτε προϊόντος, είτε μέσω Internet είτε από φυσικό κατάστημα (ας μη ξεχνάμε ότι και τα Ελληνικά καταστήματα δεν αγοράζουν τα προϊόντα από την... Ελβετία).

Ορίστε ένα προϊόν το οποίο φαίνεται άψογο, διαφημίζεται ως Original και έχει και ένα σωρό καλές κριτικές.
Θα το αγοράζατε εσείς; 1794 θύματα το αγόρασαν έως τώρα! Ούτε κλώνος, ούτε αντίγραφο, ούτε ιμιτασιόν ούτε τίποτε.

Και μη τρελαθούμε, η Xiaomi δεν είναι καμιά γνωστή Ευρωπαική ή Αμερικάνικη εταιρεία, κινέζικη είναι και θα πίστευε κανείς ότι πράγματι είναι αυθεντικό. Εδώ πρόκειται καθαρά για περίπτωση εξαπάτησης.

Βέβαια αν το καταλάβεις και τους ζητήσεις τα χρήματα πίσω, σου τα επιστρέφουν...
 

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #878 στις: Ιουλίου 14, 2014, 22:43 »
Tυχαινει να εχουν περασει και απο τα δικα μου χερια κλωνοι και ειναι και ο λογος που λεω οτι δεν υπαρχει καλος κλωνος.
Ειτε απο FT , ειτε απο VB , ειτε απο VF , ειτε Lambo , ειτε UET , ειτε απο οποιον αλλο αντιγραφεα/καταστημα και να παρεις τον κλωνο , σαν της Rainbowheaven δεν θα ειναι κανεις.......
Κι αυτος ομως δεν μπορει να πιασει πουθενα για πουθενα αυθεντικα προϊοντα που ειναι φταγμενα ετσι οπως πρεπει να ειναι και οχι στο περιπου.


Κανεις απο τους κλωνους δεν εχει σπειρωματα σωστα και μεσα σε λιγο χρονικο διαστημα , θα εχουν χασει αυτο που λεμε αρμωνια.
Εδω κολλαει και κατι αλλο :

[size=0px]ΠΑΝΤΑ θα εχεις ρισκο για το τι θα λαβεις οταν δεν εισαι καπου παρων να ελενξεις την ποιοτητα του αγαθου που αγοραζεις.[/size]
[/color]
Αρα για να εισαι σιγουρος , δοκιμαζεις τα προϊοντα τα οποια μπορεις να αγορασεις εσυ ο ιδιος , βλεποντας τα τη στιγμη που τα αγοραζεις και τα κρατας και στα χερια σου δηλαδη.....


Αρα απο καποιο φυσικο καταστημα στην Ελλαδα........ ;D


Αν λοιπον συμφαιρει να δωσεις ενα 50ευρω για κλωνο και οχι 80 για ενα Nemesis δευτερο χερι.....παω πασο........
Μιλαω ετσι φιλοι μου οχι γιατι κατακρινω καποιον, αλλα γιατι εχω δει εδω και λιγο καιρο οτι πολλοι απο εμας , καπου κραζουμε για λαθος πραγματα τους κατασκευαστες.
Ναι ειναι πολυ πιο ακριβα τα αυθεντικα , αλλα εκατσε κανεις να φτιαξει ενα μοντακι , ωστε να δει το πραγματικο κοστος και να υπολογησει τις ζημιες , τις δοκιμες ,  τα χαμενα κομματια και στο τελος να εχει και κερδος ;;;
Το εκανα εγω και πραγματι ειναι πολλα τα λεφτα ωστε να βγει στην αγορα ενα σωστο μοντακι παιδες.
Εχω φτιαξει μοντακι , δεν ειναι φυσικα τελειο , αλλα εστω και αυτο που εχω φτιαξει για προσωπικη χρηση (το εχει φιλος σηδερας.. ;D ) , αξιζε τοσο που καλυτερα να αγοραζα ακομη ενα ετοιμο , παρα τα λεφτα που εδωσα για να κανω αυτο που εκανα.
Το να εχει μικρη αξια ενα μοντ , εχοντας ενα μικρο CNC στο σπιτι και φτιαχνοντας  1,2,3,4......15 κομματια για τον Κωστα , το Νικο , την Ευτερπη , τη Γιουλα και τον Αγησιλαο , δε σημαινει οτι τοση αξια θα εχει και στο μεγαλο CNC , με μεταλλα που ειναι απο τα καλυτερα αρα και πιο δυσκολης κοπης/χαραξης , με μελετη για το καθε κομματι, με υπολογισμους ακομα και για το ποσα μαχαιρια θα σπασουν ωστε να γινουν τα μοντακια απο το πρωτο εως το τελευταιο...........κλπ. κλπ. κλπ. , εεε , οπως και να το κανουμε , υπαρχει κοστος μεγαλο. Πολυ μεγαλυτερο απο το CNC του σπιτιου.....
Και 'γω εχω κλωνο και τον εχω για τη δουλεια που τον πηρα (το εκαψα   ;D ) , δεν μπορω να πω ομως οτι αυτος ή οποιος αλλος κλωνος που περασε απο τα χερια μου ηταν καλυτερος απο το αυθεντικο , τη στιγμη που οταν τα εχεις διπλα διπλα , μονο και μονο που το κοιτας , βλεπεις πιο ειναι ο κλωνος.


Δεν ειμαι κατα κανενος.   Ολοι μας κανουμε τις επιλογες μας και εχουμε τα αποτελεσματα που ηδη ξεραμε οτι θα εχουμε.  Το εχω ηδη ξαναπει οτι θα παρω αυτο που μου αρεσει ή αυτο που θελω , χωρις να σκεφτω κανενα , αλλα το σωστο βρε παιδια ειναι σωστο οπως και να το κανουμε


Οσο για εγγυησεις , μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες.........αλλα δε νομιζω.


Δεν ξερω και πολλα απο τετοια θεματα , αλλα το βλεπω λιγο δυσκολο , οσο και δαπανηρο.
Αν κανω λαθος , συγνωμη.

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #879 στις: Ιουλίου 14, 2014, 23:23 »

Ναι ειναι πολυ πιο ακριβα τα αυθεντικα , αλλα εκατσε κανεις να φτιαξει ενα μοντακι , ωστε να δει το πραγματικο κοστος και να υπολογησει τις ζημιες , τις δοκιμες ,  τα χαμενα κομματια και στο τελος να εχει και κερδος ;;;


Ναι, ακόμα να υπολογίσει την αγορά του cnc, τα έξοδα μεταφοράς του, τους καφέδες που έπινε και περίμενε να του έρθει το μηχάνημα, το νοίκι του σπιτιού του, τα αγγλικά των παιδιών, τις πρωινές τυρόπιτες, την μασέλα της γιαγιάς, κλπ, κλπ, κλπ.... έτσι βγαίνουν οι τιμές στην Ελλάδα για τα μοντάκια.


Μήπως πρέπει να το ξανασκεφτούν οι κατασκευαστές λίγο; Εμάς δεν μας ενδιαφέρουν αυτά σαν καταναλωτές, εμάς μας ενδιαφέρει η πραγματική αξία του προϊόντος, δηλαδή αν αξίζει κάτι για αυτήν την τιμή.


Αγόρασα ένα πολύ γνωστό Ελληνικό κλώνο για 18 ευρώ ο οποίος είναι τόσο άψογος, μα τόσο άψογος,  που δεν βρίσκω πραγματικά κανένα λόγο να πληρώσω εξωφρενικές παραπάνω τιμές εδώ για να αγοράσω κάποιον ίσος και λίγο καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #880 στις: Ιουλίου 14, 2014, 23:51 »
Γιατί επιμένουμε στο να το ξανασκεφθούν οι κατασκευαστές, αφού είναι όλοι ικανοποιημένοι. Και αυτοί που αγοράζουν τα πρωτότυπα και αυτοί που αγοράζουν τα αντίγραφα. Και οι κατασκευαστές των πρωτότυπων και οι αντιγραφείς. Βρισκόμαστε σε μια ισορροπία. Γιατί νομίζετε ότι πρέπει να διαταραχθεί;

Οι μόνοι που βλέπω ότι διαμαρτύρονται είναι αυτοί που θέλουν να αγοράσουν πρωτότυπο σε τιμή αντίγραφου. Και το R&D ποιος θα το πληρώσει βρε παλικάρια; Το επιχειρηματικό ρίσκο να βγει ένα νέο προϊόν στην αγορά, ποιος θα το αναλάβει;

Διευκρινίζω ότι δεν κατηγορώ τα αντίγραφα (σε οποιοδήποτε είδος) και είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι υπό προϋποθέσεις, τα αντίγραφα μπορεί να είναι ακόμη και καλύτερα και από τα πρωτότυπα.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #881 στις: Ιουλίου 14, 2014, 23:53 »
Κάποιος έφτιαξε ένα νέο τζάμι διορθωση μυωπίας το έβαλε σε γυαλιά. Ακόμη τα εγγόνια του ζουνε χωρίς να δουλεύουν.
Κάποιος έγραψε ένα τραγούδι που ανέβηκε ψηλά στα τσαρτ και δεν ξαναδούλεψε.
Κάποιος τραγουδούσε νύχτα για λίγα χρόνια και μετά βγήκε στη σύνταξη.
Τα έργα τέχνης, με υλικά των 30 ευρώ μπορεί να πωλούνται μεχρι κι εκατομμύρια ευρώ. Με άγνωστους πχ ζωγράφους να ζητάνε 2000 ευρώ για έναν μεσαίο πίνακα.
ο χ σχεδιαστής μόδας αγοράζει από τον κινεζο τα γυαλιά ηλίου με το κασόνι, όχι με το κομμάτι. Μετά, τα πουλάει με 200 ευρώ το ζευγάρι, επειδή τα σχεδίασε αυτός.
Παραδείγματα πολλά.


Αν δε μας ενοχλούν αυτά, δε βλέπω το λόγο να μας ενοχλεί η τιμολόγηση της ιδέας του κάθε δημιουργού και της υλοποιησής της. Διότι περί αυτού πρόκειται.
Ναι, μια καλή ιδέα μπορεί να σε εξασφαλίσει καιρό. Δεν πουλάς κόστος υλικών, αλλά αυτήν.



Τα υπερτιμημένα προιόντα δεν είναι καταναλωτικά προιόντα πρώτης ανάγκης, αλλά αντικείμενα επιθυμίας, πολυτέλεια, γούστο, κοινωνική καταξίωση (ανάλογα με το είδος τους)
Γι΄αυτό είναι λίγο δύσκολη η κατανόηση της διαμαρτυρίας για την αρχική τιμή.


Οκ, εννοείται ότι μας ενοχλεί να θέλουμε να αποκτήσουμε κάτι και να μη μπορούμε λόγω κόστους.


Μπορούμε να το ψάξουμε μεταχειρισμένο ή να βρούμε ένα το δυνατόν πλησιέστερο αντίγραφό του, που και πάλι υπάρχει διότι ο ακριβός κατασκευαστής το έφτιαξε αρχικά. ή να προσπεράσουμε και να πάρουμε κάτι άλλο.




Ατμίζαμε και πριν το νεμεσις. (αμάν, τον γλωσσοφάγαμε τον δημιουργό του) Δε μας υποχρεώνει κανείς να έχουμε το αυθεντικό ή ένα αντίγραφο.
Ο κατασεκυαστής τους μας δίνει επιλογές: πληρώστε 120-130 ευρώ για το αυθεντικό, πάρτε έναν κλώνο, πάρτε ένα sigelei κλπ
εμείς όμως δε θέλουμε να του αφήσουμε επιλογές, παρά μια και μόνη: κατέβασε άμεσα την τιμή

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #882 στις: Ιουλίου 15, 2014, 00:06 »
 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Τον γλωσσοφάγαμε τον δημιουργό του nemesis, γιατί ομολογουμένως είναι ένα πανέμορφο, πετυχημένο και πολυαντιγραμμένο modάκι.

Προσωπικά δεν μ'ενδιαφέρει το πόσο τιμολογούν τα προϊόντα τους οι έλληνες (και μη) δημιουργοί. Κι όχι να μειώσουν... ας ανεβάσουν και τις τιμές. Προφανώς έχουν κάνει την έρευνά τους κι έχουν υπολογίσει (σε όποιον βαθμό είναι εφικτό) τις πωλήσεις και τα κέρδη τους, λαμβάνοντας σαφώς υπόψιν και την... κλωνοποίηση!

Αν μάλιστα σε τέτοιες τιμές δεν προλαβαίνουν πολλές φορές την παραγωγή από τις προπαραγγελίες, τότε μάλλον τα πουλάνε και φθηνά.

Αγορά υπάρχει για όλους και σε διάφορα επίπεδα τιμών. Άλλοι πουλάνε 10 κομμάτια με 600€/κομμάτι ενώ τους κοστίζει 10€, κι άλλοι πουλάνε 500 κομμάτια προς 60€/κομμάτι ενώ τους στοιχίζει 8€ (τυχαία τα νούμερα). Ο καθένας κάνει τους υπολογισμούς του και πορεύεται.

Το μόνο που θέλω να (ξανά)σχολιάσω είναι ότι θεωρώ ανέντιμο και ανήθικο να χρησιμοποιείται το λογότυπο του κατασκευαστή σε αντίγραφο ή να πουλιέται αντίγραφο ως αυθεντικό. Τίποτα άλλο.

Τα υπόλοιπα ρυθμίζονται από την αγορά βλ. Προσφορά vs. Ζήτηση.

 ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 15, 2014, 00:12 από vantamis »

Αποσυνδεδεμένος panos207

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #883 στις: Ιουλίου 15, 2014, 08:55 »
Καλημέρα συμφωρουμίτες!


Έχετε απόλυτο δίκιο όλοι. Δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση που Έλληνες κατασκευαστές ''κοπανάνε'' για ακόμη μια φορά τα δημιουργήματα τους, δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση που εναν ατσασωλήνα τον πουλάνε σαν χρυσό. Αυτός ήταν ο λόγος που είπα οτι ποτέ δεν θα καταφέρω να πάρω original modάκι!! Η αλήθεια είναι οτι αν τα βάλεις κάτω και δείς οτι ενας κλώνος κάνει πχ 30 ευρώ και το original 150...ε...οτι και να είναι ο κλώνος θα το πάρεις, την δουλειά του θα την κάνει και εσύ θα κρατάς ενα όμορφο modάκι στα χέρια σου.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #884 στις: Ιουλίου 15, 2014, 10:26 »
Τα είπαμε , τα είπατε , τα ξανά λέμε … από το πρώτο ποστ μέχρι το τελευταίο ένας απίστευτος φαύλος κύκλος με 2 στρατόπεδα να λένε συνεχώς τα ίδια πράγματα … το πράγμα είναι πολύ απλό, καθόλου σύνθετο … έχεις φράγκα που περισσεύουν ? παίρνεις το γνήσιο και κρατάς όντως ένα αξιοπρεπές Μοντ στα χέρια … δεν έχεις ? παίρνεις 2 κλώνους  και βολεύεσαι μην έχεις το άγχος μη γίνει καμιά στραβή με ένα μόνο … :yes: :yes:


Το αν αξίζει η όχι δε το καθορίζουμε εμείς αλλά η τσέπη μας , όσο πιο βαριά είναι τόσο καλύτερα πράγματα αξιόλογα μπορούμε να έχουμε στη κατοχή μας… όσο υπάρχουν γνήσια θα υπάρχουν και απομιμήσεις , αυτό είναι νόμος. Μη παίζουμε με τις λέξεις και τις έννοιες τους απομίμηση  , κλώνος κτλ ότι δεν είναι γνήσιο δεν θα γίνει ποτέ όσο καλό και αν είναι . και εγώ κλώνους δουλεύω σε μηχανικά γιατί η τσέπη μου είναι τρύπια , δε γίνετε να μείνει κάτι μέσα

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 15, 2014, 10:37 από APOSTOLOS KAL »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342408 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206607 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541712 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31147 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50282 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597386 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357891 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11594 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193157 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1359 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1360 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592120 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios