vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

373 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, antre, highland, Doubt, Buliwyf

Πρωτότυπα και ιμιτασιόν

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #645 στις: Ιουνίου 24, 2014, 01:23 »
Ας μας πει κάποιος που έχει δοκιμάσει 2 συσκευές – ατμοποιητες γνήσιο και το ίδιο ακριβώς σε κλώνο ( κλώνο ποιοτικό βέβαια όχι τον τελευταίο του 10 εύρου ) ποιες οι διάφορες στο ατμισμα 

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #646 στις: Ιουνίου 24, 2014, 01:27 »
Ας μας πει κάποιος που έχει δοκιμάσει 2 συσκευές – ατμοποιητες γνήσιο και το ίδιο ακριβώς σε κλώνο ( κλώνο ποιοτικό βέβαια όχι τον τελευταίο του 10 εύρου ) ποιες οι διάφορες στο ατμισμα


να σου πώ εγώ φίλε μου και συγκεκριμενα θα σου πω για τον kayfun Lite+


Εχω και κλώνο (καλό κλώνο της Tobeco) και έχω και τον γνήσιο του Svoemesto.
Ο κλώνος της tobeco αν αγοραστει απο ελλάδα κοστίζει 35-40 ευρώ ενώ ο γνήσιος απο όπου και αν αγοραστεί κοστίζει κάτι λιγότερο απο τα διπλάσια.


Η διαφορά στο άτμισμα είναι ανύπαρκτη.
Μηδεν διαφορά,ιδια γευση ιδιο ντουμάνι (δεδομενου και οτι τους σετάρω και τους δύο με το ίδιο φιτίλι και σύρμα.)
Επαναλαμβάνω: Διαφορά στο άτμισμα δεν υπάρχει.
Η μεγάλη διαφορά που υπάρχει είναι στην ποιότητα κατασκευής. Εκει ο γνήσιος είναι πολυ πιο μπροστα απο τον κλώνο. Καλύτερο ατσάλι,καλύτερα σπειρώματα,καλύτερες βίδες,καλύτερη αίσθηση στο χέρι.


Εχουν υπαρξει στην κατοχή μου και μηχανικα Mod κλώνοι αλλα δεν ειχα ποτε το ίδιο σε αυθεντικό για να μπορω να εκφερω γνώμη αλλα φαντάζομαι οτι οσον αφορα τις μπαταριοθηκες οι διαφορες στην ποιοτητα κατασκευης θα ισχυουν οπως και στους ατμοποιητές αλλά επιπλέον (απο ότι διαβάζω) οι γνήσιες μπαταριοθήκες έχουν λιγοτερες απώλειες ρευματος απο τους κλώνους. Βεβαιως εχουν αναφερθει και μετρήσεις οπου ο κλώνος έχει λιγότερες απώλειες απο το αυθεντικο. Οπως και να εχει, ενας νορμαλ ατμιστης που ατμιζει με αντισταση στα 1.8-2.2 ohm δεν θα μπορει να αντιληφθει καμια διαφορά απόδοσης απο κλωνο σε γνήσιο.
Αυτά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 24, 2014, 01:41 από Pastafarai »

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #647 στις: Ιουνίου 24, 2014, 01:33 »
Με λίγα λόγια οι διαφορές που έχει το γνήσιο από ένα καλό κλώνο είναι στο οπτικό σημείο μόνο αν και εκεί πιστεύω οι διάφορες εκτός από το καλύτερο ατσάλι είναι μηδαμινές .
Προσωπικά εγώ αν και το είπα και σε προηγούμενο ποστ , δεν θα δώσω ποτέ 50-60-70 ευρω επιπλέον αν δεν έχει να κάνει με τη συμπεριφορά στο ατμισμα  για να νιώθω το βελούδο στο χέρι 

Μέχρι τώρα έχω 2 κλώνους το Νέμεσις από
hcigar και τον 3d από yeahsmo και είμαι υπέρ ευχαριστημένος και από την απόδοση τους αλλά και από εμφάνιση … φινίρισμα απίστευτο

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #648 στις: Ιουνίου 24, 2014, 01:39 »
Αντλαμβανομαι το πως το βλεπεις και δεν διαφωνω αλλα η διαφορα δεν ειναι μόνο στο χέρι ή οπτικη.
Τα σπειρώματα του γνήσιου π.χ. το πιθανότερο είναι πως θα αντέξουν πολύ περισσότερο καιρό απο οτι τα σπειρώματα του κλώνου.
Τιθεται καί θέμα αξιοπιστίας σε βάθος χρόνου.
Προσωπικά απολαμβάνω τον κλώνο αλλα πως να στο πω? Το αγαπημένο μου υγρό, αυτο που φουμάρω όλη μέρα το έχω στον γνήσιο...  ;)

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #649 στις: Ιουνίου 24, 2014, 01:43 »
ένα σχετικό άρθρο  8)
http://www.urbanvapers.com/index.php/el/blog/blog-news/blog-news-social/254-about-clones-vol-1





Μήπως έχεις κάποιο link, απο κάποιον που να έχει αγοράσει και τα δύο για μια πιο σφαιρική εικόνα? (Πέρα απο τις θεωρίες)





Δυστυχώς ατυχές το παράδειγμα, μιας και όποιος αγοράζει κλώνο, το κάνει εν γνώση του, και δεν του το κάνουν δώρο για γνήσιο...Οπότε είναι επιλογή του η συγκεκριμένη αγορά, για τους λόγους που ο ίδιος έχει επιλέξει..


ΥΓ: Υπάρχουν και οι γυναίκες που αντί να τους δώσεις 1 ζευγάρι παπούτσια, και να φοβάται να τα πατήσει μην σπάσει το τακούνι των 200€, θα προτιμήσουν να τους πεις: "Πάρε 10 ζευγάρια παπούτσια και λιώστα! Και μην σε νοιάζει, γιατι μέχρι να τα λιώσεις, θα μπορούμε να πάρουμε άλλα 10!" ;)

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #650 στις: Ιουνίου 24, 2014, 01:46 »
Αντλαμβανομαι το πως το βλεπεις και δεν διαφωνω αλλα η διαφορα δεν ειναι μόνο στο χέρι ή οπτικη.
Τα σπειρώματα του γνήσιου π.χ. το πιθανότερο είναι πως θα αντέξουν πολύ περισσότερο καιρό απο οτι τα σπειρώματα του κλώνου.
Τιθεται καί θέμα αξιοπιστίας σε βάθος χρόνου.
Προσωπικά απολαμβάνω τον κλώνο αλλα πως να στο πω? Το αγαπημένο μου υγρό, αυτο που φουμάρω όλη μέρα το έχω στον γνήσιο...  ;)
Εντάξει αν δώσω όμως 40 ευρω και μου χαλάσουν τα σπειρώματα σε 2 χρόνια το έχω κάνει απόσβεση 30 φορές , αν πάλι μου χαλάσουν σε 6 μήνες πάλι δε θα με πονέσει . αν όμως δώσω 150 και μου χαλάσουν σε 6 μήνες θα με πονέσει .. ανάλογος και πόσο παίζει ο καθένας φυσικά βίδωνε ξεβίδωνε σωλήνες στο Μοντ και πόσο τα προσέχει …αλλά και πάλι με 150 παίρνω 2 + άλλους 2 ατμοποιητες επισκευασιμους καλούς κλώνους και βγάζω μια ζωή ατμισματος ας πούμε…


Αν το δούμε και αλλιώς στα Μοντ ένα κομματάκι σωλήνα παίρνουμε , δε νομίζω πως αν το προσέχουμε θα πάθει κάτι . να τεθεί θέμα αξιοπιστίας στα υλικά που θα φτιάξω το σπίτι μου, στο αυτοκίνητο που θα πάρω και δεν έχει 50-100 ευρω ναι .. αλλά πιστεύω πως ακόμα και οι καλοί κλώνοι τα βγάζουν τα λεφτά τους άνετα και με το παραπάνω


Εννοείται πως τώρα δεν αντιπαρατίθεμαι , απλά συζήτηση κάνουμε και λέμε τις απόψεις μας …ο καθένας έχει τις δικές του και είναι σεβαστές  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 24, 2014, 01:59 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #651 στις: Ιουνίου 24, 2014, 02:46 »
με 150 ευρα παίρνεις και δύο γνήσιους kayfun βρε!  ;)

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #652 στις: Ιουνίου 24, 2014, 06:00 »
Απο που όμως; 75 βλέπω τον lite+ στο σαιτ του και 15 μεταφορικά.
Ήρθε η ώρα να πάρω το οριτζιναλ κι εγώ αλλά δεν ξέρω από που συμφέρει καλύτερα.

Υγ. Ας μεταφερθεί όπου πρέπει το ποστ αλλά μην πάει κάδο :)

Sent from my G pad using Tapatalk Pro


Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #653 στις: Ιουνίου 24, 2014, 10:56 »


(Image removed from quote.)

......................

ΥΓ: Υπάρχουν και οι γυναίκες που αντί να τους δώσεις 1 ζευγάρι παπούτσια, και να φοβάται να τα πατήσει μην σπάσει το τακούνι των 200€, θα προτιμήσουν να τους πεις: "Πάρε 10 ζευγάρια παπούτσια και λιώστα! Και μην σε νοιάζει, γιατι μέχρι να τα λιώσεις, θα μπορούμε να πάρουμε άλλα 10!" ;)

Υπάρχουν γυναίκες που προτιμάνε ένα  ζευγάρι παπούτσια;;! Το καλύτερο παράδειγμα ο υπερκαταναλωτισμός των γυναικών (και εδώ των αντρών ατμιστών ή πιο απλά εμού)
Η γυναίκα που παίρνει ένα ζευγάρι των διακοσίων, ή θα έχει και άλλα 10 των 10€, ή και άλλα 10 των 200€. Χώρια ότι ακόμα κι αν δεχτούμε ότι αν γινόταν αυτό το πείραμα και πράγματι ο άλλος φόρτωνε κι έλεγε γιατί μου πήρες το ψέυτικο (για χάρη της συζήτησης, ευτυχώς οι γυναίκες που έχω γνωρίσει έχουν συνήθως καλύτερους λόγους να τσαντίζονται, όπως ο τρόπος που συζητώ) τότε ουσιαστικά, αφού πριν το μάθουν είχαν χαρεί, δεν παραδέχονται οι ίδιοι πως η επιλογή του γνησίου γίνεται για ψυχολογικούς λόγους..; Ή αυτό με τα πούρα, αν έχεις/έχω ατμίσει δηλαδή ως αδαής ένα υγρό και μου/σου πουν όυι είναι το castle reserve, κι ενθουιαστούμε, και μου/σου πουν ότι τελικά ήταν hangsen, εσύ θα θυμώσεις;; Εγώ αντιθέτως θα ουρήσω από τη χαρά μου που θα μπορέσω να το ξαναπάρω και να το ατμίζω κάθε μέρα (ή να καπνίζω κάθε μέρα "γνήσια" κουβανέζικα σε τιμή κυρΜήτσου).

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #654 στις: Ιουνίου 24, 2014, 14:08 »
Εγώ πρέπει να πω ότι το άρθρο με προβλημάτισε. Όμορφα γραμμένο και ο συντάκτης προφανώς έχει τη δική του οπτική για τα πράγματα. Και την υποστηρίζει, πράγμα το οποίο σέβομαι.

Αυτό το οποίο δεν κατάλαβα, ή μάλλον κατάλαβα αλλά δυσκολεύομαι να το πιστέψω, είναι το ότι αν πράγματι ο συντάκτης προβάλλει σαν επιχείρημα για την αγορά γνήσιου προϊόντος την καταναλωτική μανία, ή κάνει πλάκα περιμένοντας να δει τι σχόλια θα μαζευτούν. Εκτός φυσικά και αν απευθύνεται μόνο σε ατμιστές που δεν θεωρούν ότι έχουν οικονομικό πρόβλημα, ή που τέλος πάντων αυτή είναι η μόνη τους ασχολία. Το από που αντλεί ευχαρίστηση ο καθένας, είναι καθαρά προσωπική του επιλογή. Κάποιος μπορεί να τη βρίσκει ατμίζοντας και μόνο αυτό. Εγώ πχ λαμβάνω πολύ περισσότερη ευχαρίστηση από το να πάω για ποτό με μια φίλη, ξαδέρφη, συνάδελφο ή υποψήφια για το καρνέ μου και να πληρώσω εγώ τα ποτά (παλαιάς κοπής, δεν θα συνηθίσω ποτέ το λογαριασμό ξεχωριστά...), παρά να μαζεύω για έναν επισκευάσιμο. Και ας ψάχνω για ψιλά να πιω καφέ την άλλη μέρα. Δεν μπορώ να το κατακρίνω αυτό.

Αυτό που μπορώ να κατακρίνω όμως, είναι η προσπάθεια του να γίνει αναγωγή του ατμίσματος σε καταναλωτική συνήθεια και τίποτα άλλο. Οι πιο πολλοί από μας, όταν αρχίσαμε το άτμισμα, ιδέα δεν είχαμε για επισκευάσιμους, μοντ κλπ. Το αρχίσαμε κατά κανόνα για να σκεπάσουμε μια άλλη συνήθεια που είχαμε. Μετά, έγινε ενασχόληση και ευχαρίστηση. Τώρα πρέπει να ξαναγίνει συνήθεια και άλλο ένα όπλο για να μετράμε το "ποιος έχει το μεγαλύτερο"?

Θα αναφερθώ ακόμα και στα δύο σενάρια που ανοίγουν το άρθρο. Δηλώνω κάτοχος κλώνου Kayfun 3.1ES από τον Δεκέμβριο του 2013. Τον ατμοποιητή τον γνώρισα μέσα από το φόρουμ. Μου άρεσε η ευκολία του και για ξεκίνημα ο στόχος ήταν να μαζέψω χρήματα για τον Russian 91%, ο οποίος μου άρεσε καλύτερα οπτικά. Για καλή μου τύχη, οι καλοί μας κινέζοι μου τον έδωσαν στο πιάτο για €16 περίπου, και μετά από δυο μήνες αναμονή τον είχα στα χέρια μου. Στη διάρκεια λοιπόν αυτών των δύο μηνών, έπεσε στα χέρια μου ένας αυθεντικός KFL+. Τον δοκίμασα και ενθουσιάστηκα. Όταν ήρθε και ο κλώνος, τον δοκίμασα και πάλι ενθουσιάστηκα. Και συνεχίζω να είμαι ενθουσιασμένος, αλλά πλέον για δύο λόγους: 1) Ο κλώνος μου δουλεύει απροβλημάτιστα από τότε και διαφορά με τον αυθεντικό δε βρήκα (εκτός από ένα πρόβλημα με τη βίδα του αρνητικού πόλου το οποίο έλυσα με επίσκεψη σε επισκευαστή ρολογιών) και 2) έδωσα μόνο €16 γι αυτόν.

Με χαλάει που έχει πάνω το λογότυπο του αυθεντικού? Ναι.
Παίζει ρόλο αυτό? Όχι, εδώ που είμαι το μόνο που μπορεί να αναγνωρίσει κάποιος είναι "το μαρκούτσι".
Θα ήθελα και τον αυθεντικό? Σίγουρα, αλλά αφού περρισέψει χρήμα μετά την κάλυψη άλλων αναγκών.
Τον έχω πλασάρει ποτέ ως αυθεντικό? Όχι, σε κάθε συζήτηση, φωτογραφία και ποστάρισμα οπουδήποτε, αναφέρω ρητά ότι είναι κλώνος και την διαφορά στην τιμή.
Μετανιώνω που δεν μάζεψα χρήματα για τον αυθεντικό κατ' ευθείαν? Όχι, σκεπτόμενος ιδιαίτερα την απογοήτευση που θα έπαιρνα αν τελικά δεν τα βρίσκαμε.

Με απλά λόγια: σε παίρνει για αυθεντικό? Πάρτον, κανείς δεν θα σου πει "χαχα εγώ πήρα το ίδιο με €16". Και αν στο πει, απλά δεν αξίζει να ασχοληθείς μαζί του. Αλλά είναι λάθος σκέψη να δυσκολεύεσαι οικονομικά και να προσπαθείς να μαζέψεις χρήματα για ατμοποιητή. Όπως είναι λάθος να είσαι άνεργος και να προσπαθείς να πάρεις BMW X5 μεταχειρισμένο και να σε σκίσει το τεκμήριο και η Βενζίνη. Όπως είναι λάθος να τα βγάζεις ίσα ίσα βόλτα και να κάνεις συμβόλαιο κινητής με 80€ το μήνα απλά για να πάρεις το Xperia Z2 ultra με μόνο 150€. Όπως είναι λάθος το να είσαι με το μαχαίρι στο λαιμό και αντί να πάρεις 5 μέτρια τζιν, να παίρνεις το Dolce.

Για να μην παρεξηγηθώ με κανέναν, όλα τα παραπάνω ισχύουν στο δικό μου το μυαλό. Δεν κατακρίνω κανέναν και ούτε έχω σκοπό να υποδείξω σε κανέναν που να χαλάσει τα λεφτά του, είτε είναι λίγα είτε πολλά, εκτός αν είναι πελάτης μου και μου ζητήσει επενδυτικές συμβουλές επ' αμοιβή. Ο καθένας μπορεί να νιώθει ευχάριστα με τον δικό του τρόπο.

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #655 στις: Ιουνίου 24, 2014, 14:45 »
Εγω παλι νομιζω πως ο τυπος με το "πειραμα" εκτος την αγαπη του για τα αυθεντικα για να πουλαει μοστρα και το ιδιο το πειραμα που ειναι για τα μπαζα, τα λεει πολυ καλα... νομιζω πως καθρεφτιζει τον μεσο ελληνα ατμιστη.


Προσωπικα η αποψη μου για τα αυθεντικα και τις αντιγραφες, εχει δυο παραμετρους : 1) το ποσο καταναλωτικο ατομο εισαι και 2) ποσα χρηματα εισαι σε θεση να ξοδεψεις για να καλυψεις την καταναλωτικη σου μανια.


Οσον αφορα τις ιδιες τις συσκευες, ειμαι και εγω ενας απο αυτους που πιστευουν οτι "η φτωχια τρωει τον παρα", μπορει να αγορασεις 10 επισκευσιμους απο κινα και να ειναι ολοι για πεταμα και στα λεφτα να εχεις ξεπερασει το μπατζετ ενος αυθεντικου. Οπως καταλαβαινετε προτιμω τα αυθεντικα οχι για την μοστρα αλλα για την ποιοτητα κατασκευης που ειναι αδιαμφισβητητη κατ'εμε.


Η συμβουλη μου για εναν ατμιστη που αποφασιζει να επενδυσει ειτε πολλα ειτε λιγα στο Η.Τ. ειναι:


Αγορασε ενα καλο μοντ και εναν καλο ατμοποιητη και μεινε εκει, ρωτα... μαθε... ψαξε... δοκιμασε... και τελικα αποφασισε, αλλα μεινε εκει, δεν αξιζει τον κοπο, το χρημα, τον χρονο κτλ να το ψαξεις παραπανω, επενδυσε στην πραγματικη απολαυση στο ατμισμα "στα υγρα", εκει ειναι το ζουμι και οχι στα μηχανηματα. Μην αγοραζεις καθε μηνα 10 περιττες χαζομαρες και απο την αλλη να ατμιζεις οτι πιο φθηνο βρεις στην αγορα επειδη δεν σου μενουν χρηματα για υγρα!


Σιγουρα μπορει πολλοι να διαφωνήσουν μαζι μου και ειναι λογικο, αυτη ειναι ομως η προσωπικη μου αποψη για το Η.Τ. το οποιο παρεμπιπτοντως δεν το θεωρω κατι για το οποιο θα μπορουσα να κανω μοστρα και δεν μπορω να καταλαβω αυτους που το εχουν κανει(ασε που οι περισσοτεροι που το εχουν κανει μοστρα και τους ξερω καπνιζουν ταυτοχρονα), αν το δεις μεσο, φαρμακο, τροπο να ξεφυγεις απο τον καρκινο τοτε θα καταλαβεις οτι ολα αυτα περι μοστρας ειναι περιττα.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #656 στις: Ιουνίου 24, 2014, 15:04 »
Δε ξέρω αν είμαι τυχερός η όχι στις αγορές σε κλώνους αλλά αυτά που εγώ έχω δεν τα βλέπω πως είναι για πέταμα ... το να έχεις ένα σετακι καλό και να σου κόβετε η ψυχή μη σου πάθει κάτι και δεν έχεις να ατμισης εμένα προσωπικά μου είναι εντελώς ανασφαλές , και από τη στιγμή που οι περισσότεροι λένε πως οι διαφορές δεν είναι στο ατμισμα αλλά καθαρά στο αισθητικό κομμάτι τις υπόθεσης δε βλέπω το λόγο εάν κάποιος δεν τον αφορά να δείχνει το γνήσιο ή να συλλέγει καλά κομμάτια  να προχωρήσει σε τέτοια αγορά .μιλάω πάντα για καλούς κλώνους και όχι με 5-10 ευρω.
Έχω δει και έχω πιάσει στα χέρια μου γνήσια κομμάτια , κάποια τα έβαλα και δίπλα στα δικά μου κλωνάκια . για να καταλάβει κάποιος τη διαφορά θα πρέπει να έχει περάσει στην άλλη διάσταση του πράγματος . κάτι πολύ ποιο πέρα από το ατμισμα   :) :)


Μιλάω πάντα για μηχανικά Μοντ και ατμοποιητες , στα ηλεκτρονικά αλλάζει το πράγμα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 24, 2014, 15:12 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος stesmax

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
  • ολοι περαστικοι ειμαστε
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #657 στις: Ιουνίου 24, 2014, 16:06 »
αν το καθε αυθεντικο ηταν οτι καλυτερο βγηκε μεχρι τωρα δεν θα καναν προσπαθεια βελτιωσης οι κατασκευαστες τους.θα μεναν εκει και θα λεγανε,αυτο ειναι και δεν υπαρχει κατι καλυτερο.
βλεπετε ομως οτι προσπαθειες  για βελτιωση γινονται σε καθε κατασκευη.

ετσι υπαρχουν και κλωνοι για πεταμα αλλα και κλωνοι ισαξιοι του αυθεντικου.απο κει και περα,εγκειται στο ψαξιμο και στη τυχη του καθενος το τι θα παρει.

στο κατω κατω,για ατμισμα θα παρουμε αυτο που θα παρουμε.δεν θα κανουμε το πειραμα του cern για να εχουμε τα αυθεντικα εργαλεια και ανταλλακτικα.
εδω,ακομα και στο αυτοκινητο μας,αν μας πουν οτι τα ιμιτασιον κοστιζουν το 1/3 των αυθεντικων,θα τα βαλουμε με τα χιλια.

σκεφτομαι,ισως ειναι καλυτερο, να συγκρινουμε τον  κλωνο με κατι αλλο της ιδιας τιμης και οχι με το αυθεντικο.Τι συμπερασματα θα βγαλουμε τοτε?

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #658 στις: Ιουνίου 24, 2014, 18:35 »
Πολλα ακουγονται για τους λεγομενους "καλους κλωνους", ψαχνει ο κοσμος στο νετ να βρει ποιος κλωνος ειναι ο καλυτερος, μετα ψαχνει να τον βρει να τον αγορασει και τελικα ανακαλυπτει οτι ειναι αρκετα ακριβος για κλωνος κτλ κτλ, οτι ελεγα λεφτα, χρονος κτλ κτλ χασιμο!! Και χασιμο γιατι και εγω το εκανα στο παρελθον, βρες απο εδω, ψαξε εκει, διαβασε αυτο, διαβασε εκεινο κτλ κτλ και στο τελος αφου τον εβρισκα επιτελους, ειτε δεν τα εβρισκα μαζι του ή επειδη τελικα ανακαλυπτα οτι το center post ειναι chrome brass αρχιζα και παλι την αναζητηση κτλ κτλ, και ασε που οταν ελεγα να τον πουλησω να τελειωνω με τα κτλ κτλ μου ελεγαν εεε καλα εγω μπορω να τον παρω 10 ευρω απο fasttech ασχετο αν εγω τον αγορασα απο αλλου 30! Δεν αξιζει - δεν αξιζει!

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #659 στις: Ιουνίου 24, 2014, 19:37 »
Δε καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να πουλήσουμε κάτι που θα αγοράσουμε , δλδ κάνουμε αγορές με βάση τη μεταπολιτική αξία του προϊόντος που παίρνουμε η γιατί κάτι μας αρέσει και θέλουμε να το λιώσουμε και όσο κρατήσει ?

άρα δεν είμαστε σίγουροι για αύτο που αγοράζουμε :nope: :nope: 


αυτό το φαινόμενο αγοράζω κάτι με βάση τη μεταπολιτική άξια δυστυχώς συμβαίνει σε πολλά στην Ελλάδα οxι μόνο στο Η.Τ και κάποτε πρέπει να σταματήσει
 
Ήμουν και εγώ τις άποψης στο θέμα του ατμισματος για αγορές από εξωτερικό, μέχρι που είδα ότι στα καλά προϊόντα κλώνων οι τιμές δεν έχουν και τη τεραστία διαφορά εκτός από φαστεκ φυσικά ..αν ψάξεις σε online shop τις Αμερικής οι καλοί κλώνοι ( λέγοντας καλοί ξέρουμε όλοι τη εννοώ , είναι 2-3 εταιρίες που όπως και να το κάνουμε είτε μας αρέσουν οι κλώνοι είτε όχι έχουν ποιοτικά προϊόντα  ) σε σχέση με την αγορά τους από Ελλάδα άντε να παίζουν στα 10-15 ευρω διάφορα μαζί με τα μεταφορικά τους από εξωτερικό… όποτε γιατί να χάνω το χρόνο ψάχνοντας όπως λες και να μην το πάρω από ένα κατάστημα τοπικό (
πολλά καταστήματα σου κάνουν πολύ καλύτερη τιμή από την αναγραφόμενη) που θα το έχω σε 3 μέρες το πολύ στο σπίτι , γλιτώνοντας όλη την ταλαιπωρία του που βρίσκετε και αν θα έρθει , και αν έρθει να το παραλάβω σε 30-40 μέρες?





« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 24, 2014, 20:03 από APOSTOLOS KAL »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342628 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206682 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541866 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31179 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50334 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597557 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358090 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11686 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193216 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1386 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1378 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592778 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios