vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

233 επισκέπτες, 7 χρήστες
karmakoma, seniorize, mathimatikos1966, bloodlessz, Doubt, Tem, billythekid

Πρωτότυπα και ιμιτασιόν

Αποσυνδεδεμένος mantzaros

  • **
  • 265
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #660 στις: Ιουνίου 24, 2014, 21:36 »
Απο που όμως; 75 βλέπω τον lite+ στο σαιτ του και 15 μεταφορικά.
Ήρθε η ώρα να πάρω το οριτζιναλ κι εγώ αλλά δεν ξέρω από που συμφέρει καλύτερα.

Υγ. Ας μεταφερθεί όπου πρέπει το ποστ αλλά μην πάει κάδο :)

Sent from my G pad using Tapatalk Pro

zerobacco
fabvape
δε μου ρχονται αλλα ελληνικα μαγαζια στο μυαλο...΄που δε χρειαζεται να πληρωσεις μεταφορικα

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #661 στις: Ιουνίου 24, 2014, 22:00 »
e-smokers + atmosfaira + atmorama..


Πλεον υπαρχουν αρκετα ελληνικα καταστηματα που τον προμηθευονται.
Οποτε μπορεις εαν σε βολευει να περασεις απο καποιο, ή οnline παραγγελια με δωρεαν μεταφορικα  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #662 στις: Ιουνίου 24, 2014, 23:40 »
Δε καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να πουλήσουμε κάτι που θα αγοράσουμε , δλδ κάνουμε αγορές με βάση τη μεταπολιτική αξία του προϊόντος που παίρνουμε η γιατί κάτι μας αρέσει και θέλουμε να το λιώσουμε και όσο κρατήσει ?


Και πόσο μάλον όταν το πουλάμε για τέτοιο λόγο.. Δηλαδή όταν πουλάμε έναν κλώνο γιατί βρίσκουμε πως η ποιότητά του δεν μας καλύπτει. Προσωπικά ακόμα και σε προϊόντα που δε μου άρεσε το κάτι τους, δεν τα πούλησα, κι αυτό γιατί μιλάμε για προϊόντα από 5 έως ... να πω 250€; Είναι πάνω κάτω τιμές ρούχων, όπου κι εκεί δεν πούλησα ποτέ κάτι. Με περίμενε στην ντουλάπα, αν το φορέσω το φόρεσα. Έτσι και με τους ατμποιητές, με περιμένουν στο γραφείο, γνήσιοι και κλώνοι, χωρίς να λάμπει κάποιος περισσότερο από άλλους.

Τώρα για τη χαρά της αγοράς του άρθρου, θεωρώ πως υπάρχει λεκτικό παιχνίδι κι εξηγούμαι.
1) Αναφέρεται η χαρά της αγοράς, η οποία υπάρχει είτε κάτι έρθει τώρα είτε σε ένα μήνα κατά την άποψή μου. Και υποθέτω λοιπόν ότι κάτι που το παίρνεις σε ένα μήνα σου έχει φύγει η χαρά.
Άρα θα νιώσεις πιο χαρούμενος να πάρεις ένα κλώνο από έναν Οδυσσέα σήμερα, από ένα ελληνικό κατάστημα από το να περιμένεις την επόμενη φουρνιά όταν και όπως, όπου (όπως και στο παράδειγμα για την fasattech) δεν τον βλέπεις κι όλας όταν τον αγοράζεις, και μπορεί να μη σου αρέσει τελικά.

2) Από την άλλη πλευρά, την αγορά του κλώνου, βάζουμε τις τύψεις αγοράς (κάπως αλλιώς νομίζω λέγονται στο marketing αλλά δεν το θυμάμαι) Και φυσικά αυτές περιγράφονραι θελκτικά στην περίπτωση του γνήσιου με τα καντήλια, αλλά αρνητικά στην αντίθετη. Κι αν τελικά αυτός ο γνήσιος δε σου κάτσει; Εκεί πάλι στο συρτάρι δε θα πάει; Εκεί πάλι με τους εργοστασιακούς δε θα παλέψεις; Επίσης οι τύψεις αγοράς εμφανίζονται πολύ συχνότερα σε κάτι ακριβότερο (αν δηλαδή πάρεις ένα πανάκριβο μοντ ακόμα και η γρατζουνιά σε τρελαίνει) αλλά για κάποιο λόγο θεωρούμε πως θα πάρεις προϊόντα ίδιας αξίας από τη fasattech. Στα οποία δε θα μπορέσεις να δουλέψεις και κανένα (που βάση πιθανοτήτων και μόνο, αν πάρεις τα ίδια χρήματα έχεις δεκαπλάσιες πιθανότητες, αλλά και πάλι, γιατί να πάρεις σώνει και ντε τα ίδια χρήματα;; ) Κι έχει διαφορά το πως χρησιμοποιείται το παράδειγμα, γιατί όπως και στο παράδειγμα του γνησίου, που δεν έχεις επιλογή και θα λιώσεις μέχρι να τον κάνεις να δουλέψει, έτσι κι αν έχεις πάρει έναν κλώνο από fasttech θα τον λιώσεις μέχρι να τον κάνεις να δουλέψει.

3) Παρουσίαση.... Ο ατμιστής που δοκιμάζει σωστό ρεύμα κι ενθουσιάζεται, κι ο φτωχός συγγενής όχι (μα αγοράζεις κάτι για να το βγάλεις φωτογραφία, σα να την πέφτεις σε αυτήν που οι φίλοι σου βρίσουν ωραία..) Λοιπόν μπες στο νήμα του Vamo (κι ας μην είναι κλώνος το πιάνεις το νόημα) ή του nautilus/terminator να δεις τι θα πει ενθουσιασμός.
Το shopping therapy δεν είναι μύθος; Οκ, να μη βρούμε τότε τρόπους να το κάνουμε συχνότερα αφού πιάνει; Οπότε πολλαπλές χαρές αγοράς, και δουλέυει και διπλά, μία όταν πατάς "ολοκλήρωση παραγγελίας", και μια δεύτερη όταν έρχεται το πακετάκι από την Ασία. Αλλά αυτές οι αγορές εξαιρούνται από την χαρά του shopping therapy..

Τέλος........
4) αν πράγματι κάποιος λαμβάνει μεγαλύτερη χαρά με το να έχει δώσει περισσότερα λεφτά, αναθεωρώ ότι έχω γράψει μέχρι τώρα. Θα αρχίσω κι εγώ να πουλάω τα μεταχειρισμένα μου, πιο ακριβά από ότι αγόρασα και θα ποστάρω τις αγγελίες μου στα σχόλια του άρθρου. Και θα συναντιόμαστε για την πώληση και στο κωλονάκι (χι χι χι ) για να τηρήσω και τον τόπο αγοράς.

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #663 στις: Ιουνίου 25, 2014, 11:32 »
Το συγκεκριμένο νήμα αφορά μια γενικότερη συζήτηση για τα πρωτότυπα και τα ιμιτασιόν.
Κάποια μηνύματα που αφορούν προτάσεις για την αγορά mod, μεταφέρθηκαν εδώ.

Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #664 στις: Ιουλίου 03, 2014, 21:47 »
Διανύω τον δεύτερο χρόνο  τις ατμιστικής μου ζωής.
Τον πρώτο, μετά το απαραίτητο  για αρχάριο χρήστη – και όχι μόνο-  πέρασμα από clearomizer  αποφάσισα να δοκιμάσω με τους επισκευάσημους.
Στα γνωστά κινέζικα site λοιπόν δοκίμασα 4 επισκευάσιμους.
Τα αποτελέσματα από αποκαρδιωτικά έως τραγικά.
Kayfun : στο πρώτο πλύσιμο σκούριασαν οι βίδες αλλαχτήκαν με άλλες και μετά από λίγη σχετικά χρήση έσπασε ο πόλος.
Fogger:  η άσχημη γεύση δεν έφευγε μα τίποτα
Argos: κλώνος Ιθάκης αγορασμένος από Ελλάδα και σχετικά ακριβός. Η καμπάνα και ο θετικός πόλος δεν έχουν καμιά σχέση με Ιθάκη όχι σαν ποιότητα ούτε σαν σχήμα με αποτέλεσμα το πλεονέκτημα του αγοράζω ένα κλώνο για να δω αν μου ταιριάζει ο ατμοποιητης και μετά αν θέλω παίρνω το γνήσιο πάει  περίπατο
Terminator:  δανικός για δοκιμή.χωρίς σχόλια. Ο Todd τα είπε όλα.
Μετά από αυτά τα καταπληκτικά αποφάσισα να αγοράζω μόνο αυθεντικούς ατμοποιητες
Και  στο δεύτερο χρόνο λοιπόν έχω πάρει δύο Mod και τρεις ατμο επώνυμους.
Αν υπολογίσω και τους clearomizers που η αγορά τους πολλές φορές ήταν πάνω από αυτό που πραγματικά χρειαζόμουν , η άγνοια και ενθουσιασμός του πρωτάρη που θέλει να τα δοκιμάσει όλα , το συνολικό κόστος είναι χαμηλότερο  σε σχέση με πέρυσι, και οι ατμοποιητες μου και τα mod (όλα ελληνικά)  μετά από καθημερινή χρήση 6 μηνών σε άψογη κατάσταση .
Προτιμώ λοιπόν να έχω δύο – τρείς ατμο, δεν νομίζω να χρειάζονται και περισσότεροι , που να παίζουν  σωστά  παρά 10 σαν αυτούς που προανέφερα .
Αν θέλω να πάρω κάποιον ατμοποιητη και δεν μπορώ λόγο χρημάτων σε λίγο καιρό σίγουρα θα τον βρω μεταχειρισμένο πολύ ποιο οικονομικά.
Σίγουρα ο πειρασμός είναι μεγάλος. Με 20€ θα δοκιμάσω κάτι που κάνει πολλαπλάσια χρήματα. Θα το δοκιμάσεις όμως ή θα αρχίσεις να πετάς  20ευρα.  Εγώ αποφάσισα να μαζεύω αυτά τα 20ευρα και να παίρνω στο τέλος ένα σωστό ατμοποιητη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 03, 2014, 22:04 από oaksmoke »

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #665 στις: Ιουλίου 03, 2014, 23:08 »
Eγω μου φαινεται εχω την τυχη του πρωταρη.
Εχω παρει απο Φαστ Κινεζικης κατασκευης ατμοποιητες 7 προς 11 ευρω.
Λενε οτι μοιαζει  με εναν που λεγετε kayfun lite.
E αν ειναι αυτος,αυτον πηρα.
Ατμιζουνε υπεροχα δεν σφυρανε δεν τρεχουν.
Λενε μα ειναι αντιγραφο.
Εμενα με νοιαζει να λειτουργουν σωστα κι αυτο κανουν.
Επισης εχω αλλον Κινεζικης κατασκευης που γραφει επανω Taifun gt αψογος.
Εχω και εναν που γραφει Fogger 2(θελει καλο στησιμο).
Στα δε μοντ εχω τρελαθει με αυτα που γραφουν Nemesis.
H τυχη συνεχιζεται μια και τα κουμπια δουλευουν εξαιρετικα!!! :thumpup:
Δεν με ενδιαφερει αυτο που αγοραζω πως λεγεται,οριτζιναλ,κλωνος ,αντιγραφο κ.λ.π.
Αυτο που με ενδιαφερει ειναι η κατασκευη και μεχρι στιγμης εκτος αποτο COOL FIRE 1  :thumpdown: ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΟ απο Ελλαδα οριτζιναλ? ειμαι ενθουσιασμενος.
Πετρος  :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #666 στις: Ιουλίου 03, 2014, 23:13 »
Eνταξει μεχρι να σκουριασουν καλοι ειναι :) :) :) :) :)




Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #667 στις: Ιουλίου 03, 2014, 23:21 »
Επειδη ειμαι πρωταρης και εσυ απο οτι φανεται ξερεις,σε ποσες μερες? βδομαδες  σκουριαζουν?
Δεν θα σωσεις μονο εμενα αλλα και αλλους που σαν χαζοι πηραν Κινεζικα!
Πετρος  :thumpup:

Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #668 στις: Ιουλίου 03, 2014, 23:30 »
Εγω θα το ξαναπω αλλη μια φορα παντως. Ειμαι υπερ των γνησιων γιατι πραγματι εχουν καλυτερη ποιοτητα κατασκευης, αλλα με την προυποθεση να ειναι ελληνικης κατασκευης ωστε να ειναι κοντα ο κατασκευαστης για να λυσει τυχον προβληματα και αποριες. Να ειναι κοντα ο κατασκευαστης ωστε να μπορεις να πιεις ενα καφε μαζι του βρε αδερφε, και φυσικα η μεγαλυτερη προυποθεση ειναι να εχει σωστη τιμολογιακη πολιτικη. Ε, αυτο το τελευταιο ειναι που χωλενει, δυστυχως, με ελαχιστες εξαιρεσεις, που ειναι ομως λαμπρες  :thumpup: ....... Παντως αν το δουμε οτι 3 κλωνοι=1 οριτζιναλ, τοτε η διαφορα ειναι για μενα μικρη και αξιζει το οριτζιναλ. Αν ομως παμε σε 6 κλωνοι=1 οριτζιναλ, ε τοτε το οριτζιναλ να παει καλια του (βαζω χοντρικα οτι ενας κλωνος εχει γυρω στα 20 ευρω).

Πετρο, μην νομιζεις, και το ανοξειδωτο ατσαλι σκουριαζει αν ειναι απο Κινα. Το εχει η χωρα ρε παιδι μου  :))  Περα απο πλακα τωρα, εκτος απο τα βιδακια, ανδ εν ειναι ανοξειδωτα, τι αλλο να σκουριασει  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #669 στις: Ιουλίου 03, 2014, 23:35 »
Δεν εχω παρει ποτε μου κλωνους .... αυτο θα το ανακαλυψεις μονος σου

σε βαθος χρονου ...... και εισαι σιγουρος οτι ειναι απο ατσαλι ??? ??? γιατι θελει προσοχη οταν

βαζεις υγρα σε τετοιου ειδους ατμοποιητες ....  :) :) :) :) :) :)

με 11 ευρω που λες τι ποιοτητα κατασκευης εχουν? ??? ?

απο εκει και περα ο καθενας ατμιζει οτι τον ευχαριστει οποτε..... :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:




Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #670 στις: Ιουλίου 03, 2014, 23:52 »
Για να λες μεχρι, αρα πρεπει να εχεις μετρο συκρισης.
Δεν μπορει να το ειπες θεωρητικα λαμβανοντας υπ οψιν την τιμη.
ΑΝ ΔΕΝ το ξερεις δεν το γραφεις.
ΑΝ θελεις να σου πω εγω πατσαβουρες πανακριβες που πουλαν στον κλαδο μου.
Οταν ενας πεταει λασπη πρεπει να την τεκμηριωνη.
Πετρος  :thumpup:

Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #671 στις: Ιουλίου 03, 2014, 23:56 »
Δηλαδη δεν εχεις παρει ποτε κλωνο αλλα εισαι σιγουρος οτι θα σκουριασει. Επειδη δεν ξερεις ακου. Οτνα θελεις να παρεις ενα προιον βλεπεις τα reviews, τα 100αδες reviews για το συγκεκριμενο προιον, και μαθαινεις ακριβως απο τι υλικο ειναι φτιαγμενο και τι προβληματα ειναι πιθανο να βγαλει. Ασε δε που η φαστεκ προσεχει πολυ πλεον στις περιγραφες τις και δεν κοροιδευει  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #672 στις: Ιουλίου 04, 2014, 00:05 »
Εκανα reviews στη ΦΑΣΤ 19-5 και επιτηδες στο αντιγραφο το ακριβο του NEMESIS 25.68 δολαρια ΕΒΑΛΑ 3 αστερια για να δω αν θα το βαλει.Το εχω γραψει ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΟΠΟΙΟΣ θελει  ας μπει να το δει. :thumpup:
Το εβαλε!!!
Πετρος  :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 04, 2014, 00:49 από TSARLY »

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #673 στις: Ιουλίου 04, 2014, 00:05 »
Για να λες μεχρι, αρα πρεπει να εχεις μετρο συκρισης.
Δεν μπορει να το ειπες θεωρητικα λαμβανοντας υπ οψιν την τιμη.
ΑΝ ΔΕΝ το ξερεις δεν το γραφεις.
ΑΝ θελεις να σου πω εγω πατσαβουρες πανακριβες που πουλαν στον κλαδο μου.
Οταν ενας πεταει λασπη πρεπει να την τεκμηριωνη.
Πετρος  :thumpup:


Μπορεις να ατμιζεις με οτι θελεις και εισαι λιγο επιθετικος η μου φαινεται ??? ??

αν εσυ εισαι ικανοποιημενος για μενα κανενα προβλημα...... και μην μπλεκεις τον κλαδο σου

με το ηλεκτρονικο τσιγαρο που οτι δινεις παιρνεις αν εσυ παλι νομιζεις το αντιθετο δικαιωμα σου ..... :) :) :) :)


Καλα ατμισματα λοιπον :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:




 


Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #674 στις: Ιουλίου 04, 2014, 00:12 »
Για να ηρεμησω.
Υπαρχει περιπτωση και να μην σκουριασει ?.
Πετρος  :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342507 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206650 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541791 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31176 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50317 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597444 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357963 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11625 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193197 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1383 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1376 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592422 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios