vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

80 επισκέπτες, 8 χρήστες
Buliwyf, mankar72, mathimatikos1966, Sergios, dvelev, funes, yorgoss, manoslykos

Twitter

Πρωτότυπα και ιμιτασιόν

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #495 στις: Δεκεμβρίου 07, 2013, 10:22 »
Αlex,φυσικα και σου βγαζω το καπελο σε οτι ειπες,γιαυτο και δεν εχω πει κακια κουβεντα για κανενα κατασκευαστη.

Ειμαι δεν ειμαι φιλος,εχω δεν εχω δικο του προ'ι'ον,θελω δε θελω κατασκευη του...

Και ενας λογος που δεν εχω πει κατι για καποιον,ειναι οτι εχω κανει και 'γω καποιο μοντακι και δουλευει οταν αυτο θελει.. :eyesplash: ..  και του κανει κεφι....... :idiot1:      (εκανα μοντακι που σκεφτεται και κουραζεται... :laugh1: )

 Αυτο παει να πει οτι καποιος που κανει μια κατασκευη και δουλευει σωστα,εχει βαλει το μυαλο,τα χερακια του,την προσωπικη του εργασια,την κουραση του και τελος παντων τον χρονο του για να δωσει ζωη σε κατι.  Για αυτον τον ανθρωπο ειναι κατι σημαντικο αυτο που εκανε γιατι ειναι παιδι του.    Κανεις δεν εχει δικαιωμα να μιωσει αυτη τη δουλεια του,κανεις δεν μπορει να του παρει το δικαιωμα να προστατεψει κατι δικο του....

ΟΜΩΣ,  η μονη αμυνα που εχει,εστω και στο ελαχιστο ειναι η πατεντα........Σωστα ,εστω και μια μικρη διαφορα να εχει,δεν μπορεις να του κανεις κατι του ''κλωνοσκευαστη'',αλλα θα εχεις μια διαφορα για να ξεχωρισεις το   οριγιναλ απ' το κλωνοριγιναλ....


Δεν ξερω μόνο κατα ποσο ειναι ικανοι οι κλωνοι να κατεβασουν τη μυτη καποιου που νομιζει οτι ειναι ο κορυφαιος...

Βλεπουμε καθε μερα ανθρωπους να μιλανε υπεροπτικα ακομα και τωρα...

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #496 στις: Δεκεμβρίου 07, 2013, 10:44 »
Τι πατέντες μιλατε μερικοί δεν μπορώ να καταλάβω.
Δηλαδή θα γουστάρατε να πεθάνετε απο χ.ψ. ασθένεια γιατι το φάρμακο θα ειναι πατενταρισμένο και δεν θα τα εχετε στα πατζάκια σας τοσα που θα ζητάει για τη σωτηρία...
Τελικά ειναι πως βλεπει κάποιος το κόσμο...
Οχι δεν εχω κλώνους ακομα ουτε ειμαι υπερ των logo στις αντιγραφές  αλλά και παλι άλλος ειναι ο εχθρός μου/σας/του.

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #497 στις: Δεκεμβρίου 07, 2013, 11:58 »
Respect στους κατασκευαστές-εφευρέτες-σχεδιαστές οι οποίοι φτιάχνουν προϊόντα τα οποία λείπουν από την αγορά και κάνουν την διαφορά. Προϊόντα έξυπνα, καινοτόμα, χρήσιμα που πολλές φορές μπορούν ακόμη και ν'αλλάξουν τον κόσμο. Υπήρχαν, υπάρχουν και πάντα θα υπάρχουν γιατί το κέρδος δεν είναι -απαραίτητα- ο στόχος τους.

Respect και στους αντιγραφείς οι οποίοι έχοντας τα μέσα και την δυνατότητα, μπορούν να αντιγράψουν ένα προϊόν και να δημιουργήσουν (όχι σε όλες τις περιπτώσεις) ένα πανομοιότυπο, με πολύ χαμηλότερο κόστος, έχοντας ως αποτέλεσμα να μειωθεί το κόστος απόκτησής του και να έχουν πρόσβαση ακόμη περισσότεροι σ'αυτό.

Και τα δύο είναι προς όφελος του τελικού αποδέκτη-καταναλωτή, ο οποίος έχει και την τελική επιλογή, ανάλογα με τις προτιμήσεις και την οικονομική του δυνατότητα.

Εκτός αυτού, θεωρώ ότι κανείς δεν έχει το δικαίωμα να υπαγορεύσει ή να απαγορεύσει σε κανένα από τα δύο μέρη, κατασκευαστές / αντιγραφείς από την μία και καταναλωτές από την άλλη το τί θα κάνουν. Μπορεί μόνο να επηρρεάσει κι αυτό γίνεται -ως συνήθως- μέσω της δουλειάς του και της διαφήμισης/προώθησης.

Ο δημιουργός έχει την τάση να δημιουργεί, ο αντιγραφέας να αντιγράφει κι ο καταναλωτής να καταναλώνει-αγοράζει. Όποιος θεωρεί οτι δεν τον συμφέρει ή απλά δεν θέλει, τότε σταματάει να το κάνει και κάποιος άλλος θα βρεθεί να πάρει την θέση του.

Νομίζω ότι τα πράγματα είναι τόσο απλά!

Κι επειδή το νήμα αναφέρεται σε Πρωτότυπα και Ιμιτασιόν, όταν ένας καταναλωτής έχει να επιλέξει ανάμεσα σε δύο ίδια προϊόντα, σε δύο προϊόντα που εξυπηρετούν με τον ίδιο τρόπο τον σκοπό του δηλαδή, τότε είναι απολύτως λογικό (κι είναι βασικός κανόνας της οικονομίας) να επιλέξει αυτό που είναι φθηνότερο.

Θα συμφωνήσω ότι όταν στις αντιγραφές χρησιμοποιούνται ακριβώς τα ονόματα και τα σήματα των αρχικών δημιουργών, αυτό είναι αν μη τί άλλο ανήθικο και δεν θα'πρεπε να γίνεται, αλλά όπως είπε κι ενας φίλος παραπάνω, δεν ζούμε σε έναν κόσμο αγγελικά πλασμένο. Όπως και να'χει όμως, αυτό δεν έχει σχέση με την αγορά και την καταναλωτική συμπεριφορά. Θα μπορούσε κάλλιστα κάποιος καταναλωτής να "σκαλίσει" ένα δικό του σήμα σε κάποιο προϊόν επειδή του αρέσει περισσότερο! Σ'αυτήν την περίπτωση τί γίνεται;

Τα δικαιώματα, πνευματικά και μη, είναι πολύ μεγάλο θέμα, και δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να επιλυθεί.

Πάντως, η πενικιλίνη έχει σώσει εκατομμύρια ανθρώπους από τις αρχές της δεκαετίας του 1940, σαφώς εξαιτίας του Φλέμιννγκ, αλλά κι επειδή δεν κοστίζει 1.000.000€ το χάπι!!!

 ;)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #498 στις: Δεκεμβρίου 07, 2013, 12:51 »
Κύριοι, συγχωρέστε με αν κάνω λάθος, αλλά έχω την εντύπωση ότι έχετε μπερδέψει την πατέντα με το εμπορικό σήμα. Το να καταφέρει οποιοσδήποτε να πάρει πατέντα για έναν σωλήνα (δεν το λέω υποτιμητικά, αν και στο παρελθόν ίσως λόγω άγνοιας θα το εννοούσα υποτιμητικά) το βλέπω λίγο δύσκολο. Το εμπορικό σήμα είναι άλλη ιστορία.

Η κλωνοποίηση προϊόντων (γενόσημα) με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Η αντιγραφή του εμπορικού σήματος όμως, κατάφωρα αντίθετο. Από την άλλη, πρέπει να δούμε και κάποια άλλα πράγματα, ιδιαίτερα όσον αφορά την κοινωνία των ατμιστών.

Κατ' αρχάς, τα εμπορικά σήματα και οι ονομασίες των μοντ, είναι γνωστά μόνο σε συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων. Ανάθεμά με αν σε παρέα, ακόμα και με ατμιστές μέσα, πω "Svoemesto" και καταλάβει κανείς για τί μιλάω. Ομοίως και με το σήμα του. Δεν μιλάω για ατμοσυνάντηση ψαγμένων εννοείται, στην οποία οι περισότεροι θα καταλάβουν αμέσως αν έχω κλώνο, ποιας εταιρείας είναι, το ΑΦΜ του εργάτη που έκανε την τελική συναρμολόγηση κλπ.

Τι μπορεί να κερδίσει κάποιος ατμιστής από ένα κατοχυρωμένο σήμα? Αναγνώριση, μεταπωλητική αξία, προσωπική ικανοποίηση, και στις περισότερες περιπτώσεις, μεγάλη διαφορά στην απόδοση.

Τι θα μπορούσε να κερδίσει από μία πιθανή κατοχύρωση πατέντας? ΤΙΠΟΤΑ. Εκτός αν δεν έχει το παραμικρό οικονομικό πρόβλημα.

Ως παράδειγμα θα δώσω εμένα. Δεν μου τρέχουν από τα μπατζάκια τα ευρά, δεν πεινάω όμως. Για πολύ καιρό δεν πίστευα ότι θα ασχολούμουν ποτέ με επισκευάσιμο, όπως δεν έβρισκα και νόημα στη χρήση μηχανικών μοντ. Αποφάσισα λοιπόν να κάνω μια απόπειρα με Kayfun. Προφανώς και δεν θα έδινα τα όσα ζητάει ο αυθεντικός, μην έχοντας την παραμικρή πείρα με επισκευάσιμους, και στην ουσία χωρίς να ξέρω αν θα ταιριάξουμε. Οκ, θα μου πείτε, ας έπαιρνες έναν Spheroid, φτηνός είναι, εύκολος είναι... Ναι, αλλά εγώ δεν θέλω να κάνω καριέρα στον επισκευάσιμο. Είδα τον Kayfun, μου άρεσε, έτυχε να τραβήξω και δυο τζούρες από έναν αυθεντικό, και παρήγγειλα τον κλώνο από fasttech. Με 15€. Ναι, διαφωνώ που αυτοί οι Κινέζοι έχουν βάλει και το Logo πάνω και τον πουλάνε στο 15% του ορίτζιναλ. Αλλά δεν νομίζω ότι εδώ που ζω θα με σταματήσουν 50 άτομα στο δρόμο και θα μου πουν "Kayfun ε? Πολύ καλός!". Άντε να τον αναγνωρίσουν 2. Ούτε φυσικά θα προσπαθήσω να τον σπρώξω για €90 μετά. Αν δεν ταιριάξουμε, θα τον χαρίσω, με €15 κάποιος θα έπαιρνε τον Προτανκ και θα του φανεί ωραίο δωράκι. Μην αρχίσετε τα πμ, κοντεύω 2 μήνες από την παραγγελία και ακόμα δεν έχω παραλάβει(το τίμημα που πληρώνω επειδή αγόρασα κλώνο άραγε, ή επειδή έγινε το Νο.1 σε πωλήσεις σε χρόνο ρεκόρ?), δεν τον χαρίζω ακόμα ;D

Για να καταλήξω:
Σέβομαι απόλυτα τη δουλειά του κατασκευαστή. Ίσως όχι απόλυτα, γιατί τότε, δεν θα γέμιζα το τόνερ από το HP Laserjet του γραφείου με €30, αλλά θα έσκαγα 60ριες στην HP. Δεν θα κατέβαζα mp3 από το youtube αλλά θα αγόραζα κάθε τραγούδι. Άσε το σήμερα που έχουν πέσει οι τιμές στη μουσική, θυμηθείτε 10 χρόνια πριν που πλήρωνες 30€ για το CD του Ρέμου. Και πολλά τέτοια παραδείγματα.

Αλλά έχω και διατηρώ το απόλυτο δικαίωμα να ψωνίσω κλώνο, άσχετα με το αν οι κλωνοποιητές εκμεταλλεύονται την έλλειψη κατοχύρωσης σήματος και κλωνοποιούν και αυτό. Είμαι υπέρμαχος της ελεύθερης αγοράς και προσωπικά τουλάχιστον, το λογότυπο και η ονομασία του προϊόντος είναι το τελευταίο που με νοιάζει. Levis δεν έχω βάλει ποτέ μου ας πούμε. Το αν το κέρδος του κατασκευαστή, αυθεντικού ή κλώνου, είναι 10, 20, 500, 3000%, δικό του θέμα, αν μπορέσει να το πετύχει μαγκιά του. Αλλά όπως και αυτός δεν παίρνει το ρίσκο να πληρώσει για να κατοχυρώσει το σήμα του πριν την κυκλοφορία του προϊόντος, χωρίς να ξέρει αν θα τραβήξει, με μυστικότητα όπως κάθε καλό και διεφθαρμένο corporation, έτσι και εγώ επιλέγω να μην ρισκάρω αγοράζοντας έναν ατμοποιητή για αρκετά €, που πιστεύω ότι τα αξίζει a posteriori, χωρίς να ξέρω αν θα τραβήξει. Όταν θα είμαι πιο εύρωστος οικονομικά, ίσως να πάρω και έναν αυθεντικό. Για οποιοδήποτε λόγο.

Είμαι κατά της αντιγραφής σήματος. Όπως επίσης είμαι και κατά του να βγάζεις ένα προϊόν, να βλέπεις ότι τραβάει, να μην κατοχυρώνεις το σήμα του και μετά να τη λες στους αντιγραφείς.

Ελπίζω να μην κούρασα και μην παρεξηγήσετε τα γραφόμενά μου, προσπαθώ να αναλύσω μία εμπορική τακτική από τη σκοπιά κάποιου που ασχολείται με τα οικονομικά, αλλά ταυτόχρονα και από τη σκοπιά του καταναλωτή.

Αποσυνδεδεμένος alexan985

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #499 στις: Δεκεμβρίου 07, 2013, 14:59 »
Ασχέτως αν αγοράζω μόνο τα αυθεντικά, λόγω ιδεολογίας ή επειδή το προτιμώ για διάφορους δικούς μου λόγους,
η σκέψη μου σχετικά με τις original κατασκευές, τα σήματα του εκάστοτε μοντέλου και κατασκευαστή που χρησιμοποιούν οι αντιγραφείς και των δικαιωμάτων του κατασκευαστή/αντιγραφέων και καταναλωτή για το προιόν με ή χωρίς πατέντα με κάλυψε ο Cruiser κατά 99%.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #500 στις: Δεκεμβρίου 07, 2013, 18:33 »
Respect σε αντιγραφείς στην δική μας περίπτωση σημαίνει respect σε κλέφτες.
Γιατι εδώ δεν μιλαμε για προϊοντα επηρεασμένα απο αλλα. Μιλαμε για αντίγραφα.
Μεχρι βίδας.
Με λογότυπα.
Και σειριακούς αριθμούς.


και λέμε respect.........
Σε κλέφτες.


Υπέροχα.

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #501 στις: Δεκεμβρίου 07, 2013, 18:59 »
Το respect alexmach  αφορά στον αντιγραφέα που καταφέρνει να κατασκευάσει ένα τέλειο αντίγραφο σε πολύ μικρότερο κόστος, πράγμα που εξυπηρετεί τον καταναλωτή/αγοραστή. Όσο πιο τέλειο το αντίγραφο (μέχρι και την τελευταία βίδα ή λεπτομέρεια) τόσο καλύτερη η δουλειά του αντιγραφέα.

Όπως επιτυχία θα είναι -για να το επεκτείνω και σε άλλη αγορά- να παράγει κάποιος ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο αναψυκτικό γνωστής εταιρείας, χωρίς να έχει την παραμικρή διαφορά στην γεύση, αλλά στο 1/4 της τιμής του original. Κάτι που δυστυχώς δεν το έχει καταφέρει κανείς μέχρι τώρα!

Κλοπή είναι -και συμφωνώ απόλυτα- να χρησιμοποιεί ΚΑΙ το όνομα ή το λογότυπο του αρχικού κατασκευαστή. Αυτό όμως, για να είμαι ειλικρινής, μπορεί να το κατακρίνω, όμως δεν θα με εμποδίσει από το να το αγοράσω. Προτιμώ να μην το έχει όμως γιατί το θεωρώ πιο σωστό, και δεν έχω κανέναν "καημό" για το τί θα γράφει ο σωλήνας ή ο ατμοποιητής μου πάνω του, αρκεί να κάνει σωστά την δουλειά που πρέπει να κάνει.

Επειδή κι εγώ χρησιμοποίησα την λέξη respect, είπα να διευκρινήσω ότι η λέξη απευθυνόταν αρχικά στους σχεδιαστές/εμπνευστές μια ιδέας και κατά δέυτερον στους αντιγραφείς ενός πετυχημένου προϊόντος. Δεν απευθυνόταν σε κλέφτες, και δεν έδινα συγχαρητήρια σε κάποιον που κλέβει...

Άλλωστε, υπάρχουν τρεις περιπτώσεις για να μην αντιγραφεί είτε ακριβώς είτε περίπου ένα προϊόν:
- Να μην υπάρχει
- Να μην ενδιαφέρει κανέναν η απόκτησή του
- Ο κατασκευαστής του να μπορεί να καλύψει όλη την ενδιαφερόμενη αγορά, σε τέτοια τιμή πώλησης και με τέτοιο κόστος παραγωγής, που να μην συμφέρει κανέναν άλλον να μπει στην διαδικασία να το αντιγράψει, παρά μόνο να το εξελίξει για να παρουσιάσει κάτι καλύτερο, ώστε να μπορεί να το ανταγωνιστεί.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 07, 2013, 19:13 από vantamis »

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #502 στις: Δεκεμβρίου 07, 2013, 18:59 »
Το Η.Τ. ειναι ελευθερο... κατι σαν το Ιντερνετ ενα πραγμα, καποιος φτιαχνει κατι και καποιος αλλος το αντιγραφει κτλ κτλ κτλ
ολοι θελουμε τα original ομως οπως συμβαινει και με ολα τα υπολοιπα που χαρακτηριζουν την εποχης μας, τα περισσοτερα
που εχουμε ειναι κοπιες γιατι πολυ απλα δεν εχουμε τοσο χρημα για να τα αγορασουμε ολα.



Εγω παντως ευχαριστω τον Κινεζο που ανακαλυψε το Η.Τ. και απο εκει και περα κανεναν αλλο, ολοι οι αλλοι πανε για το χρημα
και οπου υπαρχει χρημα υπαρχουν και... αντιγραφες, και αλλα πολλα, καποια ευχαριστα και καποια δυσαρεστα, τι να κανουμε τωρα!


Απλα ο Κινεζος αποδεικνύεται πιο ξυπνιος απο μας, κατεβασε μια ωραια ιδεα ενα πρωι και τωρα εμεις σπαμε το κεφαλι μας πως θα το κανουμε
καλυτερο, αν σκεφτουμε κατι καλο αυτος απλα το αντιγραφει και το πουλαει (μιας και ουτε αυτος ζητησε ποτε δικαιωματα για την ιδεα του)
και παει λεγοντας, κοινώς η ζωη συνεχιζεται :thumpup:




Αποσυνδεδεμένος Panos40

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω να μάθω για το η.τ.
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #503 στις: Δεκεμβρίου 07, 2013, 19:57 »
Προσπαθώ όσο τα οικονομικά μου το επιτρέπουν να αγοράζω τα αυθεντικά γενικά προιόντα για λόγους ασφάλειας και αξιοπιστίας.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #504 στις: Δεκεμβρίου 07, 2013, 20:32 »
αλεξη.....respect.
κλεβω επειδη μπορω. Κι αυτο με καταξιωνει στα ματια των αλλων, οσο κερδιζουν κι αυτοι...απο το προιον της κλοπης
το δελεαρ για την αγορα μιας τζαμπε και καλης μαιμους, οντως μεγαλο...αλλά ας μην το εξωραιζουμε.  Αλλο το κανουμε εξ ααγκης, αλλο το ανουμε επειδη ειναι καθολα θεμιτό...
αν κι αυτο το εξ αναγκης για ποσους ισχυει; οι περισσοτεροι αγοαζουν καθε μηνα τη μαιμου του μηνα. Χομπι  και συλλογη μηπως;
Καταναλωτισμος; ικανοποιηση ατμιστικης αναγκης;

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #505 στις: Δεκεμβρίου 07, 2013, 20:36 »
.... Χομπι  και συλλογη μηπως;
Καταναλωτισμος; ....


Για χόμπι και συλλογή αγοράζεις τα γνήσια!


Για καταναλωτισμό αγοράζεις μαϊμού και ικανοποιείς το αίσθημα!

Αποσυνδεδεμένος gpanos

  • **
  • 248
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #506 στις: Δεκεμβρίου 07, 2013, 21:35 »

Το άτμισμα μπορεί να είναι πολύ οικονομικό αν το κάνεις για να απαλλαγείς από τα κακά του Κ.Τ. και μπορεί να γίνει πολύ δαπανηρό αν το κάνεις για χόμπι και ψάχνεις το απόλυτο. Οι ρέπλικες ήρθαν για γεφυρώσουν το χάσμα του ατμιστή που θέλει το κάτι παραπάνω και δεν έχει την οικονομική άνεση να πάρει το αυθεντικό. Για εμένα το άτμισμα είναι χόμπι, το έχω επιλέξει και ο εξοπλισμός μου έχει κοντά στο πεντακοσάρικο χωρίς να έχω επιλέξει τα πιο ακριβά και βάζοντας σε αυτό το ποσό μόνο αυτά που χρησιμοποιώ, χωρίς τα αρώματα, μιας που μιλάμε μόνο για τον εξοπλισμό.
Εκείνο που δεν μου αρέσει στις ρέπλικες είναι ότι βάζουν μέχρι και το εμπορικό σήμα των αυθεντικών, πράγμα ανήθικο. Άλλο να αντιγράψεις έναν μηχανισμό, αυτό γίνεται σε όλες τις ηλεκτρονικές και μηχανικές κατασκευές και άλλο να του αντιγράψεις όλο τον σχεδιασμό, μέχρι και την τελευταία τελεία. Το να φτιάξω ένα δικό μου mod και να αντιγράψω κάποιες ιδέες από άλλα mod είναι λογικό. Πόσα πράγματα μπορείς να κάνεις με έναν σωλήνα; Το να βάλω το εμπορικό σήμα για να πουλήσω περισσότερα κομμάτια είναι ανήθικο. Έτσι όμως λειτουργεί η βιομηχανία στην Κίνα. Αυτοί οι άνθρωποι δε μπορούν να δημιουργήσουν. Θα τους δώσεις ένα αντικείμενο και θα σου φτιάξουν το ίδιο (έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ σε αυτό το κομμάτι), αλλά άμα τους πεις να φτιάξουν ένα mod με τα καλύτερα κομμάτια αυτών που κυκλοφορούν, θα σε κοιτούν λες και έχεις κατέβει από άλλο πλανήτη.
Ευτυχώς για εμάς βρισκόμαστε στην Ελλάδα, έχουμε πολύ καλούς κατασκευαστές και αν δεν μπορούμε να αγοράσουμε το ακριβότερο, σίγουρα θα βρούμε κάποιο σε λογική τιμή που θα μας δώσει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Και για να μην αδικώ και τους κατασκευαστές άλλων χωρών υπάρχουν κάποιοι Ευρωπαίοι που βγάζουν πολύ αξιόλογες λύσεις και οικονομικές. Αν το ψάξετε λιγάκι θα το διαπιστώσετε και μόνοι σας.

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #507 στις: Δεκεμβρίου 07, 2013, 21:57 »
Ακόμα κρατάει αυτο το νήμα και εξακολουθει να σπέρνει έριδες??  :confused1: :confused1: :confused1:
 Αν καποιος αντιγραψει επακριβως ενα πράγμα και το πουλάει ως αυθεντικό τότε ειναι απατεώνας. Αν ομως το αντιγραψει και το πουλάει ως "αντίγραφο του τάδε" καλά κάνει και δεν υπαρχει τιποτα το μεμπτο.
Αλλά Έλεος ρε παιδια, για σωλήνες με μπαταρίες μιλάμε δεν μιλάμε για την εφεύρεση του τροχού!
Και μην μου πει κανεις ότι το η.τ. ειναι πολυ σημαντικη εφευρεση.Το η.τ. ειναι σημαντικό σαν εφεύρεση , σύλληψη και αρχή λειτουργίας, τα διάφορα mod αποτελουν την εξέλιξη του. Και μην ξεχνάτε πως ΟΛΟΙ μας συνεπικουρούμε λιγότερο η περισσότερο αφου η μπαταρια τυπου eGo ή ο eGo-T ή ο C5 ή ο meshάτος ατμοποιητής που ΟΛΟΙ εχουμε χρησιμοποιήσει σε καποιο στάδιο όλα αυτα αρχικά ΕΝΑΣ τύπος ή ΜΙΑ εταιρεία τα έβγαλε και μετά γέμισε η αγορά (ευτυχώς).

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #508 στις: Δεκεμβρίου 07, 2013, 22:28 »
"Ακόμα κρατάει αυτό το νήμα;"
Έξυπνη ερώτηση. Και τη συνεχίζω, κι αν σταματήσει, ποια από τις δύο ηθικές θα έχει γκρεμιστεί;
Απλά πιστεύω είναι ακόμα νέα αγορά, και το σκεφτόμαστε. Όταν θα βγει καλή αντιγραφή του tribecca θα σταματήσουμε..
Γιατί στον κοιννωνικό μου (μη ατμιστικό) περίγυρο, δεν έχω δει κανέναν να λέει:
"Πήρες LV τσάντα από το κέντρο 10 €. Δηλαδή τη χρειαζόσουν ή το έκανες από καταναλωτισμό;"
"Ο Μπέρμπερυ όμως που έφτιαξε το άρωμα χάλασε πολλά σε δοκιμές για να το πετύχει, και να το πάρει μετά ο κλέφτης και να το πάρεις χωρίς πραγματικά να το χρειάζεσαι."

Το ατνίθετο λένε/λέω συνήθως:
-Πήρες LV;;!
-Ναι αμέ, Πως το θες; 10 € ρε από το κέντρο..

-Άνοιξε ένα αρωματάδικο με αντίγραφα στο κέντρο... Μύρισε τον Μπουρμπερυ εδώ..
-Πλάκα κάνεις.. Καλά εγώ άλλο βάζω, αλλά.. Πόσο το πήρες;


Απλά είναι νέα αγορά, θα στρώσουμε......

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #509 στις: Δεκεμβρίου 07, 2013, 22:37 »
Σωστός Στέλιο πλήν όμως το θέμα του νήματος δεν ειναι η αντιγραφή και πιθανά εξέλιξη ιδεών. Αυτό γίνεται κατα κόρον, εξελίξεις, βελτιώσεις, και ευτυχώς που συμβαίνει!Μιλαμε για αντιγραφές τεμαχίων εδώ ομως. ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΣ.


@vantamis. Πολύ ορθά δινεις τα respect στον οριτζιναλ κατασκευαστή.
Και πιθανότατα πολύ ορθά πράττεις και αγοράζεις κλώνους εφόσον δεν σου επιτρέπουν τα οικονομικά σου ενα ορίτζιναλ που θα ήθελες.
Ουδέποτε κατηγόρησα καταναλωτή που αγοράζει κάτι που στην τελική πωλείται ελεύθερα στην αγορά.
Η Διαφορές είναι δύο.
οτι πωλείται ελευθερα στην αγορά, επειδή ο Κινεζος μεγαλοεργοστασιάρχης κόπιας, ξέρει πολυ καλα οτι οποιος του κουνηθεί, θα καταστραφεί. Η θα φάει χρόνια σε δικαστήρια, για κάτι που η μπογιά του θα έχει λήξει προ πολλού.


Respect σε αντιγραφέα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να δίνονται ομως. γιατι δεν "κατάφερε" να το φτιάξει φτηνότερα. Το εφτιαξε απλά με χειρότερα υλικά και μεροκάματα τριτοκοσμικά, αλλα τελικά τυχαίνει να έχει υπερπολλαπλάσιο ποσοστιαίο περιθώριο κέρδους απο τον ορίτζιναλ κατασκευαστή.
Δεν "καταφερε" κατι λοιπον.
ΕΚΛΕΨΕ.
Και εκλεψε ακομα και αν δεν εβαλε λογότυπα. Εκλεψε ιδέες και ερευνα, γλύτωσε αγχος μηνών και σωρεία πρωτοτύπων που δέν δουλεψαν ποτέ, γλύτωσε τρεχάματα μικροδορθώσεων με το όποιο κόστος τους, απλά κλεβοντας τον κόπο, την ιδέα, εστω και μονο σχεδιαστικά καποιου αλλου.
κατα συνεπεια καταλαβαίνεις οτι όπως και ανήταν η αρχική σου πρόθεση, δίνοντας respect σε αντιγραφείς ΜΗ ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΟΥΣ, όχι κάποιον που εξέλιξε μια ιδέα για κατι δικο του αλλα καποιον που απλα κοπιάρισε την δουλειά καποιου αλλου, θές δε θές, δίνες respect σε κλέφτες.
Εξακολουθώ να υποστηρίζω ακράδαντα το δικαίωμα του κάθε καταναλωτή να ψωνίσει ότι θέλει και απ οπου θέλει, απλά η δική μου ηθική, επειδή το παραμύθι του καταναλωτισμού δεν αποτυπώθηκε τόσο στο DNA μου ωστε να με κάνει καταναλωτικο μηχανάκι, δέν μου επιτρέπει να κυκλοφορήσω με κλεψίτυπο και να αισθάνομαι καλα με τον εαυτό μου.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 981 131067 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:44
από Chris66
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 92 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 110 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 115 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 176 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 120 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1881 249163 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 02:38
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 767461 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966
My Flavor Shot Reviews Shake and Vape 0 204 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 01:02
από chkontog
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1415 181627 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:07
από tony1976
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 408 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 14:59
από tony1976
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 374 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 09:22
από Tem