vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

88 επισκέπτες, 3 χρήστες
mathimatikos1966, Tem, lagoudakis

Twitter

Πρωτότυπα και ιμιτασιόν

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #480 στις: Δεκεμβρίου 06, 2013, 20:46 »
Είναι λυπηρό να εχουμε φτασει σε σημειο να κοροιδευουμε και να ειρωνευομαστε τα αυτονοητα, δλδ το να θελει καποιος να προστατεψει την δημιουργια του.

Αποσυνδεδεμένος gmax

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #481 στις: Δεκεμβρίου 06, 2013, 21:19 »
Το bravo στον shadockan κατά λάθος μπήκε. Στον Πολυκράτη πήγαινε.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #482 στις: Δεκεμβρίου 06, 2013, 21:32 »
Πολυκρατη δεν εχω προβλημα με κανενα κατασκευαστη και ειμαι απ' αυτους που λενε οτι το πόσο θα ειναι η τιμη , ειναι μόνο και μόνο στο χερι του κατασκευαστη.

Απλα τα εχω παρει λιγο με το υφος του κυριου που λες και εκανε το κορυφαιο και το απολυτο μοντ.......

Στα ματια του μπορει να ειναι το κορυφαιο,δεν ειναι και στα δικα μου ομως.

Δεν κατακρηνω κανενα,αλλα δεν μπορει να λεει οτι θα προστατεψει....τι θα προστατεψει ;;;

Δλδ θα κανει μηνηση σε ολους οσους εχουν κλωνους και δεν θα εχουν το δικαιωμα να ατμιζουν με τον κλωνο;;;

Και η προστασια ειναι μόνο η καταχυρωση της κατασκευης.  Κοστιζει ;;;  Να πληρωσει και μετα να μου πει και 'μενα (αν το ηθελα) οτι κανει τοσα λεφτα γιατι εχει ''σημα κατατεθεν''  :o


Αφου οπως ολοι δεν κανουν κατι τετοιο,δεν μπορουν να εχουν την οποιαδηποτε απαιτηση να μην παρω τον κλωνο,αφου δεν εχω τα λεφτα να παρω το οριτζιναλ.

Καλα κανει αν θελει να προστατεψει κατι δικο του,αλλα οχι με τετοιο υφος....








Ουτε ειμαι ανθρωπος που θελει να κανει μανουρα...

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #483 στις: Δεκεμβρίου 06, 2013, 21:42 »
Μπορει μια χαρά να λεει οτι θα προστατέψει τους "φίλους" του ήτοι τους πελάτες απο τους επιτήδειους που θα πανε να τους πασσάρουν τα κλεψίτυπα για ορίτζιναλ.
Απο και και πέρα, το ποιος θα παρει τα κλεψίτυπα και το τί θα τα κάνει και το αν θα πουλάει μούρη οτι είναι ορίτζιναλ είναι θέμα της ηθικής του καθενός.
Αλλα μην λεμε για την μούρη του κατασκευαστή οταν την ΔΙΚΗ του δημιουργία παίρνει κάποιος έστω και ως κλεψίτυπο. Αν μας τη σπάει, παμε παρακάτω και διαλέγουμε αλλον κατασκευαστή. Αλλα ΔΕΝ επιλέγουμε να μην δώσουμε λεφτά σε αυτόν αλλα σε εναν κλεφτάκο.
Αλλα είπαμε. Είναι θέμα της ηθικής του καθενός. Και οχι θέμα πατέντας. Οι οπτικές αλλαζουν σύμφωνα με τα συμφέροντά μας.

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #484 στις: Δεκεμβρίου 06, 2013, 21:46 »
Εγω θα το προστατευα με χειροτερο υφος.
Δεν εχει σημασια τι θα βγαλω. Σε καποιους αρεσει, σε καποιους οχι. Ειναι νομιμο δικαιωμα μου να το βγαλω, και στην τιμη που νομιζω. Δυστυχως η ταριφα της πατεντας ειναι τετοια, που αν δεν εχω την φιλιπ μορις πισω μου, δεν την αντεχω. (Οπως δεν την αντεχουν οι γνωστοι κατασκευαστες που ξερουμε, ελληνες ρωσοι κλπ). Αυτο σημαινει οτι δεν πρεπει να ειμαι δυσαρεστημενος με αυτους που κλεβουν το κερδος μου?

Και δεν ειδα να λεει κατι για τους αγοραστες των κλωνων, μονο για τους κατασκευαστες.

Υπαρχει μια διαφορα, απο το να αναγκαζομαστε να αγορασουμε κλωνους λογω των γνωστων συνθηκων, μεχρι να κοροιδευουμε και εναν κατασκευαστη που με το απολυτο δικιο του γινεται εξαλλος που τον κλεβουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 06, 2013, 23:27 από Πολυκράτης »

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #485 στις: Δεκεμβρίου 06, 2013, 22:05 »
*EDIT* Πολυκράτη μαζί γράφαμε!

Απίστευτη είναι η απαίτηση του κοινού να αποκτήσει την ιδέα κάποιου σε κλάσμα του κόστους λες και τους χρώσταγε το χρόνο που έφαγε για να τη συλλάβει και είναι δικαίωμα τους να αντιγράφουν κατά το δοκούν.

Δυστυχώς στην "κοινωνία" που ζούμε μόνο μέσω λογικών "οπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος" μπορεί να προστατέψει κανείς τον κόπο του και το δικαίωμα του να τον κάνει ότι θέλει. Αυτή η ράβδος λοιπόν λέγεται "πατέντα" αλλά για να κατοχυρώσεις κάτι τέτοιο παγκοσμίως τα χρήματα που απαιτούνται είναι τόσα που καλύτερα ν'αλλάξεις επάγγελμα ή να πουλάς Coca Cola.

Αν δεν υπήρχαν η δημιουργoί δεν θα υπήρχαν και οι κλώνοι διότι αυτοί που τους κατασκευάζουν από δημιουργικότητα είναι "άχρηστοι".

Αγοράζουμε τον κλώνο γιατί μας βολεύει αλλά μην πουλάμε και πνεύμα από πάνω. Ο μόνος λόγος που έχουμε τη δυνατότητα να πάρουμε κλώνο είναι η ύπαρξη του δημιουργού. Και ο μόνος λόγος που παίρνουμε χαμπάρι ποιος κλώνος αξίζει και ποιος όχι είναι το γεγονός ότι η χρηστική αξία του αυθεντικού δίνει κίνητρο στους πολλούς ν'ασχοληθούν και ν'αναδείξουν αυτή του κλώνου και το λόγο ύπαρξης του. Διαφορετικά, θα σάπιζε ο κάθε "κλώνος" στην αφάνεια όπως σαπίζουν ένα σωρό σαβούρες που παράγουν αυτοί που δεν έχουν κάτι αξιόλογο για να αντιγράψουν.

Το πόσο χρεώνει ο καθένας είναι αποκλειστικά δικαιωμά του κι αν δεν μας αρέσει πάμε παρακάτω. Ο λόγος που θα πρότεινα στου κατασκευαστές χαμηλότερες τιμές είναι για να αυξήσουν τις πωλήσεις τους και να μειώσουν τα κίνητρα για κλώνους.

Αν ποτέ αποφασίσει μεγάλη εταιρεία με σοβαρά μηχανήματα να μπει στη διαδικασία μαζικής παραγωγής ποιοτικών επισκευάσιμων τότε οι  κλώνοι δεν θα έχουν την ίδια τύχη. Πρόκειται για μια μεταβατική περίοδο της αγοράς όπου τα προϊόντα ως δημιουργίες ανήκουν σε πολύ πολύ μικρές εταιρείες ενώ τα μέσα μαζικής παραγωγής σε αρκετά μεγαλύτερες. 

Και για τους περισσότερους δεν είναι ακριβώς το θέμα το οικονομικό αλλά το γεγονός ότι θέλουν να αγοράσουν τα πάντα γιατί στο τέλος έχουν ξοδέψει αρκετά λεφτά με τα οποία θα μπορούσαν να έχουν 2-3 καλά αυθεντικά. Θέλουμε όμως 10.

Και δεν βγάζω την ουρά μου απ'εξω αλλά όπως και να το δει κανείς ο Χ και Ψ δεν μας χρωστούσε ούτ Kayfoon ούτε Ιθάκη ούτε Νέμεσις σε τιμή ευκαιρίας ούτε μας το επέβαλε ως φόρο. Εμείς τα θέλουμε όλα αλλά ας γνωρίζουμε ότι πληρώνουμε "κλέφτες".


Τέλος, οι πατέντες ακόμα κι αν ήταν δωρεάν πρέπει να έχουν και κάποια όρια φυσικά διότι δεν σημαίνει ότι επειδή σκέφτηκε κάποιος τον τροχό σήμερα αποκλείεται να τον σκεφτεί μόνος και κάποιος άλλος αύριο. Υπάρχουν πολλές πτυχές σε αυτό και πολλές βελτιώσεις προϊόντων που αποτελούν φυσικές εξελίξεις και γι'αυτό και οι πατέντες έχουν ημερομηνία λήξεως με σκοπό την ανταμοιβή του πρώτου που συνέλαβε μια ιδέα για το χρόνο του και τα έξοδα του.

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #486 στις: Δεκεμβρίου 06, 2013, 22:46 »
και να συμπληρωσω οτι σαφως εκμεταλευονται και τη φημη του καθε κατασκευαστη και οχι μονο τη σχεδιαση.
γιαυτο βαζουν και τα λογκο και δεν αλλαζουν ουτε μια βιδα επανω. γιατι δεν εκανε ο κινεζος ατνιγραφο του τροπου λειτουργειας του τσιγιου ή του νεμεσις με αλλο λογκο και καποιες διαφορες στην εμφανιση;
απλα για να εκμεταλευτει οτι εχει καταφερει ο αλλος. :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #487 στις: Δεκεμβρίου 07, 2013, 00:18 »
  Ο καθενας μας παιζει με τους κανονες του παιχνιδιου σε ολα τα πεδια της ζωης μας. (Η ζωη ειναι αδικη, ανηθικη αλλα αυτη ειναι...) Αλλιως κανει επανασταση  :respect:


Επαγγελματικα πιο συγκεκριμενα η κατασταση ειναι η δεδομενη για τους δημιουργους mods. Οποιου δεν του αρεσει τα παραταει και στρεφει το ταλεντο του αλλού. Αλλοστε κανενας απο τους συγκεκριμενους δεν χαλασε χρονο απο τη ζωη του σπουδαζοντας το συγκεκριμενο αντικειμενο... Και εδω που τα λεμε σιγα τις πατεντες, δηλαδη τι να πουν κι αλλοι...
Κανενας δεν δικαιουται να  :'(   οταν οι κανονες ειναι γνωστοι..


Απο τη στιγμη που ο καποιος κινεζος κρινει πως θα βγαλει περισσοτερο κερδος αντιγραφοντας ακομα και το λογοτυπο του διασημου κατασκευαστη "Μπουρδογλου", και μαλιστα χωρις να τον μπουζουριασουνε καλα κανει. Αν μαλιστα η ποιοτητα του προιοντος του ειναι εφαμηλη του προιοντος τού "Μπουρδογλου" τοτε  :respect: .    Αλλοστε και ο "Μπουρδογλου" δεν κανει κοινωνικο εργο κι αυτος τη μεγιστοποιηση του κερδους του σκοπευει και καλα κανει!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 07, 2013, 00:28 από DIMTH »

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #488 στις: Δεκεμβρίου 07, 2013, 00:38 »
Το να κανεις διεθνη πατεντα ειναι αρκετα ακριβο, οχι τεραστιο κοστος, παιρνειι ομως πολυ κοπο και χρονο και το μεγαλυτερο κοστος ειναι μετα για την διατηρηση της πατεντας (ετησιο κοστος) Θες τουλαχιστον 2 χρονια μεχρι την κατοχυρωση και εστω αν θεωρητικα καλυπτεσαι απο την καταθεση της αιτησης, πιας το αυγο και κορευτο. Επισης δεν ειμαι σιγουρος οτι η κινα εχει προσυπογραψει τις σχετικες συμφωνιες περι πνευματικων δικαιωματων οποτε αν οχι ο,τι και να κανεις δεν σε καλυπτει εναντι καποιου που αγοραζει αποκινα. Η λυση για εναν ταλαντουχο κατασκευαστη ειναι μια: μεχρι να σε αντιγραψουν να εχεις προχωρησει σε νεες καινοτομιες και προιοντα. Αυτο φυσικα εμας τους καταναλωτες δεν μας συμφερει!

Sent from my HTC One V using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #489 στις: Δεκεμβρίου 07, 2013, 01:24 »
Έχω γράψει αρκετές φορές για το θέμα πρωτότυπα κι ιμιτασιόν (κάποια μέρα μπορεί να τα μαζέψω όλα σε ένα μεγάλο ποστ...)
τώρα μου κίνησε το ενδιαφέρον αυτό που ειπώθηκε από alexmach. Οι οπτικές αλλάζουν με τα συμφέροντά μας. Κι αν μου επιτρέπεται να το θέσω πιο ωμά, η ηθική μας αλλάζει με τα συμφερόντά μας. Ναι, κι είναι το μόνο που συμφωνώ.
Το ίδιο αλλάζει κι η ηθική του κινέζου, που προσπαθεί να πάρει λεφτά καθώς του έχουν κλέψει την ιδέα του ηλεκτρονικού τσιγάρου
Το ίδιο αλλάζει και του υποστηρικτή του κατασκευαστή, γιατί πίνει γιάκομπς ή πέπσι (μην πει κανείς τώρα πως έχει λήξει η πατέντα..) γιατί απλά του αρέσει καλύτερα η γεύση.
Το ίδιο αλλάζει του αγοραστή μαϊμούς όταν του κλέβουν τη δική του ιδέα.
Το ίδιο και του κατασκευαστή, όταν έβαλε after market αξεσουάρ στη μηχανή του.

Αρκετά τα παραδείγματα και καταλήγω. Αποδεικνύεται έυκολα πως η ηθική μας αλλάζει σύμφωνα με την οπτική/συμφέρον μας. Είναι παράλογο να προσπαθήσουμε λοιπόν να σκεφτούμε με το συμφέρον του κατασκευαστή, γιατί είναι πιο ηθικό. Δεν υπάρχει ηθικό κι ανήθικο. Κοινωνικά κατασκευάσματα είναι. Κάνει ποτέ ένας πήθικος ή ένας σκύλος κάτι ανήθικο; Το κακό είναι πως ακόμα κι αν πούμε πως εμείς το κάνουμε γιατί είμαστε πολιτισμένοι, μα κι αυτοί που μας λένε πως η αγορά αντιγραφής είναι ανήθικη, δεν το λέγαν πάντα, δε θα το λένε πάντα, και δεν το λένε ακόμα και τώρα στα πάντα. Συμφέρον είναι, και μόνο συμφέρον. Όποιος όμως επιθυμεί μπορεί να μπει στο infinity loop της ηθικής....

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #490 στις: Δεκεμβρίου 07, 2013, 01:36 »
Ο Κινεζος που ανακάλυψε το ΗΤ εφτιαξε και την πρώτη εταιρία ΗΤ  η οποια ήταν και για χρόνια η μονη εταιρία!
Οποτε κανεις δεν του εκλεψε τίποτα και μαλιστα εγινε και πολύ πλουσιος απο αυτήν την ιδέα. και μπράβο του.
προσωπικά επαναλαμβάνω ΠΑΝΤΑ οτι εδώ δεν ιλαμε για μια γενική ιδέα ή για αυτά που πολλοί λενε "σωλήνες με σπειρώματα" κλπ κλπ.
Εδω μιλαμε για απολύτως κλεψίτυπα. Εθελοτυφλούμε?
Μονο εγώ βλεπω την διαφορά δηλαδή μεταξύ των δύο περιπτώσεων?
Απο την μια ενα egoT και ενα GG ας πουμε, και απο την αλλη δυο πανομοιότυπα προϊοντα. Και θελουμε να πουμε οτι είναι το ίδιο? Οποτε να μην πω οτι η ηθική μας αλλαζει συμφωνα με τα συμφέροντα?
Ολες, μα ΟΛΕΣ οι δικαιολογήσεις των κλεψίτυπων που εχω διαβάσει σε αυτό το νήμα, είναι σαν να βλέπω απλές δικαιολογίες για να δικαιολογήσουμε είτε την απληστία μας, είτε να ρίξουμε το "φταίξιμο" αλλου. (βλεπε υψηλες τιμες ορίτζιναλ).
Ελάχιστοι παραδέχονται οτι αν είχαν ταλεφτά θα αγόραζαν το ορίτζιναλ, (και οχι δεν φταίει ο κατασκευαστής για το οτι μπορει να πουλάνε τα κομμάτια του οι μαυραγορίτες στην τριπλασια), ή απλά δεν ρίχνουν το φταίξιμο αλλου.
τελικά, μερικοί ανθρωποι, χαρακτηρίζονται απλά και μόνο απο τον καταναλωτισμό τους.Και προσωπικά με λυπεί να βλέπω οτι η προσπάθεια να μας κάνουν ολους καταναλωτικές μηχανές αποδίδει. οι δικαιολογίες είναι πάντα έτοιμες.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3880
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #491 στις: Δεκεμβρίου 07, 2013, 03:50 »
Δυστυχώς στην "κοινωνία" που ζούμε μόνο μέσω λογικών "οπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος" μπορεί να προστατέψει κανείς τον κόπο του και το δικαίωμα του να τον κάνει ότι θέλει. Αυτή η ράβδος λοιπόν λέγεται "πατέντα" αλλά για να κατοχυρώσεις κάτι τέτοιο παγκοσμίως τα χρήματα που απαιτούνται είναι τόσα που καλύτερα ν'αλλάξεις επάγγελμα ή να πουλάς Coca Cola.
Το να κανεις διεθνη πατεντα ειναι αρκετα ακριβο, οχι τεραστιο κοστος, παιρνειι ομως πολυ κοπο και χρονο και το μεγαλυτερο κοστος ειναι μετα για την διατηρηση της πατεντας (ετησιο κοστος) Θες τουλαχιστον 2 χρονια μεχρι την κατοχυρωση και εστω αν θεωρητικα καλυπτεσαι απο την καταθεση της αιτησης, πιας το αυγο και κορευτο. Επισης δεν ειμαι σιγουρος οτι η κινα εχει προσυπογραψει τις σχετικες συμφωνιες περι πνευματικων δικαιωματων οποτε αν οχι ο,τι και να κανεις δεν σε καλυπτει εναντι καποιου που αγοραζει αποκινα.
Το κόστος μιας εθνικής πατέντας είναι συνολικά περίπου 300€ για τα πρώτα 5 χρόνια και το αντίστοιχο διεθνές που καλύπτει 30 χώρες επιλογής του πελάτη κυμαίνεται στα 10.000€. Βέβαια πρέπει να γίνεται ανανέωση κάθε χρόνο ΑΝ το επιθυμεί ο πελάτης και η πατέντα του ισχύει για όσο διάστημα πληρώνει. Ενδεικτικά για την Ελλάδα το κόστος ανανέωσης για τον 5ο χρόνο είναι 50€ και για τον 20ο 500€. Συνολικά περίπου 4.000€ απαιτούνται για μια εθνική Ελληνική πατέντα στη διάρκεια της 20ετίας. (τα κόστη είναι στο περίπου από την προσωπική μου εμπορική εμπειρία, δεν ασχολούμαι με έκδοση πατεντών). Η Κίνα συμμετέχει στη Διεθνή Συνθήκη έκδοσης πατεντών.

Αυτά τα κόστη δεν είναι απαγορευτικά για τον κατασκευαστή που σέβεται τη δουλειά του αλλά και τον πελάτη του. Δυστυχώς οι Κινέζοι μας έδειξαν ότι πέρασαν οι εποχές του ερασιτεχνισμού και πρέπει ο κατασκευαστής να γίνει επαγγελματίας όχι μόνο στο προϊόν αλλά και στην εμπορική του διάθεση. Έτσι προστατεύει και τον πελάτη που πλήρωσε 200€ για τον ατμοποιητή του και θέλει να ξεχωρίζει από τον διπλανό που έχει έναν πανομοιότυπο με κόστος 20€.

Όταν λοιπόν ένας κατασκευαστής πουλάει το προϊόν του 150€ και σκοπεύει να πουλήσει 1.000 τεμάχια, μπορεί άνετα να το τιμολογήσει 160€ ώστε να καλυφθούν τα 10 χιλιάρικα της διεθνούς πατέντας. Αντίγραφα πάλι θα βγουν αλλά μπορεί να κυνηγήσει τα ΑΚΡΙΒΗ αντίγραφα ιδιαίτερα αν έχουν το λογότυπο του χαραγμένο.

Αν ο κατασκευαστής δεν είναι σίγουρος αν θα πουλήσει 50 ή 5.000 τεμάχια, τότε ας μη βγάλει το προϊόν. Αυτό ισχύει και στους υπόλοιπους βιομηχανικούς τομείς.
Όταν ο κατασκευαστής βγάζει ένα θαυμάσιο αλλά "ανοχύρωτο" προϊόν, έχει τη συμπάθεια της κοινότητας αλλά όχι και του νομοθέτη. Στα μάτια του νομοθέτη ο Κινέζος δεν είναι κλέφτης αν δεν τα στάξει πρώτα ο κατασκευαστής. Δυστυχώς τόσο απλά είναι τα πράγματα και όσο οι πωλήσεις των η.τ. μεγαλώνουν οι εποχές του ρομαντισμού έχουν παρέλθει ανεπιστρεπτί.

Edit:
Όλα αυτά τα γράφω με καλή θέληση προς τους κατασκευαστές και όχι σαν κριτική. Είναι τα βήματα που πιστεύω ότι πρέπει να ακολουθήσουν για να εξασφαλίσουν τα προϊόντα τους. Το να αναλωνόμαστε αν η τιμή του Χ προϊόντος είναι ψηλή κι αν ο Κινέζος είναι μάγκας, δεν έχει κανένα νόημα. Και η Mercedes ακριβή είναι αλλά έχει διασφαλίσει τους πελάτες της ότι δεν θα κυκλοφορήσει Κινέζικη Mercedes με τα 1/10 των χρημάτων. Όποιος έχει τα λεφτά την αγοράζει αλλιώς παίρνει άλλη μάρκα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 07, 2013, 04:04 από camber »

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #492 στις: Δεκεμβρίου 07, 2013, 07:07 »
alexmach, με παρεξήγησες. Το αντίθετο από το να δικαιολογηθώ.
Ο λόγος που αγοράζω κλεψίτυπα αν προτιμάς τον ορισμό, είναι ότι με συμφέρει (σε όποια οπτική). Όχι για άλλο λόγο, και για αυτό είπα ότι είναι το μόνο που συμφωνώ. Αυτό που διαφωνώ, είναι πως οι κατασκευαστές  το ζητούν γιατί είναι ηθικοί.

Η ηθική όπως είπαμε (κι εγώ και alexmach, αλλά και πολλοί κοινωνιολόγοι πριν από εμάς) αλλάζει βάση συμφέροντος. Άρα αν θέλουμε/πούμε, να είμαστε ηθικοί προς τους κατασκευαστές, αυτό που λέμε είναι πως πρέπει να κοιτάξουμε το συμφέρον τους. Όμως ο αντιγραφέας κοιτάζει το συμφέρον το δικό του, ο κατασκευαστής το δικό του, το κράτος που ζητάει λεφτά προκαταβολικά για να σε προστατέψει το δικό του, και εγώ θα κάνω το ίδιο. Κι όπως επίσης κάνουν αυτοί, θα το θέσω στα "ηθικά" πλαίσια.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 07, 2013, 07:29 από exispathi »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #493 στις: Δεκεμβρίου 07, 2013, 09:16 »
Μερικα ποστ πιο πανω,εγραψα κατι που μαλλον ηταν αφορμη για κουβεντα που δεν ειχα σκοπο να γινει...

Δεν ειμαι υπερ των κλωνων......Ειμαι της γνωμης οτι πρεπει να βοηθαμε τους δικους μας κατασκευαστες,οχι ομως οτι θα κλεισω τα ματια σε ενα ξενο,καλο,σωστο ατμιστικο εργαλειο.

Δεν μου αρεσε απλα το πως ειπε ,ότι ειπε ο ΚΑΤΟ,για τα μοντακια τα δικα του  και του Footoon...

Ναι, ειναι δικαιωμα του να απαιτει το σεβασμο στις ιδεες και τις υλοποιησεις του (αυτο ειναι δικαιωμα ολων των κατασκευαστων),αλλα εγω το ειδα κατι σαν ''μαγκια'' ετσι οπως το διαβασα. 

Μπορει βεβαια να εκανα και λαθος...αλλα ετσι το ειδα εγω. Ηταν λοιπον και ο λογος που εγραψα οτι εγραψα.  Δεν μιλησα ουτε για τιμη (ακριβο,φτυνο),ειπα απλα οτι για να απαιτεις κατι,πρεπει να εχεις κατοχυρωσει την πατεντα.

Αν δεν το κανεις αυτο,μετα οτι και να κανεις δεν μπορεις να βρεις ακρη. 

Στο θεμα της ηθικης,και της αποψης οτι δεν πρεπει να ''πληρωνουμε'' τους κλεφτες με τα λεφτα μας,ειμαι και 'γω συμφωνος,αλλα οταν δεν εχει καποιος να παρει το όποιο μοντ,δεν μπορω να του πω και τιποτα....ουτε εγω ουτε κανενας.

Ο καθενας μας κανει τα κουμαντα τα δικα του,ετσι ωστε να μπορει να ζησει οσο γινεται πιο καλα και σωστα.
Δεν θα σκεφτω λοιπον αν ειναι του ΚΑΤΟ,του Θαναση ή του Craven μια συσκευη,οταν μπορω να την παρω και μετα να εχω και λεφτα για να παρω γαλα για το παιδι.

Συγνωμη αν εδωσα αφορμη για διαφωνιες , δεν το εκανα με σκοπο... :angel: :angel: :angel: :angel: :angel:











Ειμαι καλο παιδι  ;D ;D ;D






Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #494 στις: Δεκεμβρίου 07, 2013, 09:43 »
Συνεχίζω κι εγώ και συγγνώμη αν οι τόνοι μου φανήκαν κάπως, δεν καταφέρομαι εναντίον κανενός, προς Θεού, αλλα απλά εχω μιαν ευαισθησίαν στο θέμα... :tongue_smilie:
Η Πατέντα λοιπόν δεν θα κάλυπτε κανεναν πουθενά, γιατι και σε αυτοκίνητο ακόμα, με ενα εκατοστό διαφορά στο ολικό μήκος, ΔΕΝ θεωρείται αντίγραφο και μπορεις να κανεις παραγωγή. Αντε και μια μικροδιαφορά στο λογότυπο κι ετοιμοι. Ετσι βεβαια θα σώζονταν οι καταναλωτές απο τους επιτήδειους που πουλάνε το φύκι φύκι για μεταξωτή μεταξωτή κορδέλα. τουλάχιστον. Αλλα πατέντα δεν θα κανει κανεις γιατι δεν ξερει ποσα θα πουλήσει. ξερει ΜΟΝΟ οταν ξεκινήσει παραγωγη και δεί το ενδιαφέρον. Εχουμε δεί παμπολλα παραδείγματα κατασκευαστών που πηραν ψηλά τον αμανέ, και ανεβασαν τιμές κλπ και ως καταναλωτές αν θέλτε "οφείλουμε" να τους γυρίσουμε εμφανώς την πλάτη.
Απο την παράλλη, ενας π.χ υπάλληλος της Νομαρχίας Βλαδιβοστόκ, που εβγαλε το νέο καταπληκτικό ατμοποιητή ξερω γώ και εβγαλε και λεφτά μεν απο αυτό, μπορει σοβαρά να ασχοληθεί με διεθνή δικαστήρια και κυνήγι για να φύγουν οι κλώνοι απο την αγορά? Αντε και τα καταφέρνει με τη Φαστεκ, τι γίνεται με αλλους 800 στο αλιμπαμπα????? ΔΕΝ γίνεται! Απλα. Ο κατασκευαστής είναι ο ιδιώτης ερασιτέχνης.
Ο Κινέζος απο την αλλη, είναι ο εργοστασιάρχης με τα νομικά και λογιστικά του τμήματα, και με κόσμο που μπορει να στείλει να σε κυνηγήσουν. ΔΕΝ τα βάζεις μαζί του λοιπον!
Και εκει είναι η διαφωνία μου εν γένει. Εχουμε στο μυαλό μας την αντίθετη εικονα με τον κινέζο να καταλαμβάνει την θέση του φτωχούλη του θεου, και ΔΕΝ είναι έτσι. οσο καθήκι και αν αποδεικνύεται ο κατασκευαστής ενίοτε.
με λίγα λόγια, σαν να είμαι η "Εταιρία Ανθρακούχων Αναπσηκτοικόν" του Καρβασαρά και να βγάζω το νέο και καταπληκτικο αναψυκτικο και να μου το κλέβει η κοκακόλα. Που πα ρε Καραμητρο να τα βαλεις μαζί τους?? Ε?


Απλα προσωπικά αρνούμαι ναμπω στο λούκι που ονομάζεται ΄'καταναλωτισμός" και να κοιτάω τα πάντα με την σκοπιά του καταναλωτή. Εδώ και εκατό χρόνια αυτό προσπαθούν ολοι να μας κάνουν και τελικά το πετυχαίνουν.
Σε καθε τι που βλεπουμε γύρω μας και δέν φυτρώνει απο το εδαφος υπάρχει ενας σχεδιαστής και ενας κατασκευαστής απο πίσω.
Οφείλουμε εφόσον χρησιμοποιούμε τα προϊοντα τους, αν όχι να σεβόμαστε, τότε εστω, να αναγνωρίζουμε την δουλειά και την προσφορά τους.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 981 131059 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:44
από Chris66
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 86 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 106 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 111 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 173 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 116 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1881 249158 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 02:38
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 767456 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966
My Flavor Shot Reviews Shake and Vape 0 203 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 01:02
από chkontog
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1415 181623 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:07
από tony1976
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 408 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 14:59
από tony1976
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 372 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 09:22
από Tem