vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

369 επισκέπτες, 4 χρήστες
George Pap, Milarepa, Tem, thanos1071

The Dripper

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1080 στις: Μαΐου 06, 2015, 00:07 »
1. δεν έχεις θέμα απλά θυμήσου να στάξεις πρώτα
2. την πρώτη φορά είναι τελείως στεγνό και θέλει να το διαβρέξουμε πρώτα. Τις επόμενες δεν στεγνώνει τελείως οπότε θέλει λιγότερο. Γενικά το βαμβάκι πρέπει πάντα να είναι υγρό ανεξάρτητα από το πόσο θα στάξουμε.

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1081 στις: Μαΐου 06, 2015, 00:38 »
Κατι αλλο, πια μπαταρια δουλευει καλυτερα με το dripper, με νοιαζει σε θεμα μπολικο ντουμανι κατι που δεν εχω τωρα με το caravela clone, αν βαλω κανα istick 20w και ατμιζω στη μικροτερη ταση που περνει το mod θα εχω περισοτερο ντουμανι απο το μηχανικο mod που εχω τωρα το οποιο δεν διαθετει ρυθμηστη v/w ή και στο istick θα πρεπει να του ανεβασω υποχρεωτικα watt για να εχω περισοτερο ντουμανι?

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1082 στις: Μαΐου 06, 2015, 00:50 »
Με μια καλή μπαταρία imr πάνω στο μηχανικό θα είσαι πολύ ευχαριστημένος απ'όλες τις απόψεις.


Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1083 στις: Μαΐου 06, 2015, 01:16 »
Η παρακατω ειναι η μπαταρια μου, ειναι 18650 μια χαρα ντουμανια εχω απλα οχι τοσα πολλα οπως βλεπω σε κατι βιντεο πχ στο τελευταιο που ανεβασε εδω ενας φιλος.


Κατι ασχετο, οπως ειπα κανω 0νικα υγρα επειδη με πειραζει η νικοτινη των υγρων με καιει πολυ στο λαιμο, ειχα να πιασω μερικες ωρες το dripper, μολης κανω τζουρα ενω ηταν ολα αψογα ατμος και γευση με εκαιγε πολυ στο λαιμο σαν να ειχε νικοτινη αλλα η γευση ηταν μια χαρα, υπαρχει περιπτωση να ειχε στεγνωσει το βαμβακι ή να εχω βρεξει το βαμβακι με νικοτινουχο υγρο και να μη το θυμαμε μιας εκανα πολλα πειραματα με υγρα σημερα ή παιζει και το ενδεχομενο να με ερεθιζει στο λαιμο η vg γιατι ειμαι και κρυωμενος με πονολαιμο απο το πρωι?
Απ' οτι ξερω η vg ειναι φιλικη στο λαιμο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 06, 2015, 01:32 από giorgosmc »

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1084 στις: Μαΐου 06, 2015, 09:19 »
Καλύτερα να χρησιμοποιήσεις μπαταρίες ασφαλούς χημείας imr (aw efest keepower lg samsung και άλλες) ή μπαταρίες με προστασία. Μιλάμε πάντα για μηχανικό μοντ και προσωπική άποψη.
Καλύτερα ρίξε και μια ματιά στο νήμα με τις μπαταρίες, θα σε βοηθήσει πολύ.

Αν χρησιμοποιείς υγρά χωρίς νικοτίνη είναι αδύνατον να έχεις ρίξει υγρό με νικοτίνη, άρα θα έφαγες  καμμένο από στεγνό βαμβάκι ή θα φταίει το κρύωμα.
Για το ντουμάνι, όσο πιο ψηλα στο κεραμικό έχεις την αντίσταση, τόσο πιο πολύ αέρας θα περνάει.
Και κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις για ντουμάνι, είναι να ανοίξεις με ένα τρυπανάκι 1,5mm τις τρύπες εισαγωγής αέρα για να μπαίνει περισσότερος αέρας(αυτό γίνετε με δικό σου ρίσκο).

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1085 στις: Μαΐου 06, 2015, 10:09 »
Δεν  είναι  για  πολύ  πιπιλα  ……με  σταξιμο  πάνω  στην  καμπανα  δεξιά - αριστερά  και  όχι  από  επάνω  κάθετα  …και  με  ένα  χαλαρο  λασο  από  βαμβάκι  γύρω  από  το  κεραμικο   είμαστε  οκ 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1086 στις: Μαΐου 06, 2015, 13:53 »
Η παρακατω ειναι η μπαταρια μου, ειναι 18650 μια χαρα ντουμανια εχω απλα οχι τοσα πολλα οπως βλεπω σε κατι βιντεο πχ στο τελευταιο που ανεβασε εδω ενας φιλος.


Κατι ασχετο, οπως ειπα κανω 0νικα υγρα επειδη με πειραζει η νικοτινη των υγρων με καιει πολυ στο λαιμο, ειχα να πιασω μερικες ωρες το dripper, μολης κανω τζουρα ενω ηταν ολα αψογα ατμος και γευση με εκαιγε πολυ στο λαιμο σαν να ειχε νικοτινη αλλα η γευση ηταν μια χαρα, υπαρχει περιπτωση να ειχε στεγνωσει το βαμβακι ή να εχω βρεξει το βαμβακι με νικοτινουχο υγρο και να μη το θυμαμε μιας εκανα πολλα πειραματα με υγρα σημερα ή παιζει και το ενδεχομενο να με ερεθιζει στο λαιμο η vg γιατι ειμαι και κρυωμενος με πονολαιμο απο το πρωι?
Απ' οτι ξερω η vg ειναι φιλικη στο λαιμο.


Στα video πάντα φαίνεται το ντουμάνι περισσότερο απ' ότι πραγματικά είναι. Δεν το κάνουν επίτηδες οι παρουσιαστές, απλά έτσι φαίνεται, ειδικά αν έχεις τον φωτισμό από πάνω.
Αν πάντως ψάχνεσαι για ντουμάνια, με λάθος dripper προσπαθείς :)
Όσο για το κάψιμο στο λαιμό, όταν είναι ερεθισμένος ακόμα και ο αέρας στην αναπνοή μας ενοχλεί, φαντάσου ο ατμός...

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1087 στις: Μαΐου 06, 2015, 15:42 »
Καλύτερα να χρησιμοποιήσεις μπαταρίες ασφαλούς χημείας imr (aw efest keepower lg samsung και άλλες) ή μπαταρίες με προστασία

Φιλε μου επειδη ειμαι ασχετος στειλε μου κανα link στο skroutz καμια αξιοπιστη μπαταρια σαν αυτες που ανεφερες να ριξω μια ματια για τι ακριβως προκειτε.


Ευχαριστω για τη βοηθεια παιδια, παντως επειδη δεν ειμουν σιγουρος αν ηταν ο λαιμος μου και επειδη δεν θυμαμουν καλα αν ειχα ριξει κανα υγρο με νικοτινη πανω στην αντισταση ή στο βαμβακι ή ακομα και να εκαψα κανα συρματακι καλου και κακου το ξανα εστησα με καινουρια αντισταση και δουλευουν ολα ρολοι δεν με καιει στο λαιμο πια, με το συγκεκριμενο στησιμο που εχω κανει πυροβολαει  :fight_shot_bandana:

Το μονο που φοβαμαι λιγακι ειναι αν το εχω μαζι και πεσει κατω ή τρανταχτει μεσα στο τσαντακι μηπως και φυγει απο τη θεση της καμια αντισταση και μου χαλασει, οχι οτι κουνιετε μια χαρα εχει μπει απλα μιας και την εχω λιγακι πιο πανω δεν εχει σφηνωσει πολυ γερα μεσα στο κεραμικο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 06, 2015, 15:54 από giorgosmc »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1088 στις: Μαΐου 06, 2015, 16:43 »
Τι σύρμα έχεις βάλει? Λίγες σπείρες βλέπω...

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1089 στις: Μαΐου 06, 2015, 16:57 »
Ενταξει 5 σπειρες εχω, στο βιντεακι στο αρεςμαρες ειχε 7 αλλα παιζει τοσο ρολο τη στιγμη που φαινετε να συμπεριφερετε καλα?

Συνηθως kanthal χρησιμοποιουσα αλλα το συρματακι που τον εστησα δεν ξερω τη ακριβως ηταν, ειχα ρωτησει σε ενα καταστημα που το εδειξα και μου ειπαν κανει για dripper, το συγκεκριμενο συρμα που ειδες στι φωτο υπηρχε δωρο στη συσκευασια της rba base του egrip αν θυμαμε καλα παντως με το e-grip rba θυμαμε πως ειχε σχεση αυτο το συρμα και το προοριζα για εκει ομως απο οτι φαινετε τη κανει καλα τη δουλεια του και στο dripper. Λογικα kanthal πρεπει να ειναι και αυτο, τωρα για ohm, τιμες κτλπ μη με ρωτησεις δεν εχω ιδεα ειναι τα πρωτα μου στησιματα αυτα, δεν εχω καιρο στο αθλημα με τους επισκευασιμους απλα οτι βλεπω στα βιντεο κανω :D

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1090 στις: Μαΐου 06, 2015, 17:17 »
Αν και δεν υπάρχει σωστό ή λάθος σε απόλυτα μεγέθη γιατί σωστό είναι ότι σε ευχαριστεί ατμιστικά, καλό θα είναι να μην κάνεις τυφλά ότι βλέπεις χωρίς να ξέρεις ακριβώς τα υλικά που χρησιμοποιείς.
Για παράδειγμα εγώ έχω καταλήξει για τον dripper σε στήσιμο microcoil με 2mm τρυπανάκι, 1.5Ω, 0.28mm kanthal, βαμβάκι nakamichi cotton pads η ko gen do στα 10W.
Πειραματίσου λίγο, πάρε σαν οδηγό αυτά τα video και ότι διαβάζεις και παίξε για να τα προσαρμόσεις στα γούστα σου. Μπορείς να πάρεις ακόμα καλύτερα αποτελέσματα με αυτό τον τρόπο.
Παίζεις με μηχανικό μόνο?


Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1091 στις: Μαΐου 06, 2015, 17:22 »
Δεν εχεις αδικο, σιγουρα θα πειραματιστω, απλως μεχρι στιγμης για πρωτο καλο στησιμο με ικανοποιει ετσι οπως το εχω φτιαξει, απλως θα ηθελα περισοτερο ντουμανι, ειδικα στην αρχη δεν εχει πολυ, μετα απο καμια 2-3 απανωτες αρχιζει να βγαζει καλο ντουμανι σχετικα καλο μαλον, απο γευση ομως τα παει αψογα πραγματικα αποδιδει ικανοποιητικοτατα.

Με μηχνικο παιζω δεν διαθετω και αλλο σοβαρο mod, μονο μια αρχαια ego-c που δεν επιχειρω να κουμπωσω στον dripper για ευνοητους λογους :P
Δεν ξερω αλλα εχω την εντυπωση πως με ενα istick εστω 20W θα εχω καλυτερα απο τελεσματα σε θεμα ντουμανι απο οτι εχω τωρα.

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1092 στις: Μαΐου 06, 2015, 17:39 »
Μια χαρά είναι η αντίσταση σου, γενικά ο the dripper θέλει λεπτά σύρματα και χαμηλά βάτ.

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1093 στις: Μαΐου 06, 2015, 18:17 »
Παιδια μολης ατμιζα με το dripper κουμπομενο στο μηχανικο μοντακι ξαφνικα σταματαει να λειτουργει, κουμπωνω μαι 650αρα παλια μπαταρια απο ego-c και θεριζει και περισοτερο ντουμανι απο καθε αλλη φορα σε σχεση με το μηχανικο mod, οποτε αυτο τη σημαινει? λογικα οτι φταιει το mod, πειτε μου σας παρακαλω πια μπαταρια θα με συμβουλευατε να αγορασω για το dripper, σκεφτομε για το istick το 20αρι ή να κρατησω την 650αρα παλια μου μπαταρια απο το ego-c που δειχνει να δουλευει καλα?

EDIT: Τελικα δεν ειχε κατι το mod, απλως ειχε ξεφορτισει τελιως η μπαταρια και μαλιστα εδω και μερες, το τσεκαρα, απο την αλλη ομως θα ηθελα να ξερω κανει να χρησιμοποιω την 650 του ego-c?
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 06, 2015, 18:33 από giorgosmc »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1094 στις: Μαΐου 06, 2015, 18:36 »
Πάρε το istick 30W να είσαι κομπλέ αν ποτέ θέλεις να παίξεις κάτω από 1Ω σε άλλο ατμοποιητή.
Ποιό μηχανικό έχεις? Το καθαρίζεις τακτικά σε επαφές, σπειρώματα και διακόπτη?
Είδα τελικά βρήκες τι φταίει.
Με τι μπαταρία είπες οτι δουλεύεις στο μηχανικό? Ασε το είδα, ultrafire...
θα σου συνιστούσα να πάρεις κάποια καλύτερη μπαταρία, οι xxxxfire γενικά δεν είναι για τέτοια χρήση.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 06, 2015, 18:42 από thenetpoet »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 356168 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10929 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191980 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 911 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 772 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589764 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797899 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7444 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 313719 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6973 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12302 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13555 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711