vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

302 επισκέπτες, 4 χρήστες
karmakoma, mathimatikos1966, lounik, Stelios miro

The Dripper

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1050 στις: Απριλίου 08, 2015, 10:32 »
ναι την βάση εννοώ, εκ παραδρομής έγραψα την καμπάνα, λες να με έπιασε το Πάσχα?  :laugh1: :laugh1:
2-3mm δεν νομίζω οτι είναι πολλά, παίζει και από σχεδόν φλατ βέβαια. Ουσιαστικά θέλει τόσο ώστε να σφηνώσει καλά ο συνδυασμός πόλος / μονωτικό /κεραμικό και να μην παίζει.

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1051 στις: Απριλίου 09, 2015, 12:26 »
Το μονωτικό είναι ένα πλαστικό κυλινδράκι (το μπλε στη παρακάτω φωτογραφία, αλλά μπορεί να βρεις και σε άλλο χρώμα) μέσα στο οποίο περνάει ο πόλος. Αν τον βγάλεις τελείως έξω τον πόλο, θα το δείς. Είναι ουσιαστικά αυτό που σφηνώνει τον πόλο στην βάση του ατμοποιητή.


(Image removed from quote.)
Δεν σε ρώτησα πόσα W αλλά πόσα Ω  αντίσταση έβαλες για να δούμε αν με το μηχανικό και την αντίσταση αυτή είσαι σε πολλά / λίγα / καλά W.  :)

Δεν εχω ιδεα απο τετοια, εγω πηγα απλα σε ενα καταστημα και μου εδωσε μια ετοιμη φυτιλοαντισταση σε αυτη τη μορφη http://www.etsigaro.net/images/dripper%20atomizers.jpg και επειτα ειδα ενα τυπο στο youtube που την εβαζε και εκανα το ιδιο, ρε παιδια δεν εχω ιδεα απο αυτα θα ειχε τη καλοσυνη και τη καλη καρδια να με βοηθησει καποιος απο κοντα να μου δειξει και αν του βρισκετε και μονοτικο να μου εβαζε κανα καινουριο γιατι το βλεπω δυαλιμενο το δικο μου με το αζημιωτο βεβαια, εμενα δε πιανουν καθολου τα χερια μου με αυτα.

Καλο Πασχα επισης!

Απ: The Dripper
« Απάντηση #1052 στις: Απριλίου 17, 2015, 12:42 »
Καλημέρα σε όλους. Είμαι σχετικά νέο μέλος του φόρουμ, ατμίζω περίπου 1,5 χρόνο. Ύστερα από αρκετές αλλάγες και επιπόλαιες επιλογές σε μπαταρίες, ατμοποιητές και αντιστάσεις κατέληξα στο Kagertech subtank mini και ένα box mod 30w. Πριν μια εβδομάδα μπήκα στο πειρασμό και αγόρασα το dripper spiral edition με τη λογική να ατμίζω πιο ευχάριστα premium υγρά. Έχω να σας κάνω μερικές ερωτήσεις καθώς είμαι λίγο άσχετος στο χώρο του dripping. Φτιάχνω μόνος μου τις αντιστάσεις χρησιμοποιώντας φυτίλι 1,5mm, κεραμεικό και έτοιμα ενωμένα σύρματα N-R-N στο 1.8Ω. Η παραγωγή ατμού, το χτύπημα και η αίσθηση των γεύσεων των υγρών είναι αρκετά καλή αλλά:
1) Μετά από 3-4 τζούρες ο ατμοποιητής θερμαίνεται πολύ (όχι σε σημείο που να μη μπορείς να τον πιάσεις)
2) Το ίδιο συμβαίνει και με το mod μετά από 7-8 τζούρες
3) Μπορώ να χρησιμοποίησω αντί για φυτίλι fiber freaks ή οργανικό βαμβάκι;
4) Γίνεται να δουλέψει χωρίς κεραμεικό με κάποιο τρόπο;
5) Υπάρχει κάποιο mod (μηχανικό ή ηλεκτρονικό) που μου προτείνετε να αγοράσω αν χρειάζεται (πέρα από το provari)
YΣ.1) Την αντίσταση μου τη διαβάζει 2Ω και σε watt παίζω από 5 εώς 7. Οι άλλες μπαταρίες που έχω είναι μία 1600αρα μεταβαλόμενης τάσης της aspire και άλλη μία 1200αρα ego απλή.
Υ.Σ: συγγνώμη αν έχω επαναλάβει κάποια ερωτήματα αλλά τα ποστ στο συγκέκριμενο τοπικ είναι πραγματικά πάρα πολλά. Σας ευχαριστώ πολύ!  :bye:


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1053 στις: Απριλίου 17, 2015, 12:49 »
Φίλε μου καλησπέρα και καλώς μας ήλθες. Πέρνα μια βόλτα και από εδώ να σε γνωρίσουμε.

Στις ερωτήσεις σου:

1) Φυσιολογικό, λόγω κεραμικού και πολύ μικρού χώρου ατμοποίησης
2) Βλέπε άνω, θεωρώντας φυσικά ότι εννοείς την κεφαλή του μοντ
3) Φυσικά, ότι απορροφητικό υλικό θέλεις.
4) Όχι!
5) Πολλά και διάφορα, αν επιθυμείς να κάνεις αγορά. Δες τι χρειάζεσαι από θέμα παραμέτρων και κάνε την ερώτησή σου στον ανάλογο πίνακα!

Αποσυνδεδεμένος panoslefk94

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1054 στις: Απριλίου 22, 2015, 16:21 »
Καλησπέρα και από μένα είμαι κάτοχος του ντριππερ εδώ και 4 μήνες δεν χρειάζεται να μιλήσω για τα θετικά του τα ξέρουμε όλοι πιστεύω απλά ήθελα να αναφέρω επειδή ο συνατμιστής πιο πάνω λεέι οτι του ζεσταίνεται ο άτμο και το μοντ οτι εγώ τόσο καίρο που τον χρισιμοποιώ ζεσταίνεται αλλά όχι με 3-4 απανωτές θέλει καμιά δεκαρια και πάλι ζεσταίνεται πολύ λίγο... μήπως κάνει κάτι λάθος στο στήσιμο?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1055 στις: Απριλίου 22, 2015, 17:23 »
Αν και γενικά ο συγκεκριμένος ατμοποιητής ζεσταίνεται,  ένας συνηθισμένος λόγος είναι να ακουμπάει η αντίσταση στο κεραμικό εφ' όσον βέβαια σε όλα τα υπόλοιπα δεν έχουμε κάποιο άλλο λάθος στο στήσιμο ή στα W...

Αποσυνδεδεμένος dime_334

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1056 στις: Μαΐου 03, 2015, 22:49 »
Ένα πολύ μικρό βιντεάκι για το πως ατμίζει το πυραλαύκι μου  ;D

[youtube]loyaB2DxC_o[/youtube]

ρε παιδιά please τι στησιμο έχει εδώ ο dripper και βγαζει τοσο ατμο;;;
έχω τις 1,8 αντιστασεις και δεν μπορω με τπτ να βγαλω αυτον τον ατμο
με istick 30

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1057 στις: Μαΐου 03, 2015, 23:21 »
Ο The Dripper γενικά βγάζει πολλά ντουμάνια και αυτά στο βίντεο δεν είναι υπερβολικά, μια χαρά αντίσταση έχεις, το στήσιμό σου ξαναδές μήπως δεν έχεις κάνει κάτι καλά.

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1058 στις: Μαΐου 03, 2015, 23:44 »
Θα συμφωνήσω με τον dikos παραπάνω, τον the dripper και τον spiral που έχω τους έχω στημένους με 1,3 αγορασμένες έτοιμες αντιστάσεις και βγάζουν ικανοποιητικό ντουμάνι, για τα γούστα μου βέβαια.
Ο the dripper για να σου δώσω να καταλάβεις, έχει πειραγμένες τις τρύπες εισαγωγής του αέρα με τρυπανάκι 1,5 με 2 χιλ. Περισσότερος αέρας, περισσότερο ντουμάνι.
Εγώ έτσι τον πήρα και με βόλεψε.

Αποσυνδεδεμένος dime_334

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1059 στις: Μαΐου 04, 2015, 01:07 »
Τι να πώ ρε παιδιά δεν ξέρω τι έχω κάνει λάθος...

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1060 στις: Μαΐου 04, 2015, 01:17 »
Προσπάθησε να έχεις την αντίσταση λίγο πιο πάνω από την ευθεία του κεραμικού.

Αποσυνδεδεμένος dime_334

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1061 στις: Μαΐου 04, 2015, 01:41 »
ευχαριστώ φίλε  θα το προσπαθήσω ...καμμιά πρόταση για εταιρία υγών  που παράγουν πιο πυκνό καπνό;

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1062 στις: Μαΐου 04, 2015, 01:46 »
Εταιρίες υπάρχουν πολλές για να διαλέξεις. Το σίγουρο είναι ότι όσο περισσότερο vg έχει το υγρό, πιο πολύ ντουμάνι θα έχεις.


Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1063 στις: Μαΐου 04, 2015, 03:14 »
@Dime

Δοκίμασε τα εξής:

Βεβαιώσου ότι δεν πυρώνει καμιά ένωση nrn.

Βεβαιώσου ότι η αντίσταση δεν ακουμπάει στο κεραμικό.

Δοκίμασε να ανεβάσεις watt. Μέχρι 13-14 αντέχει, μετά αρχίζει το καμμένο.

Τσέκαρε ότι η αντίσταση δεν «μπουκώνει» από το βαμβακι. Γενικά είναι δύσκολο να το πετύχεις, αλλά να ξέρεις ότι αν έχεις βάλει πολύ βαμβάκι είναι πιθανόν να μην τροφοδοτεί/ατμοποιεί σωστά.

Ο πόλος του dripper έχει μια εγκάρσια σχισμή. Με ένα κατσαβιδάκι ευθυγράμμισε τη σχισμή του πόλου με τις τρύπες στο σπείρωμα του ατμοποιητή.

Επίσης, σηκώνοντας λίγο την αντίσταση σε σχέση με το κεραμικό έχεις καλύτερη τροφοδοσία αέρα και, συνεπώς, περισσότερο ατμό.

Αποσυνδεδεμένος dime_334

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1064 στις: Μαΐου 04, 2015, 07:50 »
 σ ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε θα τα δοκιμάσω!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 356118 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10924 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191957 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 909 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 769 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589732 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797797 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7440 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 313673 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6967 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12291 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13544 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711